نکاتی در مورد باغبانی شهری و فضاهای کوچک

0
نكاتي در مورد باغبانی شهری و فضاهای کوچک
نكاتي در مورد باغبانی شهری و فضاهای کوچک

اولین نکته در مورد باغبانی شهری و فضاهای کوچک اینکه باید گیاهان مناسبی که نیاز به نگهداری کمتری دارند انتخاب شوند .اگر شما نیز به دنبال پرورش گل و گیاه در فضاهای شهری خود هستید این مقاله سیوطب را از دست ندهید. 

 • گیاهان ظروفی

محیط های حیاط خلوت فضای کافی برای باغبانی و رشد گل و گیاه  نیستند بنابراین بهترین ایده برای تبدیل آنها به باغ ، کاشت گیاهان در ظروف و سبدهای آویز بر روی ایوان ، پاسیو یا بالکن است .

گزینه عالی برای استفاده بیشتر از بالکن باغبانی عمودی است. می توانید برای یک باغچه بالکن شگفت انگیز در آپارتمان خود ایجاد کنید.

 • گیاه کاری نرده های بالکن 

اگر دوست دارید بالکن خود را سرسبز کنید ، می توانید گیاهانی را برای پنهان کردن دیوار یا نرده های آن بکار ببرید که نه تنها مکانی زیبا و دلپذیر برای نشستن و استراحت می شود بلکه ظاهر و جلوه خاصی نیزایجاد می گردد.بهترین راه برای انجام این کار ، گیاهانی مانند: پیچک ، زنبق و یاس ، انواع گیاهان انگوری مانند گل شور یا گیاهان خوراکی مانند کدو یا لوبیا برای بالکن آپارتمانی عالی هستند.

 • گیاهان دارویی

گیاهان دارویی یکی دیگر از گزینه های شگفت انگیز برای باغبانی شهری و بالکن می باشد این گیاهان علاوه بر اینکه فضای زیادی را اشغال نمی کنند  بلکه به عنوان منبع غذایی ظاهری سبزتر دارند و قابل استفاده نیز می باشند ، آویشن ، رزماری ، ریحان و مریم گلی همه گزینه های عالی هستند.

تا زمانی که بالکن آپارتمان شما روزانه 6 تا 8 ساعت نور مستقیم خورشید دریافت کند ، می توانید سبزیجات زیادی پرورش دهید. در همین حال ، بسیاری از سبزیجات و برخی گیاهان برای زنده ماندن و شکوفایی نیاز به خورشید کمتری دارند مانند رزماری. 

 • قفسه بندی گیاهان

اگر بالکن کوچکی دارید و می خواهید از آن بیشترین استفاده را ببرید ، سعی کنید قفسه هایی را در امتداد دیوارهای بالکن نصب کنید و فضای سبز اضافی و بالکنی بزرگ تر داشته باشید. رشد گیاهانی که در نور آفتاب کم ، رشد می کنند ، مانند گل آمتیست ، بگونیا ، کالادیوم و هیدرانسا و سرخس همچنین بسیار مناسب می باشد.

 • گیاهان افتابی

بالکن هایی که روبه جنوب و غرب هستند تقریباً در تمام طول روز از تابش نور آفتاب بهره مند هستند. این بدان معناست که باید از گیاهانی که در نور مستقیم خورشید رشد می کنند استفاده شود برخی از نمونه های گیاهانی که در آفتاب شکوفا می شوند عبارتند از:

 • بومادران
 • گل بنفشه
 • اسطوخودوس
 • استفاده از خاک گلدان 

از خاک گلدان برای رشد گیاهان بالکن خود استفاده کنید نه خاک زمین. خاک گلدان سبک تر است و برای از بین بردن بذر علف های هرز و بیماری هایی که می توانند به گیاهان آسیب برساند ، استریل می شود.

 • کودهای گیاهان

از کود هایی که به شکل گلوله ای هستند بهتر برای بالکن و فضاهای شهری استفاده شود. از آنجایی که باید به طور مکرر گیاهان آبیاری شوند، کودهای گلوله ای ، یک برنامه غذای گیاهی را به آرامی برای گیاه آزاد می کند که تا چند ماه دوام می آورد.

 • آبیاری نکردن بیش از حد

گیاهان خود را بیش از حد آبیاری نکنید. زیرا که باعث پوسیدگی ریشه و پژمردگی و آسیب بیشتر به گیاه  می شود. اگر مطمئن نیستید که پژمردگی گیاه از آب بیش از حد یا خیلی کم است ، به آرامی گیاه را از ظرف بیرون بیاورید، اگر ریشه ها قهوه ای و لاغر باشند ، پوسیدگی از اب بیش از حد است.

از طرف دیگر ، بالکنهایی که ارتفاع زیادی از سطح زمین دارند از تابش نور خورشید منعکس شده ، بسیار گرم و خشک می شوند. در این شرایط ممکن است نیاز داشته باشید که هر روز گیاهان خود را آبیاری کنید. 

 • امتحان کردن چای کمپوست 

چای کمپوست برای باغبانی شهری بسیار عالی است به جای آب دادن به گیاهان خود ، چای کمپوست به انها اضافه کنید. این امر باعث می شود تا باغداری شما در بالکن آسان تر شود.

برای تهیه چای کمپوست ، به یک ظرف یا سطل 38 لیتری ، یک پمپ آکواریوم ، کمپوست با کیفیت ، منبع آب ، هوادهی و کاتالیست کمپوست (ترکیبی از مواد مغذی که میکروارگانیسم ها را برای تکثیر برمی انگیزد) نیاز دارید. پس از پر کردن سطل خود با آب ، کاتالیست کمپوست را درون سطل ریخته و کنار بگذارید. سپس کمپوست خود را در کیسه ای شبیه کیسه چای شناور کنید و در آخر بگذارید روند تولید دم بکشد. هوا تا یک روز کامل از طریق چای کمپوست پمپ می شود از چای برای اسپری کردن برگها یا تغذیه خاک نیز استفاده می شود.

 • استفاده از گلدان های پلاستیکی 

از گلدان های پلاستیکی بجای گلدان های سفالی استفاده کنید. گیاهان در گلدان های پلاستیکی با سرعت کمتری خشک می شوند .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید