با عوارض کم خوابی بیشتر آشنا شوید

0
با عوارض کم خوابی بیشتر آشنا شوید
با عوارض کم خوابی بیشتر آشنا شوید

همه ی ما کم و بیش میدانیم که کم خوابی مشکلاتی را برای سلامت انسان به وجود می آورد اما باز هم با این وجود به خواب خود اهمیت نمی دهیم. تا جایی که بسیاری از ما از کم خوابی و داشتن خوابی بی کیفیت رنج میبریم. این موضوع باعث شده است تا تصمیم بگیریم در این مقاله به معرفی چند مورد از عوارض کم خوابی بپردازیم.

 

زوال عقل

تحقیقات مختلف این موضوع را به اثبات رسانده است که کم خوابی میتواند در بلند مدت باعث زوال عقل شود. افرادی که از خواب مناسب برخوردار نیستند بیشتر از سایرین دچار بیماری های مربوط به حافظه میشوند.

زوال عقل در افرادی که دچار کم خوابی هستند به این علت رخ میدهد که بدن زمان کمتری در اختیار دارد تا به ترمیم سلول های آسیب دیده ی عصبی بپردازد.

کاهش یا افزایش اشتها

کم خوابی باعث اختلال شدید در اشتها خواهد شد. این اختلال در برخی از افراد به صورت پرخوری ظاهر میشود و در برخی هم در غالب کم خوری. بنابراین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای دستیابی به تناسب اندام و کنترل اشتها  باید به خواب خود توجه بیشتری داشته باشید و بین ۷ تا ۹ ساعت بخوابید.

تغییر خلق و خو

زمانی که میخوابیم بدن سعی میکند تا به تنظیم و متعادل سازی هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی و شیمیایی بدن بپردازد به همین دلیل افرادی که به خواب خود اهمیت میدهند از خلق و خوی بهتری برخوردار هستند.

کم خوابی نه تنها باعث تغییر خلق و خو خواهد شد بلکه احتمال ابتلا به افسردگی و بیماری های روانی را هم افزایش خواهد داد بنابراین نباید به آن بی توجهی شود.

مشکلات پوستی

اگر به زیبایی خود اهمیت می‌دهید بهتر است از همین حالا به خواب خود نیز بیشتر اهمیت دهید. کم خوابی از مهمترین عواملی است که در کنار سایر عوامل، باعث بیماری های مختلف پوست مانند جوش، آکنه و حتی اگزما میشود.

پیری زودرس پوست هم از مشکلاتی است که کم خوابی آن را به شدت تشدید میکند تا جایی که میتوان با خوابی مناسب از وقوع این مشکل پیشگیری نمود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید