علامت و نشانه کمبود ویتامین A

0
علامت و نشانه کمبود ویتامین A
علامت و نشانه کمبود ویتامین A

ویتامین A یک ویتامین محلول چربی است که برای بسیاری از عملکردهای بدن از جمله بینایی مناسب ، سیستم ایمنی قوی ، تولید مثل و سلامتی پوست مهم است. 

ویتامین A معمولاً در گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می شود و همینطور بدن کاروتنوئیدهای موجود در غذاهای گیاهی مانند میوه ها و سبزیجات قرمز ، سبز ، زرد و نارنجی را به ویتامین A تبدیل می کند. ریز مغذی ها ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن در مقدار بسیار کم وجود دارند. با این حال ، تأثیر آنها بر سلامت بدن بسیار مهم است و کمبود هر یک از آنها زندگی فرد را به خطر می اندازد. کمبود آهن ، ویتامین A و ید بیشترین شیوع را در سراسر جهان به ویژه در کودکان و زنان باردار دارد. 

کمبود این ویتامین در کشورهای پیشرفته نادر است ، درحالی که در کشورهای در حال توسعه ویتامین A کافی دریافت نمی شود. البته تشخیص کمبود و جبران آن در بدن بسیار مهم است و از بروز بیماری های مختلف جلوگیری می شود.

علامت و نشانه کمبود ویتامین A 

  • پوست خشک

ویتامین A برای ایجاد و ترمیم سلول های پوستی مهم است. همچنین به بهبود مشکلات پوستی و مبارزه با التهاب آن کمک می کند .علاوه بر این عدم دریافت کافی ویتامین A منجر به اگزما و سایر مشکلات پوستی می شود. توجه داشته باشید کمبود ویتامین A مزمن یکی از دلایل خشکی پوست است.

  • خشکی چشم ها

مشکلات چشمی از عمده ترین دلایل مربوط به کمبود ویتامین A است. در موارد شدید ، عدم دریافت کافی ویتامین A منجر به نابینایی کامل یا نابودی قرنیه می شود در این صورت در چشم لکه و نقطه های مختلف مشخص می شود . در حقیقت خشکی چشم یا عدم توانایی در تولید اشک ، از اولین نشانه های کمبود ویتامین A است.

  • شب کوری

کمبود شدید ویتامین A در برخی موارد منجر به شب کوری می شود، شیوع بالای شب کوری در کشورهای در حال توسعه بوده است. با توجه به گستردگی این مشکل ، متخصصان برای بهبود سطح افراد شب کوری تجویز ویتامین A را به صورت غذا یا مکمل توصیه می کنند. 

  • ناباروری و بارداری سخت

کمبود ویتامین A منجر به ناباروری در مردان و زنان و بارداری مشکل ساز در آنها می شود. تحقیقات مشابه حاکی از آن است که مردان نابارور به دلیل تولید استرس اکسیداتیو در بدن ، نیاز بیشتری به آنتی اکسیدان ها دارند و ویتامین A یکی از مواد مغذی است که به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کند، علاوه بر این کمبود ویتامین A ممکن است منجر به سقط جنین یا نقص مادرزادی شود.

  • رشد کم

ویتامین A برای رشد مناسب بزرگسالان و کودکان لازم است. علاوه بر این مکمل های ویتامین A ، به تنهایی و با سایر مواد مغذی رشد را بهبود می بخشد. البته مصرف مکمل ویتامین A  در ترکیب با سایر مواد مغذی تأثیر بیشتری در رشد دارد.

  • عفونت های گلو و سینه

عفونت های مکرر به ویژه در گلو یا قفسه سینه نشانه کمبود ویتامین A است و در برخی موارد عفونت دستگاه تنفسی را تشدید می کند، با این حال نیاز به تحقیقات بیشتر است. از طرف دیگر مکمل های ویتامین A خطر ابتلا به عفونت های گلو و قفسه سینه را تا 8٪ افزایش می دهند و بزرگسالانی که سطح بالای ویتامین A در خون داشته باشند عفونت های گلو و قفسه سینه کمتری را تجربه می کنند.

  • بهبود زخم ها

ویتامین A باعث ایجاد کلاژن ( یکی از اجزای مهم پوست سالم) می شود. تحقیقات نشان می دهد مصرف ویتامین  A به صورت خوراکی و موضعی پوست را تقویت کرده و باعث بهبود تولید کلاژن می شود. 

خطرات بیش از حد ویتامین A

درست است که ویتامین A برای سلامت کلی بدن مهم است. با این حال ، مصرف مقدار زیاد آن خطرناک است. زیرا که ویتامین A اضافی در کبد ذخیره می شود و منجر به سمیت و مشکلاتی از قبیل تغییرات بینایی ، ورم استخوان ها ، خشکی پوست ، زخم های دهان و گیجی می شود. علاوه بر این زنان باردار برای جلوگیری از نقص احتمالی هنگام تولد جنین نباید ویتامین A زیادی مصرف کنند و قبل از مصرف باید به پزشک مراجعه کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید