بیماری افزایش دهنده ابتلا و مرگ با کرونا

بیماری افزايش دهنده ابتلا و مرگ با كرونا
زمان مطالعه: 2 دقیقه

بر اساس تحقیقات منتشر شده ، بیماران COVID-19 حداقل سه برابر بیشتر دچار عوارض می شوند. از بین 500 بیمار کرونایی که مبتلا به بیماری لثه بودند 3.5 برابر بیشتر به مراقبت های ویژه نیاز داشتند و نه برابر بیشتر از دیگران در معرض مرگ بودند. 

التهاب بدن در بیماران کرونایی مبتلا به بیماری لثه در مقایسه با افرادی که این بیماری را ندارند ، به طور قابل توجهی بالاتر است.در حقیقت التهاب در حفره دهان دریچه ای برای ویروس کرونا باز می کند بنابراین مراقبت از دهان و دندان باید بخشی از توصیه های بهداشتی برای کاهش خطر ابتلا به ویروس کونا باشد.

بیماری که خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می دهد؟

سلامت دهان و دندان تأثیر بالقوه ای بر شدت ویروس کرونا دارد. عوارض کرونا در میان مبتلایان به سلامت دهان و دندان و بیماری پریودنتال بیشتر است. میکروبیوم دهانی یا فلور میکروبی دهان خطر آسپیراسیون ترشحات دهانی به داخل ریه ها وجود دارد که باعث عفونت شود. برخی از باکتریهای موجود در دهان باعث چنین عفونتهایی می شوند که پریودنتیت یا عفونت لثه یکی از شایعترین علل ایجاد باکتریهای مضر در دهان است. این باکتری ها در بزاق دهان شناسایی شده و به ریه ها می رسند و منجر به عفونت درون آنها می شود .

پریودنتیت ، یک بیماری جدی التهابی لثه است که نیمی از بزرگسالان سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده است و در صورت عدم درمان ، التهاب در سراسر بدن گسترش می یابد و عوارض و خطر ابتلا به آن را افزایش می دهد. 

بیماری لثه و سایر عواملی که از طریق التهاب بدن خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می دهد از جمله شاخص توده بدن (BMI) ، سیگار کشیدن ، آسم ، بیماری قلبی ، دیابت و فشار خون بالا می باشد. 

باکتری های دهان در بیماران مبتلا به پریودنتیت ، ریه ها را آلوده می کند و در وخامت بیماران مبتلا به COVID-19 و خطر مرگ آنها نقش دارد. 

علاوه بر این بین پریودنتیت و بیماری های ریوی از جمله آسم ، ذات الریه و بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) با ابتلای کرونا مرتبط  مستقیم وجود دارد. بنابراین ارتباط بین سلامت دهان و بیماری تنفسی در پیشگیری و درمان بیماری های تنفسی مهم است.

خواندن مقاله مرتبط  علل و راه های درمان خانگی تنگی نفس

نکات جلوگیری از بیماری لثه 

  • بیش از یک بار در روز دندان های خود را با دقت مسواک بزنید.
  • با استفاده از نخ دندان روزانه دندان های خود را تمیز کنید

برای تمیز کردن التهاب دهان، از دهانشویه ها یا خمیر دندان های خاص استفاده کنید.

سیگار نکشیدن ، وزن مناسبی ، رژیم متعادل ، ورزش و کاهش استرس را در دستور کار خود قرار دهید.

  • کنترل  قند خون 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *