اعصاب و روانبیماری های روانی

فوبیای دندان پزشکی و 4 استراتژی طلایی کنترل اضطراب دندان

فوبیای دندان پزشکی یکی از شایع‌ترین دلایلی است که افراد از معاینه دندان‌های خود خودداری می‌کنند. به عبارتی با اینکه مراجعه به دندان پزشکی را به تعویق می‌اندازید ولی به طور کلی از آن‌ها اجتناب نمی‌کنید. تحقیقات نشان داده که فرد با داشتن فوبیای دندان پزشکی کمتر به دندانپزشک مراجعه خواهد کرد و این خطر ابتلا به بیماری‌های دندانی را در شخص بالا می‌برد.

مراجعه دیر هنگام به دندان پزشک، بیماری‌هایی مانند پوسیدگی دندان، بیماری لثه و تشدید کجی دندان در کودکان را به دنبال دارد. فوبیای دندان پزشکی پیامدهای جدی برای لبخند فرد دارد. افرادی که دچار فوبیای دندان پزشکی هستند بعد از تجربه درد شدید و اغلب زمانی که خیلی دیر شده است به دندان پزشک مراجعه می‌کنند.

با توجه به این که دندان پزشکان هر روز در کلینیک خود با افراد مبتلا به اضطراب دندان سروکار دارند، رویه درمان به گونه‌ای تغییر کرده که افراد مبتلا به فوبیای دندان پزشکی در جراحی لثه احساس بهتری را به نسبت گذشته تجربه خواهند کرد. در این مطلب از مجله پزشکی سیوطب به بررسی علل، علائم و راه‌کارهای فوبیای دندان پزشکی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

فوبیای دندان پزشکی چیست؟

کودکی مبتلا به فوبیای دندان پزشکی که در حال درمان کردن درد دندانش است|سیوطب

اضطراب دندان پزشکی، ‌ترس، اضطراب و استرس مرتبط با محیط دندان پزشکی است.‌ ترس از مراجعه به دندان پزشک منجر به تاخیر یا اجتناب از درمان دندان و لثه خواهد شد. چیزهایی مانند سوزن، مته یا به طور کلی محیط دندان پزشکی باعث ایجاد اضطراب دندانی برای دسته‌ای از افراد می‌شود.

زمانی که اضطراب دندانی شدید باشد و باعث‌ ترس غیرمنطقی و اجتناب از مراجعه به دندان پزشکی شود، آن را جزو فوبیای دندان پزشکی طبقه‌بندی خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: فوبیا ارتفاع، دلایل پیدایش آکروفوبیا و روش‌های درمان ترس از ارتفاع

برخی از شرایط سلامت روان از جمله اختلال اضطراب فراگیر و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) یا سابقه قبلی‌ ترومای سر و گردن می‌تواند خطر ابتلا به فوبیای دندان پزشکی را افزایش دهد. سایر شرایط مانند افسردگی، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی نیز خطر ابتلا به فوبیای دندان پزشکی را افزایش می‌دهند.

آیا فوبیای دندان پزشکی دارید؟

اولین قدم برای غلبه بر هر فوبیا یا اضطراب، پذیرفتن وجود آن است. اگر از دندان پزشکی اجتناب می‌کنید، به احتمال زیاد سطحی از فوبیای دندان پزشکی را دارید.

در اینجا برخی از رایج‌ترین دلایل فوبیای دندان پزشکی آورده شده است:

 • تجربه دندان پزشکی دوران کودکی: شکل‌دهنده‌ترین ابعاد فوبیای دندان پزشکی، در سال‌های کودکی ایجاد می‌شوند
 • تجربه دردناک دندان پزشکی: دهان یکی از عصبی‌ترین مناطق بدن است
 • اعتماد به نفس ضعیف مرتبط با دندان پزشکی: برخی از افراد از رفتن به دندانپزشک می‌ترسند زیرا به دلیل وضعیت نامناسب دهان خود احساس خجالت می‌کنند. این ممکن است به دلیل مشکلات زیبایی‌شناختی و بوی بد دهان، رفلکس‌های دهان یا درد مزمن باشد.

بیشتر بخوانید: انواع فوبیا؛ از کودکی تا بزرگسالی و ۳ راه درمان این اختلال روانی

علائم و نشانه‌های فوبیای دندان پزشکی

افراد مبتلا به فوبیای دندان پزشکی معمولا موارد زیر را تجربه خواهند کرد:

 • تعریق
 • تپش قلب بالا (تاکی کاردی)
 • فشار خون پایین و غش احتمالی (سنکوپ)
 • ناراحتی قابل مشاهده، گریه یا علائم وحشت
 • روی آوردن به شوخ طبعی و پرخاشگری برای پوشاندن اضطراب

بیشتر بخوانید: فوبیا تاریکی در کودکان و بزرگسالان، آشنایی با علل و درمان ترس از تاریکی

چگونه اضطراب یا فوبیای دندان پزشکی بر سلامت دهان فرد تاثیر می‌گذارد؟

اجتناب از دندان پزشک منجر به بدتر شدن بیماری عصبی دندان، نیاز بیشتر به مراقبت‌های اورژانسی و درمان پیچیده‌تر خواهد شد. همچنین مشکل اساسی فوبیای دندان پزشکی را بدتر خواهد کرد که به عنوان چرخه معیوب فوبیای دندان پزشکی شناخته می‌شود.

معاینات منظم دندان پزشکی، تمیز کردن و عکس‌برداری با اشعه ایکس از بیماری‌های دندانی جلوگیری خواهد کرد. در طول معاینات منظم، دندان پزشکان علائم سرطان دهان را بررسی می‌کنند، به ویژه برای کسانی که سیگار می‌کشند یا به طور منظم الکل مصرف می‌کنند. اگر متوجه زخم دهانی شدید که بیش از 2 هفته طول کشید، در اسرع وقت آن را توسط دندانپزشک معاینه کنید.

بیشتر بیماری‌های دندانی مربوط به سبک زندگی و قابل پیشگیری هستند. با اجتناب از مراجعه به دندان پزشک، نه تنها احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های دندانی وجود دارد بلکه در نهایت به درمان‌های پیچیده‌تری نیز نیاز خواهد بود.

عوامل سبک زندگی که منجر به بیماری‌های دندانی می‌شود بسیار شبیه به عواملی است که منجر به دیابت، چاقی، بیماری قلبی، سکته مغزی و برخی سرطان‌ها می‌شود (مصرف منظم غذاها و نوشیدنی‌های شیرین، سیگار کشیدن و نوشیدن منظم الکل). مراقبت از سلامت عمومی ‌دهان و دندان با مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن یک بار در روز بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید : جراحی لیفت لثه؛ تغییر محل خط لثه با جِنجیوُ پِلاستی برای لبخندی زیباتر

علل اضطراب و فوبیای دندان پزشکی

فوبیای دندان پزشکی می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • فوبیای دندان پزشکی ناشی از تجربه‌ تروماتیک
 • ضربه قبلی به سر و گردن
 • سایر تجربیات آسیب زا، از جمله سوء استفاده
 • اضطراب فراگیر، افسردگی یا اختلال استرس پس از سانحه
 • این دیدگاه که دهان یک ناحیه شخصی است و دسترسی به دهان تجاوز به حریم شخصی است
 • ترس از دست دادن کنترل
 • مسائل مربوط به اعتماد به نفس

اضطراب همراه با شرایط دیگری مانند آگورافوبیا (ترس از قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که احساس می‌کنید نمی‌توانید فرار کنید)، کلاستروفوبیا (ترس از فضاهای بسته) یا اختلال وسواس فکری اجباری که در آن وسواس در مورد پاکیزگی نیز می‌تواند باشد.

بیشتر بخوانید: تیرگی لثه؛ معرفی ۴ علت اصلی پیگمانتاسیون

چه کسی تحت تاثیر فوبیای دندان پزشکی قرار می‌گیرد؟

اضطراب دندانی شایع و امکان تحت تاثیر قرار دادن افراد در هر سنی دور از ذهن نیست. کودکانی که تجربیات بد دندان پزشکی داشته‌اند در بیشتر موارد با مدیریت خوب بر ‌ترس خود غلبه می‌کنند. همچنین در طول ویزیت‌های بعدی دندان پزشکی باید به خوبی از آن‌ها مراقبت و حمایت شود تا از ابتلا به فوبیای دندان پزشکی در امان بمانند.

بزرگسالانی که فوبیای دندان پزشکی دارند در طول زندگی نیز مضطرب باقی خواهند ماند. بسیاری از بیماران مبتلا به فوبیای دندان پزشکی باید دندان پزشکی را پیدا کنند که نسبت به وضعیت آن‌ها دلسوز باشد تا بتوانند با مراجعه به دندان پزشک کنار بیایند.

بیشتر بخوانید: کشیدن دندان عقل و ۵ مزیت و جلوگیری از بیماری‌های لثه

راه‌های مدیریت اضطراب یا فوبیای دندان پزشکی

راه‌های زیادی برای کمک به افراد مبتلا به فوبیای دندان پزشکی وجود دارد. در صورت تجربه هر سطحی از فوبیای دندان پزشکی، اطلاع دادن به دندانپزشک مهم است. بحث آزاد پیرامون محرک‌های فردی فوبیا به دندان پزشک این امکان را می‌دهد تا با یک برنامه مدیریتی به کنترل فوبیای دندان پزشکی فرد بپردازد.

برخی از تکنیک‌های مقابله روانشناختی با فوبیای دندان پزشکی که توسط متخصصین اعصاب و روان مورد بررسی قرار گرفته‌اند عبارتند از:

 • نفس عمیق
 • مراقبه
 • حواس پرتی (مانند گوش دادن به موسیقی یا استفاده از وسایل)
 • تصاویر هدایت‌شده
 • آرامش پیش‌رونده عضلانی
 • توافق با دندانپزشک خود در مورد سیگنال توقف در طول درمان برای استراحت (مانند بالا بردن انگشت اشاره یا دست چپ)
 • استفاده از پتوی وزن‌دار (خودتان بیاورید)
 • هیپنوتیزم
 • ارجاع به روانشناس نیز مفید به نظر می‌رسد. درمان‌های کوتاه مدت و هدفمند از جمله درمان‌شناختی رفتاری بیشتر اوقات بسیار موفق عمل می‌کنند.

بیشتر بخوانید: نایت گارد یک محافظ قدرتمند و طولانی‌کننده عمر دندان

4 استراتژی برای غلبه بر فوبیای دندان پزشکی

1. غلبه بر ترس از سوزن دندان

بخش شماره یک قرار ملاقات دندان پزشکی که منجر به فوبیای دندان پزشکی می‌شود‌ ترس از سوزن دندان است. توجه به این نکته مهم است که این فقط یک فوبیای دندان پزشکی نیست. فوبیای سوزن، بخشی از فوبیاهای خاص تزریق خون و آسیب است. در افرادی که فوبیای سوزن دارند و کاهش فشار خون و غش را تجربه می‌کنند؛ باید گزینه‌های زیر را برای تزریق دندان جویا شد:

بیشتر بخوانید: ۱۷ درمان خانگی دندان درد با اثرگذاری سریع و بدون عوارض

ژل بی‌حسی موضعی:

 این ژل که به نام ژل بی‌حس‌کننده نیز شناخته می‌شود، کرم یا ژلی است که برای بی‌حس کردن لثه‌ها قبل از تزریق دندان کاربرد دارد، به طوری که سُر خوردن سوزن در لثه که از عوامل ایجاد فوبیای دندان پزشکی است، احساس نشود. اگر ترس از سوزن دندانی وجود دارد از دندانپزشک بخواهید که بی حسی موضعی را برای مدت طولانی‌تری روی آن بگذارد.

بیشتر بخوانید: ارتودنسی ثابت برای چه کسانی مناسب است به همراه فواید و عوارض

تزریقات بدون درد:

 در حالی که ممکن است فرد از سوزن بترسد، مهم است به یاد داشته باشد که قطر یک سوزن دندانی، بسیار کوچک است. یکی از نوآوری‌های اخیر در جراحی‌های دندان، تزریق بدون درد است که به استفاده از یک دستگاه بی‌حس‌کننده موضعی به نام عصا اشاره دارد.

عصای دندانی از یک هندپیس کوچک شبیه خودکار استفاده می‌کند. این ابزار طراحی شده است تا منبع بی‌حس‌کننده را به شیوه‌ای آرام و راحت ارائه دهد. اکثر مردم میزان کمتری از درد را در ارتباط با تزریق دندان با استفاده از عصا گزارش می‌دهند.

بیشتر بخوانید: درمان دندان درد عصب کشی شده با روش‌های پزشکی و ۶ روش خانگی

گزینه‌های بیهوشی اضافی:

تقریبا همه دندان پزشکان از بی حسی موضعی برای اکثر درمان‌ها استفاده می‌کنند (اگرچه برای همه لازم نیست)، آن‌ها همچنین به طیف وسیعی از گزینه‌های بی‌حس‌کننده دیگر نیز برای درمان رجوع می‌کنند.

بیشتر بخوانید: کامپوزیت دندان چیست؟ فواید و عوارض آن

بیهوشی نسبی:

پزشکی که برای جلوگیری از ایجاد فوبیای دندان پزشکی در فرد از بی‌حسی با گاز اکسید نیتروژن استفاده می‌کند|سیوطب

گاز شاد اصطلاحی برای اکسید نیتروژن است که به عنوان گاز بی‌حس‌کننده کاربرد دارد. با این حال، با استفاده از مقادیر کم گاز شاد، بیمار بیهوش نمی‌شود، بلکه فقط آرام می‌شود. بیهوشی نسبی از ورود ذهن به فوبیای دندان پزشکی ممانعت به عمل می‌آورد.

از اکسید نیتروژن مخلوط با اکسیژن خالص و هوا برای ایجاد آرامش و حتی احساس شناور بودن بیمار بهره می‌برند. در جراحی دندان از استنشاق بینی که به آرامی‌ روی بینی بیمار قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود.

این سیستم بسیار راحت بوده و در صورت تمایل خود بیمار آن را تنظیم می‌کند. دندان پزشک به بیمار اجازه می‌دهد تا مخلوط اکسید نیتروژن را به مدت دو تا سه دقیقه تنفس کند. با شروع احساس آرامش عمومی، درمان دندان شروع خواهد شد.

بیشتر بخوانید: لمینت دندان؛ لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت؟

گاز شاد جایگزینی برای تزریق بی‌حسی موضعی نیست. با این حال، اغلب با هم استفاده می‌شوند تا بیمار احساس ناراحتی نکند. پس از استفاده از بی‌حسی موضعی، کل عمل دندان پزشکی کاملا بدون درد خواهد بود.

شخص احساس آرامش توامان با بیداری را تجربه خواهد کرد. با دندانپزشک صحبت می‌کند و متوجه صحبت‌های او نیز خواهد شد، اما لزوما پس از اتمام ویزیت همه چیز در خاطر او نمی‌ماند.

برای اکثر افراد، احساس آرامش ایجاد شده توسط آرام‌بخش اکسید نیتروژن بسیار خوشایند است و راهی مناسب برای جلوگیری از بروز فوبیای دندان پزشکی به شمار می‌آید. گاهی اوقات افراد احساس ایجاد شده را دوست ندارند که در این صورت باید گزینه‌های دیگری را برای آن‌ها در نظر گرفت.

بیشتر بخوانید: کامل‌ترین مجموعه از دانسته‌هایی که در مورد ارتودنسی به آن نیاز دارید

آرام‌بخش IV:

آرام‌بخشی IV (آرام‌بخشی داخل وریدی) معمولا از نوع ضد اضطراب است و در طول درمان دندان پزشکی به سیستم خون تزریق می‌شود.

آرام‌بخش IV باعث ایجاد حالت آرامش عمیق و احساس ناراحت نشدن از آنچه در حال وقوع است می‌شود. داروهای مورد استفاده برای آرام‌بخشی IV باعث از دست دادن حافظه جزئی یا کامل (فراموشی) برای مدت زمان اولین استفاده دارو تا زمانی که از بین برود، می‌شود.

در نتیجه به نظر می‌رسد زمان خیلی سریع برای فرد می‌گذرد و چیز زیادی از آنچه اتفاق افتاده را به یاد نمی‌آورد. بسیاری از مردم هیچ چیز را به یاد نمی‌آورند؛ بنابراین ممکن است در واقع به نظر برسد که در طول عمل خوابیده‌اند.

مزایای آرام‌بخش IV برای فوبیای دندان پزشکی این است که بیماران اغلب در طول درمان احساس خوبی دارند. فرد هنگام استفاده از آرام‌بخش IV، به کسی نیاز دارد که او را همراهی کرده و بعد از جراحی به خانه ببرد.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان چیست و دانسته‌های ضروری مربوط به آن کدام اند؟

بیهوشی عمومی:

 پزشکی که برای جلوگیری از ایجاد فوبیای دندان پزشکی در فرد از بیهوشی عمومی استفاده می‌کند|سیوطب

بیهوشی عمومی گزینه خوبی برای برخی از افراد خواهد بود، اما باید دانست که به فرد برای یادگیری راهبردهای مقابله با اضطراب کمک نمی‌کند.

بیهوشی عمومی ‌زمانی بهترین اثر را دارد که همراه با استراتژی‌های دیگر به کار گرفته شود. به این ‌ترتیب، زمان جلسه بیهوشی عمومی ‌برای درمان‌هایی که تحمل آن‌ها سخت‌تر هستند، کاربرد دارد.

بیهوشی عمومی‌ دارای چند معایب عمده است:

_ GA باعث کاهش سیستم قلبی عروقی و تنفسی می‌شود. برای برخی بیمارانی که از نظر پزشکی در معرض خطر هستند، برای اعمال انتخابی دندان پزشکی نامناسب است

_ هزینه بسیار بالاتر از درمان عمومی ‌دندان پزشکی

بیشتر بخوانید : نکات ساده برای ضدعفونی کردن مسواک های برقی و دستی

داروهای ضد اضطراب خوراکی

داروهای تسکین‌دهنده اضطراب خوراکی (مانند تمازپام) گاهی اوقات توسط دندان پزشکان یا پزشکان برای کمک به آرامش بیماران مضطرب تجویز می‌شوند. یک دوز کوتاه، کوچک و تکی معمولا یک ساعت قبل از قرار ملاقات دندان پزشکی تاثیر خوبی دارد.

دارو فقط باید پس از مشورت با دندانپزشک یا پزشک مصرف شود. به یک نفر نیاز است که فرد را برای ویزیت دندان پزشکی همراهی کند، زیرا در حالی که شخص تحت تاثیر داروهای آرام‌بخش است نمی‌تواند با خیال راحت رانندگی کند.

بیشتر بخوانید: اختلال اضطراب به همراه علائم جسمی، روانی و رفتاری

2. هیپنوتیزم دندانی

نحوه دقیق عملکرد هیپنوتیزم به گونه‌ای است که کارشناسان نمی‌توانند کاملا در مورد آن توافق داشته باشند. با این حال، می‌توان آن را به عنوان کنترل کننده یا آرام کننده ذهن آگاه توصیف کرد. در فوبیای دندان پزشکی ادراک آسیب، سخت‌ترین عامل برای غلبه بر آن است و نشان داده شده که هیپنوتیزم در غلبه بر فوبیای دندان پزشکی موثر است.

هیپنوتیزورها کمک می‌کنند تا فرد به حالتی دست یابد که در آن راحت‌تر به ضمیر ناخودآگاه خود دسترسی پیدا کند. از این‌جا آن‌ها می‌توانند پیشنهاداتی را ارائه دهند تا به فرد کمک کنند که آنچه را می‌خواهد انجام دهد تجسم کند. هیپنوتیزم ممکن است به عنوان یک حالت خلسه توصیف شود.

برخی از کاربردهای دندان پزشکی هیپنوتیزم شامل رفلکس شدید، تهوع، درمان دردهای مزمن صورت و رفع عادات ناخواسته مانند دندان قروچه است.

هیپنوتیزم به اندازه سایر گزینه‌های بیهوشی در جراحی‌های دندان رایج نیست. برخی از دندان پزشکان در زمینه هیپنوتیزم دندان آموزش دیده‌اند. گاهی نیاز است هیپنوتیزم کننده‌ای پیدا کرد که در غلبه بر ‌ترس از فوبیای دندان پزشکی تخصص داشته باشد.

بیشتر بخوانید: فوبیا، هراسی بزرگ‌تر از ترس‌های معمولی

3. لیزر دندان پزشکی

دندان پزشکی که برای جلوگیری از ایجاد فوبیای دندان پزشکی با دستگاه لیزر در حال تمیز کردن جرم دندان است|سیوطب

ترس از صدای مته دندان عامل اصلی فوبیای دندان پزشکی به نظر می‌رسد. لیزرهای دندانی با ارائه نور با انرژی بالا کار می‌کنند. اخیرا لیزرها برای اعمال جراحی و دندان پزشکی بیشتر به کار برده می‌شوند. آن‌ها به عنوان یک ابزار برش برای بافت‌های سخت یا نرم در دهان مفید هستند.

لیزرهای دندانی کاربردهای مختلفی دارند:

 • از لیزر برای از بین بردن پوسیدگی داخل دندان و آماده سازی مینای اطراف برای دریافت پرکردگی استفاده می‌شود
 • درمان پریودنتال درمان تخصصی بیماری لثه است: بسیاری از مردم به دلیل ناراحتی نسبی ناشی از برداشتن مکانیکی پلاک یا جرم از زیر لثه از رسیدگی به بیماری لثه خودداری می‌کنند. بیماری‌های پریودنتال به دلیل التهاب مزمن ایجاد می‌شوند، بنابراین هر چه مدت طولانی‌تری باقی بماند، درمان آن دشوارتر می‌شود.
 • _درمان ریشه قطعا مورد علاقه‌ترین روش دندان پزشکی نیست: استفاده از فایل‌های فلزی برای تمیز کردن کانال‌ها می‌تواند منبع فوبیای دندان پزشکی باشد. از لیزرهای دندانی برای تغییر شکل لثه‌ها و حذف باکتری‌ها در طول تخلیه کانال عصبی ریشه استفاده خواهند کرد.
 • سفید کردن دندان: لیزر برای سرعت بخشیدن به سفید کردن دندان در مطب استفاده می‌شود. یک محلول بلیچینگ پراکسید که بر روی سطح دندان اعمال می‌شود، توسط انرژی لیزر فعال شده و روند سفید شدن را سرعت می‌بخشد.

بیشتر بخوانید: وسواس و آسیب‌های آن را بشناسید

4. دندان پزشکان اطفال

فوبیای دندان پزشکی اغلب با یک تجربه منفی در سال‌های کودکی شکل می‌گیرد. به خصوص کودکان به دلیل درک و ناآشنایی از مطب دندان پزشکی و ناراحتی نسبی تجربه شده در دهان، اضطراب شدید دندان پزشکی را تجربه می‌کنند.

در شرایط خاص و برای جلوگیری از اضطراب یا فوبیای دندان پزشکی طولانی مدت، بهتر است برخی از کودکان توسط متخصص دندان پزشکی کودکان ویزیت شود.

دندان پزشکان اطفال به عنوان دندان پزشک متخصص ثبت‌نام می‌شوند و باید پس از آموزش عمومی ‌دندان پزشکی، تحصیلات تکمیلی را گذرانده باشند. آموزش‌های تکمیلی تحت نظارت و هدایت کادر متخصص دندان پزشکی و پزشکی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های دانشگاهی مختلف ارائه می‌شود. آن‌ها به دندانپزشک اطفال تجربه گسترده‌ای در مدیریت نیازهای متنوع مراقبت از سلامت دهان کودکان ارائه می‌دهند.

یک دندانپزشک اطفال باید مدرک تخصصی خود را در هیئت دندان پزشکی در حوزه قضایی ثبت کند و کار خود را به دندان پزشکی کودکان محدود کند.

دندان پزشکان اطفال در چه مواردی تخصص دارند و چرا برای فوبیای دندان پزشکی مفید هستند:

 • علل بیماری‌های دندانی را شناسایی کنند و به کودکان و خانواده‌هایشان آموزش دهند که دندان و دهان سالم داشته باشند.
 • در محیطی کاملا کودک محور و دوستانه کار کنند.
 • تکنیک‌های تخصصی برای مدیریت کودکان مضطرب یا خردسال، از جمله استفاده از رویکردهای ویژه بی‌حسی موضعی، آرام‌بخشی دندان و همچنین ارائه درمان دندان پزشکی تحت بیهوشی عمومی ارائه کنند.
 • کودکانی که دارای شرایط پزشکی، جسمی ‌و فکری هستند، از جمله آن‌ها‌یی که دارای چالش‌های رفتاری مانند اوتیسم و ADHD هستند را درمان کنند.

بیشتر بخوانید: عفونت دندان روکش شده ۳ دلیل دارد؛ روش‌های درمان عفونت زیر روکش را بشناسید!

یادداشت پایانی

اضطراب دندان رایج است، اما راه‌هایی وجود دارد که به فرد در مدیریت آن کمک می‌کند. فوبیای دندان پزشکی کمتر شایع است و دندان پزشک برای مدیریت آن نیاز به همکاری با پزشک و سایر متخصصان سلامت دارد.

اگر اضطراب، فرد را از رفتن به دندان پزشک باز می‌دارد، راهکارهایی وجود دارد که به فرد در مقابله با این مشکل کمک زیادی خواهد کرد. با دندانپزشک در مورد اینکه کدام گزینه مناسب‌تر است باید صحبت کرد. حتی گاهی لازم به نظر می‌رسد یک روانشناس یا مشاور به شخص در مقابله با اضطراب یاری برساند.

دندان پزشک راه‌هایی مانند تزریقات بدون درد، گزینه‌های بیهوشی اضافی را برای کنترل فوبیای دندان پزشکی پیش می‌گیرد.

دندان پزشکان اطفال نه تنها در کمک به کودکان برای غلبه بر ‌فوبیای دندان پزشکی، بلکه در اعمال درمان‌های مهمی‌ که بر رشد و تکامل حفره دهان کودک تاثیر می‌گذارد نیز نقش مهمی ‌ایفا می‌کنند.

در طول قرار ملاقات، حتما هرگونه نگرانی، سوال یا ناراحتی را بیان کنید. دندان پزشک برای کمک به کنترل فوبیای دندان پزشکی در کنار فرد قرار دارد. اگر در مورد ابزار یا درمان خاصی در ذهنتان سوالی شکل گرفت از او بپرسید تا به این روش اضطراب را از خود دور کنید. هنگام شروع فعالیت دندان پزشک اگر احساس اضطراب به سراغتان آمد و احساس کردید که به یک لحظه توقف قبل از ادامه درمان نیاز دارید، به دندان پزشک حالت روحی خود را اطلاع دهید. سپاس از اینکه تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید. سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
betterhealth.vic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا