اخبار پزشکیبیماریبیماری های مفصلی

دست درد بعد واکسن کرونا و 5 روش خانگی تسکین درد

دست درد بعد واکسن کرونا به همراه خستگی، تب، سردرد و بدن درد از جمله عوارض واکسن‌های COVID-19 به گفته سازمان جهانی بهداشت است.

واکنش بدن هر فردی تحت تاثیر واکسیناسیون متفاوت است. برخی از افراد دارای عوارض جانبی کمتری بوده یا هیچ عوارض جانبی ندارند. در حالی که برخی دیگر امکان دارد علاوه بر دست درد بعد از واکسن کرونا عوارض جانبی متعددی را تجربه و احساس بیماری کنند. این مقاله از مجله سلامت سیوطب، اطلاعات جامعی برای کنترل و درمان دست درد بعد واکسن کرونا در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

عوارض واکسن کرونا

بخشی از شانه که درگیر عارضه دست درد بعد واکسن کرونا شده است|سیوطب

شایع‌ترین عوارض جانبی واکسن COVID-19 عبارتند از:

 • دست درد بعد واکسن کرونا
 • قرمزی در بازو
 • تورم در بازو
 • خستگی
 • سردرد
 • درد عضلانی
 • لرز
 • تب
 • حالت تهوع

عوارض جانبی بعد از تزریق دوم شدیدتر از تزریق مرحله اول خواهد بود. این واکنش‌ها نشانه‌های طبیعی و بیانگر این نکته است که سیستم ایمنی بدن سخت کار می‌کند.

بیشتر بخوانید: واکسن امیکرون |امیکرون و تاثیر انواع واکسن‌های روی کرونا جدید

علل دست درد بعد واکسن کرونا

واکسن COVID-19 یک تزریق عضلانی بوده و به عضله تزریق می‌شود. توصیه پزشکان تزریق واکسن کرونا در عضله دلتوئید بازو است. دلتوئید عضله بزرگی که به شانه دامنه حرکتی می‌دهد. چند دلیل وجود دارد که به توصیف دست درد بعد واکسن کرونا می‌پردازد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

استادیار طب داخلی عمومی ‌در کالج پزشکی بیلور بیان می‌کند؛ واکسن کرونا می‌تواند باعث التهاب در محل تزریق شود، که این التهاب نشان دهنده فعال شدن سیستم ایمنی بدن فرد توسط واکسن است. همچنین آسیب کوچک در عضله، جایی که سوزن تزریق می‌شود همراه با درد خواهد بود.

بیشتر بخوانید: دست درد عصبی و آشنایی با 13 علت مختلف برای دردهای عصبی دست

متخصص بیماری‌های عفونی، DNP، RN و استادیار بالینی در دانشکده پرستاری دانشگاه راتگرز معتقد است که واکنش ایمنی بدن فرد باعث دست درد بعد واکسن کرونا می‌شود. با توجه به گفته‌های او سیستم ایمنی از مکانیسم‌های مختلفی برای مبارزه با عفونت‌ها استفاده می‌کند. همه ما ماکروفاژها، لنفوسیت‌های B و لنفوسیت‌های T را به عنوان بخشی از گلبول‌های سفید خون خود داریم.

بیشتر بخوانید : تفاوت امیکرون با کرونا

این پزشک توضیح می‌دهد که ماکروفاژها برای تجزیه ویروس‌ها، باکتری‌ها و سلول‌های مرده یا در حال مرگ کار می‌کنند. لنفوسیت‌های B آنتی‌بادی‌هایی تولید کرده که به تکه‌هایی از ویروس به جا مانده از ماکروفاژها حمله می‌کنند. لنفوسیت‌های T سلول‌هایی در بدن که آلوده‌اند را مورد حمله قرار می‌دهند.

واکسن‌های کووید19 سیستم ایمنی بدن را فریب می‌دهند تا فکر کند توسط ویروس، مورد تهاجم قرار گرفته است. در نتیجه، بدن گلبول‌های سفید خون را برای دفع مخالف می‌فرستد. اگر بازوی خود را به عنوان میدان جنگی در نظر بگیرید گلبول‌های سفید و اجزای واکسن در آن در حال جنگ هستند. همیشه، لنفوسیت‌های B بدن در حال ساخت آنتی بادی هستند.

بیشتر بخوانید: انگشت چکشی یا انگشت دراپ را جدی بگیرید و درمان کنید

در حالی که واکنش‌ها بر اساس نوع واکسیناسیون متفاوت است، معمولا افراد پس از تزریق واکسن دچار تحریک و التهاب می‌شوند. این واکنش‌های موضعی رایج معمولا کوتاه مدت و خفیف هستند.

اگر یک متخصص پزشکی تزریق نادرست انجام دهد، امکان دارد باعث آسیب به مفصل شانه و منجر به ورم و دست درد بعد واکسن کرونا شود. پزشکان از اصطلاح SIRVA که مخفف آسیب شانه مربوط به تجویز واکسن است برای توصیف این موضوع استفاده می‌کنند. هر گونه واکسیناسیون می‌تواند باعث SIRVA شود.

بیشتر بخوانید : امیکرون در کودکان و چگونگی مقابله با کرونای جهش یافته جدید

SIRVA چیست؟

SIRVA زمانی رخ می‌دهد که یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی واکسن را خیلی بالا یا خیلی عمیق در شانه تزریق می‌کند. این یک رویداد کمتر گزارش شده و قابل پیشگیری است.

به طور معمول، تزریق شانه باید وارد عضله دلتوئید شده و تزریق نادرست موجب دست درد بعد واکسن کرونا و حتی گاهی منجر به آسیب  استخوان یا عصب خواهد شد. همچنین امکان دارد تزریق اشتباه، کیسه پر از مایع محافظ تاندون‌های شانه را سوراخ کند. این کیسه بورسا نام دارد.

بیشتر بخوانید: درمان شکستگی استخوان مچ دست با روش‌های جراحی و غیرجراحی مختلف

با پاره شدن کیسه بورسا فرد بلافاصله دچار درد شدید شده و به سختی شانه خود را حرکت خواهد داد. در بعضی مواقع این آسیب دیدگی ساعت‌ها یا روزها طول می‌کشد تا علائم خود را بروز دهد. دست درد بعد واکسن کرونا با گذشت زمان امکان شدید شدن دارد و دور از ذهن نیست که فرد دچار بیماری‌های مفصلی مانند پارگی روتاتور کاف، بورسیت یا تاندونیت شود. در دراز مدت، این وضعیت دامنه حرکتی فرد را کاهش خواهد داد.

بیشتر بخوانید:  تاثیر واکسن کرونا بر امیکرون

بازوی کووید چیست؟

دست درد بعد واکسن کرونا و عوارض شدید پوستی در بازوی کووید|سیوطب

یکی از عوارض جانبی واکسیناسیون کووید-19 مدرنا است. یک ضایعه پوستی قرمز و لکه‌ مانند که می‌تواند در اطراف محل تزریق ظاهر شود، معمولا حدود 7 روز پس از دریافت اولین دوز واکسن نمایان خواهد شد، اگرچه زمان آن می‌تواند متفاوت باشد.

اگرچه ظاهر این ضایعه پوستی (بثورات) نگران کننده است اما برای سلامت افراد تهدید کننده نیست. اگر این بثورات ایجاد شد و آزاردهنده بود، از کمپرس خنک استفاده کنید (یا یک حوله مرطوب خنک و تمیز یا یک کیسه یخ پیچیده شده در حوله)

بیشتر بخوانید: علت درد بازو؛ از شکستگی و دررفتگی تا فشردگی عصب‌ها و روماتیسم مفصلی

گزینه دیگر صحبت کردن با یک داروساز برای مشخص شدن این که آیا مصرف آنتی هیستامین، مانند دیفن هیدرامین (بنادریل)، بی خطر است یا خیر. آنتی هیستامین‌ها باعث خواب آلودگی شده و تا زمانی که فرد از اثرات دارو مطمئن نشده باشد نباید رانندگی کند. بثورات معمولا حدود 5 روز طول می‌کشد، اما امکان دارد تا 3 هفته ادامه داشته باشد.

بیشتر بخوانید : راه های انتقال امیکرون و جلوگیری از سرایت جهش جدید کرونا

5 تمرین برای کاهش دست درد بعد واکسن کرونا

در حالی که واکسیناسیون کووید-19 در حال حاضر یک گام حیاتی برای عموم است، دست درد بعد واکسن کرونا یک عارضه جانبی ناخوشایند بوده که معمولا فقط یک یا دو روز طول می‌کشد. دست درد بعد واکسن کرونا پاسخ سیستم ایمنی بدن به واکسن بوده و این واکنش شامل التهاب خواهد شد.

التهاب شامل قرمزی، درد و تورم است که در محل تزریق در عضله دلتوئید میانی بازو رخ می‌دهد. یکی از راه‌های کاهش دست درد بعد واکسن کرونا حرکت بازو به اطراف است تا واکسن و واکنش آن در یک مکان متمرکز نشود. مطالعاتی که در مورد فعال سازی عضلات با نوار عصبی انجام شده، بهترین راه حرکت دادن عضلات دلتوئید برای کاهش درد را شامل این 5 تمرین می‌داند.

بیشتر بخوانید: علائم امیکرون در مقایسه با سایر انواع ویروس کرونا

1. افزایش دلتوئید جانبی

کنترل دست درد بعد واکسن کرونا با حرکت ورزشی افزایش دلتوئید جانبی|سیوطب

در حالت ایستاده قرار گیرید، دستها را کشیده و در کنار ران خود قرار دهید. سپس بدون خم کردن آرنج دست‌ها را از ناحیه شانه حرکت داده و از پهلو به سمت بالا بیاورید تا در حالت صلیب قرار گیرید. حرکت را در هر مرتبه 15 بار تکرار کنید.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی دست و 7 تمرین اثر گذار برای درمان درد دست

2. چرخش بیرونی شانه ایستاده 90 درجه

کنترل دست درد بعد واکسن کرونا با حرکت ورزشی چرخش بیرونی شانه ایستاده 90 درجه|سیوطب

در حالت ایستاده قرار گرفته و دست‌ها را از ناحیه شانه حرکت داده و از پهلو به سمت بالا بیاورید به نحوی که بازو در تراز شانه قرار بگیرد. در همین حالت دست‌ها را نگه دارید. سپس دست را از آرنج به سمت جلو حرکت داده و در موقعیت 90 درجه رو به جلو قرار دهید. در این حالت دست‌ها را از آرنج به سمت بالا ببرید تا کف دست همتراز با صورت شود. حرکت را چندین مرتبه تکرار کنید.

بیشتر بخوانید: درد مچ دست؛ معرفی 3 عامل اصلی که ریسک ابتلا به مچ درد را می‌افزایند

3. چرخش بیرونی شانه ایستاده با بازو در کنار

کنترل دست درد بعد واکسن کرونا با حرکت ورزشی چرخش بیرونی شانه ایستاده با بازو در کنار|سیوطب

آرنج را به پهلوی خود چسبانده و نگه دارید، با شست بالا و آرنج خم شده به طوری که ساعد موازی با زمین باشد. سپس دست را از جهت جلو به سمت پهلو بچرخانید. حالت ساعد را حفظ کرده و آرنج را به سمت داخل نگه دارید.

بیشتر بخوانید: 14 ورزش دست درد تقویت، انعطاف و کشش شانه تا انگشتان

4. فشار سربار

کنترل دست درد بعد واکسن کرونا با حرکت ورزشی فشار سربار|سیوطب

دستان خود را از آرنج به صورت 90 درجه خم کرده و کف دست را در راستای شانه قرار دهید. سپس در حالتی که گوی میله‌ای را با دو دست گرفته و آن را به سمت بالای سر بلند می‌کنید. دست‌های خود را به سمت بالا فشار دهید و آرنج‌ها را صاف کنید. حرکت را چندین بار و هر روز چند نوبت تکرار کنید.

بیشتر بخوانید: ماساژ دست و 9 نکته مهم برای رفع خستگی، تنش عضلات و آرامش ذهن

5. حالت افقی با چرخش خارجی

کنترل دست درد بعد واکسن کرونا با حرکت ورزشی حالت افقی با چرخش خارجی|سیوطب

دست‌ها را به سمت جلو بالا آورده و همتراز با شانه قرار دهید. شست‌ها به سمت بیرون و کف دست‌ها به سمت بالا باشد. سپس دست‌ها را به سمت کنار باز کرده و در حالت صلیب قرار دهید و دوباره به موقعیت اول برگردانید. حرکت را چندین مرتبه تکرار کنید.

تکرار در طول روز مهم است، بنابراین سعی کنید چند حرکت مفید را انتخاب کرده و تا 20 تکرار به اندازه هر ساعت در روز اول انجام دهید تا به کاهش دست درد بعد واکسن کرونا بیانجامد. در صورت ادامه داشتن درد تا روز بعد پیشنهاد می‌شود این تمرینات را همچنان انجام دهید. وقتی درد از بین رفت، انجام حرکات دیگر ضرورتی ندارد.

بیشتر بخوانید: 17 درمان خانگی درد دست چپ با شناسایی 10 عامل ایجاد درد

5 راه خانگی برای مقابله با دست درد بعد واکسن کرونا

دست درد بعد واکسن کرونا یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی است که در مورد آن زیاد می‌شنویم. در واقع، برخی از بیماران به قدری از این درد عصبی هستند که موعد واکسن خود را به تاخیر می‌اندازند! با اینکه فکر درد می‌تواند ‌ترسناک باشد ولی دلیلی برای به تعویق انداختن تزریق واکسن نیست. در این ادامه 5 راه آسان خانگی برای مدیریت دست درد بعد واکسن کرونا را به شما ارائه می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: دست درد؛ از سندرم تونل کارپال تا شکستگی و آرتروز تا انگشت ماشه‌ای

1. از استرس بپرهیزید

وقتی افراد عصبی هستند، تمایل دارند عضلات خود را منقبض کنند. به همین دلیل حفظ آرامش هنگام واکسیناسیون بسیار مهم به نظر می‌رسد. منقبض کردن عضلات بازو در حین دریافت واکسن، درد را افزایش خواهد داد، بنابراین نفس عمیق بکشید و عضلات خود را شل کرده تا دست درد بعد واکسن کرونا به حداقل برسد.

بیشتر بخوانید: درمان در رفتگی مفصل آرنج؛ از کمپرس سرد و جاانداختن تا مسکن و جراحی

2. آن را در حال حرکت نگه دارید

بعد از تزریق واکسن، آخرین کاری که تمایل به انجام آن دارید حرکت دادن بازوها است. کمی‌ حرکت به شل شدن عضلات و کم کردن درد کمک می‌کند. به استفاده از بازوی خود ادامه داده و چند حرکت کششی ساده برای کاهش دست درد بعد واکسن کرونا انجام دهید.

بیشتر بخوانید: درد دست چپ و رابطه آن با بروز سکته و بیماری قلبی

3. کمپرس سرد را امتحان کنید

کمپرس سرد یا کیسه یخ نیز موجب کاهش درد و تورم خواهد شد. در صورت بروز درد در بازو  فشار ملایم و خنک موجب تسکین درد خواهد شد. برخی افراد نیز کمپرس گرم را ‌ترجیح می‌دهند، بنابراین آزمایش کرده و بهترین را برای دست درد بعد واکسن کرونا انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی پا درد و روش های ساده تسکین درد پا

4. در مورد مسکن‌ها بپرسید

مسکن‌ها محبوب‌ترین ابزار برای مبارزه با دردهای عضلانی هستند. در حالی که مسکن‌ها گزینه خوبی برای دست درد بعد واکسن کرونا هستن اما برای همه مناسب به نظر نمی‌رسند. قبل از تزریق با پزشک صحبت کرده و در مورد داروهای بدون نسخه از توصیه‌های او پیروی کنید.

یک فرد باید قبل از مصرف هر گونه داروی بدون نسخه برای کاهش عوارض جانبی واکسن به داروساز مراجعه کند. از آنجایی که یک داروساز از داروها و تاریخچه پزشکی فرد آگاه است، درک خوبی از تداخلات احتمالی داروها نیز دارد.

اگر فردی به داروساز دسترسی ندارد و نیاز به تسکین فوری دردهای عضلانی، درد محل تزریق، تب یا ‌ترکیبی از این مسائل داشته باشد، استفاده از داروهای زیر می‌تواند کمک کننده باشد.

بیشتر بخوانید: گز گز دست و بررسی 9 علل و علائم مور مور شدن دست

 • ایبوپروفن
 • استامینوفن یا پاراستامول
 • آسپرین

بیشتر بخوانید: درد ساعد دست و بهترین درمان خانگی درد ساعد دست چپ و راست

5. کمی‌ استراحت کنید

در حالی که حرکت دادن عضلات بازو مهم است، باید بدانید چه زمانی آن را راحت کنید، پس از دریافت واکسن از وارد آوردن فشار بیش از حد به خود بشدت بپرهیزید. مایعات فراوان بنوشید، استراحت کرده و بر استراحت با کیفیت تمرکز کنید. این نه تنها به دست درد بعد واکسن کرونا کمک می‌کند، بلکه به سایر عوارض جانبی احتمالی نیز کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: شانه درد؛ 7 علت درد شانه و کتف از پارگی تاندون تا آرتروز شانه

دست درد بعد واکسن کرونا چند روز طول می‌کشد؟

دست درد بعد واکسن کرونا احتمال دارد 5 تا 10 روز طول بکشد، حتی زمانی که سایر عوارض جانبی واکسن کووید از بین بروند. همچنین برخی از افراد درد بسیار خفیفی را تجربه کرده که برای چند روز ادامه دارد. نکته مثبتی که باید در نظر داشت این است که این درد ناخوشایند موقتی بوده و ظرف چند روز از بین می‌رود، اما محافظت در برابر عفونت جدی کووید برای مدت طولانی ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: 7 درمان بی حسی دست و بررسی 6 علت ایجاد این عارضه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر هر گونه عوارض جانبی به طور قابل توجهی بدتر شد، با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی تماس بگیرید. احتمال دارد شامل حساسیت شدید، درد یا قرمزی در محل تزریق باشد. همچنین، اگر عوارض جانبی بیش از چند روز طول کشید، به دنبال مراقبت‌های حرفه‌ای باشید. واکنش آلرژیک شدید می‌تواند منجر به آنافیلاکسی شود که شامل مشکل در تنفس، بسته شدن گلو، تورم صورت و کهیر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: 7 درمان بی حسی دست و بررسی 6 علت ایجاد این عارضه

این واکنش‌ها به واکسن بسیار نادر و آنافیلاکسی 2 تا 5 نفر از هر 1 میلیون نفری که واکسن کووید-19 دریافت می‌کنند را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

واکنش‌های آنافیلاکسی به واکسن معمولا به سرعت رخ می‌دهد. پس از تزریق دوز واکسن، فرد به مدت 15 دقیقه توسط یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی تحت نظر قرار می‌گیرد. این برای اطمینان از این است که در صورت بروز واکنش آلرژیک، متخصصان پزشکی آماده درمان هستند.

بیشتر بخوانید: درد آرنج، علل و علائم به همراه درمان‌های خانگی، دارویی و ورزشی

یادداشت پایانی

دست درد بعد واکسن کرونا می‌تواند ترسناک باشد. ولی به یاد داشته باشید که این درد خفیف و موقت است. واکسن کووید-19 برای سلامت عمومی ایمن، مؤثر و حیاتی است.

دست درد بعد واکسن کرونا یکی از عوارض جانبی رایج واکسن کووید-19 است. این نشانه آن است که سیستم ایمنی بدن همانطور که باید پاسخ می‌دهد. اگرچه امکان دارد چند روز این درد طول بکشد، اما استفاده از کمپرس سرد، مصرف داروهای بدون نسخه و در حرکت نگه داشتن بازو می‌تواند احساس راحتی بیشتری بدهد. همچنین باعث از بین رفتن درد خواهد شد. سپاس از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید. سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
shelteringarms.com

4 دیدگاه

 1. سلام من 4 ماه پیش واکسن جانسون جانسون استفاده کردم هنوز هم در ناحیه شانه و بازو درد دارم و زمانی که شی سنگینی رو بلند میکنم دردش شدید میشه لطفا بگوید چکار کنم ممنون

 2. سلام من دیروز واکسن اسپایکوژن زدم الان بدن درد و خستگی دارم امشب باید برم سر کار و چند ساعت رو پا باشم چکار کنم این کوفتگی و خستگی کم بشه

 3. سلام وقتتون به خیر. مادر من 74 ساله هستند و واکسن پاستوکووک رو به عنوان ددوز چهارم در 26 تیر (یک ماه پیش) تزریق کردند. جای تزریق واکسن شون هنوز دردناک هست که البته اظهار می کنند درد جانفرسایی نیست اما آزاردهنده هست و مخصوصا بعد از حمام که مجبورند دست رو حرکت بدن درد بیشتر میشه و یا در روزهای عادی دیگهرمجبور به مصرف مسکن هستن. آیا این درد بعد از گذشت یکماه طبیعی هست؟ اگر نه، برای پیگیری باید به متخصص کدامیک از رشته های پزشکی مراجعه کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا