بیماریبیماری های عفونی

روش هاي خانگي درمان تبخال

تبخال نوعی بیماری شایع عفونی در جهان است که در نتیجه نقص ایمنی بدن، بیماری،استرس یا سرماخوردگی به وجود می آید. با تغذیه مناسب و مصرف مکرر ویتامین های موجود در میوه ها و سبزیجات تازه می توانید از تبخال پیشگیری کرد. هدف از  این مقاله سیوطب بیان روش هاي خانگي درمان تبخال و  راه های پیشگیری از تبخال است.

تبخال نوعی عفونت است که از ویروس هرپس سیمپلکس ناشی می شود اگرچه در حال حاضر درمانی برای آن وجود ندارد اما برخی از روش های درمانی از جمله داروهای خانگی به تسکین علائم آن کمک می کند. تبخال به صورت زخم های روی پوست به طورمعمول در  دهان ، دستگاه تناسلی و ناحیه مقعد به وجود می آید.

ویروس هرپس سیمپلکس در دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس 1 (HSV-1) و ویروس هرپس سیمپلکس 2 HSV-1 وجود دارد و هر دو می توانند باعث تبخال دستگاه تناسلی شوند اما ویروس نوع HSV-1 باعث تبخال دهانی می شود.

روش هاي خانگي درمان تبخال

  • کمپرس

کمپرس گرم یا سرد درد و خارش تبخال را تسکین می دهد و قرار دادن آن اطراف لب ها از ایجاد تاول در هنگام عفونت تبخال دهانی جلوگیری می کند. برای کاهش ورم ناشی از آن نیز می توانید از کمپرس سرد  استفاده کنید کمپرس سرد هر چهار ساعت یک بار در ناحیه آسیب موثر است.

  • اعمال موضعی سیر

سیر خاصیت ضد ویروسی دارد و اعمال موضعی آن برای درمان تبخال موثر است یک حبه سیر تازه را خرد کرده و با روغن زیتون ترکیب کرده تا رقیق شود سپس این مخلوط را سه بار در روز روی تبخال بمالید.

  • عسل

استفاده از عسل به اندازه کرم های ضد ویروس در درمان تبخال دهان موثر است. درمان تبخال با کرم های ضد ویروس 8 روز و با عسل 9 روز بهبود می یابد

عسل درمان خانگی تیخال

  • خمیر نشاسته ذرت

خمیر نشاسته ذرت تبخال را خشک کرده و خارش آن را تسکین می دهد برای این منظور پنبه ای را به مقدار کمی نشاسته ذرت آغشته کنید و آن را به منطقه آسیب دیده بمالید.

استفاده از خمیر جوش شیرین باعث خشک شدن تبخال و رفع خارش آن می شودبرای انجام این کار پنبه ای را به مقدار کمی جوش شیرین آغشته و آن را روی تبخال بمالید.

ژل آلوئه ورا به بهبود و تسکین زخم های تبخال کمک می کند و دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی است .

الوئه ورا درمان خانگی تبخال

قهوه سیاه به زخم های دهانی و تبخال کمک می کند،اعمال کافئین موضعی باعث بهبودی تاول های تبخالی می شود اما نوشیدن آن به استرس ناشی از شیوع این بیماری کمک می کند.

  • چای سیاه 

چای سیاه دارای ترکیبی به نام تئافلاوین است که خواص ضد التهابی و ضد ویروسی دارد اعمال کیسه های چای سیاه مستقیماً روی تبخال به بهبود آن کمک می کند . کمپرس انواع چای را نیز از جمله: لیمو ، نعناع فلفلی ، دارچین ، زنجبیل ، بابونه ، یا نعناع  را می توانید امتحان کنید . توجه داشته باشید به طور خاص چای سبز دارای خواص ضد ویروسی نیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا