تغذیهرژیم کاهش وزن

لاغری با سرکه سیب با اصول درست و در زمان مناسب نتیجه می‌دهد

لاغری با سرکه سیب یکی از مواردی است که برخی افراد دارای اضافه وزن در مورد آن تردید دارند. سرکه سیب به طور کلی در رژیم افرادی که اضافه وزن دارند، وجود دارد. به طور معمول پزشکان و مشاورین تغذیه مصرف این ماده را به افرادی که تمایل به سوزاندن چربی و کاهش وزن دارند پیشنهاد می‌دهند.

برخی افراد فکر می‌کنند که این ماده اثر زیادی بر کاهش وزن ندارد که البته این فکر تا حدودی درست است؛ زیرا با خوردن روزانه یک قاشق غذاخوری نباید انتظار داشت که پنج کیلوگرم در ماه وزن کم کنید. این ماده روی سوخت‌وساز بدن اثر می‌گذارد و روند از بین بردن چربی‌ها را تسریع می‌کند. پس باید گفت که مصرف سرکه سیب در کنار رعایت رژیم غذایی و ورزش کردن باعث سرعت بخشیدن به روند کاهش وزن می‌شود.

لاغری با سرکه سیب نیاز به دقت و مراقبت زیادی دارد، زیرا این ماده که جزء مواد و گیاهان دارویی قوی است خاصیت اسیدی بالایی دارد. این خاصیت سرکه سیب باعث سوختگی مری، سوزش معده، از بین بردن مینای دندان و تغییر سطح انسولین می‌شود.

به دلیل قوی بودن سرکه سیب پیشنهاد می‌شود افراد روزانه بیش از یک قاشق غذاخوری آن هم قبل از وعده غذایی اصلی مصرف نکنند. همچنین برای لاغری با سرکه سیب بهتر است که این ماده را در آب رقیق یا همراه با سالاد میل کنید. خوردن سرکه سیب به تنهایی (خالی و رقیق نشده) باعث سوزش مری و معده می‌شود.

در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب به بررسی جنبه‌های مختلف لاغری با سرکه سیب خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

آیا لاغری با سرکه سیب امکان‌پذیر است؟

لاغری با سرکه سیب تاثیر دارد|سیوطب

سرکه سیب هزاران سال است که به عنوان ماده‌ای مقوی برای سلامتی استفاده می‌شود. طبق تحقیقات انجام‌شده یکی از فواید بسیار عالی این ماده، کاهش سطح قند خون است.

اما سؤال مهم این است که آیا افزودن سرکه سیب به رژیم غذایی به کاهش وزن نیز کمک می‌کند؟ برای پاسخ به این پرسش تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

بیشتر بخوانید: رژیم فستینگ؛ معرفی ۳ مزیت و ۳ مشکل روزه‌داری متناوب

سرکه سیب چیست؟

سرکه سیب در فرآیند تخمیر دو مرحله‌ای ساخته می‌شود:

 • ابتدا سیب‌ها را تکه‌تکه یا له می‌کنند و با مخمر ترکیب می‌کنند تا شکر آن‌ها به الکل تبدیل شود
 • در مرحله دوم باکتری برای تخمیر الکل به اسید استیک اضافه می‌شود

تولید سرکه سیب سنتی حدود یک ماه طول می‌کشد، اگرچه برخی از تولیدکنندگان به طور چشمگیری این روند را تسریع می‌دهند به طوری که تنها یک روز طول می‌کشد.

توجه داشته باشید که اسید استیک جزء فعال و اصلی سرکه سیب است که به آن اسید اتانوئیک نیز می‌گویند. باید اشاره کنیم که این ترکیب آلی به‌دست‌آمده طعم ترش بوده و بوی بسیار قوی دارد. واژه استیک از acetum، کلمه لاتین سرکه گرفته شده است.

حدود 5 تا 6درصد از سرکه سیب را اسید استیک تشکیل می‌دهد و همچنین حاوی آب و مقادیر کمی از اسیدهای دیگر مانند اسید مالیک است. اسید استیک فواید مختلفی برای کاهش چربی دارد و جزء اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه به شمار می‌رود که در بدن با استات و هیدروژن حل می‌شود.

باید اشاره کنیم که یک قاشق غذاخوری (15 میلی‌لیتر) سرکه سیب حدود سه کالری دارد و فاقد هرگونه کربوهیدرات است.

بیشتر بخوانید: رژیم لاغری ۵ کیلو در ماه و بهترین روش تغذیه برای لاغری

سرکه سیب چگونه باعث لاغری می‌شود؟

لاغری با سرکه سیب و عدم اشتها ناشی از آن|سیوطب

بعضی از مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که اسید استیک موجود در سرکه سیب به چندین روش باعث کاهش وزن می‌شود. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • سطح قند خون را کاهش می‌دهد

نتایج حاصل از مطالعه‌ای روی موش‌ها نشان می‌دهد که اسید استیک موجود در سرکه سیب توانایی کبد و عضلات را برای جذب قند از خون بهبود می‌بخشد.

بیشتر بخوانید: رژیم اتکینز؛ هر چقدر می‌خواهید پروتئین بخورید و لاغر شوید

 • سطح انسولین را کاهش می‌دهد

در آزمایش بالا مشخص شده که اسید استیک نسبت انسولین به گلوکاگون را کاهش می‌دهد که احتمال دارد که این روند به سوزاندن چربی بدن کمک کند.

 • بهبود متابولیسم

مطالعه دیگری روی موش‌های در معرض اسید استیک افزایش آنزیم AMPK را نشان داده که باعث افزایش چربی سوزی و کاهش تولید چربی و قند در کبد می‌شود.

بیشتر بخوانید: رژیم جنرال موتورز، لاغری در ۷ روز! بررسی همه مزایا و معایب این برنامه غذایی

 • ذخیره چربی را کاهش می‌دهد

درمان موش‌های چاق و دیابتی با اسید استیک یا استات از آن‌ها در برابر افزایش وزن محافظت می‌کند. به بیان دیگر ژن‌هایی را که ذخیره چربی شکم و کبد را کاهش می‌دهند؛ افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: لاغری بعد از ۳۰ سالگی | بهترین روش های لاغری بعد از سی سالگی با تغذیه

 • چربی سوزی

یک مطالعه روی موش‌هایی که با رژیم غذایی پرچرب همراه با اسید استیک تغذیه شدند، افزایش قابل توجهی در ژن‌های مسئول چربی سوزی را نشان داده است که منجر به تجمع چربی کمتر در بدن می‌شوند.

 • اشتها را سرکوب می‌کند

مطالعه دیگری نشان می‌دهد که استات مراکزی را در مغز که اشتها را کنترل می‌کنند سرکوب کرده و این کار منجر به کاهش مصرف غذا می‌شود.

با توجه به موارد گفته‌شده، لاغری با سرکه سیب امکان‌پذیر است، اما این مطالعات همگی روی حیوانات انجام شده‌اند و تحقیقات انسانی هنوز این اثرات را تایید نکرده است.

بیشتر بخوانید: بهترین راه چربی سوزی سریع

آیا سرکه سیب مدت سیری را افزایش و کالری دریافتی را کاهش می‌دهد؟

سرکه سیب سیری را تقویت می‌کند و همین موضوع باعث کاهش مصرف غذا و کالری دریافتی می‌شود. در مطالعه‌ای کوچک روی 11 نفر، کسانی که سرکه را با یک وعده غذایی پر کربوهیدرات مصرف کردند، یک ساعت پس از صرف غذا، 55درصد پاسخ قند خون کمتری داشتند.

آن‌ها همچنین در نهایت 200 تا 275 کالری کمتر برای بقیه روز مصرف کردند. علاوه بر اثرات سرکوب‌کننده اشتها، سرکه سیب، سرعت خروج غذا از معده را نیز کاهش می‌دهد.

مطالعات نشان داده‌اند که مصرف سرکه سیب همراه با وعده غذایی نشاسته‌ای به طور قابل توجهی سرعت تخلیه معده را کاهش می‌دهد. این موضوع منجر به افزایش احساس سیری و کاهش سطح قند خون و انسولین می‌شود.

با این حال برخی افراد ممکن است شرایطی داشته باشند که این اثر را مضر و خطرناک کند. به عنوان مثال گاستروپارزی (Gastroparesis) یا تاخیر در تخلیه معده یکی از عوارض شایع دیابت نوع یک است. در این بیماری زمان‌بندی انسولین با مصرف غذا مشکل‌ساز می‌شود، زیرا پیش‌بینی اینکه چقدر طول می‌کشد تا قند خون بعد از غذا افزایش یابد دشوار است.

از آنجایی که تحقیقات نشان داده‌اند که سرکه سیب مدت زمان ماندن غذا در معده را افزایش می‌دهد، مصرف آن با غذا برای افراد دیابتی (از نوع یک) گاستروپارزی را بدتر می‌کند.

بیشتر بخوانید: آیا محلول جوش شیرین باعث کاهش وزن می شود؟

لاغری با سرکه سیب و تاثیر آن بر کاهش وزن و چربی سوزی

مطالعات انسانی نشان داده‌اند که لاغری با سرکه سیب امکان‌پذیر است و این ماده تاثیر چشمگیری بر وزن و چربی بدن دارد. در مطالعه‌ای روی 144 بزرگسال چاق چینی که در طول 12 هفته انجام شده است:

 • به برخی افراد یک قاشق غذاخوری سرکه سیب
 • به برخی دیگر دو قاشق غذاخوری سرکه سیب
 • به تعدادی دارونما دادند

به این افراد گفته شد که الکل مصرف نکنند و رژیم غذایی و فعالیت‌های معمول خود را انجام دهند. نتایج به دست آماده به صورت زیر بوده:

1- کسانی که 1 قاشق غذاخوری (15 میلی‌لیتر) سرکه سیب در روز مصرف می‌کردند – به طور متوسط ​​- از مزایای زیر برخوردار بودند:

 • کاهش وزن: 1.2 کیلوگرم
 • کاهش درصد چربی بدن: 0.7درصد
 • کاهش دور کمر: 1.4 سانتی‌متر
 • کاهش تری گلیسیرید: 26درصد

بیشتر بخوانید: رژيم غذایی گریپ فروت و تاثير آن بر کاهش وزن

2- در افرادی که 2 قاشق غذاخوری (30 میلی‌لیتر) سرکه سیب در روز مصرف می‌کردند:

 • کاهش وزن: 1.7 کیلوگرم
 • کاهش درصد چربی بدن: 0.9درصد
 • کاهش دور کمر: 1.9 سانتی‌متر
 • کاهش تری گلیسیرید: 26درصد

3- گروه دارونما در واقع 0.4 کیلوگرم اضافه کردند و دور کمر آن‌ها کمی افزایش یافت

بر اساس این مطالعه افزودن 1 یا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب به رژیم غذایی به کاهش وزن کمک می‌کند. همچنین این ماده درصد چربی بدن را کاهش داده و باعث از بین رفتن چربی شکم و کاهش تری گلیسیرید خون می‌شود.

بیشتر بخوانید : رژیم هندی | بهترین رژیم غذایی کاهش وزن هندی

سایر مزایای مصرف و لاغری با سرکه سیب بر سلامتی

علاوه بر لاغری با سرکه سیب و چربی‌سوزی بدن، سرکه سیب چندین فواید دیگر نیز دارد. از جمله:

قند خون و انسولین را کاهش می‌دهد

تحقیقات نشان داده است که وقتی سرکه سیب همراه با وعده غذایی پر کربوهیدرات مصرف شود، سطح قند خون و انسولین را بعد از خوردن غذا به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: درمان دیابت نوع1 به شیوه‌های پزشکی و طب سنتی

حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد

یک مطالعه در افراد مبتلا به مقاومت به انسولین یا دیابت نوع دو نشان داده است که افزودن سرکه سیب در وعده غذایی پر کربوهیدرات حساسیت به انسولین را تا 34درصد بهبود می‌بخشد.

قند خون ناشتا را کاهش می‌دهد

در مطالعه‌ای روی افراد مبتلا به دیابت نوع دو، افرادی که سرکه سیب را همراه با میان وعده عصرانه با پروتئین بالا مصرف کردند، دو برابر کاهش قند خون ناشتا را نسبت به افرادی که مصرف نکردند، داشته‌اند.

بیشتر بخوانید: درمان دیابت نوع دو یا مدیریت و کنترل علائم ؟

علائم PCOS را بهبود می‌بخشد

مطالعات نشان داده‌اند که اگر زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک (polycystic ovary syndrome) به مدت 90 تا 110 روز سرکه سیب مصرف کنند، به احتمال 57درصد تخمک‌گذاری را از سر می‌گیرند و این موضوع احتمالا به دلیل بهبود حساسیت به انسولین است.

بیشتر بخوانید: تنبلی تخمدان و شناخت عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک

سطح کلسترول را کاهش می‌دهد

مطالعات روی موش‌های دیابتی و نرمال نشان داده که سرکه سیب کلسترول HDL (چربی خوب) را افزایش می‌دهد. همچنین کلسترول LDL (چربی بد) و تری گلیسیرید را کاهش خواهد داد. پس می‌توان گفت لاغری با سرکه سیب امکان‌پذیر است.

بیشتر بخوانید: درمان کلسترول بالا و قدم به قدم با از بین بردن رسوبات دیواره سرخرگ‌ها

فشار خون را کاهش می‌دهد

احتمال دارد که سرکه سیب با مهار آنزیم مسئول انقباض رگ‌های خونی، فشار خون را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: فشار خون بالا چقدر است و چطور می‌توان آن را کنترل کرد؟

باکتری‌ها و ویروس‌های مضر را از بین می‌برد

سرکه با باکتری‌هایی که باعث مسمومیت غذایی می‌شوند، از جمله E. coli مبارزه می‌کند. در مطالعه‌ای نتایج نشان داده است که سرکه سیب تعداد باکتری‌های خاص را تا 90درصد و بعضی ویروس‌ها را تا 95درصد کاهش می‌دهد.

طریقه مصرف سرکه سیب برای لاغری و نکات مهم در این مورد

برای لاغری با سرکه سیب آن را با سالاد میل کنید|سیوطب

چندین راه برای گنجاندن سرکه سیب به رژیم غذایی وجود دارد. در ادامه با چند نمونه از آن‌ها آشنا خواهیم شد:

 • استفاده از سرکه سیب با روغن زیتون به عنوان سس سالاد بسیار عالی است و پیشنهاد می‌شود که این ماده به صورت ویژه با سبزیجات برگ‌دار، خیار و گوجه‌فرنگی میل شود
 • به کار بردن آن برای تهیه ترشی سبزیجات
 • مخلوط کردن با آب

بیشتر بخوانید: صبحانه رژیمی برای لاغری ، ۷ ماده غذایی رژیمی عالی برای صبحانه

مقدار مورد استفاده سرکه سیب برای کاهش وزن حدود یک تا دو قاشق غذاخوری در روز است که باید حتما با آب یا سبزیجات (مواد دیگر) مخلوط شود. همچنین پیشنهاد می‌شود که خوردن این مقدار را در 2 تا 3 دوز در روز پخش کنید.

توجه داشته باید که بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری قبل از غذا خوردن است. مصرف بیش از حد این ماده غذایی به دلیل اثرات مضر مانند تداخلات دارویی یا فرسایش مینای دندان توصیه نمی‌شود. همچنین پیشنهاد می‌شود که افراد برای لاغری با سرکه سیب در ابتدا از یک قاشق چای‌خوری (5 میلی‌لیتر) شروع کنند تا ببینند آیا می‌توانند آن را تحمل کنند یا خیر.

توجه داشته باشید که بیش از یک قاشق غذاخوری سرکه سیب مصرف نکنید؛ زیرا مصرف بیش از حد در یک وعده ممکن است باعث حالت تهوع شود. همچنین مهم است که آن را با آب مخلوط کنید، زیرا سرکه رقیق نشده داخل دهان و مری را می‌سوزاند.

در مورد طریقه مصرف قرص سرکه سیب برای لاغری باید گفت که قرص را همراه با یک لیوان پر آب مصرف کنید تا قرص در مری یا گلو نماند. همچنین در صورت احساس سوزش در گلو آب بیشتری مصرف کنید تا قرص در آن ناحیه حل شود و به سمت معده حرکت کند.

معایب مصرف بیش از حد و لاغری با سرکه سیب

استفاده نادرست از هر ماده‌ای ضرر دارد. از ضررهای مصرف نادرست سرکه سیب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

از بین بردن مینای دندان

سرکه سیب جزء داروهای کاربردی در طب سنتی است که باید به اندازه و درست مصرف شود، زیرا این ماده اسیدیته بالایی دارد و در صورت عدم رقیق کردن و تماس مستقیم با دندان‌ها باعث از بین رفتن مینای دندان و پوسیدگی آن‌ها می‌شود.

کاهش پتاسیم

سرکه سیب در مواردی باعث کاهش پتاسیم خون می‌شود و این موضوع در از بین رفتن استخوان‌ها تاثیر دارد. این کاهش سطح پتاسیم به ویژه برای افرادی که از داروهایی استفاده می‌کنند که پتاسیم را کاهش می‌دهد (مانند دیورتیک‌های معمولی که برای درمان فشارخون بالا مصرف می‌شوند) دیده می‌شود.

تغییر سطح انسولین

سرکه سیب سطح انسولین را تغییر می‌دهد. افراد مبتلا به دیابت باید به صورت ویژه در مورد رژیم غذایی دارای سرکه سیب محتاط باشند.

تداخل دارویی

سرکه سیب با انواعی از داروها تداخل ایجاد می‌کند و به همین دلیل باید قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید. از جمله داروهایی که با این ماده تداخل دارند می‌توان داروهای دیابت، دیگوکسین یا لانوکسین و داروهای ادرارآور را نام برد.

سوختگی مری و پوست

میزان اسیدیته سرکه سیب به قدری بالا است که در کودکان باعث سوختگی مری می‌شود، به همین دلیل باید از دسترس کودکان دور نگه داشته شود. همچنین برخی افراد برای از بین بردن جوش، از سرکه سیب استفاده می‌کنند که این کار باعث سوختگی پوست خواهد شد.

مشکلات گوارشی

همان‌طور که گفته شد سرکه سیب مشکلات گوارشی زیادی از جمله گاستروپارزی به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت نوع یک ایجاد می‌کند. در این بیماری غذا مدت بیشتری در معده باقی می‌ماند و در نتیجه سیستم گوارش دچار بی‌نظمی خواهد شد.

یکی دیگر از معایب لاغری با سرکه سیب افزایش حالت تهوع در صورت مصرف زیاد یا خالی بودن شکم است.

یادداشت پایانی

برای هزاران سال در طب سنتی از انواع سرکه سیب، خرما و انگور به دلیل خواص دارویی که دارند استفاده شده است. از جمله خواص این مواد بهبود قدرت، سم‌زدایی و حتی به عنوان دارویی برای درمان اسکوربوت (بیماری که در اثر کمبود ویتامین C ایجاد می‌شود) استفاده می‌کردند.

امروزه خاصیت دیگری برای سرکه سیب مورد توجه عموم قرار گرفته و آن هم لاغری با سرکه سیب است. این ماده به دلیل داشتن اسید استیک باعث کاهش چربی بدن می‌شود، البته اثرات دیگری نیز بر روند کاهش وزن دارد.

همچنین سرکه سیب خواص دیگری مثل کاهش قند خون، بهبود حساسیت به انسولین و از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها نیز دارد. تعدادی زیادی از مشاورین و پزشکان تغذیه از این ماده در رژیم غذایی افرادی که اضافه وزن دارند استفاده می‌کنند؛ اما نکته مهم در لاغری با سرکه سیب زمان استفاده و مقدار آن است که باید توجه زیادی به آن شود. به عنوان مثال افراد نباید روزانه بیش از یک قاشق غذاخوری از سرکه سیب استفاده کنند و بهتر است که آن را قبل از مصرف وعده غذایی میل کنند. سپاس از اینکه تا انتهای مقاله معرفی معایب و مزایای لاغری با سرکه سیب با ما همراه بودید. سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
health.harvard.edu

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا