بیماریبیماری های مفصلی

زانوبند کشی، پرطرفدارترین و آشناترین راه مقابله با زانودرد

زانوبند کشی، ساده‌ترین ابزار جهت پشتیبانی از زانو است که می‌تواند سبب ثبات و کاهش درد در این ناحیه ‌شود. در واقع زانوبند کشی با افزایش دما و گردش خون، می‌تواند به بهبود بیماری‌ها و دردهای زانو کمک کند. در ادامه بیشتر در مورد زانوبند طبی و کشی صحبت خواهیم کرد.‌

کاربرد زانوبند کشی

زانوبند کشی انواع گوناگونی دارد که می‌تواند جهت ورم مفصل زانو (آرتروز)، رگ به رگ شدن جزئی و کشیدگی عضلانی مفید واقع شود. برخی انواع زانوبند کشی به دلیل استفاده از مواد الاستیک و پشم، علاوه بر مراقبت از زانو و بهبود گردش خون، تهویه مناسبی هم برای پوست در ناحیه زانو ایجاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید: علت درد زانو از نوجوانی، میانسالی تا سالمندی

معمولا استفاده از زانوبند کشی ساده و راحت است و فشار مناسبی را روی زانوها ایجاد می‌کند. این زانوبندها می‌توانند از آسیب جدی به زانو در فعالیت‌های روزانه، کاری و ورزشی پیشگیری کنند. از زانوبند کشی می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • درمان رگ به رگ شدن رابط و کبودی مفصل
 • پشتیبانی از زانو و نواحی اطراف آن
 • جلوگیری از آسیب زانو
 • تسکین درد
 • کاهش فشار وارده بر زانو
 • بهبود آرتروز
 • درمان التهاب مفصل

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز زانو ، موثر ترین روش های معالجه آرتروز زانو

انواع زانودرد

زانوبند کشی می‌تواند در مراحل ابتدایی بیماری یا به عنوان بخشی از درمان و بر اساس ویژگی‌های هر شخص، برای انواع زانودرد استفاده شود. انواع زانودرد را در ادامه می‌خوانید:

 • آرتروز زانو (ساییدگی زانو)
 • ازگود اشلاتر
 • کندرومالاسی کشکک (نرمی غضروف کشکک)
 • روماتیسم
 • بوریست زانو
 • عفونت مفصل زانو

بیشتر بخوانید: چرا پی آر پی زانو یکی از بهترین روش‌های درمان زانودرد است؟

تفاوت زانوبند کشی با زانوبند فراصوت

یکی از شیوه‌های شایع درمان عارضه‌های مفصل زانو، استفاده از زانوبندها است. تأثیر زانوبند امکان دارد از شخصی به شخص دیگر متفاوت باشد و تا حد زیادی به نوع زانوبند و منشا ایجاد درد در زانو بستگی دارد. استفاده از زانوبند کشی در مقایسه با جراحی زانو هزینه و عوارض بسیار پایین‌تری دارد.

استفاده از زانوبند اسپیلاوایزر هم یک شیوه تاثیرگذار برای تسکین درد زانو همچون آرتروز است. در این شیوه با استفاده از امواج فراصوت، در بافت مورد نظر لرزش ایجاد می‌شود. این امر سبب کاهش چسبندگی بافت‌ها می‌شود و در نتیجه التهاب و درد کاهش پیدا می‌کند. این فرایند به درمان زانودرد کمک می‌کند.

زانوبند کشی؛ ابزاری رایج برای مقابله با درد زانو

همانطور که گفتیم، زانوبند کشی با ایجاد فشار مناسب روی ناحیه زانو، کمک می‌کند تا زانو ثابت بماند و درد کمتر شود. استفاده از این محصول باعث می‌شود تا گردش خون و دمای ناحیه زانو افزایش یافته و التهاب آن کاهش یابد. برخی از این زانوبندها از مواد ضدآلرژی ساخته شده اند که برای همه مناسب است. رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلانی جزو شایع‌ترین معضلات زانو هستند که این زانوبندها می‌توانند به درمان آن‌ها کمک کند.

ورزشکاران می‌توانند از این زانوبندها استفاده کنند تا از آسیب به زانوی خود جلوگیری نمایند. اشخاص مسن که شاید بیشتر از سایرین با معضلات زانو مواجه هستند، می‌توانند با زانوبند کشی، دردهای خود را تا حد زیادی التیام بخشند. زانوبندهای کشی اغلب از موادی نظیر پنبه، نایلون، لاستیک و اسپندکس ساخته می‌شوند.

بیشتر بخوانید: 12 ورزش برای درمان آرتروز زانو که بهترین متخصصان آن ها را توصیه می‌کنند

انواع زانوبند کشی بر اساس سایز

 • سایز کوچک
 • سایز متوسط
 • سایز بزرگ
 • سایز خیلی بزرگ

بیشتر بخوانید: تعویض مفصل زانو؛ جراحی سخت با نتیجه ایده‌آل با اطمینان گام بردار!

انواع زانوبند طبی

تفاوت زانوبند کشی با طبی | مردی با زانوبند طبی در مرکز فیزیوتراپی سیوطب

معمولاً درمان زانو درد با ترکیبی از فیزیوتراپی (PT) و استفاده از زانوبند شروع می‌شود. هر نوع زانوبند برای حمایت از یک مشکل خاص زانو طراحی شده که در ادامه می‌خوانید:

 • زانوبند درمان آرتروز
 • زانوبند برای سندرم درد کشکک ران
 • زانوبند برای التهاب تاندون کشکک
 • زانوبند برای آسیب مینیسک

چه زمانی و چرا از زانوبند استفاده کنید

مشکلات زانو یکی از شایع‌ترین دردهای مفصلی است که افراد تجربه می‌کنند. یک پژوهش معتبر در سال 2017 دریافت که زانوبندهای نرم می‌توانند به کاهش درد زانو، افزایش تحرک و بهبود زانو کمک کنند. پس اگر هدف شما، حمایت و تثبیت زانو به امید کاهش حرکت زیاد در مفصل و جلوگیری از بدتر شدن آسیب‌های زانو است، زانوبند گزینه مناسبی است.

بیشتر بخوانید: چقدر با زانوبند طبی مفصل دار و فواید آن آشنایی دارید؟

چگونه زانوبند مناسب را انتخاب کردیم

برای محدود کردن گزینه‌ها، ما شایع‌ترین مشکلات و آسیب‌های زانو، درمان‌های حمایتی، بریس‌های موجود در بازار و تجربه اشخاص را در نظر گرفته‌ایم. بریس‌های آستین دار مانند آستین روی زانوی شما می‌لغزند و بریس‌های سبک، زانو را با بندهای کم ارتفاع که زیر لباس قرار می‌گیرند، تثبیت می‌کنند. در بریس‌های پیچیده از دو بند استفاده می‌شود که به دور زانو می‌پیچند.

بریس‌های تخلیه‌کننده هم به طور خاص برای خالی کردن فشار از روی مفصل زانو طراحی شده‌اند. بریس‌های باز نیز دارای سوراخی برای قرار گرفتن کشکک زانو هستند. با توجه به انواع زانوبند و ویژگی‌هایی که گفتیم، شما پس از مشورت با پزشک متخصص، می‌توانید مناسب‌ترین زانوبند را برای خود انتخاب کنید. در ادامه زانوبندهای مناسب برای هر عارضه را معرفی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی زانودرد با این 15 راه مفید

حمایت از زانو در آرتروز

زانوها یکی از شایع‌ترین مفاصل مبتلا به استئوآرتریت (OA) هستند که دلیل آن فرسایش غضروف محافظ در انتهای استخوان‌ها است. بسته به شدت ورم مفاصل، می‌توان از انواع بریس استفاده کرد. آرتروز خفیف ممکن است فقط به بریس نرم یا آستین‌دار نیاز داشته باشد در حالی که افراد مبتلا به OA متوسط تا شدید ممکن است از بریس‌های دیگر استفاده کنند که فشار مفاصل زانو را کاهش می‌دهند.

بیشتر بخوانید: زانودرد سالمندان، انواع، علل و راه‌های پیشگیری و درمان آن

حمایت از زانو برای سندرم درد کشکک ران

در ورزشکاران، سندرم درد کشکک ران هنگامی رخ می‌دهد که غضروف زیر کاسه زانو در نتیجه آسیب یا استفاده بیش از حد آسیب ببیند. به طور کلی، این مسئله نیازی به یک مهار محکم یا بیش از حد حمایتی ندارد. یک بریس کشکک باز، یک بریس پیچیده یا یک آستین زانو ممکن است به فرد مبتلا به این مشکل کمک کند.

بیشتر بخوانید: رباط زانو نقشی اساسی در کارکرد مفصل دارد، پس مراقب آن باشید

پشتیبانی زانو برای پیچ خوردگی یا پارگی رباط

رباط صلیبی قدامی (ACL) به دلیل عملکرد تثبیت‌کننده یکی از مهم‌ترین قسمت‌های مفصل زانو است. هنگامی که این رباط -معمولاً در اثر ورزش- دچار پیچ خوردگی یا پارگی می‌شود، می‌تواند منجر به درد شدید و بی ثباتی زانو شود.

برای شخص مبتلا به آسیب رباط صلیبی یا شخصی که بازسازی رباط صلیبی را پشت سر گذاشته است، معمولاً یک بریس سفت و محکم تجویز می‌شود. این بریس‌ ممکن است قفل شود تا حرکت زانو محدود گردد.

بیشتر بخوانید: 10 ورزش زانودرد که نتیجه آن‌ها شما را شگفت‌زده می‌کند

حمایت از زانو برای تاندونیت کشکک

تاندونیت زانو که در دوندگان و سایر ورزشکاران شایع است، زمانی اتفاق می‌افتد که تاندون متصل کننده استخوان ساق پا به زانو ملتهب می‌شود. سندرم درد زانو و ران کشکک زمانی رخ می‌دهد که کشکک زانو از شیار کشکک خارج شود. زانوبند به فشرده شدن تاندون کشکک کمک می‌کند و هدف آن کاهش فشار بر تاندون است.

بیشتر بخوانید: درد جلوی زانو، علامتی که به شما در مورد کشکک زانو هشدار می‌دهد

خلاصه

فردی که دچار آسیب زانو شده به دنبال کاهش حرکت بیش از حد در مفصل زانو است. بسته به شدت آسیب، هر کدام از بریس‌هایی که در این مقاله ذکر شد -مانند زانوبند کشی- می‌تواند مفید باشد. استفاده زیاد از زانوبند می‌تواند منجر به محدودیت حرکت و سفتی عضلات زانو شود. زانوبند کشی در اندازه‌های کوچک، متوسط، بزرگ و بسیار بزرگ وجود دارد. این را هم در نظر داشته باشید که ممکن است برای برخی از بیماران، استفاده از زانوبند کشی منجر به سایش ناخوشایندی شود.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا