بیماری کودکانکودکان

آبله مرغان کودکان و بیش از 10 علامت تشخیص بیماری

آبله مرغان کودکان، اکثر ما تجربه ابتلا  به آبله مرغان را به خاطر داریم، عارضه‌های قرمز رنگ که به شدت خارش‌آور بودند، اما ما ناگزیر به تحمل بودیم تا مبادا آثار آن به خصوص در صورت در آینده یادگار کودکی‌مان شود. اما برخی از ما نیز این بیماری را به خاطر نداریم، چراکه بخت یار ما بوده و این تجربه همچون خاطرات زیر پنج سالگی به بوته فراموشی سپرده شده است.

فرقی نمی‌کند در گروه پدران باشیم یا مادران چرا که بالاخره شاهد تصویر این بیماری در کودکان‌مان خواهیم بود. اما سوال اینجاست که چطور باید با این بیماری در فرزندمان مواجه شویم. آبله مرغان در کوکان معمولاً بیشتر آزاردهنده است تا نگران کننده، اما گاهی اوقات می‌تواند عوارضی نیز ایجاد کند. اگر به دنبال اطلاعاتی در مورد عوارض آبله مرغان و آبله مرغان کودکان هستید، مخاطب این نوشتار خواهید بود.

علائم آبله مرغان کودکان چیست؟

تصویر جوش‌ها و تاول‌های آبله مرغان کودکان|سیوطب

آبله مرغان کودکان ممکن است به طور تصادفی ظاهر شود، بد نیست بدانید که آبله مرغان توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می‌شود که زمان نهفتگی آن بین 10 تا 21 روز است. این بدان معنی است که کودک ممکن است تنها 10 تا 21 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس علائم آبله مرغان را نشان دهد.

علائم اولیه آبله مرغان کودکان علائمی شبیه آنفولانزا دارد. تشخیص اینکه کودک قبل از ظاهر شدن بثورات به آبله مرغان مبتلا می‌شود دشوار است، زیرا اولین علائم آبله مرغان کودکان که ممکن است کودک تجربه کند بسیار مشابه آنفولانزا است. این علائم اولیه ممکن است یک تا دو روز قبل از ظاهر شدن بثورات لکه‌دار قرمز باقی بمانند. در برخی موارد، کودک این علائم اولیه را تجربه نمی‌کند و ممکن است فقط دچار جوش شود.

علائم اولیه آبله مرغان کودکان و نوزادان عبارتند از:

 • تب 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) یا بالاتر
 • از دست دادن اشتها یا مشکل در تغذیه
 • خواب آلودگی یا خواب بیشتر از حالت عادی
 • تحریک‌پذیری یا بی‌قراری
 • بثورات در یک یا هر دو چشم
 • بثوراتی که در لمس احساس گرما می‌کند
 • گرفتگی گردن
 • سرفه شدید
 • استفراغ
 • ضربان قلب سریع
 • مشکل در تنفس
 • لرزش عضلات

علائم آبله مرغان کودکان می‌‌تواند به طور ناگهانی ظاهر شود. 1 تا 2 روز پس از بروز بیماری معمولاً یک بثورات قرمز رنگ با گروه‌هایی از تاول‌های خارش‌دار و پر از مایع ایجاد می‌شود. این بثورات معمولاً به صورت لکه‌های قرمز کوچک روی صورت، قفسه سینه یا شکم شروع می‌شود، اما به سرعت در سراسر بدن پخش می‌شود.

در برخی موارد، بثورات تنها 12 ساعت پس از ظاهر شدن اولین لکه‌ها می‌توانند تمام بدن را بپوشانند. تاول‌ها همچنین ممکن است در مکان‌هایی ظاهر شوند که انتظارش را ندارید، مانند داخل دهان، روی پلک‌ها و حتی ناحیه تناسلی. اگر تاول‌ها در این مکان‌ها ظاهر می‌شوند نگران نباشید، این‌ها یک علامت طبیعی آبله مرغان کودکان است.

چند روز اول ابتلا به این بیماری بدترین روزها هستند، پوسته شدن تاول‌ها، تشکیل دلمه و بیشترین حالت خارش. بنابراین 3 تا 5 روز اول به طور معمول بدترین روزها هستند. چراکه وقتی تاول‌ها وقتی پر از مایع می‌شوند، مواد شیمیایی آزاد می‌کنند که باعث خارش پوست می‌شود. وقتی تاول‌ها بهبود می‌یابند، این ماده شیمیایی آزاد نمی‌شود و سوزش پوست را کاهش می‌دهد.

نکته بسیار مهم در خصوص این بیمار مسری بودن آن است، راه انتقال آبله مرغان کودکان تماس با افراد دیگر است. اگر دیگران در تماس نزدیک با کودک قرار گیرند، می‌توانند به راحتی در معرض ابتلا به ابن ویروس قرار گیرند، به ویژه آن‌هایی که در برابر عفونت آسیب‌پذیر هستند، مانند سایر نوزادان، یا آن‌هایی که دچار سرکوب سیستم ایمنی هستند.

آبله مرغان در 2 تا 5 روز اول در بالاترین حد خود مسری است، به این معنی که کودک زمانی که علائمی شبیه آنفولانزا داشته باشد و هیچ لکه‌ای نداشته باشد، می‌تواند منتقل کننده آبله مرغان باشد. تا زمانی که همه تاول‌ها خشک نشده و پوسته پوسته نشوند، کودک مسری خواهد بود، بنابراین تا زمانی که علائم آن‌ها برطرف نشده باشد، نباید اجازه دهید کودک با دیگران تماس پیدا کند.

بیشتر بخوانید :سرخک در کودکان، زمان واکسیناسیون و تفاوتش با سرخجه

آیا آبله مرغان کودکان خطرناک است؟

آبله مرغان کودکان می‌تواند عوارض جدی ایجاد کند. نوزادان تازه متولد شده سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند، بنابراین آبله مرغان کودکان می‌تواند یک عفونت بسیار جدی باشد. با این حال، ابتلای نوزادان تازه متولد شده به آبله مرغان بسیار غیرمعمول است، زیرا نوزادان معمولاً مصونیت موقتی دارند که از مادرشان به آن‌ها منتقل می‌شود. اگر نوزاد علائم آبله مرغان را نشان داد، باید در اسرع وقت با پزشک عمومی تماس بگیرید تا پزشک بتواند آن را ارزیابی کند.

آبله مرغان کودکان و نوزادان معمولاً بدون عارضه از بین می‌رود. با این حال، در برخی موارد نادر، مانند زمانی که لکه‌ها خراشیده می‌شوند و عفونی می‌شوند، کودک یا نوزاد می‌تواند عوارض جدی سلامتی را تجربه کند.

عوارض آبله مرغان در نوزادان عبارتند از:

 • کم آبی بدن
 • عفونت‌های باکتریایی پوست یا بافت‌های نرم
 • زخم دائمی پوست (معمولاً فقط در صورت خراشیدگی لکه‌ها)
 • پنومونی
 • التهاب مغز (آنسفالیت)
 • التهاب بافت‌های اطراف مغز و ستون فقرات (مننژیت)
 • التهاب سایر قسمت های بدن از جمله کلیه‌ها، پانکراس، مفاصل، مخچه (بخشی از مغز که هماهنگی، تعادل را کنترل می‌کند) بیضه‌ها، چشم‌ها، آپاندیس

سندروم ری

سندرم ری یک بیماری نادر است که می‌تواند منجر به عوارض جدی مانند تورم و آسیب مغزی شود. در حالی که علت دقیق سندرم ری به طور کامل شناخته نشده است، استفاده از آسپرین برای درمان عفونت‌های ویروسی (مانند آبله مرغان) با این بیماری مرتبط است. کودکان و نوزادان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سندرم ری هستند، بنابراین اگر کودک یا نوزاد آبله مرغان (یا هر عفونت ویروسی دیگری) دارد، نباید به آن‌ها آسپرین دهید.

علت آبله مرغان کودکان چیست؟

همان‌طور که مکررا تکرار کردیم، ویروس آبله مرغان کودکان بسیار مسری است، ویروس واریسلا زوستر که ویروسی است که باعث آبله مرغان کودکان می‌شود، از طریق تماس نزدیک به راحتی گسترش می‌‍یابد. این ویروس در قطرات آب زندگی می‌کند، همچنین در بزاق و مخاط نیز وجود دارد که هنگام سرفه یا عطسه فرد آلوده دفع می‌شود. همچنان کودکان و نوزادان می‌توانند در صورت تماس با مایع تاول آبله مرغان به آبله مرغان مبتلا شوند.

آبله مرغان می‌تواند در دوران بارداری نیز منتقل شود. اگر یک زن باردار بعد از هفته 36 بارداری به آبله مرغان مبتلا شود، در موارد نادر این احتمال وجود دارد که نوزاد تازه متولد شده مبتلا شده و با آبله مرغان متولد شود.

بیشتر بخوانید :سردرد کودکان همراه تب، می‌تواند دلایلی جدی داشته باشد

چگونه علائم آبله مرغان را در کودکان کنترل کنیم؟

تصویر مادری که روی جوش آبله مرغان را کرم میزند|سیوطب

اگر کودک نقاطی از بدن خود را خراش دهد، در صورتی که باکتری به داخل جایی که پوست شکسته شده است وارد شود، ممکن است به طور بالقوه دچار عفونت شود، در غیر این صورت ممکن است برای همیشه پوست خود را زخمی کند. جلوگیری از این اتفاق دشوار است، زیرا نوزادان نمی‌توانند عواقب خاراندن را درک کنند و فقط می‌خواهند از آن نقاط خارش‌دار خلاص شوند. با این حال، چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از خاراندن کودک‌تان انجام دهید:

ناخن‌های آن‌ها را تمیز و کوتاه نگه دارید

 اطمینان از کوتاه شدن و تمیز بودن آن‌ها اولین قدمی است که باید برای جلوگیری از خراشیدن زخم‌‌ها بردارید. ناخن‌های بلندتر احتمال بیشتری دارد که پوست را بشکنند و احتمال ابتلا به عفونت را بیشتر کنند. اگر ناخن‌ها کثیف باشند، خطر عفونت بیشتر خواهد شد، زیرا می توانند آلودگی و باکتری‌ها را مستقیماً وارد پوست شکسته کنند.

دست‌های خود را با دستکش بپوشانید

گاهی اوقات ممکن است لازم باشد کوتاه کردن ناخن‌های کودک‌تان دشوار باشد، دستکش را روی دست‌های آن‌ها قرار دهید، زیرا ثابت نگه داشتن آن‌ها وقتی که سرتاسر خارش دارند می‌تواند بسیار مشکل باشد. اگر هیچ دستکشی در دست ندارید، یک جفت جوراب می‌تواند گزینه خوبی باشد.

کالامین می‌تواند به کاهش خارش کمک کند

 کالامین اثری خنک کننده و تسکین‌دهنده روی پوست دارد که می‌تواند به کاهش سوزش ناشی از آبله مرغان کودکان کمک کند. بیشتر داروخانه‌ها لوسیون کالامین را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توان آن را مستقیماً روی لکه‌ها مالید تا احساس خارش را تسکین دهد و همچنین می‌تواند به خشک شدن لکه‌ها کمک کند تا پوسته پوسته شوند و سریع‌تر از بین بروند.

حمام بلغور جو دوسر و بی کربوهیدرات

 مشابه کالامین، بلغور جو دوسر نیز می‌تواند از پوست در برابر تحریک محافظت کرده و خارش را تسکین دهد. بهترین نوع برای استفاده بلغور جو دوسر کلوئیدی است که بسیارآسیاب شده و در آب داغ حل می‌شود. اگر چنین چیزی پیدا نکردید، می‌توانید جو فرنی معمولی را نیز در مخلوط‌کن یا غذاساز خرد کنید، این کار نیز به همان اندازه موثر خواهد بود.

قرار دادن چند قاشق بی کربنات سودا در آب گرم نیز می‌تواند اثر آرام‌بخشی مشابهی داشته باشد. به یاد داشته باشید پس از حمام، به جای مالش دادن کودک، او را خشک کنید، زیرا مالش می‌تواند باعث تحریک یا حتی شکستن پوست او شود.

مصرف مایعات کافی

 آبله مرغان کودکان می‌تواند باعث افزایش دمای نوزادان شود که منجر به از دست دادن مایعات آن‌ها از طریق تعریق و تنفس سنگین می‌شود. اطمینان از اینکه کودک مایعات کافی، ترجیحا آب می‌نوشد، از کم‌آبی شدن بدن او جلوگیری می‌کند.

مسکن‌ها و داروهای ضد التهاب

 مسکن‌ها (مانند پاراستامول) می‌توانند به کاهش برخی از علائم ناشی از آبله مرغان کودکان، مانند کاهش تحریک پوست و تب کمک کنند. برخی از داروهایی که می‌توانند به درمان درد و تب در نوزادان کمک کنند، مانند پاراستامول، به شکل مایع یا قرص‌های محلول (قرص‌هایی که در آب حل می‌شوند) در دسترس هستند تا راحت‌تر به کودک‌تان دهید.

به خاطر داشته باشید که برخی از داروهای بدون نسخه (مانند آسپرین) ممکن است برای نوزادان و کودکان خردسال مناسب نباشد، بنابراین اگر مطمئن نیستید قبل از دادن هر چیزی به کودک خود، با یک پزشک عمومی مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد کودکان با روش‌هایی فوق‌العاده

آیا می‌توان کودک را در برابر آبله مرغان واکسینه کرد؟

تصویر واکسن آبله مرغان|سیوطب

نوزادان 12 ماهه یا بزرگ‌تر می‌توانند واکسن آبله مرغان را دریافت کنند. اکثر نوزادان تازه متولد شده مصونیت موقتی را به ارث می‌برند، به عبارت دیگر مادرانی که قبلا آبله مرغان داشته‌اند ایمنی خود را در دوران بارداری به فرزند خود منتقل می‌کنند که ممکن است از چند هفته تا چند ماه ادامه یابد. تخمین زده می‌شود که حدود 95 درصد از زنان باردار در بریتانیا از قبل نسبت به آبله مرغان مصونیت دارند، بنابراین به ندرت اتفاق می‌افتد که یک نوزاد تازه متولد شده به آبله مرغان مبتلا شود.

چه زمانی باید کودک برای معاینه به مطب برد؟

اگر مطمئن نیستید که بیماری کودک‌تان آبله مرغان است: چراکه که تعدادی از بیماری ها می‌توانند علائم مشابهی ایجاد کنند، بنابراین باید کودک خود را نزد پزشک عمومی ببرید.

اگر حال عمومی کودک یا نوزاد بدتر می شود: اگر نگران هستید که حال کودک بدتر شود، یا فکر می‌کنید ممکن است دچار هر یک از عوارض، به عنوان مثال کم‌آبی بدن شود، باید با پزشک عمومی صحبت کنید.

اگر پوست عفونی به نظر می‌رسد: جلوگیری از خاراندن کودک دشوار است و اگر تاول‌ها قرمز، داغ، دردناک هستند یا چرک نشت می‌کنند، ممکن است به دلیل عفونت پوستی ثانویه باشد که باید به پزشک عمومی مراجعه کنید.

قبل از مراجعه به قرار ملاقات خود، به کادر پزشکی اطلاع دهید که ممکن است آبله مرغان باشد، زیرا به دلیل مسری بودن این بیماری  ممکن است پزشک بخواهد که در زمان خاصی برای جلوگیری از سرایت آن به افراد دیگر مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: گلودرد کودکان را جدی بگیرید |سرماخوردگی یا کووید 19

آبله مرغان در نوزادان چگونه درمان می‌شود؟

از آنجایی که یک ویروس باعث آبله مرغان کودکان می‌شود، بنابراین با آنتی بیوتیک درمان نمی‌شود. با این حال، اگر عفونت باکتریایی در اطراف تاول‌ها رخ دهد، پزشک برای پاک کردن آن آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. خاراندن یا مالش می‌تواند منجر به عفونتی از این نوع شود.

اگر کودک در معرض خطر عوارض باشد، پزشک ممکن است یک داروی ضد ویروسی تجویز کند. اگر زودتر از موعد به دنیا بیایند یا سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشند، ممکن است این مورد نیاز باشد.

سایر درمان‌های آبله مرغان برای راحت نگه‌داشتن کودک، به همان روشی است که برای بزرگسالان صورت می‌گیرد:

 • اجازه دهید کودک شما استراحت کافی داشته باشد.
 • کودک خود را هیدراته نگه دارید.

عوارض احتمالی چیست؟

آبله مرغان کودکان اغلب بدون هیچ عارضه‌ای خود به خود از بین می‌رود. چه خفیف یا شدید باشد، اکثر افراد پس از ابتلا به بیماری یا پس از دریافت حتی یک دوز از واکسن، نسبت به آبله مرغان مصون می‌شوند. با این حال، اگر سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد، ممکن است کودک دوباره به آبله مرغان مبتلا شود.

اگر زن باردار مبتلا به آبله مرغان باشد، می‌تواند عوارض شدیدی برای نوزادش به همراه داشته باشد. آبله مرغان در اوایل بارداری ممکن است منجر به بدشکلی اندام یا وزن کم هنگام تولد شود. علاوه بر این آبله مرغان که اندکی قبل یا بعد از زایمان مبتلا می‌شود می‌تواند باعث عفونت جدی و تهدید کننده زندگی شود.

نوزادانی که بدون مصونیت منفعل در برابر آبله مرغان متولد می‌شوند نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری برای عوارض باشند. این عوارض شامل:

 • سپسیس
 • عفونت باکتریایی،از جمله گلودرد استرپتوکوکی
 • آنسفالیت
 • کم‌آبی بدن
 • پنومونی

نکاتی برای پیشگیری از آبله مرغان کودکان

واکسن آبله مرغان بعد از هر دو دوز حدود 94 درصد موثر است. به خاطر داشته باشید نوزادان زیر یک سال نمی‌توانند واکسن را دریافت کنند.

این دارو از 12 ماهگی به کودکان نوپا داده می‌شود. سپس کودکان در سنین 4 تا 6 سالگی برای بهبود ایمنی خود در برابر ویروس نیاز به تزریق واکسن تقویت کننده دارند، چراکه اثربخشی اولین دوز واکسن بعد از پنج سال تا حدودی کاهش می‌یابد. نوزاد یا کودک نوپایی که این واکسن را دریافت نکرده است باید از فرد مبتلا به آبله مرغان یا زونا دور نگه داشته شود.

ایمنی همگانی همچنین می‌تواند عاملی در محافظت از کودک در برابر آبله مرغان باشد. اما اگر در جامعه ای زندگی می‌کنید که واکسیناسیون کمتر رایج است، تا آنجا که ممکن است نوزاد خردسال خود را از کودکان دور نگه دارید.

بیشتر بخوانید: پماد هیدروکورتیزون نوزادان از فواید تا جایگزین آن

آبله مرغان تا چه زمانی مسری است؟

یک فرد تقریبا دو روز قبل از شروع بثورات، می‌تواند انتقال دهنده این ویروس باشد. همان‌طور که در ابتدا بیان شد تا زمانی که هر تاول پوسته شده و خشک شود، فرد مسری باقی خواهند ماند. شاید حدود پنج روز یا بیشتر نیز طول بکشد. این بدان معناست که باید انتظار داشته باشید که کودک را از مراکز نگهداری از کودکان یا سایر مناطق دارای کودکان برای حدود 7 تا 10 روز، با شروع تب، در خانه نگه دارید.

مدت زمان خوب شدن آبله مرغان نیز در هر کودک می‌تواند متفاوت باشد، اما به صورت تقریبی معمولا از زمان ظاهر شدن علائم تا بهبودی کامل، ۵ تا ۱۰ روز فرصت لازم است.

جمع‌بندی پایانی

برای اکثر نوزادان، آبله مرغان خفیف است و خود به خود برطرف می‌شود. با این حال، باید توجه داشت که آبله مرغان کودکان گاهی اوقات خطرناک است و می‌تواند علائم شدیدی ایجاد کند.

واکسیناسیون بهترین استراتژی برای کاهش خطر ابتلا به آبله مرغان کودکان خردسال است. از آنجایی که نوزادان زیر یک سال واکسن ضد آبله مرغان دریافت نمی‌کنند، مطمئن‌ترین روش این است که اطرافیان آن‌ها واکسن را دریافت کنند.

لازم است والدین و مراقبان می‌توانند در مورد استراتژی‌های پیشگیری و ایمنی با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنند. در نهایت اگر فردی در مورد نوزاد مبتلا به آبله مرغان نگرانی دارد، باید برای مشاوره با پزشک یا متخصص اطفال تماس بگیرد.

منبع
healthclinics.superdrug

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا