کودکانورزش و کودکان

آموزش شنای کودکان، از چه سنی و با چه شرایطی؟

شنای کودکان آموزش‌های پیچیده‌ای ندارد و از سن پنج سالگی می‌توان خردسالان را در کلاس‌های شنا ثبت نام کرد. تمرینات کودکان در این سنین باید کاملاً به صورت بازی باشد و وارد رقابت نگردند.

نکاتی را برای آموزش شنا به بچه ها

تابستان زمانی برای شنای کودکان در استخرها، دریاچه ها و اقیانوس است اما والدین باید ابتدا مطمئن شوند که فرزندان آن‌ها در آب راحت و ایمن هستند. آموزش شنا به کودکان بهتر است از سنین پایین آغاز شود. این امر را با ریختن آب روی سر آن‌ها و عادت دادن‌شان به آب در حمام آغاز کنید. خواهید دید که کودکان از آن لذت می‌برند. وقتی بچه‌ها عصبی هستند، آن‌ها را در آب بگذارید یا کمکشان کنید که در آب پیاده‌روی کنند.

حمام‌ها با بزرگ شدن کودکان بخش مهمی از بازی آنان هستند و آموزش شنا به لذت بردن از آب می افزاید. برای کودکان بیش‌فعال، کلاس‌های گروهی سرگرم کننده است. مربیان باتجربه شنا معتقدند که برای یادگیری شنا، هیچ چیز به اندازه یک درس خصوصی کارایی ندارد زیرا افراد در هر رده سنی زمانی بهترین یادگیری را دارند که به آنها توجه ویژه و مستقیم شود.

چقدر طول می‌کشد تا بچه‌ها شنا یاد بگیرند؟

آموختن شنا در بچه‌های مختلف متفاوت است. یک کودک ممکن است با تنها چند جلسه، بخش زیادی از مسیر آموزش را بپیماید. در سوی دیگر یک خردسال دیگر امکان دارد این فرایند را یک ساله طی کند. به طور میانگین آموزش شنای کودکان احتمالاً سه یا چهار ماه زمان می‌برد. یادتان باشد شنا ورزشی است که همیشه می‌توانید در آن رشد کنید؛ پس روند رشد در شنا از کودکی تا بزرگسالی می‌تواند ادامه یابد.

آیا والدین باید در کلاس شنای فرزندان حضور داشته باشند و آن‌ها را تماشا کنند؟

مربیان شنا معتقدند بچه ها همیشه بدون والدینشان بهتر عمل می‌کنند و در زمان حضور پدر و مادرشان، آشفته می‌شوند. والدین باید به فرزندان خود بیاموزند که برای شروع، صورت خود خیس کنند برای شنا آماده شوند. در این مرحله، مغز از سیستم عصبی پاراسمپاتیک خارج شده و بدن نیز آرام می‌شود و کودک می تواند شنا را راحت‌تر بیاموزد.

بیشتر بخوانید: اتل متل توتوله، گاو حسن و چند موضوع دیگر!

هزینه آموزش شنا چقدر است؟

در حال حاضر میانگین قیمت کلاس‌های آموزش شنا برای کودکان 500 هزار تومان است. این مبلغ بسته به زمان، مکان و معلم متفاوت است. مهم‌ترین اصل در آموزش شنای کودکان، سازگاری با معلم برای خردسالان است. زمان مناسب برای هر جلسه کلاس شنای کودکان، 24-27 دقیقه و یک کلاس 30 دقیقه‌ای یک بار در هفته برای تقویت مهارت‌ها است. سرعت آموزش شنای کودکان بستگی به میزانی دارد که بدن‌شان به آنها اجازه می‌دهد حرکات را بیاموزند و انجام دهند. کودک باید تسلط داشته باشد تا با خیال راحت شنا کند.

شنای کودکان فرصتی است برای حفظ تناسب اندام و سلامت آنها در تعطیلات مدرسه. مشغول نگه داشتن کودکان در خانواده در دوران تعطیلی مدرسه یک چالش است و شنا باعث می شود کودکان از اوقات فراغت خود لذت ببرند.

معضل شنای کودکان

آموزش شنا برای کودکان فقیر کمی دور از دسترس است یعنی یا خانواده‌های آنها توانایی تامین هزینه‌های کلاس آموزش شنا و به استخر رفتن بچه‌ها را ندارند یا در مناطق محروم خردسالان اصلا دسترسی به استخر ندارند. مثلا در شهری مثل تهران حدود 200 استخر وجود دارد اما در برخی شهرهای کوچک یا روستاها، کودکان دسترسی آسانی به استخر ندارند.

شنا؛ مهارت و سرگرمی کودکان

شنا نه تنها یک مهارت مهم در زندگی است، بلکه سرگرمی بسیار خوبی نیز هست. در کلاس شنای کودکان، مهارت‌های زنده ماندن شخصی را از سنین پایین آموزش می‌دهند و به شناگران کمک می‌کنند تا در آب ایمن بمانند. این مهارت‌ها بسیار مهم هستند به ویژه هنگامی که به دریا یا استخر می‌رویم. آموزش شنای کودکان به والدین کمک می‌کند تا بدانند فرزندانشان چگونه در آب ایمن بمانند. در ابتدا همین که کودکان برای مدت زمان معقولی روی آب بمانند و در یک مسیر کلی حرکت کنند، خوب است.

شنا بهترین ورزش هوازی برای مغز ما است

تحقیقات بسیاری نشان می‌دهد که شنا ممکن است تقویت‌کنندگی بی‌نظیری برای سلامت مغز داشته باشد. شنای منظم باعث بهبود حافظه، عملکرد شناختی، پاسخ ایمنی و خلق و خو می‌شود. شنا همچنین ممکن است به ترمیم آسیب ناشی از استرس و ایجاد ارتباطات عصبی جدید در مغز کمک کند. دانشمندان هنوز در تلاشند تا دریابند که چگونه و چرا شنا، این اثرات تقویت کننده مغز را ایجاد می‌کند.

تا دهه 1960، دانشمندان معتقد بودند که تعداد سلول‌های عصبی و اتصالات سیناپسی در مغز انسان محدود است و هنگامی که این موارد آسیب ببینند، این سلول‌های مغزی نمی‌توانند جایگزین شوند. اما این ایده در حالی رد شد که محققان شواهد زیادی را در مورد تولد نورون‌ها یا نوروژنز در مغز بزرگسالان و حیوانات مشاهده کردند. در حال حاضر، شواهد واضحی وجود دارد که نشان می‌دهد ورزش هوازی می تواند در تولید نورون نقش داشته باشد. نقشی که در کمک به ترمیم آسیب به سلول‌های عصبی و ارتباط آنها در پستانداران و ماهی‌ها کلیدی است. تحقیقات نشان می‌دهد که یکی از راه‌های کلیدی این تغییرات در پاسخ به ورزش، افزایش سطح پروتئینی به نام فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز است.

بیشتر بخوانید: کم خوابی کودکان، مشکلی غم‌انگیز که کودکان را آزار می‌دهد

زیرآبی نروید

پسربچه در حال شنا| شنای کودکان

موضوع حائز اهمیت در شنای کودکان این است که بچه‌ها نباید برای طولانی مدت نفس خود را زیر آب نگه دارند، زیرا حبس کردن نفس در زیر آب می‌تواند تعادل اکسیژن و دی اکسید کربن خردسال را مختل کرده و منجر به از حال رفتن او شود.

بیشتر بخوانید: بازی خاطره انگیز لی لی حوضک

بی گدار به آب نزنید

شنا در تابستان یک فعالیت سرگرم کننده است اما وقتی کودکان تحت نظارت نیستند، می‌تواند به شدت خطرناک باشد. در آمریکا پسران نوجوان 15 تا 19 ساله، 10 برابر دختران غرق می شوند، پس پدر و مادرها بیشتر باید مراقب پسران نوجوانی باشند که به ویژه در دریا یا رودخانه از روی علاقه به شنا می‌روند. آمار همچنین نشان می‌دهد که در کودکان یک تا چهار سال، غرق شدن علت اصلی مرگ ناخواسته ناشی از حوادث است.

برای نوزادان بیشتر غرق شدگی‌ها در وان‌ها یا تشت‌های بزرگ رخ می‌دهد. در پژوهشی در آمریکا، 30 درصد والدین اعتراف کردند که کودکان زیر 2 سال را بدون مراقبت در حمام بین یک تا کمی بیش از پنج دقیقه رها کرده‌اند.

چگونه فرزندان خود را ایمن نگه داریم

آکادمی اطفال آمریکا والدین را تشویق می‌کند تا از دستورالعمل‌های متعدد ایمنی آب برای جلوگیری از غرق شدن استفاده کنند:

 • برای استخرهای خانگی توصیه می‌کند که حصاری به ارتفاع حداقل 4 فوت و درهای اتومات استخر را نصب کنید
 • کودکان باید همیشه تحت نظارت باشند و هنگام شنا جلیقه نجات به تن کنند.
 • والدین باید فرزندان خود را از سن یک سالگی در کلاس‌های شنا ثبت نام کنند.
 • نوزادان هرگز نباید در حمام بدون نظارت رها شوند زیرا صندلی‌های حمام می‌توانند واژگون شوند.
 • پس از اتمام حمام کودک، بلافاصله آب وان را خالی کنید.

کودکان را به ورزش تشویق کنید

خردسالان را به فعالیت فیزیکی و بازی در فضای آزاد تشویق نمایید مثلاً با هم قدم بزنید، دوچرخه‌سواری کنید یا خانوادگی شنا کنید. شنا به رشد کلی خردسال یاری می‌رساند، شنا تمرینی جهت همه بخش‌های بدن است و روی تقویت همه عضلات بدن تاثیر شگرفی دارد. شنا با کشش زیادی همراه است و این کشش سبب تقویت ستون فقرات و رشد قد می‌گردد. آموزش شنا کودکان باید تحت نظارت مربی‌های مخصوص صورت بگیرد.

ورزش های بدون برخورد مانند دو، شنا، تنیس و ژیمناستیک کودکان بهترین ورزش‌ها برای سنین ۶ تا ۱۰ سال هستند. اگر به دلیل شرایط شیوع کرونا نمی‌توانید کودک خود را به استخر ببرید، می‌توانید تابستان او را با استخرهای بادی و پلاستیکی، شاد کنید.

بیماری‌های احتمالی پس از حضور در استخرهای شنا

استخرها همواره خطراتی برای سلامتی دارند به ویژه در زمان گسترش بیماری‌های واگیر، خطر ابتلا به عفونت های زیر را می‌افزاید:

 • چشم ها
 • گوش ها
 • بینی
 • گلو

به عنوان مثال کریپتوسپوریدیوم، یک انگل میکروسکوپی که باعث اسهال می‌شود و لژیونلا یک باکتری است که باعث بیماری شبه ذات الریه می‌شود. شناگران در معرض بیماری هایی هستند که می تواند منجر به عفونت یا سوزش پوست و زخم شوند. از آنجا که آب حرکت میکروب‌ها و باکتری‌ها را تسریع می‌کند خطر بیماری به ویژه در صورت باز شدن زخم‌ها یا بریدگی‌ها افزایش می‌یابد. میکروب‌ها، مواد شیمیایی و باکتری‌های مختلف موجود در آب می‌توانند روند بهبود زخم را پیچیده و طولانی‌تر کنند.

علائم رایج بیماری‌هایی که ممکن است در استخر دچار شویم

 • درد گوش یا عفونت
 • سرفه کردن
 • تراکم، شلوغی
 • درد یا سوزش چشم
 • اسهال
 • ضایعه پوستی

به کودکان بیاموزیم

پسربچه با جلیقه ایمنی در استخر| سیو طب

به کودک بیاموزید تا زمانی که شنا یاد نگرفته است، شیرجه نزند و حتما جلیقه ایمنی بپوشد. یک فرد بزرگسال باید او را در استخر نظاره کند، اگر این قوانین را یاد بگیرید، در امان خواهید بود. تا زمانی که شنا را یاد نگرفتید، وارد بخش‌های عمیق استخر نشوید.

یک کودک غرق شده نمی‌تواند گریه کند یا برای کمک فریاد بزند، بنابراین فقط نزدیک بودن به فرزند شما همیشه کمکی نمی‌کند. برای اطمینان از اینکه شنا ایمن و سرگرم کننده است، توصیه‌های ایمنی را رعایت کنید.

بیشتر بخوانید: علت بی خوابی نوزاد را برطرف و زندگی خود را زیباتر کنید!

تعلل والدین

مطالعات نشان می‌دهد در حالی که اکثریت والدین می‌گویند هنگام شنا بر فرزندان خود نظارت می‌کنند، بسیاری از آنها اذعان می‌کنند که همزمان مشغول فعالیت‌های دیگر مانند کار با تلفن‌های هوشمند خود، صحبت کردن، غذا خوردن، مطالعه یا مراقبت از کودک دیگر هستند. یک حادثه اگر هم به غرق شدن منجر نشود، می‌تواند پیامدهای مادام العمر داشته باشد. کودکانی که از حادثه غرق شدن نجات پیدا می‌کنند ممکن است دچار آسیب مغزی شوند که امکان دارد منجر به ناتوانی‌های طولانی مدت مانند مشکلات حافظه و اختلالات یادگیری شود.

در هنگام شنای کودکان وقتی چندین بزرگسال حضور دارند و بچه‌ها در حال شنا هستند، یک بزرگسال را برای مدت معینی مانند دوره های 15 دقیقه‌ای به عنوان ناظر تعیین کنید تا از اشتباه در نظارت جلوگیری شود.

شنای کودکان به تنهایی ممنوع

به بچه‌ها بیاموزید که تنها شنا نکنند چه در استخر عمومی، چه در استخر حیاط خلوت یا در دریاچه. به کودکان آموزش دهید که با بزرگسالان شنا کنند. از اولین باری که بچه‌های شما شنا می‌کنند، به کودکان بیاموزید که هرگز بدون بزرگسال همراه خود در آب شنا نکنند یا اگر بیرون آب هستند به آب نزدیک نشوند چون ممکن است ناخودآگاه درون آب بیفتند.

هشدار!

اسباب بازی‌های بادی، قایق، تشک‌های بادی و سایر اسباب‌بازی‌های آبی هرگز نباید به عنوان وسایل نجات دهنده برای کودکان استفاده شود. به فرزندان خود خطرات گرفتگی و گیر افتادن در آبریزها را بیاموزید و به آنها یاد بدهید که هرگز در نزدیکی زهکشی یا محل خروجی کانال‌های آب، بازی یا شنا نکنند. غرق‌شدگی می‌تواند به سرعت و بدون هشدار رخ دهد و این اتفاق برای کودکان بیشتر به وقوع می‌پیوندد.

هفتاد درصد غرق‌شدگی‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که نظارت کافی وجود ندارد. یک کودک می‌تواند در 20-30 ثانیه غرق شود، تقریباً زمان لازم برای باز کردن یک بسته چیپس.

از آمارها نترسید

آمارها هرچقدر هم ترسناک باشند اما خبر خوب این است که می‌توانید برای کاهش خطر غرق شدن فرزندتان اقداماتی را انجام دهید. نظارت مناسب در هنگام شنای کودکان بسیار مهم است، کارشناسان موارد زیر را توصیه می کنند:

 • فرزند خود را برای آموزش شنا ثبت نام کنید
 • وقتی فرزندتان در آب یا نزدیک آب است، تلفن همراه خود را کنار بگذارید و سایر عواملی که ممکن است حواس شما را پرت کند را از خود دور کنید
 • استخر بچه را در صورت عدم استفاده خالی کنید

در شنای کودکان آنچه که مهم است شناخت ویژگی‌های هر خردسال، استعداد و میزان ریسک‌پذیری اوست.

منبع
mitera.gr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا