تفاوت سلامتی شکر قهوه ای و شکر سفید

0
تفاوت سلامتي شکر قهوه ای و شکر سفید
تفاوت سلامتي شکر قهوه ای و شکر سفید

شکر ماده ای طبیعی است و هزاران سال به عنوان بخشی از رژیم غذایی انسان ها مورد استفاده قرار می گرفته است، در واقع شکر قهوه ای و سفید از محبوب ترین انواع شکر هستند.اما کدام نوع شکر برای بدن مفید است و ارزش غذایی دارد؟ اگر برای شما نیز این ابهام پیش آمده است برای دانستن آن کافیست این مقاله را مطالعه کنید.

تفاوت های غذایی شکر قهوه ای و سفید

با توجه به اینکه شکر سفید و قهوه ای از گیاه نیشکر یا چغندرقند برداشت می شوند ارزش غذایی کاملاً مشابه ای دارند.در واقع قسمت عمده شکر قهوه ای ترکیبی از شکر سفید و ملاس ( نوعی شربت مشتق از شکر) است. ملاس باعث تیره رنگی شکر می شود و همین ارزش غذایی آن را کمی افزایش می دهد.

  • شکر قهوه ای حاوی کالری کمتری از شکر سفید است ، یک قاشق چای خوری (4 گرم) شکر قهوه ای 15 کالری دارد ، در حالی که همان مقدار شکر سفید 16.3 کالری دارد.جدا از این تفاوت های جزئی ، هر دو شکر از نظر تغذیه ای مشابه یکدیگر هستند و تفاوت اصلی آنها طعم و رنگ شان می باشند.
  • شکر قهوه ای حاوی مواد معدنی بیشتر و کالری کمتری نسبت به شکر سفید است و تفاوت های تغذیه ای بین این دو ناچیز است.

کاربردهای آشپزی شکر قهوه ای و سفید

از شکر سفید و قهوه ای می توان به روش های مختلف آن در پخت و پز نام برد البته توجه داشته باشید شکر قهوه ای روی رنگ ، طعم یا بافت نهایی غذا تأثیر بهتری می گذارد.

  • ملاس موجود در شکر قهوه ای رطوبت غذا را حفظ می کند و باعث نرم و در عین حال خوشمزه تر شدن غذا می شود.به عنوان مثال ، شیرینی یا کوکی هایی پخته شده با شکر قهوه ای مرطوب تر و تردتر است ، در حالی که پخت شیرینی با شکر سفید بافت آن را سفت می کند. به همین دلیل از شکر قهوه ای در کلوچه ها و کیک ها و سس ها استفاده می شود.
  • شکر سفید و قهوه ای دارای عطر ، طعم و رنگ متفاوتی دارند علاوه بر این  جایگزینی شکر سفید به جای شکر قهوه ای بر روی رنگ غذا تأثیر می گذارد و رنگ کاراملی یا قهوه ای روشن به غذا می دهد. 
  • شکر سفید شیرین و طعم خنثی دارد و باید از آن به مقدار کمتر در غذاها و شیرینی ها استفاده شود تا از شیرین شدن بیش از حد آنها جلوگیری شود.

کدام شکر را باید انتخاب کرد؟

انتخاب شکر سفید یا قهوه ای به ترجیح شخصی بستگی دارد ، شکر قهوه ای حاوی مواد معدنی بیشتری نسبت به شکر سفید است ، اما مقادیر این مواد معدنی به قدری ناچیز است که هیچ فواید سلامتی ندارد.

همانطور که می دانید شکر از عوامل موثر در شیوع چاقی و علت اصلی بیماری هایی از جمله دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی است به همین دلیل توصیه می شود بیش از 5-10٪ کالری روزانه شکر مصرف نشود. 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید