زیباییمو

10 بافت مو مناسب؛ آشنایی با ساده‌ترین و زیباترین روش‌ها

آشنایی با بافت مو

بافت موی زنان|سیوطب

بافت مو یکی از اقسام شیوه‌های آراستن مو قلمداد می‌شود که به علت تنوع فراوان، همواره محبوب خانم‌ها بوده است.

بافت مو مربوط به امروز نیست و از دیرباز برای زیبایی موها مرسوم بوده و هر چه زمان گذشته، مدل‌های جدیدتری ابداع و به آن افزوده شد.

این روش آراستن مو هزاران سال است که در بسیاری از فرهنگ‌های مختلف در سراسر جهان، وجود دارد.

در سوی دیگر دستیابی به برخی مدل‌های موی بافته شده گاهی اوقات امکان دارد ساعت‌ها طول بکشد. بنابراین مطمئنا شما می‌خواهید بعد از گذشت این مدت زمان طولانی؛ وقتی این کار تمام شد، چهره‌ای متفاوت و زیبا داشته باشید.

بافت مو به ویژه در فرهنگ‌های قدیمی مثل آفریقا؛ سنتی است که از نسل‌های قبل منتقل شد. امروزه سبک‌های کلاسیک به طور مداوم در حال تغییر و زنده شدن با مدل‌های جدید هستند.

امروزه بسیاری از خانم‌ها موهای خود را رنگ می‌کنند و می‌بافند در واقع برخی از آنان مدل‌های موی مختلف را آزمایش کرده تا ببینند با کدامیک ظاهر بهتری خواهند داشت.

بافت مو می‌تواند راه خوبی برای نظم دادن و زیبایی بخشیدن به موهایی باشد که شلخته و به هم ریخته هستند و نمی‌دانید چه مدلی باید برای مهمانی یا مراسمی که پیش رو دارید به آن‌ها بدهید.

بیشتر بخوانید :ریزش مو و پیشگیری با آسان‌ترین، ماندگارترین و ارزان‌ترین روش‌ها

تاریخچه بافت مو

تاریخچه بافت مو|سیوطب

خانم‌های قبیله هیمبا، اولین بانوانی بودند که موهای خود را بافتند. سپس این کار به مرور زمان در سایر قبایل نیز رواج یافت. اما هزار سال طول کشید تا این سنت به مناطق دیگر جهان همچون مصر و آمریکای‌جنوبی گسترش یابد.

انواع بافت مو

خوشبختانه انواع مختلفی از بافت‌ها برای انواع جنس مو وجود دارد که می‌تواند تقریبا برای هر زنی مناسب باشد.

محبوب‌ترین انواع بافت مو با روش‌های بافتن مو در کف سر، جلوی سر و بافت‌های تلی در جهان شامل ساده، 4 تایی کلاسیک، برزیلی، پرویی، هندی، مالزیایی، اوراسیایی، بافت موی تیغ ماهی و بافت موی بچگانه هستند.

بات موی کودکان|سیوطب

1-      ساده

ساده‌ترین شیوه بافتن، روش ساده است؛ این مدل در مقایسه با سایر بافت‌های سه تایی یا چهارتایی خیلی راحت‌تر است. برای این مدل، موها را ابتدا به سه دسته مساوی تقسیم کنید.

دقت کنید که اینجا نیاز دارید تا همزمان از دو دست و همه انگشتانتان استفاده کنید. سه دسته مساوی مو را یکی در دست چپ، یکی در دست راست و دیگری وسط این دو قرار دهید.

حالا دسته سمت راست را به حالت ضربدر روی دسته میانی بگذارید و دسته سمت راست و سمت چپ با وسطی که در واقع همان راستی قبلی است را جابه‌جا کنید.

حالا همین مرحله را با دسته‌های مساوی دیگر مو تکرار کنید. این مدل برای مهمانی‌های ناگهانی و مراسم ساده که وقت رفتن به آرایشگاه یا استفاده از مدل‌های زمان‌بر مو را ندارید، مناسب است.

در واقع این مدل علاوه بر اینکه آسان است و دختران نوجوان هم به راحتی آن را می‌آموزند، بسیار هم سریع انجام می‌شود تا در کمترین زمان، موهایی زیبا و آماده رفتن به مهمانی داشته باشید.

2-       پِرویی

بافت موی پرویی به دلیل بافت چند منظوره آن بسیار مورد توجه است. این نوع با بافت موهای آفریقایی _ آمریکایی و قفقازی ترکیب می‌شود. موهای پرویی سبک مجللی دارند. این نوع بافت، ترکیبی از بافت‌های درشت و ریز است.

بیشتر بخوانید :شپش سر، روش تشخیص و راه‌های پیشگیری از شیوع

3-       هندی

بافت موی هندی، ضخیم‌ترین بافت است. این نوع برای اکثر خانم‌هایی که می‌خواهند موهای خودشان را بدون اکستنشن ببافند، مناسب است.

زنان هندی خود از این نوع زیاد استفاده می‌کنند، زیرا موهای آن‌ها ضخیم و در عین حال درخشنده است. بافت هندی برای موهای صاف، موج‌دار و مجعد مناسب است.

4-       مالزیایی

بافت موی مالزیایی، لطیف است. این مدل برای دخترانی با موهای ظریف و ابریشمی ترکیب بسیار مناسب به شمار می‌رود.

مدل مالزیایی، درخشندگی خاص خود را دارد و موها در این مدل، لطیف و براق به نظر می‌رسند. مدل مالزیایی برای موهای صاف و موج‌دار مناسب است.

بیشتر بخوانید: سفیدی مو ، روش های رفع سفید شدن مو با ویتامین ها

5-      اوراسیا

مدل اوراسیایی توسط نژادهای اروپایی و آسیایی در گذشته ابداع شده است. بافت اوراسیایی بسیار ضخیم و ابریشمی است و برای موهای نرم و صاف مناسب خواهد بود.

6-      برزیلی

مدل برزیلی یکی از بهترین بافت‌ها برای زنان آفریقایی – آمریکایی است. بافت بسیار پر، بسیار ضخیم و صاف؛ ویژگی این نوع بافت مو است.

بافت موی برزیلی نیز برای زنانی که می‌خواهند موهای طبیعی خود را ببافند و اکستنشن نکنند، مناسب است.

7-      بافت 4 تایی کلاسیک

بافت چهارتایی ساده کلاسیک شبیه سبک بافت 3 تایی سنتی است، اما به نوعی پیشرفته‌تر محسوب می‌شود. وسایلی که برای این بافت مو نیاز دارید شامل، کش مو و اسپری فیکس کننده مو است.

برای انجام این بافت مو، موهایتان را در یک طرف سر یا یکی از شانه‌ها جمع کنید. سپس چهار دسته مساوی از موهایتان را جدا کنید. این کار را با استفاده از انگشتانتان انجام دهید.

دسته‌های مو سایز مشخصی ندارند چون نیازی نیست در این نوع بافت مو، دسته‌های مو دقیق اندازه هم باشند. شاید تفاوت اندازه دسته‌های بافته شده مو، زیباتر نیز باشد.

وقتی دسته‌های مو را جدا کردید، شروع به بافتن کنید. دسته موی بیرونی از سمت راست را روی دسته موی داخلی از همان سو عبور دهید تا زیر دسته موی میانی سمت چپ قرار بگیرد.

سپس دسته موی بیرونی را از زیر دسته موی میانی از سمت چپ رد کنید تا روی دسته موی میانی از قسمت راست قرار بگیرد.

حالا یک دسته موی بافت 4 تایی کلاسیک دارید، عجله نکنید و همین کار را با حوصله برای دسته‌های دیگر مو ادامه دهید.

به یاد داشته باشید همان‌طور که گفتیم نیازی نیست دسته‌های مو با اندازه‌های یکسان باشند و حتی اگر سایزها متفاوت باشد، زیباتر است.

بیشتر بخوانید :برای درمان موخوره، راهی جز کوتاه کردن مو وجود دارد؟

8-      تیغ ماهی

بافت موی تیغ ماهی یک مدل تلفیقی است که برای عروس‌ها یا حضور در مجالس و مهمانی‌های رسمی مناسب است. در این مدل مو به دو بخش قسمت می‌شود و به شکل ضربدر‌ی بافته خواهد شد.

این مدل برای تولدها یا مهمانی‌هایی که زمان مناسبی برای آماده شدن داشته و یک باره تصمیم به مهمانی رفتن نداشته باشید، بسیار شیک و زیبا است.

9-      مدل مناسب برای بچه‌ها

بچه‌ها عاشق یک مدل موی فانتزی هستند و شما می‌توانید به راحتی این بافت زیبا را با پیچ و تاب موهایشان انجام دهید.

برای بافت موی کودکان به ویژه دختربچه‌ها، در یک طرف موهای طبیعی آن‌ها را ببافید و به تدریج اکستنشن‌ها را با هم ترکیب کنید.

برای بقیه مدل مو، پیچش‌ها را به پوست سر گره بزنید. می‌توانید از اکستنشن استفاده نکنید و با موهای طبیعی خود بچه‌ها بافت را انجام دهید.

10-   بافت پیچ خورده

این مدل، بافت ایده‌‌آلی برای عروسی، جشن یا مراسم‌ رسمی دارد. این مدل به چند بسته از موهای پیچ خورده نیازمند است تا اکستنشن کرده و آن‌ها را با موهای خود ترکیب کنید.

پشت موهای خود یک کش حجیم ببندید و آن را با یک تکه زیورآلات روی مو تزیین کنید.

5 فایده بافت مو

۱ جمع کردن و مرتب کردن موها در هوای گرم

۲. سالم نگه داشتن مو و افزایش رشد

۳. حفظ رطوبت

۴. موج‌دار و جذاب‌تر کردن مو

۵. آراستن مو برای مواقعی که زمان ندارید

بیشتر بخوانید :علت آسیب های مو

4 نکته طلایی

چهار نکته کلیدی در مورد انواع بافت مو عبارتند از:

  • موها را با شامپوی بدون سولفات بشویید و از نرم‌کننده‌های مرطوب کننده استفاده کنید
  • از یک برس یا شانه دندانه پهن استفاده کنید
  • از مقدار زیادی روغن روی موهای خود استفاده نکنید
  • قبل از استفاده از مواد شیمیایی برای موهای خود، با یک متخصص مشورت کنید

وسایل مورد نیاز

۱. دستگاه هوشمند بافت خودکار موی سر Gawervan

۲. دستگاه بافت مو FIGHTART

۳. ابزار بافت مو OPCC

۴. دستگاه بافت مو Conair

۵. ابزار بافت مو Conair

۶. ابزار حلقه‌ای بافت مو Conair

۷. ابزار بافت مو EDTara

۸. ابزار بافت مو wenettion

بیشتر بخوانید: فواید ماسک شیر و عسل برای پوست و مو

سخن آخر

بافت مو یکی از روش‌های آراستن مو بوده که در مناطق گوناگون دنیا رایج است. در خیلی از مهمانی‌ها یا انواع مراسم‌ شاهد سبک‌های مختلف بافت مو هستیم که زنان یا موی طبیعی خود را بافته‌اند یا از اکستنشن برای بافت‌های مختلف استفاده کرده‌اند.

این مدل‌ها با نام‌هایی مانند پرویی، هندی، مالزیایی، اوراسیا و برزیلی شناخته می‌شوند. هر کشور یا منطقه جغرافیایی دارای بافت موی خاص خود هستند.

هرچند بافت مو امروزه بیشتر محبوب خانم‌ها است، اما از دیرباز توسط زنان و مردان مورد استفاده قرار می‌گرفت.

برخی از مدل‌هایی که در این مقاله به آن پرداختیم، ساده بودند و نیازی صرف زمان زیادی نداشتند. مزیت این مدل‌ها این است که علاوه بر اینکه سریع انجام می‌شوند و برای مواقعی که یک مهمانی پیش‌رو است و وقتی برای رفتن به آرایشگاه ندارید، بسیار مناسب هستند.

در سوی دیگر، مدل‌های ساده نیازی به صرف هزینه برای رفتن به آرایشگاه ندارند و دختران نوجوان و کم سن و سال‌تر نیز به راحتی آن‌ها را یاد می‌گیرند.

پس اگر دختر شما در سنین کودکی است و بهانه می‌گیرد یا بی‌حوصله است، فرصت مناسبی است تا با بافتن موهای او، حال و هوایش را عوض کنید.

مادربزرگ‌ها نیز می‌توانند در حین انجام این کار، با نوه‌های خود صحبت کنند و رابطه آن‌ها صمیمی‌تر شود.

بافت مو آن‌قدر جذاب است که نه تنها از دیرباز تاکنون قدیمی نشده بلکه هر ساله نیز مدهای جدیدی بر آن افزوده می‌شود.

منبع
latest-hairstyles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا