احتمال ابتلا به COVID-19 در افراد سیگاری

0
احتمال ابتلا به COVID-19 در افراد سیگاری
احتمال ابتلا به COVID-19 در افراد سیگاری

سیگار کشیدن باعث تولید پروتئین های التهابی بدن به نام سیتوکین می شود و منجر به مشکلات تنفسی و آسیب به ریه ها می شود. علاوه بر این تولید سیتوکینهای زیاد منجر به برخی از عوارض شدیدتر COVID-19 می شود. به همین دلیل افراد سیگاری بیشتر در معرض خطر جدی کرونا قرار دارند و باید برای سلامت خود جدی عمل کنند .

دلایل احتمال ابتلا به COVID-19 در افراد سیگاری 

 • اولین و محتمل ترین دلیل سیگار کشیدن با ویروس کرونا برخورد انگشتان دست به لب است و به این طریق احتمال انتقال ویروس از دست به دهان بیشتر است .
 • سیگار کشیدن سیستم ایمنی بدن را در برابر عفونت های تنفسی کاهش می دهد. حتی سیگارهای الکترونیکی نیز سلولهای ایمنی بینی را سرکوب کرده و مژکهای آن را از بین می برند . مژک ها ساختارهای ریزی هستند که ویروس ها را به دام می اندازند و آنها را از مجاری تنفسی خارج می کنند و یکی از اصلی ترین مرحله دفاعی بدن در برابر عفونت ها است. بنابراین تا زمانی که کمتر آسیب ببیند ، ویروس نمی تواند به ریه ها نفوذ کند.
 • ویروس کرونا با اتصال به گیرنده های بدن با عنوان ACE2 وارد سلول های ریه های می شود. محققان دریافتند که دود سیگار سطح ACE2 را افزایش می دهد ، البته برای تایید این نظریه و تاثیر آن در احتمال ابتلا به COVID-19 نیاز به مطالعات بیشتر است.
 • وقتی ریه های افراد سیگاری در معرض آنفولانزا یا عفونت های مجاری تنفسی قرار میگیرد شرایط بسیار بیمارتر و حادتراز افراد غیر سیگاری می شوند. 
 • افراد سیگاری بیشتر دچار بیماری های جدی ریوی مانند ذات الریه می شوند . همچنین بیشتر در معرض خطر عارضه ای به نام سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS) قرار دارند که در آن مایعات در کیسه های هوای ریز در ریه ها جمع می شوند و این بدان معناست که ریه ها نمی توانند با هوای کافی پر شوند و به این ترتیب اکسیژن کمتری به جریان خون و اندام ها می رسد که منجر به آسیب عضو یا حتی مرگ می شود.
 • بیشتر افراد مبتلا به COVID-19  به دلیل ذات الریه و انسدادی مزمن ریوی ( COPD ) در بیمارستان بستری می شوند که این نشان می دهد احتمال بدتر شدن این بیماری در افرادی با سابقه سیگار کشیدن 14 برابر بیشتر از افراد عادی است.
 • انتقال  ویروس کرونا از طریق دود سیگار 

مطالعات اولیه نشان حاکی از آن است ویروس کرونا به ذرات موجود در دود سیگار متصل می شود. این ذرات همراه با ویروس می توانند روزها در گرد و غبار و روی سطح باقی بمانند.

کاهش خطر ویروس کرونا در افراد سیگاری

تنها راه حل برای کاهش خطر ابتلا به کرونا ترک سیگار است تا در معرض خطر بیشتری از طریق ویروس کرونا قرار نگیرند.

پس از ترک سیگار ، ریه ها بهبود می یابند. بسیاری از افراد طی چند هفته یا چند ماه سرفه و تنگی نفس کمتری دارند ، مژک ها به سرعت رشد و بهبود می یابند و در این صورت افراد سیگاری احتمالاً کمتر در معرض عفونت تنفسی قرار خواهند گرفت.

برای کاهش خطر ابتلا به COVID-19  همیشه مراحل ایمنی توصیه شده زیر را دنبال کنید:

 • از افراد مبتلا به COVID-19، دوری کنید.
 • دستان خود را به خوبی بشویید .
 • سعی کنید به بینی ، دهان و چشم خود دست نزنید .
 • خانه خود را ضد عفونی کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید