داروهایی که برای کبد مضر هستند

0
داروهايي داروهايي كه برای کبد مضر هستندكه برای کبد مضر هستند
داروهايي كه برای کبد مضر هستند

یکی از دلایل مهم آسیب کبدی مصرف برخی از داروها است  ، با توجه به اینکه کبد عضو اصلی بدن برای دفع سموم و مواد زائد شیمیایی بدن است و درست عکس کلیه ها و ریه در صورت از کار افتادن با دستگاه دیالیز یا ونتیلاتور می توان نارسایی کبدی را تا حدی رفع کرد.

داروهای آسیب کبدی 

  • استامینوفن (تایلنول)

استامینوفن به عنوان کاهش دهنده تب و تسکین دهنده درد یکی از مهمترین دلایل نارسایی کبدی مربوط به دارو است. در حقیقت بیش از یک سوم نارسایی کبدی به دلیل داروی استامینوفن اتافق می افتد. بنابراین برای جلوگیری از آسیب کبدی باید مصرف آن را به کمتر از 2 گرم در روز کاهش دهید و از داروهای بدون نسخه حاوی استامینوفن از قبیل سرماخوردگی و آنفولانزا خودداری کنید.

  • آموکسی سیلین / کلاولانات (آگمنتین)

آنتی بیوتیکی آموکسی سیلین / کلاولانات(آگمنتین) معمولاً برای درمان عفونت سینوس ها ، گلو و مجاری تنفسی ریه (برونشیت) استفاده می شود. آسیب کبدی ناشی از این آنتی بیوتیک اندکی پس از شروع مصرف اتفاق می افتد طولانی مدت می باشد. علائم آسیب کبدی اغلب حتی پس از قطع مصرف دارو در بیماران تشخیص داده می شود.

  • دیکلوفناک (ولتارن ، کامبیا)

هر نوع داروی NSAID (داروی ضد التهاب غیر استروئیدی) از قبیل ایبوپروفن و ناپروکسن باعث آسیب کبدی می شود. اما داروی دیکلوفناک بیشترین خطر آسیب کبدی را دارد که هفته ها تا ماه ها بعد از شروع مصرف اتفاق می افتد.

  • آمیودارون (Cordarone ، Pacerone)

افرادی که از داروی آمیودارون(Cordarone ، Pacerone) برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، لخته شدن خون ، سکته مغزی و نارسایی قلبی استفاده می کنند بعد از چند هفته تا چند ماه نشانه هایی از آسیب سلول کبدی را مشاهده خواهند کرد.

  • آلوپورینول (زیلوپریم)

آلوپورینول(Zyloprim) که اغلب برای جلوگیری از حملات دردناک نقرس استفاده می شود در طی چند روز تا چند هفته از شروع درمان باعث آسیب کبدی می شوند. به همین دلیل در صورت تجویز این دارو پزشک به شما توصیه می کند به طور منظم آزمایشاتی را برای کنترل سلامت کبد خود انجام دهید.

  • داروهای ضد تشنج

داروهای ضد تشنج و ضد صرع باعث آسیب کبدی می شوند. دیلانتین (فنی توئین) اندکی پس از شروع مصرف باعث آسیب کبدی می شود و برای کنترل عملکرد کبد نیاز به آزمایشات منظم است. 

  • آزاتیوپرین (ایموران)

آزاتیوپرین سیستم ایمنی بدن را کنترل می کند و برای درمان بیماری های خود ایمنی از قبیل کرون و هپاتیت استفاده می شود. توجه داشته باشید پس از هفته ها تا ماه ها از مصرف آزاتیوپرین ، آسیب به کبد می تواند رخ دهد. 

توجه داشته باشید داروهای کلسترول معروف به ارتواستاتین به کبد آسیب می رسانند. اما دوزهای معمول این دارو با آسیب قابل توجه کبدی همراه نیست. 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید