اختلالات شخصیتیاعصاب و روان

گاموفوبیا یا ترس از تعهد چیست؟ چقدر درمورد گاموفوبیا ازدواج میدانید؟

گاموفوبیا (Gamophobia) یا ترس از ازدواج (ترس از تعهد) ترسي غیرعادی و مداوم از ازدواج است. مبتلایان اضطراب و ناراحتي زيادي را تجربه می کنند و از چالش زندگی با شخص دیگر و مسئولیت خانواده ترس دارند.

ازدواج برای هر شخصي یک تصمیم جدی است و همه ما در طول زندگي با افرادی روبرو شده ايم که جملاتی از قبيل “من برای ازدواج آماده نیستم” ، “ازدواج برای من مناسب نیست” را گفته اند. در حقيقت اين عبارات نشانه فرار از ازدواج یا به عبارت دیگر ترس از ازدواج است. در این مقاله مفهوم گاموفوبیا ياترس از ازدواج و چگونگي كنار آمدن با آن بيان شده است. 

بیشتر بخوانید: درمان اختلال دو قطبی به روش‌های دارویی، بیمارستانی

تعريف ترس از ازدواج (گاموفوبیا) 

ترس از ازدواج (گاموفوبیا) در بهترين حالت ترس روانی از دلبستگی تعريف مي شود. به اين معني كه دلبستگی به یک شخص باعث می شود برخی از افراد فکر کنند بهتر تنها زندگی کنند علاوه بر اين مسئولیت پذیرفتن شخص ديگر و تعهدات مادی و معنوی و فداکاری هاي بسيار را نمي تواند بپذيرد. همه این موارد منجر به بروز احساساتی مانند ترس و اضطراب در برخی افراد و در نهایت ترس از ازدواج مي شود .

بیشتر بخوانید: تمام دانستنی‌های بلوغ پسران

دلایل ترس از ازدواج (گاموفوبیا)

 • از دست دادن آزادی 

این تصور مشترک وجود دارد که ازدواج آزادی فرد را كم مي كند . امروزه افراد مجرد نسبت به وابستگی به خود و نه شخص ديگري لذت مي برند. با این حال ، بعد از ازدواج بايد در برابر هر عملی بايد پاسخگو باشند.

 • آماده نبودن براي سازگاری 

فرد پس از ازدواج باید خود را در خانه و روابط جدید وقف دهد. اما امروزه به دلیل تغيير سبک زندگی و بحران هاي اينده سازگاري با شرايط جديد براي جوانان دشوارتر شده است.

بیشتر بخوانید: شخصیت خودشیفته و آسیب‌های خودشیفتگی

 • مهم بودن شغل 

حضور طولانی مدت در دفتر کار و عشق به حرفه و شغل بدون در نظر گرفتن توجه و علائق شريك زندگي  ممكن است ازدواج را با مشكل مواجه كند.

 • زندگی طولانی مدت و عادت به این نوع زندگی 
 • طلاق به دلیل فشارهای خانوادگی دشوار باشد
 • شیوه های سنتی نامزدی ها و ازدواج 

هر شخصی می تواند در برهه ای از زندگی خود ازدواج را به دليل ترس و فوبيا نادیده بگیرد . اما با قدرت اراده ، می توان با این ترس همانند ترس های دیگر مقابله کرد. برای غلبه بر ترس از ازدواج ، باید ضمن حفظ اعتماد به نفس ، به دیگران تا حدودي اعتماد كرد و هر نوع خودخواهی را کنار گذاشت. 

بیشتر بخوانید: علائم بلوغ دختران را بشناسید

روش های مقابله با ترس از ازدواج

 • مغرضانه رفتار نکنید و از الگوهای منفی خانوادگی چشم پوشی کنید
 • اطمینان ازشناخت خود و شریک زندگی تان
 • تمام امور را با شریک زندگی در ميان بگذاريد
 • روی معنای ازدواج تمرکز کنید. آنچه را که از ازدواج انتظار دارید را مشخص کنید و در مورد آنها به با همسرتان صحبت كنيد.
 • اگر احساس می کنید نمی توانید بر ترس خود از ازدواج غلبه کنید و استرس دارید ، باید از يك متخصص كمك بگيريد.

بیشتر بخوانیدانواع اختلال شخصیت و روش تشخیص هرکدام

در نتيجه ازدواج های سالم محکم ترین عناصر سازنده جامعه هستند بنابراين برای داشتن روابط سالم و طولانی لازم است با ترس از ازدواج (گاموفوبیا) کنار بیایید و در صورت لزوم از مشاوره كمك بگيريد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا