اعصاب و روانبیماری عصبی

چه چیزی سردرد آنوریسم مغزی را متمایز می‌کند؟

سردرد یک مشکل شایع است که اکثر افراد در برهه‌ای از زندگی خود با آن روبه‌رو می‌شوند. این درد می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که شایع‌ترین آن‌ها استرس و خستگی است. البته دلایل بسیاری برای سردرد وجود دارد. سردرد می‌تواند کاملاً بی‌خطر باشد، اما امکان دارد سردرد آنوریسم مغزی یا عفونت جدی مغز برای فرد اتفاق بیفتد.

در این مقاله به بررسی آنوریسم مغزی و سردرد آنوریسم مغزی می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد با روش های معالجه فوری دارویی و خانگی

مواردی که نباید با سردرد آنوریسم مغزی اشتباه بگیرید

شایع‌ترین این موارد سردردهای تنشی هستند که نسبتا خفیف پدیدار می‌شوند و اغلب مانند یک بند محکم در اطراف سر یا سنگینی سر احساس خواهند شد. آن‌ها با فاصله زمانی بیش از یک روز اتفاق می‌افتند و ممکن است با یک روز بد در دفتر، درگیری با یکی از عزیزان یا نگرانی در مورد برخی مسائل تظاهر پیدا کنند.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که ذهن خود را آرام کنید و در صورت نیاز مقداری استامینوفن بخورید و بخوابید. چنین سردردهایی اغلب برای مدت طولانی وجود داشته و می‌توانند با یک وضعیت استرس‌زا ارتباط داشته باشند. در بین این دوره‌های سردرد، فرد معمولا کاملا طبیعی است.

میگرن و سایر سردردهای عروقی معمولا شدیدتر هستند و با درد شدید ضربان‌دار، اغلب با تهوع و استفراغ همراه می‌شوند. در این سری از دردها بیمار حساسیت شدیدی به نور و سر و صدا دارد. این سردردها ممکن است در یک طرف سر قرار بگیرند، اما بیشتر هر دو طرف را درگیر می‌کنند.

این بیماری در جوانان و میان‌سالان رخ می‌دهد و شدت و دفعات آن زمانی که بیمار چهل یا پنجاه ساله می‌شود کاهش پیدا می‌کند. یک ویژگی بارز ماهیت اپیزودیک سردرد است که شدید است و چند ساعت یا حتی چند روز طول می‌کشد. داروهای مختلفی برای قطع حمله حاد، برای تسکین علائم در صورت بروز حمله حاد و برای کاهش وقوع حملات حاد در صورت مکرر بودن در دسترس است.

بیشتر بخوانید: انواع سردرد های شایع در یک لیست

سردردهای خطرناک

در حالی که اکثر سردردها عواقب جدی ندارند و کشنده نیستند، در موارد خاص ممکن است نشان دهنده یک وضعیت جدی سلامتی باشد. عفونت‌های مغزی مانند مننژیت ممکن است با سردرد شدید، استفراغ، تشنج و تغییر حساسیت همراه باشند.

عفونت می‌تواند حاد باشد و توسط یک باکتری ایجاد ‌شود؛ همچنین امکان دارد سابقه کوتاه چند روزه و پیشرفت سریع سردرد با تب بالا تجربه شود. مننژیت مزمن می‌تواند سابقه طولانی‌تری از چند هفته یا ماه پیدا کند و با تب درجه پایین پیشرفت آن کند است.

این مشکل معمولا در اثر سل یا عفونت قارچی ایجاد می‌شود. مننژیت حاد و مزمن با سفتی گردن و محدودیت دردناک حرکات گردن همراه است.

سردرد آنوریسم مغزی مغز

آنوریسم مغزی برآمدگی یا باد کردن در رگ خونی مغز است. این عارضه اغلب شبیه توت آویزان بر ساقه نمایش داده می‌شود. آنوریسم مغزی می‌تواند نشت کرده یا پاره شود و عامل خونریزی در مغز باشد (سکته مغزی هموراژیک). اغلب، پارگی آنوریسم مغزی در فضای بین مغز و بافت‌های نازک که مغز را پوشانده است رخ می‌دهد. به این نوع سکته هموراژیک خونریزی زیر عنکبوتیه می‌گویند.

آنوریسم پاره شده به سرعت تهدید کننده زندگی می‌شود و نیاز به درمان فوری پزشکی دارد. با این حال اکثر آنوریسم‌های مغزی پاره نمی‌شوند، مشکلات سلامتی ایجاد نمی‌کنند یا علائمی نشان نمی‌دهند. چنین آنوریسم‌هایی اغلب در حین آزمایش شرایط دیگر تشخیص داده می‌شوند.

درمان آنوریسم مغزی شکسته ممکن است در برخی موارد مناسب باشد و در آینده از پارگی جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن بدون دارو | 17 روش خاص و تجربه شده

علائم آنوریسم پاره شده

سردرد ناگهانی و شدید علامت اصلی پارگی آنوریسم است که باید آن را با نام سردرد آنوریسم مغزی بشناسیم. این درد اغلب به عنوان «بدترین سردرد» در زندگی فرد شناخته می‌شود.

علائم و نشانه‌های دیگر شایع پارگی آنوریسم عبارت‌اند از:

 • سردرد ناگهانی و بسیار شدید
 • تهوع و استفراغ
 • گرفتگی گردن
 • تاری دید یا دوبینی
 • حساسیت به نور
 • تشنج
 • افتادگی پلک
 • از دست دادن هوشیاری
 • گیجی

بیشتر بخوانید: درمان میگرن با روش های دارویی و خانگی

عوامل پیدایش سردرد آنوریسم مغزی

نشت آنوریسم

در برخی موارد آنوریسم ممکن است مقدار کمی خون نشت کند. این نشت (خونریزی نگهبان) شاید فقط باعث مورد زیر شود:

 • سردرد آنوریسم مغزی که ناگهانی و بسیار شدید است
 • پارگی شدیدتر که اغلب به دنبال نشتی رخ می‌دهد.

آنوریسم شکسته

آنوریسم مغزی شکسته ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد، به ویژه اگر کوچک باشد. با این حال یک آنوریسم بزرگ‌تر بدون پارگی ممکن است بر بافت‌ها و اعصاب مغز فشار بیاورد و احتمالا باعث موارد زیر شود:

 • درد در بالا و پشت یک چشم
 • مردمک متسع
 • تغییر در بینایی یا دوبینی
 • بی حسی یک طرف صورت

زمان مراجعه به پزشک برای درمان آنوریسم و سردرد آنوریسم مغزی

در صورت بروز موارد زیر فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید:

بیشتر بخوانید: شناخت سردرد گردنی (سرویکوژنیک)

سردرد آنوریسم مغزی به صورت ناگهانی و بسیار شدید

اگر با فردی هستید که از سردرد ناگهانی و شدید شکایت می‌کند یا هوشیاری خود را از دست داده یا دچار تشنج شده است ، احتمال دارد درگیر سردرد آنوریسم مغزی شده و زندگی او در خطر باشد.

سردرد آنوریسم مغزی را بشناسیم

آنوریسم مغزی|سیوطب

همان‌طور که گفته شد آنوریسم یک نقطه ضعیف یا بادکنک در رگ‌های خونی مغز است. این نقطه ممکن است پاره شده یا نشت کند. همچنین باعث خونریزی در سطح مغز (خونریزی زیر عنکبوتیه) یا در بافت مغز (هماتوم داخل مغزی) شود. در زمان پارگی فرد دچار سردرد آنوریسم مغزی به صورت ناگهانی و شدید می‌شود که اغلب آن را به عنوان بدترین سردرد تجربه شده توصیف می‌کنند.

این سردرد ناگهانی اغلب با سفتی گردن و استفراغ همراه است. اگر خونریزی شدید باشد ممکن است باعث از دست دادن هوشیاری بیمار یا حتی مرگ ناگهانی شود. مشخصه اصلی سردرد آنوریسم مغزی ناشی از پارگی شروع درد ناگهانی بیش از حد در چند ثانیه یا چند دقیقه است.

یک آنوریسم مغزی کوچک بدون شکستگی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد و بنابراین تشخیص داده نمی‌شود. یک آنوریسم بزرگ‌تر بدون شکستگی امکان دارد بر بافت‌ها و اعصاب مغز فشار وارد کند و باعث ایجاد سردرد آنوریسم مغزی یا نقص عصبی شود.

بیشتر بخوانید: علت بی خوابی و سردرد همزمان + راه حل‌ها

دو گزینه درمانی رایج برای پارگی آنوریسم مغزی و سردرد آنوریسم مغزی

 • برش جراحی روشی برای بستن آنوریسم است. این کار شامل برداشتن قسمتی از جمجمه برای دسترسی به آنوریسم و ​​تعیین رگ خونی تغذیه کننده آن است. سپس یک گیره فلزی کوچک روی گردن آنوریسم قرار می‌گیرد تا جریان خون در آنوریسم را متوقف کرده و جریان خون را از طریق رگ حفظ کند.
 • سیم پیچ اندوواسکولار در مقایسه با برش جراحی یک روش کمتر تهاجمی است. این شامل قرار دادن یک کاتتر (لوله پلاستیکی توخالی) در یک شریان، معمولا در ناحیه کشاله ران و عبور آن از طریق عروق به عروق مغزی میزبان آنوریسم است. سپس کویل‌های جدا شونده وارد می‌شوند تا آنوریسم را از داخل به طور کامل پر کند. این کار به شکلی انجام می‌شود که جریان انعقاد خون در آنوریسم رخ ندهد و منجر به انسداد آن شود.

روش‌های فوق همچنین می‌تواند برای مهر و موم کردن آنوریسم مغزی شکسته استفاده شود و از پارگی در آینده جلوگیری کند. این نوع سردرد نیاز به درمان فوری دارد.

در این مقاله با بیماری آنوریسم مغزی آشنا شده و دلایل پیدایش آن را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین سردرد آنوریسم مغزی را شناختیم که در بسیاری از مواقع ممکن است، زنگ خطری برای سلامت بیمار باشد. پس توجه به سردرد آنوریسم مغزی و مراجعه سریع به پزشک از مواردی است که باید به آن‌ها توجه داشته باشیم.

منبع
mayoclinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا