راه کارهای سلامتی و انرژی بدن در رانندگی

0
راه كارهاي سلامتي و انرژي بدن در رانندگی
راه كارهاي سلامتي و انرژي بدن در رانندگی

احتمالا تا کنون از اهمیت غذا خوردن در تامین انرژی و عملکرد مثبت و حیاتی که به بدن می بخشد آگاه هستید. اما آیا تا به حال دچار احساس خستگی مفرط در اثر نشتن طولانی مدت در ماشین شده اید؟ اگر پاسخ شما مثبت است باید برای رفع این خستگی گزینه های سالم تر و سبک تر غذایی که انرژی بدن را افزایش می دهد انتخاب کنید .

بهترین غذاها و نکات قبل از رانندگی 

  • هیدراته کردن 

یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای به حداکثر رساندن تمرکز خود در طول رانندگی ، هیدراته کردن بدن است زیرا که کمبود آب بدن باعث خستگی ، سردرد و کاهش هوشیاری و تمرکز می شود. 

  • خوردن میوه و سبزیجات 

میوه ها منبع عالی فیبر هستند، فیبر انرژی موجود در غذا را با سرعت کمتری در بدن آزاد می کند. سیب ، موز ، پرتقال و توت فرنگی همگی سرشار از فیبر هستند. سبزیجات نیز حاوی فیبر است و به جلوگیری از کاهش انرژی بدن کمک می کند، سبزیجاتی از قبیل جوانه بروکسل ، کلم بروکلی ، کلم پیچ و هویج.

شاید شنیده باشید موز غذایی عالی برای رانندگی است و به آرامش اعصاب در حین رانندگی کمک می کند. علاوه بر این موز سرشار از ویتامین B و همچنین حاوی تریپتوفان( نوعی پروتئین است که بدن آن را به سروتونین تبدیل می کند) یا همان “هورمون شادی” است که به آرامش سیستم عصبی حین رانندگی کمک می کند .

  • غذاهای غنی از پروتئین

ماهی و غذاهای دریایی غنی مزایای سلامتی برای تمرکز مغز و کنترل اضطراب است حین رانندگی بسیار مهم است. منابع اصلی ماهی چرب ماهی آزاد ، ماهی قزل آلا و ماهی خال مخالی است.

  • شکلات تلخ

به دلایل زیادی شکلات تلخ به دلیل حاوی مقدار کمی کافئین تمرکز و هوشیاری ذهنی را بهبود می بخشد. همچنین حاوی منیزیم برای سرکوب استرس زدایی و تحریک ترشح سروتونین و اندورفین ( هورمون های آرامش بخش) است، بنابراین مصرف آن در رانندگی عالی است.

  • کافئین

بهتر است در حین رانندگی از مصرف نوشیدنی ها و غذاهای حاوی کافئین زیاد خودداری کنید. نوشیدنی هایی مانند قهوه به دلیل وجود کافئین باعث افزایش سطح اضطراب در افراد خاص و منجر به عصبی شدن فرد قبل از آزمون رانندگی می شود بنابراین با در نظر گرفتن شرایط بدنی خود باید مقدار متناسبی از کافئین را مصرف کنید.

  • شکر تصفیه شده

در رانندگی از مصرف غذاها و نوشیدنی های سرشار از شکر تصفیه شده خودداری شود، زیرا که  قند به تمرکز کمک نمی کند.

  • کربوهیدرات ها

خوردن صبحانه یا ناهار سنگین و پرچرب و دارای کربوهیدرات عملکرد مغز را کند، می کند بنابراین خوردن آن قبل از رانندگی توصیه نمی شود.

  • تنفس های عمیق

تمرینات تنفسی برای کمک به کاهش استرس در حین رانندگی کمک می کند. نفس کشیدن عمیق و مراقبه کمک می کند تا اعصاب آرامتری داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید