جراحی زیباییزیبایی

علت کج شدن بینی بعد از عمل و علائم جابه‌جایی غضروف بینی

علت کج شدن بینی بعد از عمل احتمالا یکی از مهم‌ترین سوالاتی است که برای تصمیم‌گیری به پاسخ آن احتیاج دارید. کج شدن بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، یکی از شایع‌ترین عوارض این جراحی است که می‌تواند بر نتیجه نهایی اثر بگذارد. این عارضه ممکن است با شدت متفاوتی رخ دهد و ظاهر بیماران را تحت تاثیر قرار دهد.

کمتر از 5 درصد از بیماران این وضعیت را به شکل قابل توجهی تجربه می‌کنند که باعث مشکلاتی ساختاری در این عضو و همچنین نارضایتی آنها از فرم نهایی بینی بعد از عمل جراحی می‌شود.

با این حال، کج شدن شدید بینی بعد از عمل جراحی، در صورتی که بینی بیمار احتیاج به صاف شدن افراطی نداشته باشد، نسبتا بعید است.

برای اینکه بدانید علت کج شدن بینی بعد از عمل جراحی زیبایی چیست و چه مواردی در بالا بردن احتمال این عارضه نقش دارند با این مقاله از مجله سیوطب همراه شوید.

علت کج شدن بینی بعد از عمل جراحی بینی چیست؟

زنی که به دنبال علت کج شدن بینی بعد از عمل است|سیوطب

به خاطر داشته باشید که صاف کردن کامل بینی با جراحی زیبایی بینی، حتی برای متخصص‌ترین جراحان نیز کار بسیار دشواری است و پس از دوره بهبودی، وجود انحراف یا عدم تقارن همچنان امکان‌پذیر است.

یک انحراف جزئی بعد از عمل قابل قبول است و اکثر جراحان بیشتر به دنبال متقارن کردن نمای جلویی بینی هستند.

این حساسیت از آن روی است که نورهایی منابع نوری بالاتر روی صورت می‌افتند، روی آن سایه می‌اندازند و بینی ممکن است نامتقارن به نظر برسد.

بیشتر بخوانید: عوارض جراحی بینی؛ از مشکلات تنفسی تا نیاز به جراحی ترمیمی

برای پاسخ به این سوال که علت کج شدن بینی بعد از عمل جراحی چیست، توضیحات مختلفی وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • جابه‌جایی استخوان بینی حین جراحی می‌تواند علت کج شدن بینی بعد از عمل باشد
 • دوره بهبودی بعد از عمل بینی یک فرآیند پویا است و تغییرات زیادی برای بینی بعد از جراحی ایجاد خواهد شد
 • جاذبه روی ظاهر تورم ناشی از جراحی موثر است. به این معنی که قسمت بالایی پشت بینی از اول باریک‌تر به نظر می‌رسد و تورم نوک بینی برای مدت زیادی باقی می‌ماند
 • کج شدن تیغه بینی به دلیل جراحی زیبایی بینی
 • مراقبت نامناسب بعد از عمل جراحی
 • رینوپلاستی همیشه شامل دو فرآیند مختلف جراحی در سمت چپ و راست بینی است. عدم تقارن ممکن است به دلیل اصلاح غیریکنواخت در هر دو طرف باشد
 • شدت اسکار در حین جراحی
 • برداشتن بیش از حد غضروف در یک طرف

با این حال عمده کجی و نامتقارن بودن بینی در ماه‌های اولیه، مربوط به تورم نامتقارن قسمت‌های مختلف بینی است.

تورم بعد از جراحی، به شدت با موارد زیر در ارتباط است:

 • ساختار بینی
 • رویکرد جراحی (باز یا بسته بودن جراحی)
 • ضخامت پوست صورت بیمار
 • مراقبت‌های بعد از عمل

همچنین مراقبت ناکافی بعد از عمل را نیز از اصلی‌ترین دلایل کج شدن بینی بعد از جراحی می‌دانند.

چنانچه بیمار مراقبت‌های بعد از عمل را جدی نگرفته باشد، ممکن است به دلیل ضربه، فشار، خواب نادرست، ماساژ غیراصولی و… باعث تغییر در نتیجه نهایی جراحی بینی شود. این اشتباهات شامل موارد زیر است:

 • اندازه غیراصولی بالش و خوابیدن با شیب نامناسب برای سر
 • خوابیدن به پهلو و وارد شدن فشار به یک طرف صورت
 • خم شدن زیاد بدون توجه به مراقبت‌های بعد از عمل که باعث وارد آمدن فشار به سر می‌شود
 • ضربه یا فشاری ناگهانی به بینی
 • جویدن، خنده، عطسه، سرفه یا مسواک زدن به طریقی که باعث فشار زیاد به بینی شوند
 • استفاده نادرست از چسب بینی

بیشتر بخوانید: پروتز چیست؟ انواع پروتز سینه، صورت، لب بر اساس جنس و ظاهر

چه کسانی ممکن است بعد از جراحی بینی دچار کج شدن شوند؟

پزشکی که به دنبال علت کج شدن بینی بعد از عمل است|سیوطب

معمولا خطر کج شدن جزئی پس از جراحی، بیشتر برای بیمارانی رخ می‌دهد که به درجه قابل توجهی از جمع کردن یا چرخش نوک بینی نیاز دارند.

جراحی زیبایی بینی معمولا برای بیمارانی که قبل از عمل در مورد انتظارات و تمام عوارض زیبایی ممکن با جراح خود مشورت می‌کنند، رضایت‌بخش‌تر خواهد بود اما همچنان می‌تواند با عوارض ناخواسته‌ای همراه باشد.

سایر عوارض زیبایی جزئی ممکن که می‌توانند در اثر جراحی زیبایی بینی رخ دهند، عبارت‌اند از:

 • عود یک برآمدگی
 • پایین آمدن جزئی نوک بینی از موقعیت اصلی
 • بی‌نظمی‌های جزئی قابل مشاهده

بیشتر بخوانید: لیفت صورت با 6 روش و فواید و عوارض هر کدام

آیا باید منتظر عارضه زیبایی بعد از جراحی بود؟

مقایسه جراحی اصلاحی با ترمیمی|سیوطب

در صورتی که یک متخصص خبره و باتجربه انتخاب کرده باشید، احتمال رسیدن به یک نتیجه غیرقابل قبول، بعید است.

همچنین اگر بر توقعات افراطی در مورد فرم نهایی پافشاری نکرده باشید، احتمال آسیب به ساختار کلی بسیار پایین است.

اگر بینی بلافاصله بعد از جراحی به نظر نامتقارن است، احتمال دارد تورم بافت‌ها علت کج شدن بینی بعد از عمل باشد.

چنانچه جراحی طبق روال مورد نظر جراح پیش رفته باشد، در بیشتر موارد نیازی به نگرانی در مورد تورم نامتقارن بینی در ماه‌های اول بعد از جراحی نیست.

این عارضه در طول زمان بهبود می‌یابد و پس از برداشتن گچ فروکش کرده و از بین می‌رود. بخش عمده تورم بینی در ماه اول پس از جراحی از بین می‌رود، اما تورم مداوم پس از جراحی، به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد. این مدت می‌تواند برای افراد مختلف، با توجه به شرایط هر بیمار، متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید: لیپوساکشن و لاغری، فواید جراحی و عوارض احتمالی

قبل از قضاوت در مورد نتیجه تا فروکش کردن تورم جراحی بینی صبر کنید

اگر فکر می‌کنید می‌توانید نتایج نهایی را پس از برداشتن گچ مشاهده کنید، اشتباه می‌کنید. همان‌طور که قبلا ذکر شد، هر نوع جراحی بینی می‌تواند با تورم همراه باشد که در مواردی، یک سال طول می‌کشد تا کاملا برطرف شود. در هفته‌های اولیه پس از جراحی، بینی به دلیل تورم ناشی از جراحی، کاملا نامتقارن به نظر می‌رسد.

در این شرایط، شکل نهایی بینی مشخص نیست اما به ندرت به مداخله مجدد جراح نیاز است. عاقلانه‌ترین رویکرد در این موارد، صبر کردن بیشتر برای رفع تورم و برطرف شدن علت کج شدن بینی بعد از عمل خواهد بود.

با این حال شما باید با جراح خود در مورد این مسائل صحبت کنید، او می‌تواند آناتومی منحصربه‌فرد شما و جزئیات فنی جراحی شما را توضیح دهد.

بیشتر بخوانید: جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چه عوارضی دارند؟

آیا نتایج ضعیف به دلیل تکنیک ضعیف است؟

نتایج ضعیف جراحی بینی به همان اندازه که ممکن است حاصل بهبودی ضعیف یا تغییرات غیرمنتظره باشند، می‌توانند به دلیل تکنیک ضعیف رخ دهند.

به عنوان مثال، افتادگی یا دفرمه شدن نوک بینی هم می‌تواند نتیجه کاهش بیش از حد بافت‌ها حین جراحی و هم بهبود ضعیف پس از آن باشد.

حتی اگر تحقیقات خود را انجام داده و یک جراح بینی درجه یک را انتخاب کرده باشید، باز هم ممکن است به دلیل نحوه بهبودی بینی خود دچار ناهنجاری‌های غیرقابل پیش‌بینی شوید.

به عنوان مثال، تجمع غیرمنتظره بافت اسکار می‌تواند باعث کج شدن بینی یا ایجاد قوز در امتداد پل پس از جراحی بینی شود.

با این حال جراحی را انتخاب کنید که شما را برای رسیدن به بهترین نتیجه راهنمایی کرده و تصورات بلندپروازانه شما را به شکلی مسئولانه کنترل کند.

بیشتر بخوانید: جراحی فک بالا و پایین و شرایط لازم برای عمل ارتوگناتیک

چرا با گذشت زمان نتایج نهایی متفاوت به نظر می‌رسد؟

آناتومی ما همیشه تغییرات طبیعی را پشت سر می‌گذارد. بنابراین مشاهده تغییرات در ظاهر بینی چندین سال پس از جراحی بینی غیرعادی نیست.

این تغییرات ممکن است نامحسوس یا بارز باشند. همچنین تجمع بافت اسکار در محل زخم‌های عمیق جراحی ممکن است با گذشت زمان باعث عدم تقارن در ظاهر بیرونی بینی شود.

تغییرات در نتایج می‌تواند باعث شود بیماران حتی سال‌ها پس از جراحی بینی اولیه به دنبال جراحی بینی تجدید نظر یا اصلاحی باشند.

علت کج شدن بینی بعد از عمل با گذشت زمان چیست؟

کجی یا عدم تقارن بینی پس از جراحی بینی اولیه می‌تواند نشانه‌ای از بهبودی نامتقارن در این عضو باشد. جای زخم بعد از عمل غیرقابل پیش‌بینی است و ممکن است بافت اسکار به طور ناهموار شکل بگیرد و باعث شود بینی کج به نظر برسد.

این می‌تواند بدون تقصیر جراح رخ دهد و اغلب ممکن است از طریق جراحی زیبایی بینی ثانویه اصلاح شود.

بیشتر بخوانید: بوتاکس چقدر ماندگار است و چه عوارضی دارد؟

آیا جراحان می‌توانند کجی بینی را بعد از عمل جراحی بینی کنترل کنند؟

جراحان متخصص بینی اغلب می‌توانند خطر انحراف بعد از جراحی را پیش‌بینی کنند و سپس تکنیک‌هایی را برای برنامه‌ریزی در مورد آن انتخاب کنند.

به عنوان مثال، بیمارانی که تیغه بینی کج دارند، ممکن است به جای بخیه زدن نوک به سپتوم، یک پایه ستونی برای حمایت از نوک بینی آن‌ها انتخاب شود.

همچنین به کمک گچ مخصوص و آتل می‌توان پروسه بهبودی را برای رسیدن به فرم بهتر مدیریت کرد. با این حال گاهی اوقات، علیرغم انتخاب بهترین تکنیک‌ها، باز هم درجاتی از کج بودن وجود دارد.

به طور کلی علت کج شدن بینی بعد از عمل در این موارد، این است که نتیجه عمل جراحی، کاملا قابل پیش‌بینی نیست.

نتیجه نهایی عمل جراحی بینی، حدود 18 تا 24 ماه پس از انجام آن قابل مشاهده است. اگر بعد از این مدت هرگونه کجی مشاهده شود، می‌توانید برای جراحی ثانویه یا اصلاحی اقدام کنید.

البته اگر جراحی تجدید نظر خیلی زود اعمال شود، ممکن است با برخی از مشکلات جدید مواجه شوید. برای تخمین نتایج طولانی مدت، به دوره پنج ساله بهبودی و بررسی نیاز است.

برخی از جراحان، تزریق فیلرها را برای اصلاح عدم تقارن یا کجی ایجاد شده پس از جراحی پیشنهاد می‌کنند. اما این تزریق‌ها خطر ایجار اسکار را افزایش می‌دهند و موفقیت جراحی تجدیدنظر احتمالی را کاهش می‌دهند. انواع فیلر موقت پس از 8 تا 12 ماه قابل جذب در بدن هستند و تاثیرات بلندمدت ندارند.

انحراف تیغه بینی نیز اغلب با جراحی ترمیمی قابل اصلاح است. در این فرآیند، پیوند بافت ممکن است برای اصلاح کجی بینی اعمال شود.

بیشتر بخوانید: عوارض بوتاکس چیست؟

خلاصه در مورد علت کج شدن بینی بعد از عمل

علت کج شدن بینی بعد از عمل، که یکی از عوارض شایع شناخته شده برای این عمل جراحی زیبایی است را می‌توان در فرآیند بهبودی جست‌وجو کرد.

البته این در شرایطی است که متخصص زیبایی شما فردی باتجربه و دقیق بوده و نهایت ظرافت را در مورد عمل شما به کار گیرد.

از طرفی دیگر توقعات غیرمنطقی از جراحی نیز می‌تواند علت کج شدن بینی بعد از عمل باشد. اگر کج شدن بینی به دلیل تکنیک ضعیف یا افراط در فرم‌دهی بینی رخ نداده باشد، روند ترمیم و بهبودی زخم‌ها را می‌توان از اصلی‌ترین علت کج شدن بینی بعد از عمل دانست.

همچنین نحوه مراقبت از بینی بعد از عمل نیز از موارد بسیار مهم برای رسیدن به نتیجه مطلوب است. دستورالعمل‌های بعد از عمل را به طور دقیق از جراح خود دریافت کرده و برای مدت تعیین شده، به طور دقیق رعایت کنید.

منبع
ncbi.nlm.nih

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا