بارداریزنان و زایمان

ویار صبحگاهی بارداری ، راه های کنترل ویار صبحگاهی در بارداری

ویار صبحگاهی بارداری ، در اوایل بارداری، حالت تهوع یا به اصطلاحویار صبحگاهیبسیار شایع و طبیعی است و بیش از نیمی از زنان در دوران بارداری خود دچار تهوع یا استفراغ می شوند. حتی در موارد حاد منجر به بستری شدن آنها در بیمارستان می شود. بیش از نیمی از زنان باردار در سه ماهه اول بارداری ویار صبحگاهی یا همان حالت تهوع و استفراغ را تجربه می کنند، معمولا حالت تهوع از هفته پنجم یا ششم بارداری شروع می شود و در ابتدای ماه سوم بدتر می شود. این علائم معمولا در 15 تا 20 درصد زنان طولانی تر است. در این مقاله سعی کردیم  راه های کنترل ویار صبحگاهی در بارداری را بررسی کرده و راه حل های مناسبی برای شما ارائه دهیم.

 کاهش ویار صبحگاهی در بارداری | سیوطب

دلایل ویار صبحگاهی 

حالت تهوع یا ویار بارداری به دلیل افزایش ناگهانی هورمون ها در بدن، افزایش حس بویایی و اختلال سیستم گوارشی به صورت خفیف ایجاد می شود و تقریباً در اواسط بارداری از بین می رود از طرفی تهوع صبحگاهی منجر به کم آبی بدن می شود و فرد بیش از 5٪ از وزن بدن خود را از دست می دهد. البته برخی از زنان نیز هرگز حالت تهوع در این دوران را تجربه نمی کنند. برخی از عواملی که در ویار صبحگاهی موثرند عبارتند از:

 • هورمون HCG: با افزایش این هورمون در ماه های اولیه بارداری با اینکه مشخص نیست که این هورمون چگونه باعث حالت تهوع می شود اما شدید شدن حالت تهوع درست با افزایش این هورمون رابطه مستقیم دارد.
 • استروژن: استروژن نیز یکی دیگر از هورمون‌هایی است که افزایش ترشح آن می تواند با ایجاد حالت تهوع مرتبط باشد.
 • افزایش قدرت بویایی و حساسیت به بوها: حتی بوی غذایی که از راه دور می آید برای بانوان باردار اذیت کننده است. حتی استشمام بعضی از عطر‌ها نیز موجب تحریک دستگاه گوارش می‌شوند.
 • حساسیت معده: در بعضی از بانوان باردار ممکن است معده بسیار حساس شود. بعضی محققان معتقدند که حضور میکروب هلیکوباکتری در معده ممکن است موجب بروز حالت تهوع و استفراغ شود.
 • استرس: به علت واکنش غیرعادی به اضطراب، بعضی از بانوان در دوران بارداری ممکن است دچار حالت تهوع و استفراغ شوند. البته طور قطعی تایید نشده است. در ادامه مقاله درباره راه های کنترل ویار صبحگاهی در بارداری صحبت شده است.

علائم و نشانه های ویار صبحگاهی در بارداری

 • افزایش حساسیت به بو
 • حالت تهوع بعد از خوردن، به ویژه غذاهای پرادویه
 • حالت تهوع یا استفراغ در اثر گرما و بزاق دهان شدید 

راه های کنترل ویار صبحگاهی در بارداری

 • وعده های غذایی کم حجم و مکرر

خودداری از غذا خوردن منجر به حالت تهوع می شود و برای جلوگیری از آن باید، وعده های غذایی کم حجم و مکرر را به جای سه وعده غذایی پرحجم در روز امتحان کنیدبرای کاهش حالت تهوع و ویار صبحگاهی سعی کنید از نان خشک یا غلات صبحانه استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ایده های غذایی صبحانه سالم را مطالعه نمایید.

کنترل حالت تهوع بارداری با غذای کم حجم

 • زنجبیل 

تحقیقات نشان می دهد زنجبیل به رفع ناراحتی معده کمک می کندچای زنجبیل، جویدن زنجبیل یا مصرف کپسول حاوی 250 میلی گرم زنجبیل چهار بار در روز به کاهش تهوع کمک می کند.

 • غذاهای مناسب

غذاهای چرب، ادویه دار و کافئین ترشح اسید معده را به ویژه در دوران بارداری و فشار آوردن جنین به دستگاه گوارش را افزایش می دهد. خوردن سیب، گلابی، موز یا هر نوع مرکبات دارای پتاسیم در صبح ها کمک می کند حالت تهوع نداشته باشید.

مصرف کربوهیدرات ها از قبیل سیب زمینی پخته، برنج و نان تست خشک یکی دیگر از راه های کنترل ویار صبحگاهی در بارداری است. قبل از خواب خوردن میان وعده هایی با پروتئین بالا به تنظیم سطح گلوکز خون در طول شب کمک می کند.

غذاهای قابل استفاده برای کاهش ویار صبحگاهی | سیوطب

 • خودداری از بوها

 از عوامل محرک محیطی، به ویژه بوی شدید اجتناب کنید. خود را از دود سیگار، عطرها و هر چیز دیگری که روی شما تأثیر منفی می گذارد، دور کنید.

 • بو کردن مرکبات ترش مانند لیمو

بو کردن یک تکه لیموی کوچک می تواند حالت تهوع را بهتر کند. چند برش لیمو به چای یا آب اضافه کنید وقتی حالت تهوع به سراغتان آمد از آن بچشید.

 • استراحت کافی

خستگی می تواند حالت تهوع در بارداری را بدتر کند. مطمئن شوید که به اندازه کافی استراحت می کنید.

تاثیر استراحت در کاهش ویار صبحگاهی | سیوطب

اهمیت کنترل ویار در دوران بارداری

بی میلی به خوردن غذا ممکن است برای مادر و جنین باعث ایجاد مشکلاتی شود زیرا بیزاری از خوردن غذاها، طعم‌ها و بوها باعث می‌شود که مادران باردار هنگام تماس با آنها حالت تهوع شدید پیدا کنند و هیچ علاقه‌ای به خوردن غذاها و نوشیدنی‌ها نداشته باشند یا با خوردن آن ها استفراغ کنند. ادامه این حالت به علت از دست دادن آب و الکترولیت و به دنبال آن کاهش وزن مادر ممکن است نگران کننده باشدبنابراین اگر شرایط خیلی حادی دارید و با درمان های خانگی و راهکارهای ارائه شده درباره راه های کنترل ویار صبحگاهی در بارداری نتوانستید ویار خود را کنترل کنید باید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است پزشک برای شما سرم تجویز کند. تا آب از دست رفته از بدنتان را به شما بازگرداند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا