اعصاب و روانمهارت‌های ذهنی

برای کاهش استرس در محیط کار باید چه کرد؟

استرس بیش از حد یکی از مشکلاتی است که برخی از افراد در محیط کار با آن روبرو میشوند. این مشکل نه تنها باعث کاهش بهره وری فرد در انجام وظایف و فعالیت های روزانه خواهد شد بلکه به کاهش انگیزه و حتی استعفا نیز منجر میشود به همین دلیل در ادامه تصمیم گرفته ایم تا به معرفی روش هایی موثر برای کاهش استرس در محیط کار بپردازیم.

خود شناسی

برای کاهش استرس در محیط کار باید قبل از هر چیز تلاش کرد تا به یک خودشناسی نسبی دست یافت. این کار باعث میشود تا در مواجه با شرایط خاص بتوان بهترین واکنش را نشان داد. افرادی که در شرایط خاص و یا انجام برخی وظایف سنگین دچار استرس میشوند بهتر است با آگاهی از وضعیت خود از قرار گرفتن در وضعیت مورد نظر خودداری کنند.

سبک زندگی سالم

استرس بیش از حد در بسیاری از مواقع به علت سبک زندگی نا سالم به وجود می آید. استفاده از غذاهای ناسالم و فست فود ها، کمبود ویتامین های مختلف، کم تحرکی، استعمال دخانیات ومیتواند یکی از دلایل اصلی برای استرس در محیط کار وباشد.

در مقابل افزایش فعالیت های فیزیکی، ورزش، مدیتیشن و مصرف غذاهای سالم مانند میوه ها و سبزیجات میتواند به کاهش سریع استرس و بهبود حالات روحی کمک قابل توجهی کند.

حذف اضافه کاری

اضافه کاری را میتوان جزء دلایل اصلی استرس و کاهش بهره وری در محیط کار دانست. اضافه کاری معمولا باعث میشود تا فشار روحی مضاعف بر کارمندان وارد شود به همین دلیل تا جایی که میتوان باید از قرار گرفتن طولانی مدت در محیط کار اجتناب کرد و به فعالیت های طبیعی در کنار فعالیت های شغلی اهمیت داد.

برنامه ریزی

استرس میتواند به علت سردرگمی در انجام وظایف شغلی نیز ایجاد شود به همین دلیل با برنامه ریزی صحیح میتوان تا حد زیادی به کاهش استرس پرداخت. معمولا در شغل هایی که فعالیت های تیمی اهمیت بیشتری دارد افراد کمتر دچار استرس میشوند چون در فعالیت های تیمی برنامه ریزی دقیق تری وجود خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا