اعصاب و روانبیماری عصبی

درمان گیاهی میگرن، برای شما که به داروهای شیمیایی علاقه‌ای ندارید

اگر شما یکی از میلیون‌ها انسانی هستید که میگرن را تجربه می‌کنید، می‌دانید که آن‌ها بیش از یک سردرد معمولی هستند. درد شدید ضربان‌دار و طاقت‌فرسایی که با میگرن همراه است می‌تواند ناتوان کننده باشد. اما درمان میگرن همیشه به انواع قرص وابسته نیست و درمان گیاهی میگرن می‌تواند کمک بزرگی باشد.

بنیاد تحقیقات میگرن گزارش می‌دهد که در حقیقت، بیش از 90 درصد از افرادی که به این مبتلا می‌شوند، نمی‌توانند در طول یک دوره حمله به طور عادی کار کنند یا عملکرد طبیعی داشته باشند.

اکثر افرادی که میگرن را تجربه می‌کنند، به جای استفاده از درمان گیاهی میگرن، به دارو اعتماد دارند. اما گروهی هم هستند که به درمان گیاهی میگرن و طبیعی آن مانند تکنیک‌های آرامش‌بخش و داروهای گیاهی روی آورده‌اند.

سال‌ها قبل از معرفی داروهای مدرن، فرهنگ‌ها در سراسر جهان داروهای گیاهی برای سردرد و سایر علائم رایج میگرن ایجاد کردند. بسیاری از این سنت‌های گیاهی در گذر زمان زنده مانده‌اند. اگرچه اکثر داروهای گیاهی به طور علمی از نظر اثربخشی مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند، اما بسیاری از آن‌ها به سرعت از حمایت جامعه پزشکی مدرن برخوردار می‌شوند.

هنگام در نظر گرفتن درمان گیاهی میگرن همیشه احتیاط کنید. قبل از شروع یا توقف هرگونه درمان دارویی یا گیاهی، تصمیم خود را با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی در میان بگذارید. بسیاری از گیاهان دارویی با داروهای دیگر تداخل دارند.

بیشتر بخوانید: سردرد میگرنی، یکی از قدیمی‌ترین بیماری‌های بشر

1.گل بابونه Feverfew (Tanacetum parthenium)

بابونه، یک درمان گیاهی میگرن|سیوطب

گل بابونه برای اولین بار در یونان باستان در اوایل قرن پنجم قبل از میلاد برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌شد. این گل برای درمان مواردی مانند تب، تورم و التهاب کاربرد داشت. مردم در قرن اول معمولا از بابونه برای تسکین دردها و سردردهایی مانند میگرن استفاده می‌کردند.

بیشتر بخوانید: درمان ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس با داروهای بهبودبخش

این گیاه بومی کوه‌های بالکان است اما اکنون تقریبا در سراسر جهان یافت می‌شود. فرهنگ‌های اروپای شرقی به طور سنتی از بابونه برای سردرد، نیش حشرات و سایر دردها استفاده می‌کردند. کاربردهای مدرن‌تر آن در درمان موارد زیر گسترش یافته است:

 • میگرن
 • سرگیجه
 • التهاب
 • مشکلات تنفسی

معمولا بابونه خشک با خشك كردن برگ‌ها، گل‌ها و ساقه‌ها تهيه می‌شود. این ترکیب همچنین برای ساخت مکمل‌ها و عصاره‌ها کاربرد دارد. در برخی از جوامع و فرهنگ‌ها، برگ‌ها را خام می‌خورند.

یک بررسی در سال 2011 نشان می‌دهد که بابونه یک درمان موثر برای میگرن، تب، سرماخوردگی و آرتروز است. با این حال یک بررسی بابونه در پنج کارآزمایی بالینی بزرگ برای اکثر افرادی که میگرن را تجربه می‌کردند فایده چندانی نداشت.

گل بابونه ممکن است عوارض جانبی جزئی مانند نفخ، زخم‌های پوستی و حالت تهوع ایجاد کند. همچنین ممکن است هنگام قطع مصرف عوارض جانبی متوسطی را نشان دهد. این عوارض جانبی می‌تواند شامل مشکل در خواب، افزایش سردرد و درد مفاصل باشد.

زنان باردار، افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند و افرادی که به گل‌های خانواده بابونه حساسیت دارند، باید از مصرف داروهای تهیه شده از بابونه خودداری کنند.

بیشتر بخوانید: عوارض میگرن، تهدیدی برای سلامتی

2.باباآدم جنگلی، سایبان، Butterbur (Petasites hybridus)

بوتربور در مناطق مرطوب و باتلاقی اروپا، آسیا و آمریکای شمالی یافت می‌شود. مردم زمانی از برگ‌های این گیاه برای پیچیدن و نگهداری کره در هوای گرم استفاده می‌کردند، به این ترتیب نام برتبربر به آن داده شد. در طول تاریخ برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. پزشک یونانی Dioscurides در ابتدا از این گیاه به عنوان یک درمان زخم پوستی استفاده کرد. از آن زمان، از باباآدم جنگلی برای درمان گیاهی میگرن و موارد زیر استفاده می‌شود:

 • سردرد
 • آسم
 • آلرژی
 • سرفه کردن
 • تب
 • مشکلات گوارشی
 • درد عمومی

اکثر داروهای گیاهی از عصاره ریشه تصفیه شده آن به شکل قرص برای درمان سردرد و میگرن استفاده می‌کنند. مطالعه ای که در سال 2012 در NeurologyTrusted Source منتشر شد، نتیجه‌گیری از مطالعات قدیمی را تایید می‌کند که نشان می‌دهد این دارو برای دوزهای روزانه 50 تا 75 میلی‌گرم در پیشگیری از میگرن موثر است.

تهیه Butterbur برای ساکنان اروپا دشوار است. انگلستان و آلمان هر دو به دلیل نگرانی‌های ایمنی با تولید کنندگان برجسته و فروش این دارو برخورد می‌کنند.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن چشمی، عارضه‌ای که با مشکل در دید ما را غافلگیر می‌کند

3.نعنا فلفلی (peppermint)

نعنا فلفلی در سراسر آمریکای شمالی، اروپا و آسیا رشد می‌کند. از برگ‌های نعنا فلفلی و اسانس‌های آن برای اهداف دارویی و آشپزی استفاده می‌شود. این گیاه علاوه بر درمان سردرد، برای تسکین موارد زیر نیز کاربرد دارد:

 • اسپاسم
 • دندان درد
 • مشکلات گوارشی
 • حالت تهوع

روغن نعنا و ترکیب فعال آن منتول، به شکل کپسول مایع موجود است. نسخه‌های چای نیز برای دم کردن آسان در دسترس است.

مطالعه‌ای که در سال 2010 در مجله International Journal of Clinical PracticeTrusted Source منتشر شد، نشان داد که منتول در جلوگیری از درد میگرن و تسکین حالت تهوع هنگام استفاده از محلول 10 درصد روی پیشانی و شقیقه‌ها موثر است.

تحقیقات در مورد اثربخشی بالینی این گیاه محدود است، اما روغن نعنای موضعی ممکن است یک گزینه گیاهی خوب برای درمان گیاهی میگرن و تسکین درد باشد. روغن نعنا یکی از ساده‌ترین داروهای گیاهی است که به دلیل فراوانی آن در فروشگاه‌های مواد غذایی سالم و داروخانه‌ها، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید :درمان میگرن عصبی با چه داروها و روش‌هایی انجام می‌گیرد؟

4.بید، درمان گیاهی میگرن Willow (Salix spp.)

عصاره پوست درخت بید (WBE) در توسعه آسپرین، یک مسکن مشهور بدون نسخه که کاهنده تب و داروی ضدالتهاب شناخته شده است، کاربرد دارد. WBE حاوی یک ماده ضدالتهابی به نام سالیسین است. یک مطالعه معتبر در سال 2012 نشان می‌دهد WBE همچنین باید یک آنتی اکسیدان موثر هم به شمار برود.

بید درختی است که در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی یافت می‌شود. از زمان بقراط (400 قبل از میلاد) از این درخت استفاده می‌شد، زمانی که مردم پوست را به خاطر اثرات ضدالتهابی و تب‌بر آن می‌جویدند. بید بعدا در چین و اروپا برای سردرد، آرتروز، التهاب تاندون و کمر درد مورد استفاده قرار گرفت.

پوست بید را می‌توان به شکل کپسول و به عنوان پوست جویدنی در اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی سالم یافت و به عنوان درمان گیاهی میگرن به کار برد.

بیشتر بخوانید: خطرات میگرن را بدانید و از آن‌ها پیشگیری کنید

5.زنجبیل (Zingiber officinale)

زنجبیل یک گیاه گرمسیری آسیایی است. این گیاه بیش از 2000 سال است که در چین و در تولید داروهای گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از زمان‌های قدیم در داروهای هندی و عربی رواج داشته است. زنجبیل جدا از مصرف به عنوان درمان گیاهی میگرن به طور سنتی به عنوان درمانی برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • سردرد
 • دل درد
 • حالت تهوع
 • آرتروز
 • علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا
 • مشکلات عصبی

زنجبیل به عنوان گیاهی ضدالتهاب، ضدویروس، ضدقارچ و ضدباکتری اثبات شده است. علاوه بر این مطالعه‌ای که در سال 2014 در Phytotherapy ResearchTrusted Source منتشر شد نشان داد که مزایای پودر زنجبیل با سوماتریپتان، داروی رایج میگرن، با عوارض جانبی کمتر برابری می‌کند.

اکثر مردم می‌توانند ریشه، مکمل یا عصاره زنجبیل تازه یا خشک را مصرف کنند. مراقب باشید که مکمل‌های زنجبیل را با داروهای رقیق کننده خون به دلیل تداخلات احتمالی دارویی ترکیب نکنید.

کپسول زنجبیل و چای زنجبیل تقریبا در هر فروشگاه خواربار فروشی یا داروخانه به راحتی تهیه می‌شود. همچنین می‌توانید آب زنجبیل را بنوشید و آن را راهی برای درمان گیاهی میگرن بدانید.

بیشتر بخوانید: انواع میگرن را با این راهنمای عالی بشناسید

6.کافئین Caffeine

قهوه که دارای کافئین (یک درمان گیاهی میگرن) است|سیوطب

چای‌های کافئین‌دار در زمان سلسله مینگ در چین رایج شد. محبوبیت آن‌ها در اروپا در قرون 18 و 19 افزایش یافت. چای سبز در ترکیب با سایر گیاهان برای درمان میگرن در طب سنتی چینی استفاده می‌شد. قهوه در ابتدا در عربستان شناخته شد. Yerba mate، چای کافئین‌دار کمتر شناخته شده‌ای است که از آمریکای جنوبی سرچشمه گرفته است.

بیشتر بخوانید: 7 درمان بی حسی دست و بررسی 6 علت ایجاد این عارضه

مردم در بسیاری از فرهنگ‌ها برای کمک به تسکین درد و درمان گیاهی میگرن، ابتدا کافئین مصرف می‌کردند.

کافئین امروزه در بسیاری از مسکن‌های بدون نسخه نیز یافت می‌شود. بیماری‌هایی که کافئین روی آن‌ها تاثیر دارد عبارت‌اند از:

 • سردرد
 • فشار خون بالا
 • مشکلات معده
 • بیماری‌های مقاربتی
 • سرطان
 • مشکلات گردش خون
 • التهاب
 • آسیب پوست
 • بیماری کلیوی

اگرچه کافئین اغلب همراه با سایر مسکن‌ها مورد مطالعه قرار می گیرد، اما برای بسیاری از افرادی که میگرن را تجربه می‌کنند، یک افزودنی مفید و ایمن در قرص‌ها محسوب می‌شود. یک مطالعه معتبر در سال 2012 نشان داد که ترکیب 1000 میلی‌گرم استامینوفن و 130 میلی‌گرم کافئین مفید است. با این حال، ترک کافئین و مصرف کافئین نیز می‌تواند محرک سردرد و میگرن باشد.

بیشتر بخوانید: علت بی خوابی و سردرد همزمان + راه حل‌ها

7.سنبل‌الطیب Valerian (Valeriana officinalis)

سنبل‌الطیب گیاه بومی اروپا و آسیا است. اکنون نیز معمولا در آمریکای شمالی یافت می‌شود. استفاده از آثار سنبل‌الطیب به یونان باستان و روم از زمان بقراط باز می‌گردد. چند قرن بعد این گیاه به عنوان داروی بی‌خوابی شناخته شد. والرین در دهه 1500 به عنوان «شفابخش» شناخته می‌شد، زیرا از آن برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌کردند. این بیماری‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بی خوابی
 • سردرد
 • تپش قلب
 • لرزش
 • اضطراب

گاهی اوقات از این گیاه در درمان مدرن سردرد نیز استفاده می‌شود، اما سنبل‌الطیب به اندازه کافی مورد بررسی قرار نگرفته است تا مفید بودن آن را در درمان گیاهی میگرن مشخص کند.

سنبل الطیب معمولا به عنوان مکمل، چای یا تنتور تهیه شده از ریشه‌های خشک مصرف می‌شود. عصاره مایع نیز به شکل کپسول موجود است. کپسول‌های ریشه سنبل‌الطیب به طور گسترده در همه جا به فروش می‌رسد.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد با روش های معالجه فوری دارویی و خانگی

8.تخم گشنیز Coriander seed (Coriandrum sativum)

بیش از 7000 سال است که مردم در فرهنگ‌های مختلف از خواص دانه گشنیز استفاده می‌کنند. گشنیز به دلیل توانایی آن در درمان بیماری‌هایی مثل آلرژی و دیابت و میگرن، مورد تمجید قرار می‌گیرد. طب سنتی آیورودا از گشنیز برای تسکین فشار سینوس و سردرد با ریختن آب داغ روی دانه‌های تازه و استنشاق بخار آن سود می‌برد.

تحقیقات در مورد اثرات دارویی دانه به طور کلی روی پتانسیل آن برای درمان آرتریت و دیابت متمرکز است. مطالعات بیشتری باید انجام شود تا مشخص شود آیا این دارو به عنوان درمان گیاهی میگرن مفید است یا خیر. با این حال، خواص ضدالتهاب دانه گشنیز ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به میگرن مفید باشد.

دانه‌های گشنیز را می‌توان جوید و در غذا یا چای استفاده کرد. عصاره‌های خوراکی آن هم موجود است.

بیشتر بخوانید: با تشخیص میگرن بازیلار، آن را زودتر کنترل کنید

9.دونگ کوئی (Angelica sinensis)

ریشه دونگ کوئی که از خانواده‌ای مشابه هویج، جعفری و کرفس است، بیش از 1000 سال است که به عنوان ادویه مقوی و کرم دارویی به ویژه در شیوه‌های ژاپنی، چینی و کره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. در استفاده‌های مدرن اغلب آن را با گیاهان دیگر برای درمان گیاهی میگرن و دیگر بیماری‌ها ترکیب می‌کنند:

 • سردرد
 • خستگی
 • التهاب
 • درد عصب

علیرغم سابقه آن، روی ریشه دونگ کوئی آن‌قدر مطالعه نشده است که بتوان آن را به عنوان یک درمان موثر برای درد میگرن توصیه کرد.

بیشتر بخوانید: میگرن با اورا، تجربه‌ای عجیب و سخت

10.روغن اسطوخودوس (Lavender Oil)

روغن اسطوخودوس که از گل‌های گیاه اسطوخودوس تهیه می‌شود به خاطر بوی شیرینش مشهور است. این روغن بسیار معطر بوده و مدت زمان زیادی است که برای عطرسازی محصولات بهداشتی استفاده می‌شود. اسطوخودوس گیاه بومی مناطق کوهستانی اطراف مدیترانه بوده و در حال حاضر به طور گسترده‌ای در سراسر اروپا، استرالیا و آمریکای شمالی رشد می‌کند.

روغن اسطوخودوس در مصر باستان در حین فرایند مومیایی کردن استفاده می‌شد. به دلیل خواص ضد میکروبی و رایحه خوب، بعدا به حمام‌های روم، یونان و ایران اضافه شد. گل‌های معطر و روغن آن‌ها برای درمان همه چیز از سردرد و بی خوابی گرفته تا شکایات مربوط به سلامت روان مانند استرس و خستگی استفاده می‌شدند. بسیاری از این کاربردهای تاریخی امروزه همچنان رایج هستند، مانند درمان گیاهی میگرن با روغن اسطوخودوس که کاربرد دارد.

یک مطالعه در سال 2012 معتقد است که استنشاق روغن اسطوخودوس در طول میگرن ممکن است به تسکین سریع علائم کمک کند. برای استفاده از روغن اسطوخودوس به عنوان درمان گیاهی میگرن، روغن را دم کرده یا محلول رقیق شده را به شقیقه‌ها بمالید. اگر روغن را به درستی رقیق نکنید، روغن ممکن است پوست محل استفاده را تحریک کند. روغن اسطوخودوس در صورت مصرف خوراکی در دوزهای خاص می‌تواند سمی باشد.

بیشتر بخوانید: شناخت سردرد گردنی (سرویکوژنیک)

11.رزماری (Rosemary)

گیاه رزماری که یک درمان گیاهی میگرن است|سیوطب

رزماری گیاه بومی منطقه مدیترانه و درمان گیاهی میگرن است. موارد استفاده دارویی آن شامل درمان موارد زیر می‌شود:

 • درد ماهیچه‌ها و مفاصل
 • مشکلات حافظه
 • مشکلات تمرکز
 • اختلالات عصبی
 • مشکلات گردش خون
 • بیماری‌های کبدی
 • میگرن

روغن رزماری را می‌توان رقیق کرده و به صورت موضعی استفاده کرد یا برای اهداف درمانی استنشاق کرد. برگ‌های گیاه را می‌توان خشک و آسیاب کرده و در کپسول‌های مخصوص قرار داد. همچنین از این گیاه می‌شود در چای، تنتور و عصاره‌های مایع استفاده شود. اعتقاد بر این است که رزماری دارای اثرات ضد میکروبی، ضد اسپاسم و آنتی اکسیدان است. با این حال، توانایی آن برای کاهش درد میگرن به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است و با اطمینان نمی‌شود آن را درمان گیاهی میگرن دانست.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد صبحگاهی | با این روش‌ها موقع بیدار شدن دیگر سردرد نخواهید داشت

12.زیرفون درمان گیاهی میگرن Linden, lime tree (Tilia spp.)

زیرفون درختی است که شکوفه‌های آن در فرهنگ‌های اروپایی و بومیان آمریکا در چای های دارویی استفاده شده است. از این گیاه برای آرامش اعصاب و کاهش اضطراب، تنش و مشکلات التهابی و سایر موارد استفاده می شود. از شکوفه‌ها می توان در تنتور، عصاره های مایع و کپسول ها نیز استفاده کرد.

نشان داده شده است که زیرفون دارای خاصیت آرام‌بخش است. این گیاه برای تسکین تنش و سردردهای سینوسی، آرام کردن ذهن و ایجاد خواب استفاده می‌شود. گل‌های درخت زیرفون همچنین برای رفع احتقان بینی و کاهش فشار خون بالا استفاده می‌شوند.

این چای گاهی در طب جایگزین مدرن برای درمان گیاهی میگرن کاربرد دارد. در حال حاضر تحقیقات کافی در مورد تاثیر چای زیرفون بر میگرن انجام نشده است تا آن را به عنوان یک درمان طبیعی موثر توصیه کنند.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن بدون دارو | 17 روش خاص و تجربه شده

 13.آیا برش سیب‌زمینی خام درمان گیاهی میگرن است؟

سیب زمینی بیش از 200 سال است که در طب عامیانه اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. طب عامیانه از برش‌های ضخیم سیب‌زمینی خام برای تسکین درد میگرن به طور جدی حمایت کرده است. به طور سنتی، برش‌ها را در پارچه‌ای نازک می‌پوشانند و دور سر می‌پیچند یا مستقیما روی شقیقه‌ها می‌مالند تا تنش و درد کاهش یابد. هیچ تحقیق علمی وجود ندارد که نشان دهد برش سیب‌زمینی خام در صورت استفاده موضعی می‌تواند به طور موثری درمان گیاهی میگرن به شمار بیاید.

بیشتر بخوانید: از صرع نترسید | مهم‌ترین چیزهایی که باید در مورد صرع بدانید

14.ترب کوهی (Horseradish)

ترب کوهی بومی اروپا، در داروهای مردمی به صورت ریشه خشک یا تازه استفاده می‌شده است. در گذشته از این گیاه برای درمان بیماری‌های زیر سود می‌بردند:

 • عفونت‌های مثانه
 • بیماری کلیوی
 • مشکلات تنفسی
 • درد مفاصل
 • آرتروز
 • فشارهای عضلانی

توانایی ترب کوهی در تنگ کردن عروق خونی ممکن است به درمان میگرن کمک کند، اما هیچ کارآزمایی بالینی استفاده از ترب به عنوان درمان گیاهی میگرن را حمایت نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: دوره درمان میگرن، چیزی که وجود ندارد!

15.مالین (Verbascum)

از زمان‌های قدیم، مردم در اروپا و آسیا از گل سرخ برای اهداف دارویی، درمان بیماری‌های التهابی، اسپاسم، اسهال و میگرن استفاده می‌کردند. از برگ‌ها و گل‌ها می‌توان برای عصاره، کپسول، ضماد و آماده‌سازی خشک استفاده کرد. تنتورهای این گیاه در درمان‌های مدرن هومیوپاتی برای درمان گیاهی میگرن استفاده می‌شود. SourceTrusted Source نشان داده است که مالین دارای خواص ادرارآور است.

بیشتر بخوانید: سردرد خوشه‌ای (کلاستر)، سردردی با شیوع باورنکردنی

16.بومادران (Achillea millefolium)

تصور می‌شود که بومادران به‌خاطر آشیل، قهرمان اسطوره‌ای یونان نامگذاری شده است. در طول تاریخ از این گیاه برای التیام زخم‌ها و کند کردن خونریزی استفاده می‌شده است. بومادران را برای درمان شرایط التهابی، اسپاسم ماهیچه‌ها و اضطراب یا بی خوابی به کار می‌برده‌اند. داروهای جدید از بومادران برای تسکین سرماخوردگی، سرفه، سرفه و اسهال استفاده کرده‌اند.

همچنین مشخص شده است که بومادران دارای خواص ضد درد، ضد اضطراب و ضد میکروبی است. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما این گیاه حاوی خواص ضد التهابی است که ممکن است برای افرادی که میگرن را تجربه می‌کنند تسکین دهنده باشد. بومادران را می‌توان در اشکال مختلف از جمله کپسول و تنتور برای درمان گیاهی میگرن استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: سردرد تنشی را اینگونه به زباله‌دان تاریخ بفرستید

17.رازک (Humulus lupulus)

رازک بومی اروپا و غرب آسیا است و اکنون می‌توان آن را در سراسر آمریکای شمالی یافت. این گیاه خوش طعم که زمانی در فرهنگ روم باستان به عنوان غذا استفاده می‌شد، خواص دارویی قابل توجهی نیز دارد. از گیاه رازک برای درمان موارد زیر استفاده می‌شود:

 • مشکلات خواب
 • التهاب
 • عفونت‌ها
 • نورالژی (درد ناشی از آسیب عصبی)
 • تب
 • گرفتگی عضلات
 • اسپاسم
 • اضطراب

طب مدرن به اثر آرام‌بخشی رازک اعتراف می‌کند؛ اما هنوز مطالعه کاملی روی آن اتفاق نیفتاده است تا آن را به صورت قطعی درمان گیاهی میگرن بدانیم.

بیشتر بخوانید: میگرن عصبی، یک بیماری یا یک سو تفاهم بزرگ؟

18.چای کوهی، بتونی (Stachys officinalis)

این گیاه را می‌توان در سراسر اروپا و آسیا یافت. از زمان‌های قدیم چای کوهی به عنوان گیاه دارویی استفاده می‌شده است. از این گیاه به طور سنتی برای تسکین سردرد و تورم و درد صورت سود می‌بردند. از برگ‌ها می‌توان به عنوان آب میوه، ضماد یا پماد استفاده کرد.

از خواص آرام‌بخش خفیف گیاه برای درمان سردرد و میگرن، دردهای قاعدگی، استرس و تنش استفاده می‌شود. این دارو در ترکیب با گل آهک و گل گاوزبان ممکن است به کاهش سردرد و احتقان سینوسی کمک کند.

با این حال هیچ آزمایش بالینی انسانی برای اثبات اثربخشی گیاه در برابر درد میگرن انجام نشده است. یافتن بتونی در فروشگاه‌های مواد غذایی همیشه آسان نیست، بنابراین ممکن است مجبور شوید خودتان آن را پرورش دهید یا آن را به صورت آنلاین خریداری کنید.

بتونی می‌تواند یک اثر مقوی بر بدن داشته باشد. با آنکه شاید چای کوهی درمان گیاهی میگرن باشد، اما در صورت بارداری، مهم است که از مصرف آن خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد قاعدگی در طب سنتی یافت شد!

اگرچه بسیاری از داروهای گیاهی در صورت استفاده صحیح می‌توانند بی‌خطر باشند، اما ممکن است مانند سایر داروهای تجویزی عوارض جانبی نشان دهند. برخی از گیاهان می‌توانند با داروها مانند داروهای ضد بارداری خوراکی یا داروهای قلبی تداخل داشته باشند. در صورت استفاده نادرست، گیاهان ممکن است خطرناک یا حتی کشنده باشد. اما در هر صورت اگر با پزشک خود مشورت کنید، می‌توانید از موارد گفته شده برای درمان گیاهی میگرن استفاده کنید.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا