بیماری زنانزنان و زایمان

دانسته‌هایتان در مورد سرطان سینه را تکمیل کنید

فهرست محتوا نمایش

سرطان زمانی اتفاق می‌افتد که تغییراتی به نام جهش در ژن‌های تنظیم کننده رشد سلولی رخ ‌دهد. جهش‌ها به سلول‌ها اجازه می‌دهند به صورت کنترل نشده تقسیم و تکثیر شوند. سرطان پستان به طور معمول در لوبول‌ها یا مجاری سینه ایجاد می‌شود.

لوبول‌ها غدد تولید کننده شیر هستند و مجاری مسیرهایی هستند که شیر را از غدد به نوک سینه می‌رسانند. این بیماری همچنین می‌تواند در بافت چربی یا بافت همبند فیبری درون سینه ایجاد شود. سلول‌های سرطانی کنترل نشده اغلب به بافت‌های سالم سینه حمله کرده و می‌توانند به غدد لنفاوی زیر بازوها برسند. غدد لنفاوی یک مسیر اولیه است که به سلول‌های سرطانی کمک می‌کند تا به سایر نقاط بدن حرکت کنند.

علائم سرطان سینه

سرطان سینه در مراحل اولیه ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند. در بسیاری از موارد تومور ممکن است خیلی کوچک‌تر از آن باشد که احساس شود. اما در آن زمان هم می‌توان یک ناهنجاری را در ماموگرافی مشاهده کرد.

اگر تومور احساس شود، اولین علامت قابل لمس معمولا یک توده جدید در سینه است که قبلا وجود نداشت. با این حال باید دقت داشته باشید که همه توده‌ها سرطان نیستند. هر نوع سرطان سینه می‌تواند علائم مختلفی را ایجاد کند. بسیاری از این علائم مشابه هستند، اما برخی می‌توانند متفاوت باشند. شایع‌ترین علائم سرطان سینه به شرح زیر است.

 • توده سینه یا ضخیم شدن بافت که با بافت اطراف متفاوت بوده و اخیرا ایجاد شده است
 • درد سینه
 • قرمزی پوست روی تمام سینه
 • تورم در تمام یا قسمتی از سینه
 • ترشح نوک سینه به غیر از شیر مادر
 • ترشحات خونی از نوک سینه
 • لایه لایه یا پوسته پوسته شدن نوک پستان
 • تغییر ناگهانی و غیرقابل توضیح در شکل یا اندازه سینه
 • نوک پستان معکوس (نوک پستان درونی)
 • تغییر ظاهر پوست روی سینه‌ها
 • توده یا تورم زیر بازو

اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کردید، لزوما به این معنا نیست که سرطان سینه به وجود آمده است. برای مثال درد در سینه یا توده سینه می‌تواند ناشی از کیست خوش خیم باشد. با این وجود اگر توده‌ای در سینه پیدا کردید یا علائم دیگری مشاهده کردید، باید برای معاینه و آزمایش بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید : ژل شستشوی بانوان چیست؟

انواع سرطان پستان

انواع مختلفی از سرطان سینه وجود دارد که به دو دسته اصلی «تهاجمی» و «غیرتهاجمی» یا درجا تقسیم می‌شوند. در حالی که سرطان تهاجمی از مجاری پستان یا غدد به سایر قسمت‌های سینه گسترش می‌یابد، سرطان غیرتهاجمی از بافت اولیه گسترش پیدا نمی‌کند.

این دو دسته برای توصیف شایع‌ترین انواع سرطان سینه استفاده می‌شوند که شامل موارد زیر است.

 • کارسینوم مجرا درجا

کارسینوم داکتال درجا (DCIS) یک بیماری غیر تهاجمی است. با DCIS، سلول‌های سرطانی در مجاری سینه محدود شده و به بافت پستان اطراف حمله نمی‌کنند.

 • کارسینوم لوبولار درجا

سرطان لوبولار درجا (LCIS) سرطانی است که در غدد تولید کننده شیر سینه رشد می‌کند. مانند DCIS، سلول‌های سرطانی به بافت اطراف حمله نمی‌کنند.

 • کارسینوم مجرای تهاجمی

سرطان مجرای تهاجمی (IDC) شایع‌ترین نوع سرطان سینه است. این نوع سرطان سینه از مجاری شیر پستان شروع می‌شود و سپس به بافت نزدیک سینه حمله می‌کند. هنگامی که سرطان سینه به بافت خارج مجاری شیر سرایت کرد، می‌تواند به سایر اندام‌ها و بافت‌های مجاور برسد.

 • کارسینوم لوبولار تهاجمی

کارسینوم لوبولار تهاجمی (ILC) ابتدا در لوبول‌های سینه ایجاد می‌شود و به بافت مجاور حمله می‌کند.

بیشتر بخوانید: کیست تخمدان چیست و در چه صورتی خطرناک می شود؟

انواع نادر سرطان پستان

 • بیماری پاژه نوک سینه

این نوع سرطان سینه از مجاری نوک سینه شروع می‌شود، اما با بزرگ شدن بر پوست و ناحیه نوک سینه تاثیر می‌گذارد.

 • تومور فیلودس

این نوع بسیار نادر سرطان سینه در بافت همبند سینه رشد می‌کند. اکثر این تومورها عامل سرطان سینه خوش خیم، اما برخی بدخیم هستند.

 • آنژیوسارکوم

این سرطانی است که روی رگ‌های خونی یا رگ‌های لنفاوی در سینه رشد می‌کند.

 • سرطان سینه التهابی

سرطان التهابی سینه (IBC) یک نوع سرطان پستان نادر اما تهاجمی است. IBC تنها بین 1 تا 5 درصد از کل موارد سرطان سینه را تشکیل می‌دهد. با این وضعیت، سلول‌ها غدد لنفاوی نزدیک سینه‌ها را مسدود می‌کنند. بنابراین عروق لنفاوی در سینه نمی‌توانند به درستی تخلیه شوند. به جای ایجاد تومور، IBC باعث متورم شدن سینه، قرمزی و احساس گرما می‌شود.

یک سینه سرطانی ممکن است مانند پوست پرتقال شکاف‌دار و ضخیم به نظر برسد. IBC می‌تواند بسیار تهاجمی باشد و به سرعت پیشرفت کند. به همین دلیل در صورت مشاهده علائم، مهم است که بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

 • سرطان سینه متاستاتیک

سرطان پستان متاستاتیک نام دیگر مرحله 4 سرطان سینه است. این سرطان از سینه به سایر قسمت‌های بدن مانند استخوان‌ها، ریه یا کبد سرایت می‌کند.

این مرحله پیشرفته سرطان سینه است. انکولوژیست (پزشک سرطان) یک برنامه درمانی با هدف جلوگیری از رشد و گسترش تومور ایجاد می‌کند.

 • سرطان سینه منفی سه گانه

به گفته انجمن سرطان آمریکا (ACS)، سرطان پستان سه گانه منفی یکی دیگر از انواع بیماری‌های نادر است که تنها حدود 10 تا 15 درصد از افراد مبتلا به سرطان سینه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برای تشخیص سرطان سینه منفی سه گانه، یک تومور باید دارای هر سه ویژگی زیر باشد.

 • فاقد گیرنده‌های استروژن.

  این موارد گیرنده‌هایی روی سلول‌ها هستند که به هورمون استروژن متصل می‌شوند. اگر تومور گیرنده‌های استروژن داشته باشد، استروژن می‌تواند سرطان را برای رشد تحریک کند.

 • فاقد گیرنده‌های پروژسترون.

  این گیرنده‌ها سلول‌هایی هستند که به هورمون پروژسترون متصل می‌شوند. اگر تومور گیرنده‌های پروژسترون داشته باشد، پروژسترون می‌تواند سرطان را برای رشد تحریک کند.

 • پروتئین HER2 اضافی روی سطح خود ندارد.

  HER2 پروتئینی است که رشد سرطان سینه را تقویت می‌کند.

اگر توموری این سه معیار را داشته باشد، سرطان سینه منفی سه نامیده می‌شود. این نوع سرطان پستان سریع‌تر از سایر انواع سرطان سینه رشد می‌کند و گسترش می‌یابد.

بیشتر بخوانید : آندومتریوز چیست و چه علائمی دارد؟

درجه‌بندی سرطان سینه

سرطان پستان را می‌توان بر اساس اندازه تومور و میزان گسترش آن در بدن درجه‌بندی کرد.

سرطان‌هایی که بزرگ هستند و به بافت‌ها یا اندام‌های مجاور حمله کرده‌اند در مرحله بالاتری نسبت به سرطان‌هایی هستند که کوچک بوده یا هنوز در سینه وجود دارند. برای درجه‌بندی سرطان سینه، پزشکان باید از مواردی آگاه باشند.

 • تهاجمی یا غیرتهاجمی بودن سرطان
 • تومور چقدر بزرگ است
 • آیا غدد لنفاوی درگیر هستند
 • آیا سرطان به بافت یا اندام‌های مجاور سرایت کرده است

5 مرحله اصلی سرطان سینه

 • مرحله 0 سرطان سینه

مرحله 0 DCIS است. سلول‌های سرطانی در DCIS تنها در مجاری سینه باقی مانده و در بافت مجاور پخش نشده‌اند.

 • مرحله 1 سرطان سینه

مرحله 1A

تومور اولیه 2 سانتی‌متر عرض یا کمتر دارد و گره‌های لنفاوی تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند.

مرحله 1B

سرطان در غدد لنفاوی مجاور یافت می‌شود، توموری در سینه وجود ندارد یا تومور کوچک‌تر از 2 سانتی‌متر است.

 • مرحله 2 سرطان سینه

مرحله 2A

تومور کوچک‌تر از 2 سانتی‌متر اندازه دارد و در 1 تا 3 غده لنفاوی مجاور گسترش یافته است.

بین 2 تا 5 سانتی‌متر اندازه دارد و به هیچ یک از غدد لنفاوی گسترش پیدا نکرده است.

مرحله 2B

تومور بین 2 تا 5 سانتی‌متر بوده و به 1 تا 3 غده لنفاوی زیر بغل گسترش یافته است.

بزرگ‌تر از 5 سانتی‌متر اندازه دارد و به هیچ یک از غدد لنفاوی گسترش نیافته است.

 • مرحله 3 سرطان سینه

مرحله 3A

سرطان به 4 تا 9 غده لنفاوی زیر بغل گسترش یافته است.

غدد لنفاوی داخلی پستان را بزرگ کرده است و تومور اولیه می‌تواند به هر اندازه‌ای باشد.

تومورها بیش از 5 سانتی‌متر هستند و سرطان به 1 تا 3 غده لنفاوی زیر بغل یا هر غده‌ای در سینه گسترش یافته است.

مرحله 3B

تومور به دیواره قفسه سینه یا پوست حمله کرده و ممکن است تا 9 غده لنفاوی را مورد حمله قرار داده باشد.

مرحله 3C

سرطان در 10 یا تعداد بیشتری از غدد لنفاوی زیر بغل، غدد لنفاوی نزدیک استخوان ترقوه یا غدد پستانی داخلی یافت می‌شود.

 • مرحله 4 سرطان سینه

مرحله 4 سرطان سینه می‌تواند توموری در هر اندازه داشته و سلول‌های سرطانی آن به غدد لنفاوی مجاور و دور و اندام‌های دور گسترش یافته باشند.

بیشتر بخوانید :  اگر فیبروم رحمی شما را نگران کرده است، این مطلب را بخوانید

سرطان سینه مردان

مردی در حال معاینه سینه خود سیوطب

اگرچه مردان به طور کلی مقدار کمی از بافت سینه را دارند‌، اما آن‌ها هم ممکن است به سرطان سینه مبتلا شوند. بر اساس ACS، سرطان سینه در مردان سفیدپوست 100 برابر کمتر از زنان سفیدپوست و در مردان سیاه پوست 70 برابر کمتر از زنان سیاه پوست مشاهده می‌شود.

گفته می‌شود سرطان سینه‌ای که در مردان ایجاد می‌شود به همان اندازه سرطان پستان زنان می‌تواند جدی باشد. همچنین علائم سرطان سینه در هر دو آن‌ها مشابه است.

میزان بقای 5 ساله سرطان سینه

میزان بقای 5 ساله به درصدی از افرادی گفته می‌شود که 5 سال بعد از تشخیص سرطان همچنان در قید حیات هستند.

میزان بقای سرطان پستان بر اساس عوامل زیادی متفاوت است. دو مورد از مهمترین عوامل عبارتند از نوع سرطان و مرحله‌ای که در زمان تشخیص ثبت می‌شود. عوامل دیگری که ممکن است نقش داشته باشند شامل سن، جنسیت و نژاد افراد هستند.

خبر خوب این است که میزان بقای سرطان سینه در حال بهبود است. به گفته منبع ACSTrusted، در سال 1975 میزان بقای 5 ساله سرطان سینه در زنان 75.2 درصد بود. اما برای زنانی که بین سال‌های 2008 تا 2014 تشخیص سرطان داده شد به 90.6درصد رسید.

میزان بقای پنج ساله برای سرطان سینه بسته به مرحله تشخیص هم متفاوت است. این میزان از 99درصد برای سرطان‌های موضعی در مراحل اولیه تا 27درصد برای سرطان‌های پیشرفته متاستاتیک تغیر می‌کند.

مراحل درمان سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

برای تعیین اینکه آیا علائم فرد ناشی از سرطان پستان خوش خیم یا بدخیم است، پزشک علاوه بر معاینه پستان، یک معاینه فیزیکی کامل انجام می‌دهد. آن‌ها همچنین ممکن است یک یا چند آزمایش تشخیصی را برای کمک به درک علت علائم بیمار درخواست کنند.

مطالب مفید: اطلاعات کامل در مورد مسائل مربوط به زنان و زایمان

آزمایشاتی که می‌توانند به تشخیص سرطان سینه کمک کنند

 • ماموگرافی

متداول‌ترین روش برای مشاهده زیر سطح سینه، آزمایش تصویربرداری به نام ماموگرافی است. بسیاری از زنان 40 ساله و بالاتر برای بررسی سرطان سینه سالانه ماموگرافی می‌کنند. اگر پزشک مشکوک باشد که ممکن است تومور داشته باشند یا مورد مشکوکی مشاهده کند، درخواست انجام ماموگرافی می‌دهد. اگر ناحیه غیرطبیعی در ماموگرافی مشاهده شود، پزشک ممکن است آزمایش‌های اضافی را درخواست کند.

 • سونوگرافی

سونوگرافی سینه از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از بافت‌های عمیق سینه استفاده می‌کند. سونوگرافی می‌تواند به پزشک در تشخیص توده جامد مانند تومور و کیست خوش خیم کمک کند.

همچنین ممکن است پزشک آزمایش‌هایی مانند MRI یا بیوپسی سینه را پیشنهاد دهد.

 • بیوپسی سینه

اگر پزشک به سرطان سینه مشکوک باشد، ممکن است ماموگرافی و سونوگرافی انجام دهد. اگر هر دوی این آزمایش‌ها نتوانند در صورت ابتلا به سرطان به پزشک اطلاعات روشنی بدهند، پزشک ممکن است آزمایشی به نام بیوپسی سینه انجام دهد. در طول این آزمایش، پزشک نمونه بافتی را از ناحیه مشکوک خارج می‌کند تا آزمایش شود.

انواع مختلفی از بیوپسی سینه وجود دارد. در برخی از این آزمایش‌ها، پزشک از سوزن برای گرفتن نمونه بافت استفاده می‌کند. در موارد دیگر آن‌ها برشی در سینه شما ایجاد می‌کنند و سپس نمونه را بر می‌دارند.

سپس پزشک نمونه بافت را به آزمایشگاه ارسال می‌کند. اگر نمونه آزمایش از نظر سرطان مثبت باشد، آزمایشگاه می‌تواند آن را بیشتر آزمایش کند تا به پزشک بگوید چه نوع سرطانی را مشاهده می‌کند.

بیشتر بخوانید : آگاهی‌تان را در مورد بیماری آمیزشی سوزاک بالا ببرید

درمان سرطان پستان

مرحله‌ای که سرطان سینه در آن قرار دارد، میزان نفوذ (در صورت وجود) و بزرگ شدن تومور همگی نقش مهمی در تعیین نوع درمان مورد نیاز بیمار دارند.

برای شروع پزشک اندازه، مرحله و درجه سرطان (احتمال رشد و گسترش آن) را تعیین می‌کند. پس از آن می‌توانید گزینه‌های درمانی خود را مورد بحث قرار دهید. جراحی رایج‌ترین درمان سرطان سینه است. بسیاری از افراد درمان‌های اضافی مانند شیمی درمانی، درمان هدفمند، پرتودرمانی یا هورمون درمانی را انجام می‌دهند.

1.عمل جراحی

جراح در حال جراحی در اتاق عمل سیوطب

چندین نوع جراحی ممکن است برای از بین بردن سرطان پستان استفاده شود.

 • لومپکتومی

در این روش تومور و برخی بافت‌های اطراف را برداشته و بقیه سینه را دست نخورده می‌گذارد.

 • ماستکتومی

در این شیوه جراح کل سینه را بر می‌دارد. در ماستکتومی مضاعف، هر دو سینه برداشته می‌شوند.

 • بیوپسی غده لنفاوی نگهبان

دراین جراحی تعدادی از غدد لنفاوی را شناسایی کرده و سپس بر می‌دارند. این غدد لنفاوی مورد آزمایش قرار خواهند گرفت. اگر آن‌ها سرطانی نشده باشند، ممکن است فرد نیازی به جراحی اضافی برای برداشتن غدد لنفاوی نداشته باشد.

 • کالبد شکافی غدد لنفاوی زیر بغل

اگر غدد لنفاوی برداشته شود و در طی بیوپسی غده لنفاوی نگهبان حاوی سلول‌های سرطانی باشد، پزشک ممکن است به برداشتن غدد لنفاوی بیشتر اقدام کند.

 • ماستکتومی پیشگیرانه جانبی

حتی اگر سرطان سینه فقط در یک سینه وجود داشته باشد، برخی از افراد از ماستکتومی پیشگیرانه استفاده می‌کنند. در این جراحی، سینه سالم را بر می‌دارند تا خطر ابتلا به سرطان سینه دوباره کاهش یابد.

2.پرتو درمانی

در پرتودرمانی، از پرتوها برای هدف قرار دادن و از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. در بیشتر روش‌های پرتودرمانی از اشعه پرتو خارجی استفاده می‌شود. این تکنیک از یک دستگاه بزرگ در قسمت بیرونی بدن استفاده می‌کند.

پیشرفت در درمان سرطان همچنین به پزشکان این امکان را داده است که سرطان را از داخل بدن مورد تابش قرار دهند. به این نوع پرتودرمانی «براکی تراپی» گفته می‌شود.

برای انجام براکی تراپی، جراحان دانه‌های رادیواکتیو یا گلوله‌ها را داخل بدن در نزدیکی محل تومور قرار می‌دهند. دانه‌ها برای مدت کوتاهی در آنجا می‌مانند و برای از بین بردن سلول‌های سرطانی کار می‌کنند.

3.شیمی درمانی

شیمی درمانی یک درمان دارویی است که برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. برخی از افراد امکان دارد فقط تحت شیمی درمانی قرار بگیرند، اما این نوع درمان اغلب در کنار سایر درمان‌ها به ویژه جراحی استفاده می‌شود.

در برخی موارد پزشکان ترجیح می‌دهند قبل از عمل بیماران را شیمی درمانی کنند. امید است که درمان باعث کوچک شدن تومور شود و در این صورت جراحی نیازی به تهاجمی بودن نداشته باشد.

شیمی درمانی عوارض جانبی زیادی دارد ، بنابراین قبل از شروع درمان نگرانی‌های خود را با پزشک در میان بگذارید.

4.هورمون درمانی

اگر نوع سرطان پستان فرد به هورمون‌ها حساس باشد، پزشک ممکن است هورمون درمانی را برای او آغاز کند. استروژن و پروژسترون، دو هورمون زنانه هستند که می‌توانند رشد تومورهای سرطانی را تحریک کنند.

هورمون درمانی با جلوگیری از تولید این هورمون‌ها در بدن یا با انسداد گیرنده‌های هورمونی روی سلول‌های سرطانی عمل می‌کند. این عمل می‌تواند به کند شدن و احتمالا توقف رشد تومور کمک کند.

5.داروها

برخی از درمان‌ها برای حمله به ناهنجاری‌ها یا جهش‌های خاص درون سلول‌های سرطانی طراحی شده‌اند. به عنوان مثال Herceptin (trastuzumab) می‌تواند تولید پروتئین HER2 را در بدن مسدود کند. HER2 به رشد سلول‌های سرطانی پستان کمک می‌کند. بنابراین مصرف دارویی برای کاهش تولید این پروتئین ممکن است به کند شدن رشد سرطان کمک کند.

6.مراقبت از سرطان پستان

اگر یک توده یا لکه غیرمعمول در سینه تشخیص دادید یا علائم دیگری از سرطان پستان را مشاهده کردید، برای ملاقات با پزشک وقت بگیرید. احتمال اینکه سرطان نباشد وجود دارد. بسیاری از دلایل احتمالی دیگر برای ایجاد توده‌های سینه وجود دارند.

اما اگر مشکل به سرطان تبدیل شد به خاطر داشته باشید که درمان زودهنگام، کلیدی است. سرطان در مراحل اولیه اگر به اندازه کافی سریع تشخیص داده شود، اغلب قابل درمان است. هر چه مدت زمان سرطان پستان طولانی‌تر باشد، درمان مشکل‌تر می‌شود.

بیشتر بخوانید:  زگیل تناسلی را جدی بگیرید

عوامل خطرساز برای سرطان سینه

عوامل متعددی وجود دارد که شانس ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد. با این حال داشتن هر یک از این موارد به این معنی نیست که فرد قطعا به این بیماری مبتلا خواهد شد. نمی‌توان از برخی عوامل خطر مانند سابقه خانوادگی اجتناب کرد. اگر فرد سیگار می‌کشد هم می‌توانید عوامل خطر را با ترک سیگار تغییر دهد.

 • سن

با افزایش سن خطر ابتلا به این سرطان افزایش می‌یابد. بیشتر سرطان‌های تهاجمی سینه در زنان بالای 55 سال دیده می‌شود.

 • نوشیدن الکل

اختلال مصرف الکل خطر را افزایش می‌دهد.

 • داشتن بافت سفت متراکم

بافت متراکم سینه، خواندن ماموگرافی را سخت می‌کند. همچنین خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهد.

 • جنسیت

زنان سفید پوست 100 برابر بیشتر از مردان سفید پوست و زنان سیاه پوست 70 برابر بیشتر از مردان سیاه پوست به سرطان سینه مبتلا می‌شوند.

 • ژن

زنانی که دارای جهش‌های ژنی BRCA1 و BRCA2 هستند، بیشتر از زنانی که این جهش را ندارند به سرطان پستان مبتلا می‌شوند. جهش‌های ژنی دیگر نیز ممکن است بر خطر تاثیر بگذارند.

 • قاعدگی زودرس

اگر اولین قاعدگی فرد قبل از 12 سالگی بوده است، احتمال ابتلا به سرطان در آن فرد افزایش پیدا می‌کند.

 • زایمان در سنین بالاتر

زنانی که اولین فرزند خود را پس از 35 سالگی به دنیا می‌آورند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند.

 • هورمون درمانی

زنانی که از داروهای استروژن و پروژسترون پس از یائسگی استفاده می‌کردند یا می‌کنند تا علائم یائسگی خود را کاهش دهند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.

 • ریسک ارثی

اگر یکی از اقوام نزدیک زن مبتلا به سرطان پستان بوده است، احتمال ابتلای او بیشتر می‌شود. این شامل مادر، مادربزرگ، خواهر یا دختر او خواهد شد. اما اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه ندارد، باز هم می‌تواند به سرطان سینه مبتلا شود. در حقیقت اکثر زنانی که به آن مبتلا می‌شوند سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند.

بیشتر بخوانید  : مهم‌ترین مواردی که باید در مورد آزمایش ژنتیک قبل از بارداری بدانید

 • شروع یائسگی دیرهنگام

زنانی که یائسگی خود را پس از 55 سالگی شروع می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.

 • هرگز باردار نبوده است

احتمال ابتلا به سرطان پستان در زنانی که هرگز باردار نشده‌اند یا حاملگی خود را به طور کامل انجام نداده‌اند، بیشتر است.

 • سرطان سینه قبلی

اگر در یک سینه سرطان داشته‌اند، احتمال ابتلا به سرطان در سینه دیگر یا در ناحیه دیگری از سینه قبلا آسیب دیده افزایش می‌یابد.

پیشگیری از سرطان پستان

در حالی که عوامل خطر بسیاری وجود دارد که نمی‌توان آن‌ها را کنترل کرد، پیروی از یک شیوه زندگی سالم، انجام غربالگری منظم و انجام هرگونه اقدام پیشگیرانه که پزشک توصیه می‌کند، خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد.

 • عوامل سبک زندگی

عوامل سبک زندگی می‌توانند بر خطر ابتلا به سرطان پستان تاثیر بگذارند. زنان مبتلا به چاقی بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان هستند. حفظ رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و ورزش منظم تا حد ممکن، به کاهش وزن و کاهش خطر کمک می‌کند.

سومصرف الکل نیز خطر را افزایش می‌دهد. این می‌تواند بیش از دو نوشیدنی در روز یا نوشیدن زیاد باشد. یک گزارش که تحقیقات جهانی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد، نشان می‌دهد که حتی یک نوشیدنی در روز خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

 • غربالگری سرطان پستان

اتاق و دستگاه ماموگرافی سیوطب

انجام ماموگرافی منظم ممکن است از سرطان سینه جلوگیری نکند، اما می‌تواند شانس عدم تشخیص را کاهش دهد.

کالج پزشکان آمریکا (ACP) توصیه‌های کلی زیر را برای زنانی که در معرض متوسط ​​ابتلا به سرطان سینه هستند ارائه داده است.

 • زنان 40 تا 49 سال

ماموگرافی سالانه توصیه نمی‌شود، اما زنان باید شرایط خود را با پزشکان در میان بگذارند.

 • زنان 50 تا 74 ساله

هر یک سال در میان ماموگرافی توصیه می‌شود.

 • زنان 75 سال به بالا

ماموگرافی دیگر توصیه نمی‌شود.

خودآزمایی

بسیاری از زنان معاینه سینه خود را انجام می‌دهند. بهتر است این تست را ماهی یکبار و هر ماه در همان زمان قبلی انجام دهید. این معاینه می‌تواند به شما کمک کند تا با ظاهر و احساس سینه‌های خود آشنا شوید و از تغییرات ایجاد شده آگاه باشید.

زنان در سنین مختلف باید درباره این بیماری آگاهی داشته باشند. آن‌ها باید بیاموزند که عوامل خطر در سرطان سینه چیست. چگونه می توانند سطح خطر خود را کاهش دهند یا باید به چه عواملی دقت کنند. اگر سرطان سینه در مراحل اولیه شناخته شود، می‌‌تواند درمان بسیار آسان‌تری داشته باشد. پس توجه به علائم و شواهد، اولویت بالایی دارد.

منبع
mayoclinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا