ترفند و راهکارهای بلعیدن آسان قرص ها

ترفند و راهكارهاي بلعیدن آسان قرص ها
زمان مطالعه: 2 دقیقه

بلعیدن  اصلا کار راحتی نیست و در این عمل دهان ، گلو و مری با همکاری یکدیگر غذا ، مایعات و قرص ها را به دستگاه گوارش منتقل می کنند. بسیاری از افراد در بلعیدن قرص مشکل دارند و مشکلاتی از قبیل خشکی دهان ، مشکل در بلع ( دیسفاژی ) و ترس از خفگی باعث می شود افراد از مصرف داروهای تجویز شده خودداری کنند همچنین برای کودکان کم سن و سال بلعیدن دشوار است .

به طور کلی از هر سه نفر یک نفر دچار خستگی ، استفراغ یا خفگی می شوند. اگر در بلعیدن قرص یا غذاها و هرچیزی دیگری مشکل دارید ، مراجعه به پزشک متخصص گوش ، حلق و بینی و شروع مراقبت های اولیه مهم است .

نحوه بلعیدن قرص

روش اول:

یک بطری پلاستیکی با آب پر کنید. قرص را روی زبان خود قرار داده و لبهای خود در اطراف دهانه بطری قرارداده و با استفاده از حرکت مکشی آب و قرص را ببلعید البته توجه کنید اجازه ندهید هوا وارد بطری شود.

از بین 140 نفر که در بلعیدن قرص مشکل دارند این روش برای قرص های بسیار بزرگ نیز کارامد بوده است و 60٪ بلع قرص را آسان کرده است.

روش دوم:

یک قرص بر روی زبان خود قرار دهید و یک جرعه آب بنوشید اما قورت ندهید سپس چانه خود را به سمت سینه خود متمایل کنید و در حالی که سر شما خم است کپسول و آب را ببلعید.

این روش 89٪ بلعیدن قرص را آسان تر می کند.

خواندن مقاله مرتبط  تقویت حافظه با چهار روش ساده

مشکلات بلعیدن قرص ها

از نظر فیزیولوژیکی بلع قرص ها در تفاوت های جسمی هر فرد است. بنابراین ، مسلم نیست که روش های مختلف بلعیدن برای شما مفید یا بی خطر باشد ، به خصوص اگر در بلعیدن قرص مشکل داشته باشید و ارزیابی مشکلات بلع مهم است.

مشکل در بلعیدن قرص ها ،نوعی بیماری به نام دیسفاژی است که به دلیل مشکلات اعصاب یا عضلات ایجاد میشود. در حقیقت 25 جفت عضله در دهان و گلو به آماده‌سازی بلعیدن کمک می کند. هنگام بلع ، راه تنفسی بدن بسته می شود و مشکل در هماهنگی هر یک از اعصاب و عضلات درگیر در این فرآیند می تواند منجر به خفگی یا ورود غذا یا مایعات به داخل ریه ها و ایجاد نوعی ذات الریه شود.

بلعیدن کپسول یا قرص

کپسول به مراتب سخت تر بلع قرص است اگر بلعیدن  کپسول برای شما دشوار است ، از پزشک یا داروساز خود بخواهید قرص جایگزین ارائه دهد.در بیشتر موارد ، این توصیه نمی شود. اگر بلعیدن قرص های بدون آب انجام شود باعث گیر کردن قرص در مری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *