جراحی زیباییزیبایی

لیفت صورت با 6 روش و فواید و عوارض هر کدام

فهرست محتوا نمایش

لیفت صورت به معنی کشیدن پوست صورت است. این کار در افراد مختلف چه مرد و چه زن به‌عنوان یکی از جراحی‌های زیبایی انجام می‌شود و برای ایجاد ظاهری زیباتر مورد توجه قرار گرفته‌است. با انجام لیفت پوست صورت افتادگی یا چین و چروک در قسمت‌های مختلفی از چهره شخص کاهش یافته و به آن ظاهری زیباتر و جوان‌تر داده می‌شود.

این که از چه روشی برای لیفت استفاده شود بستگی به تشخیص پزشک دارد. این کار را می‌توان با جراحی و بدون جراحی که شامل روش‌های هایفوتراپی، تزریق ژل یا چربی، تزریق بوتاکس، RF فرکشنال، لیفت با نخ و کربوکسی تراپی انجام داد. هر کدام از این روش‌ها برای افرادی خاصی مناسب است.

در لیفت صورت قسمتی از پوست آن ناحیه که حاوی چین و چروک زیادی است به عقب کشیده می‌شود. همچنین بافت‌های زیر پوست با جراحی تغییر می‌کنند تا حالت صورت را به شکل جوان‌تری تغییر دهند. در آخر پوست کشیده شده که اضافی است جدا و برداشته می‌شود.

مزایای لیفت پوست صورت

 • سفت شدن پوست صورت
 • شادابی و طراوت پوست
 • از بین بردن چروک‌های سطحی و عمقی در نواحی مختلف صورت و گردن
 • جوان‌سازی و افزایش اعتماد به نفس در شخص

علت چین و چروک صورت چیست؟

با افزایش سن کم کم چین و چروک‌های روی پوست به‌ویژه پوست صورت ایجاد می‌شود. پوست در قسمت‌های حاوی چین و چروک حالت ارتجاعی کمتری خواهد داشت و شل شده و افتادگی پیدا می‌کند. در این حالت رسوبات چربی در برخی مناطق صورت کاهش و در برخی دیگر جمع می‌شود.

از دیگر علت‌های ایجاد چین و چروک صورت کاهش وزن شدید است. کاهش وزن سبب شل شدگی و افتادگی پوست در ناحیه‌های مختلف مخصوصا در قسمت صورت می‌شود. همچنین قرارگیری مداوم در برابر نور خورشید سبب ایجاد چین و چروک پوستی می‌شود.

نور خورشید به دلیل داشتن اشعه‌های UV و فرابنفش باعث پیری زودرس پوست خواهد شد.

(در این قسمت عکسی از افرادی که پوست صورت افتاده و چین و چورک زیاد دارند قرار داده شود.)

بیشتر بخوانید :جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چه عوارضی دارند؟

انواع روش لیفت صورت بدون جراحی

همان‌طور که در بالا اشاره شد روش‌های مختلفی برای لیفت وجود دارد که در ادامه در مورد برخی از آن‌ها توضیحاتی می‌دهیم.

هایفوتراپی

یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های لیفت صورت بدون انجام جراحی است که در آن از امواج فراصوت استفاده می‌شود و تنها در چند جلسه افتادگی و چین و چرک رفع می‌شود. توجه داشته باشید این روش ماندگاری بلند مدتی مانند جراحی لیفت ندارد.

بوتاکس

تزریق بوتاکس در قسمت‌هایی از صورت که چین و چروک دارند بسیار موثر است. این تزریق می‌تواند خط اخم، لبخند، خط‌های ایجاد شده در پیشانی و… را برطرف کند. این روش نسبتا به روش‌های دیگر هزینه‌ی کمتری دارد.

لیفت صورت با  لیزر

استفاده از لیزر یکی از شایع‌ترین روش‌های درمان در عرصه‌های مختلف پزشکی مانند پوست و زیبایی است. در این روش ایجاد گرما در قسمت مورد نظر باعث تخریب رشته‌های قدیمی کلاژن شده و از طرفی دیگر باعث تحریک کلاژن‌سازی جدید می‌شود. این کار سبب سفت شدن پوست، افزایش کلاژن‌سازی در آن قسمت و جوان‌سازی پوست خواهد شد.

در این روش همچنین لک‌های ناشی از آفتاب، جای جوش، لک و افتادگی پوست (به‌صورت جزئی و کم) و همچنین چین و چروک‌های سطحی رفع خواهند شد. اما استفاده از لیزر در درمان لیفت و کشیدن پوست اضافی و همچین سفت شدن بافت‌های زیر پوست کارگر نبوده و تاثیر ندارد.

عکس قبل و بعد از لیفت صورت

تصویری که لیفت صورت را نشان می‌دهد|سیوطب

هزینه لیفت با لیرز در مقایسه با روش‌های دیگر

همان‌طور که گفته شد روش‌های مختلفی برای لیفت پوست صورت وجود دارد که هر کدام از آن‌ها هزینه‌های مختلفی دارند. در زیر هزینه انجام برخی از این روش‌ها با هم مقایسه خواهدشد:

 • لیفت صورت با نخ

در این روش که بسیار جدید و راحت است از نخ‌هایی با ضخامت یک تار مو استفاده می‌شود. این روش بسیار طبیعی بوده و برای افرادی که افتادگی و شل شدگی زیادی ندارند توصیه می‌شود و باید گفت که هیچ اثر و جای زخمی باقی نمی‌ماند. هزینه این روش نسبت به جراحی لیفت بسیار پایین است و نیازی به بیهوشی، اتاق عمل یا بستری ندارد.

 • بوتاکس

یکی از روش‌های شایع برای رفع چین و چروک صورت استفاده از بوتاکس است. این روش نسبت به تمامی روش‌های لیفت صورت ارزان‌تر است. ماندگاری بوتاکس بین 6 تا 12 ماه است و با چند بار انجام این کار دیگر نیازی به تزریق نبوده و تاثیرات آن برای چند سال باقی می‌ماند.

 • لیفت با لیرز

در این روش معمولا حداکثر 6 جلسه‌ 30 تا 60 دقیقه زمان می‌برد و شخص می‌تواند ظرف مدت 24 ساعت به فعالیت‌های روزانه‌ی خود ادامه دهد. نتایج این روش از 3 تا 6 ماه به تدریج با سفت شدن پوست و بافت‌های افتاده خود را نشان می‌دهد. هزینه لیفت صورت با لیزر نسبت به جراحی بسیار کمتر بوده و بستگی به سن شخص، محل افتادگی، میزان چین و چروک، تعداد جلسات دارد.

 • هزینه لیفت صورت با هایفوتراپی

در این روش هزینه کاملا به محل استفاده و تعداد جلساتی که نیاز است بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: جراحی فک بالا و پایین و شرایط لازم برای عمل ارتوگناتیک

انواع روش‌های جراحی لیفت صورت

اینفوگرافی مزایای لیفت صورت|سیوطب

در روش جراحی لیفت پوست صورت از برش‌های مختلفی در قسمت‌های صورت استفاده می‌کنند که انتخاب نوع و جای این برش‌ها به تشخیص پزشک و ترجیح شخص بستگی دارد. در این جا سه نوع برش را برای شما شرح خواهیم داد:

برش سنتی لیفت در قسمت صورت

این برش‌ از ناحیه شقیقه در خط مو شروع شده به سمت پایین، اطراف و جلوی گوش ادامه می‌یابد و پشت سر در قسمت پایینی سر به پایان می‌رسد. ممکن است در برخی از مواقع برشی در زیر چانه ایجاد کنند تا ظاهر گردن بهتر شود.

برش محدود

یک برش کوتاه‌تر ایجاد می‌شود که از خط مو تا درست بالای گوش ادامه پیدا می‌کند، در اطراف و جلوی گوش می‌پیچد، اما تا انتهای سر ادامه نمی‌یابد.

برش لیفت گردن

از جلوی لاله گوش شروع می‌شود و در اطراف گوش تا پایین سر ادامه می‌یابد. یک برش کوچک نیز در زیر چانه ایجاد می‌شود.

جراحی لیفت صورت معمولا دو تا چهار ساعت طول می‌کشد اما اگر روش‌های زیبایی دیگر نیز با این جراحی همزمان انجام شوند، ممکن است بیشتر طول بکشد.

عوارض لیفت صورت

جراحی لیفت در قسمت صورت می‌تواند عوارضی ایجاد کند. برخی از آن‌ها را می‌توان با مراقبت مناسب، دارو یا اصلاح جراحی مدیریت کرد. اما باید گفت که عوارض طولانی مدت یا دائمی آن بسیار نادر است و می‌تواند تغییرات قابل توجهی در ظاهر ایجاد کنند. عوارض لیفت صورت شامل موارد زیر می‌شود:

هماتوم جمع شدن خون

یکی از شایع‌ترین عوارض لیفت در قسمت صورت یا قسمت‌های دیگر بدن، جمع شدن خون در زیر پوست است. در این حالت خون جمع شده زیر پوست باعث ایجاد تورم و فشار در قسمت جراحی می‌شود.

تشکیل هماتوم معمولا 24 ساعت بعد از جراحی اتفاق می‌افتد و به سرعت با یک جراحی کوچک رفع خواهدشد.

زخم

جای زخم و برش جراحی به‌صورت دائمی است. جراح‌ها برای کاهش میزان دیده شدن جای زخم محل‌های برش را با خط موی شخص، خطوط طبیعی بدن و گوش‌ها پنهان می‌کنند.

به ندرت، برش‌ها می‌توانند منجر به ایجاد زخم‌های قرمز رنگ شوند. تزریق داروهای کورتیکواستروئید یا سایر روش‌های درمانی ممکن است برای بهبود ظاهر زخم‌ها استفاده شوند.

آسیب عصبی

صدمه به اعصاب، اگرچه نادر است، اما می‌تواند به طور موقت یا دائمی بر اعصاب کنترل کننده احساس یا ماهیچه‌ها تاثیر بگذارد. فلج موقت یک عضله در حین جراحی که منجر به ظاهر یا حالت ناهموار صورت می‌شود یا از دست دادن موقتی حس می‌تواند چند ماه تا یک سال طول بکشد. مداخلات جراحی ممکن است در برخی از مواقع سبب رفع عارضه ایجاد شده شوند.

ریزش مو

امکان دارد ریزش مو موقت یا دائمی را در نزدیکی محل برش ایجاد شده مشاهده کنید. ریزش مو دائمی را می‌توان با جراحی برای پیوند پوست با فولیکول‌های مو برطرف کرد.

از دست دادن پوست

 به ندرت، لیفت صورت می‌تواند خون‌رسانی به بافت‌های صورت شما را مختل کند. این عارضه ممکن است منجر به از دست دادن پوست شود. شستشو با دارو و مراقبت مناسب از زخم، روشی برای به حداقل رساندن جای زخم بوده و از عوارض بعد آن جلوگیری می‌کند.

عوارض شایع جراحی مانند خون‌ریزی، عفونت و…

مانند هر جراحی دیگری جراحی لیفت نیز با خطر خون‌ریزی، عفونت محل زخم و واکنش نامطلوب بدن به داروهای بیهوشی همراه است. همچنین برخی دیگر از عوارض ممکن است به دلیل عادات بد و سبک زندگی در افراد رخ دهند.

بیشتر بخوانید: بوتاکس چقدر ماندگار است و چه عوارضی دارد؟

چه کسانی نباید لیفت صورت انجام دهند

در برخی مواقع انجام عمل جراحی برای شخص مضر بوده یا به دلایل پزشکی خطرناک خواهد بود. عمل جراحی لیفت پوست صورت اشخاص زیر را در معرض خطر قرارداده و جراحی آن‌ها نتایج نامطلوبی را به همراه خواهد داشت:

 • افرادی که داروها یا مکمل‌های رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند

داروها یا مکمل‌هایی که خون را رقیق می‌کنند بر توانایی لخته شدن خون شما تاثیر می‌گذارند و خطر ابتلا به هماتوم بعد از عمل را افزایش می‌دهند.

این داروها شامل داروهای رقیق‌کننده خون (کومادین، ​​پلاویکس و…)، آسپرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، جینسینگ (ginseng)، جینکو بیلوبا (Ginkgo biloba)، روغن ماهی و… می‌شوند.

 • افرادی که شرایط پزشکی خاص دارند

افرادی که بیماری لخته شدن خون دارند نمی‌توانند لیفت صورت انجام دهند. همچنین در شرایطی که فرد دیابت کنترل نشده، فشار خون بالا، عدم بهبود سریع زخم، هماتوم و بیماری‌های قلبی داشته باشد قادر به انجام این عمل نخواهد بود.

 • افراد سیگاری

سیگار کشیدن خطر بهبود ضعیف زخم، هماتوم و از دست دادن پوست پس از لیفت را افزایش می دهد.

 • افرادی که نوسان وزنی دارند

به افرادی که وزن آن‌ها به‌صورت مداوم در حال نوسان (افزایش و کاهش ) است انجام جراحی لیفت پوست صورت و قسمت‌های دیگر بدن پیشنهاد نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: قبل از جراحی بینی، این مطلب را بخوانید

برای انجام لیفت صورت چه کارهای لازم است انجام شود؟

در ابتدا باید یک پزشک مختصص در این زمینه که عمل‌های متعددی با نتایج عالی انجام داده پیدا کنید. پزشک سابقه پزشکی و سبک زندگی شما را بررسی می‌کند.

توجه داشته باشید در زمان معاینه تمامی اطلاعات پزشکی خود را به‌صورت دقیق برای دکتر شرح دهید. داروها و دوز آن‌ها، عمل‌های اخیر و سبک زندگی خود را به‌طور کامل توضیح داده و پزشک را در جریان قرار دهید.

در مرحله‎‌ی دوم پزشک معالج از زوایای مختلف چهره شما عکس می‌گیرد. جراح همچنین ساختار استخوان‌بندی و فرم صورت، توزیع چربی و کیفیت پوست را بررسی کرده تا بهترین گزینه را برای جراحی لیفت تعیین کند.

در گام سوم پزشک در مورد انتظارات شما نسبت به انجام این عمل صحبت می‌کند و از شما در این مورد سوالاتی می‌پرسد. این کار به این دلیل است که پزشک می‌خواهد به شما در فهمیدن اینکه لیفت پوست صورت به چه صورتی است و ظاهر شما چقدر و چطور تغییر می‌کند یا حتی چه چیزی در چهره‌ی شما تغییر نمی‌کند، کمک کند.

قبل از جراحی چه کارهای باید انجام شود؟

 • دستورالعمل‌های دارویی خود را ادامه دهید

دستورالعمل‌هایی در مورد قطع مصرف و زمان دریافت دارو به اشخاص از طرف پزشک داده خواهدشد. به عنوان مثال، از فرد خواسته می‌شود که حداقل دو هفته قبل از عمل، داروهای رقیق‌کننده خون یا مکمل را قطع کند. با پزشک خود در مورد مصرف بی‌خطر داروها یا تنظیم دوز دارو مشورت کنید.

 • شستن صورت و موها قبل از عمل

قبل از جراحی از شما خواسته خواهد شد که صورت و موهای سر خود را بشویید. همچنین این کار بعد از جراحی با شوینده‌های ضدمیکروبی توصیه می‌شود.

 • اجتناب از مصرف غذاهای سنگین در شب قبل از عمل توصیه شده و همچنین از شما می‌خواهند که تا حداکثر 12 ساعت قبل از عمل چیزی نخورید.
 • حتی اگر جراحی لیفت شما به صورت یک عمل سرپایی باشد باز هم یک همراه با خود داشته باشید.

بعد از لیفت صورت

بعد از انجام لیفت در قسمت صورت ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • درد خفیف تا متوسط
 • تخلیه مایعات از زخم‌ها
 • تورم
 • کبودی
 • بی‌حسی

بعد از جراحی محل زخم با بانداژهای مخصوص پوشیده می‌شوند که فشار ملایمی را برای کاهش تورم و کبودی ایجاد می‌کنند. ممکن است یک لوله کوچک زیر پوست پشت یک یا هر دو گوش شما قرار داده شود تا خون و مایعات اضافی از طریق آن به خارج راه یابند. سعی کنید این لوله‌ها را حرکت ندهید و بانداژ خود را تمیز نگه دارید.

همچنین در زمان استراحت روی محل‌های جراحی شده تکیه ندهید و طبق تجویز پزشک داروهای داده شده را مصرف کنید. برای تسکین درد و کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده شود.

حتما برای چکاپ‌های بعدی به پرشک مراجعه کنید. این قرارهای ملاقات معمولا تا سه دیدار ادامه پیدا می‌کند. اولین ملاقات روز بعد از جراحی است که برای برداشتن لوله‌های تخلیه، تعویض بانداژ و چک کردن جای جراحی تعیین می‌شود.

قرار بعدی سه روز بعد از جراحی بوده که در این روز بانداژ را با یک اسلینگ صورت عوض می‌کنند. یک هفته بعد از جراحی پزشک بخیه‌ها را کشیده و محل زخم را ارزیابی می‌کند. ممکن است یک دیدار دیگر بنابر تشخیص پزشک برای نظارت بر پیشرفت جراحی شما برنامه‌ریزی ‌شود.

بیشتر بخوانید: لیپوساکشن و لاغری، فواید جراحی و عوارض احتمالی

مراقبت‌های لازم بعد از انجام لیفت پوست صورت در خانه:

مراقبت در خانه در سه هفته اول به بهبود سریع کمک می‌کند و خطر عوارض را به حداقل می‌رساند:

 • برای این کار دستورالعمل‌های مراقبت از زخم را طبق دستور جراح خود دنبال کنید
 • به زخم دست نزنید و پوسته‌هایی که روی زخم ایجاد می‌شوند را جدا نکنید
 • دستورالعمل‌های مربوط به زمان استفاده از شامپو، صابون و نوع استفاده از آن‌ها را دنبال کنید
 • لباسی بپوشید که از جلو بسته باشد (به جای لباسی که روی سر کشیده شود)
 • از فشار زیاد یا حرکت روی زخم‌ها و اطراف آن خودداری کنید
 • آرایش نکنید
 • از فعالیت‌های شدید یا هوازی یا ورزش خودداری کنید
 • به مدت سه هفته از قرار گرفتن مستقیم محل زخم‌های خود در معرض نور خورشید خودداری کنید و بعد از آن از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بیشتر استفاده کنید
 • حداقل تا شش هفته از رنگ کردن، انجام اکستنشن مو، مژه و کارهای زیبایی خودداری کنید

در صورت بروز این عوارض و مشکلات به پزشک معالج خود مراجعه کنید:

 • درد شدید در یک طرف صورت (در ناحیه جراحی شده) در عرض 24 ساعت بعد از جراحی
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان نامنظم قلب

لیفت صورت می‌تواند ظاهر جوان‌تری به صورت و گردن ببخشد. نتایج لیفت دائمی نیست و با افزایش سن، پوست صورت ممکن است دوباره شروع به افتادگی کند. به طور کلی می‌توان انتظار داشت که ماندگاری جراحی لیفت صورت 10 سال طول بکشد.

البته با انجام کارهایی مانند رعایت خوراک و سبک زندگی درست، کنترل وزن، انجام ورزش، مراقبت‌های پوستی درست و به‌موقع، استفاده از کرم ضدآفتاب مناسب و… امکان دارد مدت ماندگاری لیفت صورت افزایش داشته باشد.

منبع
mayoclinic.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا