فواید سلامتی سرکه بالزامیک

0
فواید سلامتی سرکه بالزامیک
فواید سلامتی سرکه بالزامیک

سرکه بالزامیک به دلیل طعم و رنگ متمایز خود شناخته شده است و به عنوان ماده ای محبوب در تهیه مواد غذایی ، به ویژه سس های سالاد و ماریناد می باشد. بسیاری از افراد از آن به عنوان یک افزودنی کم چرب و رژیم غذایی سالم برای قلب استفاده می کنند. با این حال مزایای بیشمار دیگری نیز دارد که در این مقاله به آنها اشاره شده است.

مزایای سلامتی سرکه بالزامیک

  • کاهش کلسترول 

از بین تمام مزایای سرکه بالزامیک ، این مزیت کاملاً مستند است. بنابراین سرکه بالزامیک انتخابی عالی برای افرادی است که بدنبال حفظ یا کاهش سطح کلسترول خود هستند. آنتی اکسیدان های موجود در سرکه بالزامیک سلول های سمی بدن را هدف قرار می دهند و میزان LDL (کلسترول ناسالم) شما را کاهش می دهند. 

  • هضم سالم 

اصلی ترین ترکیب فعال در سرکه بالزامیک استیک ( باکتری های پروبیوتیک) است. این پروبیوتیک ها هضم سالم و سلامت روده را بهبود می بخشند و فواید مثبتی در سیستم ایمنی بدن دارند. ترکیبات پروبیوتیک موجود در اسید استیک یکی از عوامل احساس سیری فرد می باشد.

  • کاهش وزن 

خانواده سرکه ها به دلیل ویژگی های ضد چاقی شناخته شده اند و سرکه بالزامیک نیز از این قاعده مستثنی نیست. همانطور که در بالا ذکر شد ، سرکه بالزامیک حاوی ترکیبات پروبیوتیک است که به فرد احساس سیری طولانی تر می دهد. برخلاف سایر طعم دهنده ها سرکه بالزامیک فاقد چربی است. اگرچه این یک معجون جادویی برای کاهش وزن نیست اما به کاهش وزن کمک می کند.

  • کاهش فشار خون بالا 

فواید سرکه بالزامیک برای سیستم قلبی عروقی و کاهش فشار خون به کار می رود. در حقیقت مصرف 1 تا 2 قاشق چای خوری سرکه بالزامیک به عنوان ماریناد ، نه تنها غذا را خوشمزه تر می کنید بلکه به سلامت قلب نیز کمک می کند.

  • بهبود سلامت پوست

سرکه بالزامیک حاوی ترکیبات ضد میکروبی ، اسید استیک و آنتی اکسیدان است به این دلیل به مرور زمان به بهبود چهره فرد کمک می کند. سرکه های شفاف دیگری نیز به صورت موضعی برای کمک به پاکسازی آکنه پوست استفاده شده است . اما توجه داشته باشید سرکه بالزامیک باعث ایجاد لکه پوستی میشود و نباید به طور مستقیم روی پوست اعمال شود.

  • کاهش قند خون

سرکه بالزامیک به تنظیم قند خون هنگام خوردن به عنوان بخشی از وعده غذایی هنگام مصرف تأثیر ضد قند خون دارد ، به این معنی که قند خون فرد بعد از غذا کمتر کاهش می یابد.

  • درمان زخم ها

سالهاست که از سرکه بالزامیک به دلیل خواص ضد قارچی ، ضد ویروسی و ضد باکتری برای کمک به درمان زخم استفاده می شود. 

  • رفع گرفتگی بینی

برخی از افراد برای کمک به درمان احتقان و گرفتگی از سرکه بالزامیک استفاده می کنند. برای این کار چند قطره سرکه به آب بخار اضافه کنید و در بخار آن نفس بکشید.

خطرات و عوارض جانبی سرکه بالزمیک

خطرات سرکه بالزامیک در مقایسه با مزایای بالقوه سلامتی کم است اما اگر آن را خام بنوشید ، گلو ملتهب شده و مری آسیب می بیند و در برخی موارد نوشیدن آن باعث درد معده یا صدمه به مخاط داخلی معده می شود. همچنین اگر احساس کردید که سوزش معده پیدا می کنید بلافاصله استفاده از سرکه بالزامیک را متوقف کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید