چگونگی مدیریت خواب آلودگی در محل کار

0
چگونگي مدیریت خواب آلودگی در محل کار
چگونگي مدیریت خواب آلودگی در محل کار

در اکثر موارد خواب آلودگی مسئله خاصی نیست اما خستگی در محل کار عواقب قابل توجهی به همراه دارد و انجام امور کاری و شغل شما به خطر می اندازد. با این حال درمان علت اصلی خواب آلودگی به بهبود سطح انرژی و تقویت عملکرد شناختی بدن کمک می کند و در صورت عدم بهبود خستگی فرد در روز دوبار می شود.

نحوه کنترل خواب آلودگی در محل کار

  • مصرف کافئین

اگر در محل کار خود احساس کندی و تنبلی می کنید و انرژی لازم برای امور مختلف ندارید، مصرف کافئین تقویت کننده انرژی مورد نیاز بدن برای انجام کارهای اداری می باشد. کافئین ماده ای محرک است و فعالیت در مغز و سیستم عصبی و توانایی تفکر و عملکرد ذهنی را بهبود می بخشد و به این طریق از خواب آلودگی جلوگیری می کند. 

البته مراقب باشید در مصرف آن زیاده روی نکنید زیرا که نوشیدن بیش از حد کافئین بر سطح بهره وری حین کار تأثیر می گذارد. 

  • کمی چرت زدن

بستن چشم ها و چرت زدن حتی در حد کم تنها راه رفع خواب آلودگی در روز است. بنابراین در این صورت سعی کنید چشمان خود را ببندید و در زمان استراحت یا ناهار کمی چرت بزنید. یک چرت 15 یا 30 دقیقه ای در محل کار انرژی کافی برای تأمین انرژی روزانه را تامین می کند. 

  • خودداری از زیاد نشستن

زیاد نشستن خواب آلودگی در روز را بدتر می کند. بنابراین برخاستن و کمی راه رفتن و قدم زدن جریان خون را در بدن افزایش می دهد. همچنین کمک می کند تا با هوشیاری بر کار خود تمرکز کنید.

  • گوش دادن به موسیقی 

یکی از کارهای رفع خواب آلودگی در محل کار و هوشیار کردن مغز گوش دادن به موسیقی است البته با اجازه کارفرمای خود و به شرطی که به بهره وری شما تأثیر نگذارد البته توجه داشته باشید بیشتر موسیقی های بی کلام و ارامشبخش گوش دهید.  

  • ناهار سبک

اگر با خواب آلودگی مکرر روزانه روبرو هستید ، خوردن وعده های غذایی سنگین وضعیت شما را بدتر می کند و همچنین سعی کنید از مصرف میان وعده های شیرین ، نوشابه های گازدار یا کربوهیدرات هایی مانند نان سفید و ماکارونی سفید خودداری کنید.

در حقیقت خوردن غذاهای سبک و کم کالری انرژی بدن را بالا می برد غذاهایی از قبیل: تخم مرغ آب پز ، مرغ ، توت ، آجیل ، سبزیجات و غلات سبوس دار وعده های بسیار سبکی هستند.

  • شستن صورت با آب سرد 

اگر در محل کار خود با خواب آلودگی دست و پنجه نرم می کنید با شستشوی آب سرد و خنک روی صورت خود هوشیاری خود را افزایش دهید.

  • مصرف امگا3

امگا 3 برای عملکرد مغز و همچنین سلامتی کلی بدن بسیار مهم است ، اما بدن ما نمی تواند آن را به تنهایی و در سطوح قابل توجهی تولید کند. بنابراین مصرف مکمل های امگا3 برای هوشیاری و انرژی مغز کمک کننده است.

توجه داشته باشید یادگیری نحوه کنترل خواب آلودگی در روز و به خصوص در محل کار بسیار مهم است زیرا که اگر خستگی بیش از چند هفته ادامه پیدا کند باید به پزشک مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید