دانشکده پزشکیضربان

یک متخصص علوم تغذیه ورزش: کاهش وزن با ورزش نیازمند برنامه غذایی است

یک متخصص علوم تغذیه ورزش گفت: کاهش وزن با ورزش کردن امکان‌پذیر است، اما بدون برنامه غذایی مناسب، زمان کاهش وزن طولانی‌تر و بعضا بدون نتیجه قابل مشاهده خواهد بود.

محمدصادق کرمانی در مورد مزایای ورزش کردن به خبرنگار سیوطب گفت: ورزش، مفید بودن خود را برای استخوان‌ها در چندین سطح نشان می‌دهد. ورزش‌هایی همچون تنیس، دویدن و رقصیدن که در آن‌ها وزن بدن باید تحمل شود، به سلامت استخوان‌ کمک می‌کنند و ورزش‌های قدرتی نیز علاوه بر اینکه موجب تحریک رشد استخوانی می‌شوند، سلامت استخوان را حفظ می­‌کنند.

بیشتر بخوانید: ۱۱ ورزش لاغری پشت کمر بدون نیاز به تجهیزات در خانه

وی ورزش را عامل کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های تهدیدکننده زندگی اعلام کرد و افزود: ورزش به روش‌های متعددی سلامت قلب را بهبود می‌بخشد و واکنش بدن به انسولین را افزایش و تعداد و شدت دفعات حملات آسمی ‌را کاهش می‌دهد. همچنین عضلات را تقویت و به پیشگیری از درد مفاصل کمک می‌کند.

این متخصص علوم تغذیه به ورزش‌های غیرهوازی و هوازی اشاره کرد و گفت: منظوراز ورزش‌های غیرهوازی، ورزش‌هایی هستند که مدت زمان‌شان کم و عضلات محدودی در آن‌ها شرکت می‌کنند و به همین دلیل، بدن فقط قند می‌سوزاند و درکاهش چربی تاثیری ندارند. ورزش­ها‌ی هوازی مدت زمان طولانی‌تری دارند و عضلات بیشتری درگیر آن می‌شوند که در این ورزش‌‌ها، آنزیم‌های چربی‌سوز، ترشح و موجب سوختن چربی‌ بدن می‌شوند. کرمانی ورزش‌های هوازی را شامل پیاده‌روی تند به مدت طولانی، دواستقامتی، شنا، فوتبال و بسکتبال اعلام کرد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ ورزش لاغری ران برای مردان و زنان | تمریناتی ساده اما موثر

وزرش با برنامه غذایی باعث لاغری می‌شود

وی به ارتباط ورزش و لاغری اشاره کرد و افزود: کاهش وزن با ورزش و مشاهدات تاثیرآن به طور معمول طولانی است و این مساله به مقدار وزنی که می‌خواهیم کم کنیم، بستگی دارد که ممکن است بعد از چندین هفته روی ترازو قابل مشاهده باشد.

این متخصص علوم تغذیه ورزش ادامه داد: تغییر عضلات و کاهش چربی بیش از 6 هفته به طول می­انجامد و ورزش کردن در کنار یک برنامه غذایی مناسب، کمک می‌کند تا به جای ازدست دادن عضله، چربی بسوزانیم. زمانی‌­که عضلات درحالت استراحت قرار می‌گیرند، شروع به رشد می‌کنند؛ بنابراین باید بین ورزش و غذا خوردن برای سوخت‌رسانی به عضلات و استراحت دادن به خود، تعادل ایجاد کنیم.

بیشتر بخوانید: تغذیه در ورزش؛ کربوهیدرات یا پروتئین، کدام برای مسابقه مهم‌تر است؟

کرمانی گفت: بهترین ورزش برای کاهش وزن، پیاده‌روی آهسته است و پژوهشگران دریافتند که افراد چاق وقتی با سرعت آهسته پیاده‌روی می‌کنند، از زمانی­که با سرعت عادی راه می‌روند، کالری بیشتری می‌سوزانند. البته پیاده‌روی آهسته در مقایسه با سرعت عادی، فشار روی زانو را نیز کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: ورزش بعد از زایمان و پایان کابوس افزایش وزن بعد از بارداری

وی ورزش هوازی در طول هفته به مدت دو ساعت و نیم با شدت متوسط یا 75 دقیقه با شدت بالا را توصیه کرد و افزود: اگر هدف کاهش وزن است، باید بیشتر از این مقدار ورزش کنیم. باید بدانیم که شاید ورزش کردن سبب کاهش وزن نشود، اما پشتیبان خوبی برای این مساله است.

این متخصص تغذیه در مورد عضله‌سازی با ورزش اظهارکرد: عضله‌سازی با ورزش، به مقدار چربی بدن و نوع ورزشی که انجام می‌دهیم، بستگی دارد. اگر طی هفته تنها سه روز به مدت 34 دقیقه ورزش هوازی و قدرتی انجام دهیم، باید بیش از شش هفته تلاش کنیم تا شاهد تغییرات اولیه باشیم.

بیشتر بخوانید: ورزش لاغری ساق پا و ۱۰ تمرین چربی سوزی و عضله سازی ساق پا

کرمانی ادامه داد: بهبود در جریان خون و به دنبال آن تقویت انتقال اکسیژن و موادمغذی، دلایل اهمیت ورزش در افزایش سطح انرژی هستند. این درحالی است که تحقیقات نشان داده که اگر طی هفته تنها سه مرتبه به مدت 20 دقیقه ورزش کنیم، کمتر خسته می­شویم و انرژی بیشتری خواهیم داشت؛ بنابراین توصیه می‌شود ورزش‌هایی با شدت کم را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا