بیماریبیماری های مفصلی

5 درمان خانگی سیاتیک؛ با پیشگیری و خود مراقبتی

درمان خانگی سیاتیک؛ موضوعی است که در این مقاله بررسی می‌کنیم؛ زیرا سیاتیک دردی خفیف تا شدید است که به دلیل فشرده شدن عصب در قسمت تحتانی ستون فقرات ایجاد می‌شود. درد سیاتیک به سمت پایین وچپ یا راست بدن، به داخل ساق و گاهی تا انتهای پا منتشر می‌شود. این درد گاهی چنان آزار دهنده است که زندگی عادی افراد را مختل می‌کند. تحقیقات نشان داده است سیاتیک اغلب در عرض سه ماه با درمان مداوم از بین می‌رود.

بسیاری از بیماران گمان می کنند که کمردرد عمومی، همان سیاتیک است. با این حال، سیاتیک فقط به دردهای پایین، سمت چپ یا راست بدن و داخل ساق پا محدود نیست. عصب سیاتیک طولانی‌ترین و عریض‌ترین عصب بدن انسان است که از قسمت پایین کمر، باسن و پاها آغاز می‌شود و به زیر زانو می‎رسد.

این عصب چندین ماهیچه را در ساق پا کنترل می‌کند. در واقع ایجاد حس در پوست پا و قسمت اعظم ساق پا وظیفه این رشته عصبی است. سیاتیک یک بیماری نیست، بلکه نشانه‌ای از مشکل دیگری است که عصب سیاتیک را درگیر خواهد کرد. برخی از کارشناسان تخمین می‌زنند که 40 درصد از افراد حداقل یک بار در زندگی خود، درد سیاتیک را تجربه می‌کنند. در ادامه همراه مجله پزشکی سیوطب باشید تا درمان خانگی سیاتیک را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

 

سیاتیک چگونه درمان می شود؟

انتخاب روش‌های درمانی سیاتیک به طول علائم و شدت بیماری‌های مفصلی شما بستگی دارد. این درمان‌ها عبارتند از:

 • آموزش مراقبت ویژه از کمر
 • باقی مانده
 • درمان‌های فیزیکی
 • درمان دارویی
 • تغییر سبک زندگی
 • عمل جراحی

بیشتر بخوانید: ۱۱ علت بی حس شدن پاها از زانو به پایین؛ از سیاتیک یا دیابت
 

5 درمان خانگی سیاتیک برای کاهش فوری درد

یکی از 5 درمان خانگی سیاتیک پیاده روی است|سیوطب

با آغاز درد سیاتیک، هنگامی که درد در مراحل اغازین انتشار است، بهتر است این 5 درمان خانگی سیاتیک را امتحان کنید. اگر چند هفته است که با سیاتیک دست و پنجه نرم می‌کنید یا کمردرد ناتوان کننده و پا درد دارید، قبل از انجام درمان خانگی با پزشک مشورت کنید.

 • پیاده روی: تحقیقات نشان می‌دهد که استراحت بیش از حد علائم کمر و پا را تشدید خواهد کرد. در مقابل، انجام ورزش‌های ملایم در روز به کاهش درد سیاتیک کمک می‌کند. نکته کلیدی این است که ورزش نباید دردناک یا سخت باشد.
 • حرکات کششی ملایم: حرکات کششی روشی عالی برای بهبود انعطاف‌پذیری ستون فقرات و دامنه حرکتی شما و همچنین ایجاد قدرت هسته و ستون فقرات است. همه افراد در هرسنی می توانند این حرکات را به سادگی انجام دهند.
 • کیسه یخ و پد گرمایشی: گرمای متناوب و یخ درمانی تسکین فوری درد عصب سیاتیک را فراهم می‌کند. یخ التهاب قسمت آسیب دیده را کاهش خواهد داد. هر ساعت یک بار، کیسه یخ را به مدت 15 دقیقه روی محل درد قرار دهید و سپس هر 2 یا 3 ساعت یک بار حرارت را به مدت 15 دقیقه اعمال کنید. به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از گرما یا یخ همیشه از یک مانع (مانند حوله) برای محافظت از پوست خود استفاده کنید و هرگز هنگام استفاده از گرما یا یخ درمانی، نخوابید.
 • تحرک بدنی: خواه پشت میز کار نشسته‌اید یا در خانه استراحت می‌کنید، اگر برای مدت طولانی در همان وضعیت بمانید، ممکن است متوجه شوید که درد سیاتیک شما افزایش می‌یابد. تغییر وضعیت بدن هر 20 دقیقه‌، باعث استراحت ستون فقرات و کاهش علائم سیاتیک می‌شود.
 • استفاده از داروهای غیراستروئیدی: داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی(NSAID) بدون نسخه (OTC) ممکن است به کاهش علائم سیاتیک کمک کنند. NSAID ها گزینه خوبی هستند؛ زیرا بر خلاف استامینوفن (تیلنول) که فقط درد را کاهش می‌دهد، هم التهاب و هم درد را تسکین می‌دهند. با این حال، NSAID ها هم بی‌خطر نیستند و به همین دلیل باید قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: پیاده روی برای درد سیاتیک؛ تسکین دهنده یا تشدیدکننده؟
 

درمان سیاتیک مزمن نیازمند روش ترکیبی خودمراقبتی و درمان پزشکی

گاهی درمان خانگی سیاتیک موثر نیست و جراحی نیاز است|سیوطب

سیاتیک اغلب در عرض چند هفته از بین می‌رود، اما برای برخی افراد ممکن است به شکل مزمن ادامه پیدا کند. درد  ممکن است با یک گرفتگی شدید یا احساس الکتریکی سوزش، نمایان شود. سیاتیکی که بیش از 3 ماه طول بکشد یا از بین نرود، ممکن است به سیاتیک مزمن بدل شود.

سیاتیک مزمن بیماری طولانی مدتی است که باعث درد مداوم می‌شود و بدیهی است درمان آن سخت‌تر از سیاتیک حاد (کوتاه مدت) خواهد بود.

درمان سیاتیک مزمن معمولاً شامل ترکیبی از اقدامات خود مراقبتی و درمان پزشکی است:

 • فیزیوتراپی: درمان شناختی رفتاری با آموزش افراد برای واکنش متفاوت به درد که به مدیریت درد مزمن کمک می‌کند.
 • مسکن‌ها: اگر درمان ها بی تاثیر باشند، ممکن است پزشک جراحی را تجویز کند. گزینه‌های جراحی شامل لامینکتومی کمری(گشاد شدن نخاع در قسمت تحتانی کمر) برای کاهش فشار روی اعصاب و دیسککتومی(برداشتن جزئی یا کامل فتق دیسک) است. با توجه به علت سیاتیک، جراح خطرات و مزایای جراحی را بررسی می‌کند و در صورت نیاز گزینه جراحی را پیشنهاد می‌دهد.

بیشتر بخوانید: ورزش برای درد سیاتیک بسیار عالی است؛ معرفی ۷ ورزش کاربردی
 

آیا می‌توان از سیاتیک پیشگیری کرد؟

مراقبت از کمر، مدیریت وزن و بهبود وضعیت فیزیکی عمومی، انجام فیزیوتراپی در خانه، مانند ورزش های تقویت عضلات، از پیشرفت درد سیاتیک جلوگیری خواهد کرد.

 

سوالات متداول در مورد 5 درمان خانگی سیاتیک

1- برای پیشگیری از سیاتیک چه باید کرد؟

ورزش‌های تقویت عضلات و مدیریت وزن و بهبود وضعیت فیزیکی

2- انتخاب روش‌های درمانی سیاتیک به چه عواملی بستگی دارد؟

به طول علائم و شدت بیماری فرد بستگی دارد

3- چه زمانی درد سیاتیک افزایش می‌یابد؟

نداشتن تحرک در مدت زمان طولانی و انجام فعالیت‌های سنگین بدون مراقبت

منبع
spineuniverse.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا