اعتیاد و مواد مخدراعصاب و روان

مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد؛ آگاهی از نان شب واجب‌تر است

مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد بسیار حائز اهمیت است زیرا گاهی از خود روند ترک اعتیاد حیاتی‌تر است. عوارض و تغییرات فیزیکی و روانی ناشی از اعتیاد بسیار قابل ملاحظه است و باید بپذیریم شخصی که اعتیاد را ترک می‌کند، در ابتدا، شرایط چندان آسانی نخواهد داشت.

مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد هم برای خود فرد و هم برای خانواده او، نقش تعیین‌کننده‌ای دارد زیرا می‌تواند رهایی شخص از دامن افیون را برای همیشه تضمین کند.

این امر به شرطی محقق می‌شود که مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد به درستی انجام شود. رسیدن به این هدف راهی جز آگاهی ندارد. به همین دلیل در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب به معرفی کامل مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد می‌پردازیم. مشکلات شما، دغدغه ماست.

بیشتر بخوانید : مضرات ویپ، پاد و سیگار الکترونیکی؛ بی ضرر یا خطرناک‌تر از حد انتظار؟

مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد

شخصی که برای انجام مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد به مشاور مراجعه کرده است|سیوطب

مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد از آن حیث حائز اهمیت هستند، که روند ترک، پیچیده است و نیاز به مشاوره با متخصصان و آگاهی فرد و اطرافیانش دارد. آمار بازگشت به اعتیاد و مواد مخدر در اشخاصی که برای اولین بار ترک کرده‌اند، کمتر از 80درصد است که آماری تامل‌برانگیز خواهد بود.

واقعیت جامعه امروز ما این است که اعتیاد؛ فقیر و غنی، زن و مرد و پیر و جوان را اسیر خود کرده است و به همین دلیل افراد بسیاری در جامعه به دنبال خلاصی از شر این بلای خانمان سوز هستند.

همانطور که گفتیم، مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد به اندازه ترک آن، اهمیت دارد. دلیل این اهمیت این است که مواد مخدر، ترکیبات شیمیایی مغز را تغییر می‌دهند و فرد معتاد دچار تغییرات جسمی و روحی می‌شود. بنابراین مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد بدون تخصص و آگاهی، امکان‌پذیر نیست.

رهایی از شر مصرف مواد مخدر گامی بسیار بلند است اما مکمل با اهمیت آن، مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد است که باید به درستی انجام پذیرد. در غیر این صورت روند ترک به صورت کامل انجام نمی‌شود و فرد در بلندمدت با خطر رجوع دوباره به مواد مخدر، روبرو است.

مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد اگر به درستی انجام شوند، شخص را مقابل تهدید بازگشت دوباره به منجلاب مواد مخدر بیمه می‌کند.

بیشتر بخوانید : رفتار با جوان سیگاری و دقت به ۹ دام خاکستری در اعتیاد نوجوانان

بعد از توانبخشی چه اتفاقی می‌افتد؟

گروهی از اشخاص در حال انجام مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد|سیوطب

تکمیل یک برنامه توانبخشی یک دستاورد بزرگ است که ارزش جشن گرفتن دارد. با وجود این، هوشیار ماندن، یک فرآیند مادام‌العمر است. فرض اینکه یک برنامه درمانی می‌تواند تمام مشکلات شخص را برطرف کند، باعث می‌شود شدت آنچه پیش ‌رو دارد را دست کم بگیرد.

کمی زمان می‌برد تا شخص به جایی که قبل از اعتیاد بوده است، برگردد. اما افراد زیادی هستند که می‌خواهند به فرد کمک کنند تا پس از بازتوانی، زندگی خود را ادامه دهد.

در دوره توانبخشی، فرد ممکن است مجبور شود خود را با دوستان، اعضای خانواده یا همکارانی که او را با دید جدیدی می‌بینند، سازگار کند. بیمارانی که دوره توانبخشی را ترک می‌کنند، شاید مجبور شوند دوباره با سبک زندگی جدید خود سازگار گردند و دوستان جدیدی پیدا کنند.

بازگشت به همان دوستانی که مشروبات الکلی یا مصرف مواد مخدر را تشویق می‌کنند، نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه ضرر دارد و افراد را در موقعیتی آسیب‌پذیر قرار می‌دهد.

اشخاصی که مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد را سپری می‌کنند، احتمالا مجبور شوند مشاغل جدیدی پیدا و روال‌های نویی را شروع کنند. هر تصمیمی که فرد می‌گیرد، باید از هدف او برای کنترل آینده خود و فعال بودنش حمایت کند.

بیشتر بخوانید : ترک شیشه؛ از درمان سرپایی تا رفتار درمانی و مدل ماتریکس

حفظ یک زندگی هوشیار

پس از اتمام سم‌زدایی و توانبخشی بعد از مدتی بستری، فرد در حال بهبودی، به زندگی عادی باز می‌گردد. این روند شامل بازگشت به کار، خانواده، دوستان و سرگرمی‌ها می‌شود. همه این حلقه‌ها و رویدادها می‌توانند باعث هوس‌ها و وسوسه‌ها شوند.

تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر عودها در 6 ماه اول پس از درمان رخ می‌دهد. با درک محرک‌ها، بهتر می‌توانید از خود در مقابل مشکلات آینده محافظت کنید.

ایجاد روابط سالم با افراد عاری از مواد مخدر می‌تواند تصمیم عاقلانه‌ای باشد. آنها می‌توانند سبک زندگی سالم جدید را تشویق کنند، حواس شخص را از فکر کردن به مواد مخدر پرت کنند و از تغییرات مثبت حمایت کنند.

در درازمدت، این امر برای فردی که درمان را ترک و هوشیاری خود را حفظ می‌کند، مفید است. داشتن یک برنامه بازی و سرگرمی برای ادامه مراقبت قبل از ترک یا حتی شروع درمان و بستری شدن، مهم است.

اگر از قبل بدانید که از کجا شروع کنید، مراحل بعدی درمان آسان‌تر خواهد بود. تماس با ارائه دهنده درمان می‌تواند شما را در این مسیر قرار دهد.

بیشتر بخوانید : ترک آلپرازولام یا زاناکس با ۴ روش درمانی مطمئن و کم عوارض

انواع مختلف پشتیبانی مداوم

برای افرادی که در حال بهبودی هستند، زندگی پس از توانبخشی باید، پیشرفت مداوم به سمت هوشیاری طولانی‌مدت باشد. تکمیل توانبخشی گام بزرگی است اما حمایت مستمر برای جلوگیری از عود و بازگشت به مواد مخدر، ضروری است.

پس از توانبخشی، چندین گزینه عالی برای ادامه حمایت وجود دارد که همه آن‌ها یک سبک زندگی سالم را تشویق می‌کنند. برخی از این موارد شامل پیوستن به گروه‌های اجتماعی است که متانت را جشن می‌گیرند و اقداماتی را برای تمیز نگه داشتن اعضا انجام می‌دهند.

احساس مسئولیت‌پذیری می‌تواند یادآوری خوبی برای اعضا باشد تا تجربه‌شان در درمان را گرامی بدارند و سبک زندگی جدیدشان را جشن بگیرند. گزینه دیگر، رفتن به مراکز مذهبی یا درگیر شدن در سرگرمی‌هایی است که استقلال و همچنین تمرکز مثبت را تشویق می‌کند.

این کار، جلوی فعالیت‌های مخرب گذشته را می‌گیرد و در عین حال آگاهی‌دهنده است.

بیشتر بخوانید : ترک کلونازپام و کنترل علائم خطرناک قطع ناگهانی کلونوپین با ۳ مرحله اصلی

درمان فردی

یک درمانگر خوب تشخیص می‌دهد که اعتیاد فقط یک وابستگی شیمیایی نیست. این امر اغلب بر اساس یک سبک زندگی است که احتمالا شامل استرس و سایر محرک‌هایی باشد که منجر به مصرف مواد می‌شود.

درمان‌هایی مانند درمان شناختی_رفتاری به معتاد در حال بهبودی کمک می‌کند تا مشکلات اساسی خود را درک و اعتیاد خود را به ‌طور کلی حل کند. افراد، با درمانگران کار می‌کنند تا علائم یا رفتارهای ناراحت‌کننده در پروسه مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد را کشف کنند.

مشاوره فردی، هدف مشابهی را دنبال می‌کند و به بیماران این امکان را می‌دهد که عمیقا کاوش کنند و دلیل داشتن احساسات خاص یا استفاده از مواد برای مقابله با مشکلات را کشف کنند.

این پروسه، روشی قدرتمند است زیرا بیماران با روش‌های مختلف درمانی ارتباط برقرار می‌کنند. تمرین‌هایی مانند میانجی گری و بیوفیدبک، بیماران را تشویق می‌کند تا هماهنگ شوند و آرام گردند، در حالی که به عنوان یک خروجی درمانی عمل می‌کنند.

بیشتر بخوانید : ۲۱ جایگزین سیگار برای جلوگیری از سرطان‌ریه + معجون‌های خانگی

چک آپ‌ها در مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد

برای ارتقای مسئولیت پذیری، انجام معاینات منظم با یک متخصص بهداشت اعصاب و روان مهم است. این امر تضمین می‌کند که شما در حال پیشرفت و ادامه مسیر هستید.

چک‌آپ‌ها امکان دارد که به ندرت 4 بار در سال انجام شوند و شامل معاینه‌هایی توسط پزشک متخصص برای بررسی علائم حیاتی می‌شوند. از آنجایی که افراد خود را در معرض مواد مضر قرار داده‌اند، مستعد عوارض جانبی مانند زخم، تنفس و مشکلات قلبی هستند.

مشکلات خواب، کاهش یا افزایش وزن و انقباض عضلانی نیز از این دسته مشکلات محسوب می‌شوند. اطمینان از سلامتی شما شروعی برای حفظ یک سبک زندگی سالم است.

بیشتر بخوانید : ترک قلیان، عوارض احتمالی و فواید بسیار عدم مصرف تنباکو

رهایی از اعتیاد

شما گزینه‌هایی دارید که باید در مورد آن‌ها با یک ارائه دهنده درمان صحبت کنید. برنامه‌های استاندارد طولانی پشتیبانی درمان اعتیاد، در قالب‌های عمومی و خاص موجود هستند.

برنامه‌های چندین مرحله‌ای ابتدا برای الکلی‌ها استفاده می‌شد اما به معتادان به مواد مخدر از جمله نیکوتین تا کراک و کوکائین نیز گسترش پیدا کرد. این مراحل به اعتراف به ناتوانی در حال حاضر و تکیه بر قدرت بالاتر تکیه دارد.

این مراحل همچنین شامل اعتراف به اشتباه و پذیرفتن مسئولیت کارهای نادرست است. برنامه‌های مختلف متناسب با سبک مذهبی و ارزش‌های فرهنگی هر فرد طراحی می‌شوند.

بیشتر بخوانید : آدامس ترک سیگار؛ قبل از مصرف، همه عوارض آن را بدانید

گروه‌های پشتیبانی جایگزین

مهم است که یک گروه پشتیبانی را پیدا کنید، آموزش خود مدیریتی و بازیابی، یکی از محبوب‌ترین روش‌ها است. می‌توانید گروه‌هایی که این روش‌ها را در مراحل مراقبت بعد از ترک اعتیاد دنبال می‌کنند، پیدا کنید.

ساختن یک زندگی اجتماعی جدید

تابلویی که مزایای مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد را نشان می دهد|سیوطب

توانبخشی بسیاری از احتمالات جدید و اهداف دست یافتنی را محقق می‌سازد که شاید زمانی غیرممکن به نظر می‌رسیدند. افرادی که در حال بهبودی هستند باید خود را برای تغییرات در سبک زندگی و تاثیر آن در زندگی اجتماعیشان آماده کنند.

در ابتدا، ورود به یک زندگی عادی، اغلب به معنای کنار آمدن با کسالت، تنهایی یا درماندگی است. فعالیت‌هایی که زمانی بر مصرف مواد مخدر یا الکل متمرکز شده بودند حال جای خود را به مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد داده‌اند.

این روند امکان دارد که خسته‌کننده به نظر برسد.

با این وجود، بسیاری از فعالیت‌های بدون مواد مخدر و الکل وجود دارند که می‌توانند یک خروجی ذهنی و اجتماعی را فراهم کنند.

بیشتر بخوانید : عوارض آدامس ترک سیگار را با رعایت این نکات محدود کنید

درمان بی‌حوصلگی و افسردگی بعد از ترک اعتیاد

برخی از سرگرمی‌های بدون مواد مخدر که معتادان در حال بهبودی می‌توانند داشته باشند عبارتند از:

 • سینما
 • کلاس‌های آموزشی
 • فعالیت‌های اجتماعی داوطلبانه
 • ورزش
 • رقص
 • عضویت در گروه‌های اجتماعی مختلف
 • انجام بازی‌های ویدیویی
 • آموزش نواختن ساز

کسانی که در حال بهبودی هستند می‌توانند از پول پس انداز شده از نخریدن دارو برای فعالیت‌ها و رویدادهای بی‌شمار دیگر استفاده کنند. ایجاد یک برنامه روزانه ساختاری آشنا را فراهم می‌کند که از خستگی و فکر کردن در مورد استفاده مجدد از مواد مخدر، جلوگیری ‌کند. رفتن به رختخواب در یک زمان منظم، شرکت در گروه‌های حمایتی و وقت گذاشتن برای سرگرمی‌های جدید باعث ایجاد ثبات و نتیجه مثبتی می‌شود که باید منتظر آن باشیم.

بیشتر بخوانید : ترک تریاک، سخت ولی ممکن

بعد از ترک اعتیاد چه غذاهایی بخوریم؟

غذاهایی که دارای مواد معدنی و ویتامین‌های زیر هستند، در دوران مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد بسیار مفید خواهند بود:

 • ویتامین‌های گروه B
 • روی
 • كروم
 • منيزيوم
 • سلنيومپ
 • گلوتامين

بهترین مولتی ویتامین برای ترک اعتیاد

مولتی ویتامین‌ها در رژیم غذایی نقش مثبتی ایفا می‌کنند و ویتامین مورد نیاز را برای تقویت بدن فردی که اعتیاد را ترک کرده، فراهم می‌سازند. مصرف روزانه یک قرص مولتی‌ویتامین بعد از مشورت با پزشک، می‌تواند مفید باشد.

تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد

 • ورزش روزمره برای تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد
 • نوشیدن آب کافی
 • مصرف وعده‌های غذایی منظم و کوچک
 • اصلاح عادات غذایی

تغییر چهره بعد از ترک اعتیاد

پس از رهایی از اعتیاد، پوست شخص خشک و عضلات صورتش دچار گرفتگی می‌شود که این پدیده باعث ایجاد چین و چروک‌هایی در پوست صورت می‌گردد. همچنین پوست صورت و لب ممکن است دچار ترک‌خوردگی شود. دقت کنید که این عوارض کوتاه‌مدت هستند و اگر مراقبت بعد از ترک اعتیاد بعه درستی انجام شود، این عوارض نیز از بین می‌روند.

بیشتر بخوانید : ترک سیگار را همین الان شروع کنید | اتفاقاتی که پس از ترک برایتان رخ می‌دهند

لرزش دست بعد از ترک اعتیاد

رفع علائم بلندمدت نظیر لرزش دست بعد از ترک اعتیاد، باید با دارو و تحت نظر پزشک متخصص و روانپزشک انجام شود.

چاق شدن بعد از ترک اعتیاد

تقویت بدن با رژیم غذایی مناسب و ورزش پس از ترک در کنار استفاده از مکمل‌ها و دارو‌ها، باعث بازگشت اشتها و مصرف مواد مغذی می‌شود. این روند به تدریج باعث چاق شدن بعد از ترک اعتیاد می‌گردد.

ترک تریاک چند روز طول می‌کشد؟

بسته به شرایط بدنی فرد، سن شخص، مدت زمان مصرف تریاک و روش ترک، ممکن است ترک تریاک دست‌کم 10 روز به طول انجامد. بعد از این مدت زمان، مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد آغاز می‌شود.

یادداشت پایانی

با یک ارائه‌دهنده درمان در مورد زندگی پس از توانبخشی صحبت کنید. بهبودی از اعتیاد به مواد مخدر یا الکل احتمال دارد یکی از سخت‌ترین کارهایی باشد که می‌توانید انجام دهید.

این یک فرآیند سریع و آسان نخواهد بود و نیازمند تعهد مادام‌العمر به یک سبک زندگی هوشیار است. اگر در حال آماده شدن برای شروع توانبخشی هستید و در مورد اینکه پس از اتمام کار، چه فعالیت‌هایی باید انجام دهید، سؤالی دارید؛ همین امروز با یک ارائه دهنده درمان و متخصص مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد تماس بگیرید.

منبع
addictioncenter.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا