بیماری زنانزنان و زایمان

11 درمان خانگی ترشحات واژن؛ نابودی مایعات آزاردهنده ناحیه تناسلی در منزل

فهرست محتوا نمایش

درمان خانگی ترشحات واژن، از بین بردن ترشحات سفیدرنگ واژن در منزل است که معمولا بوی نامطبوعی دارند. این ترشحات از طریق غدد واژن و دهانه رحم ایجاد و از آن خارج می‌شوند. مایعاتی که از دستگاه تناسلی زنان خارج می‌شود برای بسیاری از آن‌ها خجالت‌آور است. به همین دلیل برخی خانم‌ها حتی از مراجعه به پزشک نیز شرم دارند و به دنبال درمان خانگی ترشحات واژن هستند.

گاهی این ترشحات نشانه عفونت واژن هستند. عفونت واژن در زمره شایع‌ترین عفونت‌های حوزه زنان و زایمان است و زنان و دختران جوان بسیاری با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. در این مطلب از مجله علمی سیوطب به ارائه راهکارهایی برای درمان خانگی ترشحات واژن و همچنین پیشگیری از آن خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: گرگرفتگی و معرفی ۷ داروی غیرهورمونی برای درمان این گرمای ناگهانی

11 درمان خانگی ترشحات واژن

همانطور که گفتیم ترشحات واژن شایع هستند و گاهی نشانه عفونت خواهند بود. اگر عفونت از نوع قارچی باشد، شخص در ناحیه واژن دچار درد و خارش می‌شود. عفونت‌های واژن برای زنان آزاردهنده است و به همین دلیل بسیاری از خانم‌ها در مرحله اول به دنبال درمان خانگی ترشحات واژن هستند. 75درصد خانم‌ها در زندگی خود دست‌کم یک بار به عفونت واژن مبتلا می‌شوند.

عفونت قارچی واژن (کاندیدیازیس واژینال) به دلیل رشد بیش از حد قارچی که به طور طبیعی در واژن زندگی می‌کند به نام کاندیدا آلبیکنس ایجاد می‌شود. این رشد بیش از حد باعث تحریک، التهاب، خارش و ترشحات دردناک می‌شود.

اکثر زنان در طول زندگی خود عفونت قارچی را تجربه می‌کنند. اگر این اولین بار است که علائم عفونت قارچی را تجربه می‌کنید، به متخصص بیماری زنان مراجعه کنید تا بررسی کند که واقعا عفونت قارچی دارید و نه چیز دیگر.

بیشتر بخوانید: ۷ درمان خشکی واژن و عوارض بی‌توجهی و عدم درمان آتروفی واژن

اگر عفونت‌های قارچی مکرر دارید، با پزشک در مورد راه‌های ایمن دیگر برای درمان عفونت قارچی یا شاید پیشگیری از عود مجدد صحبت کنید. برخی از این درمان‌ها از موادی استفاده می‌کنند که ممکن است قبلا در خانه خود داشته باشید.

اثربخشی آن‌ها متفاوت است و شواهد موفقیت آن‌ها عمدتا بر اساس اظهارات اشخاصی است که این درمان خانگی ترشحات واژن را انجام داده‌اند. همراه با مراقبت‌های پزشکی، درمان‌های تکمیلی شاید درد و خارش را تسکین دهد. در ادامه، 11 درمان خانگی ترشحات واژن ارائه گردیده است:

بیشتر بخوانید : انواع بیماری های زنان و ۵ نکته طلایی پیشگیری خانگی

1.   ماست یونانی برای درمان خانگی ترشحات واژن

ماست یونانی برای درمان خانگی ترشحات واژن|سیوطب

پروبیوتیک‌ها می‌توانند بر علیه کاندیدا آلبیکانس (Candida albicans) که  یک مخمر بیماری‌زا است، موثر باشند. ماست را می‌توان یک پروبیوتیک در نظر گرفت زیرا حاوی باکتری‌های زنده مانند لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس است.

این باکتری‌ها برای ایجاد یک محیط سالم در واژن ضروری هستند. آن‌ها می‌توانند به درمان رشد بیش از حد ناشی از عدم‌تعادل کمک کنند. در یک مطالعه در سال 2017 تایید شد، خوردن ماست به افزایش میکروبیوم روده کمک می‌کند و می‌تواند مخمر را در بدن کاهش دهد.

اگر ماست دوست ندارید، پروبیوتیک مصرف کنید. پروبیوتیک‌ها بهتر است با غذا مصرف شوند. ماست یونانی ساده، بهترین نوع برای استفاده در درمان خانگی ترشحات واژن است.

اطمینان حاصل کنید که ماست حاوی شکر، طعم دهنده یا میوه نیست. شکر اضافه شده می‌تواند باعث رشد قارچ کاندیدا شود. برای بهره‌مندی از فواید آن، سعی کنید ماست را بخورید، آن را روی فرج اطراف واژن قرار دهید یا آن را به صورت واژینال وارد کنید.

بیشتر بخوانید: درد لگن در زنان چیست و چه عواملی در بروز آن دخیل است؟

2.   اسید بوریک

اسید بوریک یک ضدعفونی‌کننده قوی است که برخی افراد ادعا می‌کنند برای درمان عفونت‌های قارچی مقاوم به درمان‌های دیگر مفید است. شیاف واژینال اسید بوریک ممکن است همراه با داروهایی برای درمان عفونت‌های واژن استفاده شود.

اسید بوریک در مقادیر زیاد سمی است. این ماده در صورت جذب بیش از حد می‌تواند منجر به آسیب کلیه، نارسایی حاد سیستم گردش خون یا مرگ شود. از اسید بوریک روی پوست شکسته استفاده نکنید و آن را به صورت خوراکی مصرف نکنید.

اگر باردار هستید، از اسید بوریک به هیچ شکلی استفاده نکنید. اگر پوست حساسی دارید، این امر شاید گزینه خوبی نباشد. در صورت شروع هر گونه ناراحتی مصرف را قطع کنید.

بیشتر بخوانید : انواع کیست تخمدان و شناخت علائم هر کدام از کیست‌ها

3.   اسانس پونه کوهی

پونه کوهی معمولی یا مرزنجوش اوریگانوم چیزی است که معمولا در بخش ادویه فروشگاه مواد غذایی خود پیدا می‌کنید. با این حال، روغن پونه کوهی که برای درمان عفونت‌های قارچی استفاده می‌شود، مشابه نیست.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که اسانس پونه کوهی در تغییر رشد C. albicans موثر است. روغن پونه کوهی یک رقیق‌کننده طبیعی خون است، بنابراین اگر از رقیق‌کننده‌های خون برای بیماری‌های دیگر استفاده می‌کنید، آن را (به صورت پخش شده یا موضعی) استفاده نکنید.

علاوه بر این، اگر مشکلات لخته شدن خون مانند کمبود ویتامین K دارید، از آن استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که روغن‌های ضروری را به صورت خوراکی مصرف نکنید.

بیشتر بخوانید : اولین علامت یائسگی، نشانه‌ها، فواید و مدت زمان

روغن‌های ضروری به‌عنوان بخشی از آروماتراپی استنشاق می‌شوند. در حالی که برخی از مطالعات در حال بررسی روش‌های دیگر برای استفاده از اسانس پونه کوهی هستند. کارشناسان توصیه می‌کنند در این زمان آن را در روغن حامل مانند زیتون یا روغن بادام شیرین رقیق کنید.

برای استفاده، 3 تا 5 قطره اسانس را در هر اونس روغن حامل مخلوط نمایید. سپس آن را به صورت ماساژ روی پوست بمالید. می‌توان آن را استنشاق نیز کرد. این اسانس را در نزدیکی واژن قرار ندهید.

بیشتر بخوانید : یائسگی زودرس؛ چه زنانی در معرض ابتلا هستند؟

4.   شیاف‌ها و مکمل‌های پروبیوتیک

پروبیوتیک‌ها به بازیابی تعادل باکتری و مخمر در سراسر بدن شما کمک می‌کنند. اگر رژیم پروبیوتیک‌های خوراکی حاوی سویه‌هایی از باکتری لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس را شروع کنید، می‌توانید دستگاه گوارش و فلور واژن خود را در یک راستا قرار دهید.

خوردن ماست یکی از راه‌های افزایش پروبیوتیک است. مکمل‌های خوراکی حدود 10 روز طول می‌کشد تا به اثر کامل برسند، بنابراین برخی از افراد از پروبیوتیک‌ها به عنوان شیاف واژینال استفاده می‌کنند تا نتایج را سریع‌تر ببینند. شیاف‌های پروبیوتیک نیز برای درمان واژینوز موثر هستند.

بیشتر بخوانید: عوارض کیست تخمدان؛ از پیچ‌خوردگی تخمدان تا خونریزی داخلی

5.   روغن نارگیل برای درمان خانگی ترشحات واژن

روغن نارگیل برای درمان خانگی ترشحات واژن|سیوطب

روغن نارگیل یک روغن چرب است که از میوه نارگیل به دست می‌آید. این روغن فواید بسیاری برای سلامتی از جمله خواص ضدقارچی دارد. مطالعات نشان می‌دهند که روغن نارگیل مقابل کاندیدا آلبیکنس موثر است و این درمان خانگی را به یکی از معدود داروهایی تبدیل می‌کند که شواهد قوی دال بر اثربخشی آن دارد.

برای درمان عفونت قارچی واژن با استفاده از روغن نارگیل، حتما روغن نارگیل خالص و ارگانیک بخرید. می‌توانید روغن را مستقیما روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

بیشتر بخوانید: ۱۱درمان خانگی کیست تخمدان؛ خودتان می‌توانید کیست‌ها را نابود کنید؟

6.   روغن درخت چای

روغن درخت چای یک روغن ضروری است که برای از بین بردن قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها استفاده می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که شیاف واژینال حاوی روغن درخت چای ممکن است به درمان عفونت‌های واژن کمک کند.

نشان داده شده که روغن درخت چای دارای خواص ضدقارچی است. مطالعه دیگری نشان داد که روغن درخت چای به عنوان یک ضدمیکروب موثر است. روغن درخت چای یک اسانس فوق‌العاده قدرتمند است.

اگر قرار است روغن درخت چای را روی پوست بمالید، آن را با روغن نارگیل رقیق کنید. شیاف واژینال درخت چای بهترین گزینه است. به طور مداوم از روغن درخت چای استفاده نکنید و هرگز آن را قورت ندهید.

اگر پوست حساسی دارید، از روغن درخت چای استفاده نکنید. در صورت بروز هر گونه ناراحتی، مصرف را قطع کنید. روغن درخت چای رقیق نشده هرگز نباید با پوست تماس داشته باشد.

بیشتر بخوانید: عوارض بعد از یائسگی؛ نگران نباشید و از میانسالی لذت ببرید

7.   سرکه سیب

یکی از درمان‌های محبوب عفونت قارچی، استفاده از سرکه سیب است. سرکه کاربردهای دارویی زیادی دارد که برخی از آن‌ها بیشتر از سایرین توسط تحقیقات ثابت شده است. وقتی نصف فنجان سرکه سیب را به یک وان ولرم اضافه کنید و به مدت 20 دقیقه خیس کنید، بخش اسیدی سرکه می‌تواند هر گونه میکروارگانیسم مضر از جمله مخمر را از بین ببرد.

شستشو با سرکه مناسب نیست زیرا نتیجه آن از بین بردن تمام باکتری‌ها (خوب و بد) از واژن است. انجام این کار شما را مستعد عود مجدد عفونت قارچی می‌کند.

در صورت نیاز، سرکه باید قبل از تماس با پوست در آب رقیق شود. علاوه بر این، سرکه سیب را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: درمان بوی بد واژن با روش‌های پزشکی و خانگی

8.   درمان خانگی ترشحات واژن با سیر

سیر برای درمان خانگی ترشحات واژن|سیوطب

در یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2005 نشان داده شد که سیر یک قاتل موثر قارچ کاندیدا است. در حالی که مطالعات بیشتری مورد نیاز است، تحقیقات انجام شده در سال 2019 تاثیر استفاده از محلول سیر را بر زخم‌های دهان بررسی کرد و دریافت که در مهار رشد کاندیدا موثر است.

با این حال، به اندازه استفاده از نیستاتین (Nystop)، یک داروی ضدقارچ موثر نبود. اگر می‌خواهید سیر را برای درمان عفونت قارچی امتحان کنید، سیر بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

برخی از وب سایت‌ها توصیه می‌کنند که سیر را در واژن قرار دهید اما سوختگی و درد قابل توجهی گزارش شده است. پس به جای آن، سیر را به غذاها اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: تنبلی تخمدان و شناخت عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک

9.   پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یک ضدعفونی‌کننده باکتری و مخمر است. پراکسید هیدروژن توسط باکتری لاکتوباسیلوس در واژن تولید می‌شود و بخشی از فعالیت بیولوژیکی مقابل مخمر است.

در حالی که روی همه گونه‌های مخمر کار نمی‌کند، برخی از افراد وقتی به عفونت قارچی مبتلا می‌شوند سوگند یاد می‌کنند که از پراکسید هیدروژن به صورت موضعی استفاده کنند.

هیچ تحقیق قوی برای حمایت از استفاده از پراکسید هیدروژن برای درمان عفونت‌های واژن وجود ندارد. واژن را با پراکسید هیدروژن خالص شستشو ندهید. افزودن آن به حمام یا رقیق کردن آن در آب امکان دارد که به رشد مخمر در اندام تناسلی کمک کند.

رقیق کردن (نصف آب و نیمی پراکسید هیدروژن) قبل از استفاده از آن در اندام تناسلی توصیه می‌شود ولی برای مدت طولانی از آن استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید: سرطان رحم + مواردی که خانم‌ها باید به آن‌ها توجه کنند

10. درمان خانگی ترشحات واژن با ویتامین C

ویتامین C یک تقویت‌کننده سیستم ایمنی است و همچنین در سلامت پوست نقش دارد. یک سیستم ایمنی قوی به بدن شما اجازه می‌دهد تا خود را به تعادل برگرداند. ویتامین C که اسید اسکوربیک نیز نامیده می‌شود، دارای اجزای ضدمیکروبی است، بنابراین برخی از افراد برای درمان رشد بیش از حد کاندیدا آن را به رژیم غذایی خود اضافه می‌کنند.

سعی کنید مصرف ویتامین C خود را افزایش دهید تا توانایی بدن خود را برای غلبه بر عفونت قارچی تقویت کنید. ویتامین C اسیدی را به بافت حساس واژن نزنید.

بیشتر بخوانید : سرطان تخمدان | در این مورد حتی جوانان هم باید علائم را جدی بگیرند

11. درمان خانگی ترشحات واژن ویتامین E

برخی از پزشکان ویتامین E را برای انواع خاصی از واژینیت توصیه می‌کنند. در واقع مطالعات، منبع معتبر ویتامین E را برای کمک به کاهش التهاب در کاندیدا آلبیکنس در آزمایشگاه پیدا کرده‌اند.

سالم نگه داشتن بدن با مصرف کافی ویتامین‌ها هنگام مواجهه با عفونت قارچی منطقی است. ویتامین E را به عنوان شیاف در واژن می‌توان استفاده کرد. همچنین روغن ویتامین E را می‌توان یک یا دو بار در روز به مدت 3 تا 14 روز برای تسکین غشاهای مخاطی واژن و فرج استفاده کرد.

بیشتر بخوانید : میگرن قاعدگی | چرا در دوره دردناک پریود باید میگرن هم بگیریم؟

مراجعه به پزشک

اکثر روش‌های درمان خانگی ترشحات واژن بعد از چند روز، اثر می‌کنند. برخی امکان دارد تا یک هفته طول بکشد اما در موارد زیر بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

 • اگر علائم شما بدتر شد یا علائم جدیدی در هر زمانی از درمان ظاهر شد
 • اگر تحریک مداوم جدا از علائم عفونت مخمری دارید
 • اگر عفونت شما با درمان از بین رفت اما دوباره عود کرد

ممکن است برای خلاص شدن از شر عفونت برای همیشه، درمان خانگی ترشحات واژن کافی نباشد و به یک درمان قوی با نسخه نیاز داشته باشید.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی کمردرد زنان و رمز و رازهای آن را یاد بگیرید

پیشگیری از عفونت قارچی واژن

این نکات را برای کمک به جلوگیری از عفونت‌های قارچی در آینده دنبال کنید:

 • مقدار شکر و غذاهای فرآوری شده مصرفیتان را محدود کنید. مخمر با شکر رشد می‌کند
 • لباس زیر گشاد و نخی بپوشید
 • مدت زمان طولانی را با لباس‌های خیس یا مایو سپری نکنید. مخمر در محیط‌های گرم و مرطوب رشد می‌کند
 • فقط در صورت لزوم از آنتی‌بیوتیک استفاده کنید
 • از دوش‌ها استفاده نکنید مگر اینکه پزشک توصیه کند و از اسپری‌های دئودورانت واژینال و لوسیون‌های معطر واژینال خودداری کنید. آن‌ها ممکن است تعادل باکتری‌های خوب و مخمر را در واژن تغییر دهند

بیشتر بخوانید : دانسته‌هایتان در مورد سرطان سینه را تکمیل کنید

چگونه بفهمم که مشکلم عفونت قارچی است یا عفونت مجاری ادراری (UTI)؟

اگر عفونت مخمری واژینال را تجربه می‌کنید، شاید ترشحات غیرمعمول و عموما بی‌بو و غلیظ و شیری رنگ واژینال داشته باشید. همچنین شاید در ناحیه تناسلی خود درد یا خارش داشته باشید.

اگر دچار عفونت ادراری هستید، احتمالا هنگام ادرار؛ درد و سوزش، ادرار بدبو و همچنین تب، لرز، حالت تهوع و درد در لگن داشته باشید. عفونت‌های مخمری و عفونت‌های ادراری در یک ناحیه رخ می‌دهد اما علائم بسیار متفاوت است.

بیشتر بخوانید: کیست تخمدان چیست و در چه صورتی خطرناک می‌شود؟

تفاوت بین عفونت قارچی و واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی (BV)  و عفونت‌های قارچی واژن علائم مشابهی دارند اما علل و درمان‌های متفاوتی دارند. هر دو باعث التهاب واژن یا واژینیت می‌شوند. یکی از تفاوت‌های بین BV و عفونت قارچی این است که BV بوی بد شبیه بوی ماهی تولید می‌کند، در حالی که عفونت مخمری بوی واژن تولید نمی‌کند.

علاوه بر این، عفونت قارچی امکان دارد که باعث قرمزی و التهاب فرج شود در حالی که BV چنین علائمی را ایجاد نمی‌کند. برای تعیین اینکه آیا عفونت واژن BV یا عفونت مخمری است، پزشک امکان دارد سوالات زیر را بپرسد:

 • در مورد سابقه پزشکی خود، از جمله عفونت‌های قبلی واژن که می‌تواند از طریق جنسی منتقل شده باشد، سوال کنید
 • برای بررسی علائم عفونت و ترشحات واژن، یک معاینه انجام دهید
 • نمونه‌ای از ترشحات را برای تجزیه و تحلیل بگیرید تا ببینید آیا رشد بیش از حد باکتری‌ها یا قارچ‌های مضر وجود دارد یا خیر
 • pH واژن را آزمایش کنید، زیرا PH 4.5 یا بالاتر می‌تواند نشان‌دهنده BV باشد

بیشتر بخوانید : تنظیم هورمون های بدن با ۷ روش موثر

درمان خانگی ترشحات قهوه‌ای واژن

در صورتی که با درمان خانگی ترشحات واژن، ترشحات واژینالی رفع نشدند، به درمان دارویی باید روی آورد. عفونت‌های باکتریایی، عفونت‌های منتقل شده از راه جنسی و ترشحات قهوه‌ای واژن به معاینه و تجویز دارو از سوی پزشک نیاز دارد.

 

درمان خانگی ترشحات زرد رنگ واژن

ترشح زرد واژن علامت عفونت باکتریایی است. مصرف روزانه ماست تازه گرفته شده از شیر گوسفند می‌تواند به نابودی واژینیت باکتریایی واژن یاری برساند. قبل از درمان خانگی ترشحات زرد رنگ واژن، حتما با پزشک زنان مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد قاعدگی در طب سنتی یافت شد!

درمان قطعی ترشح واژن

بر اساس شدت و محل عفونت، دارو به صورت موضعی، واژینال یا خوراکی از سوی پزشک زنان تجویز می‌گردد. اگر تشخیص و درمان به درستی صورت پذیرد، بیماری‌هایی مثل واژینیت قارچی با یک دوره درمان، رفع می‌شوند.

 

درمان ترشحات زیاد واژن در طب سنتی

 • ماست تازه از شیر گوسفند یا بز را برای چند روز به محل عفونت بمالید
 • روزی دوبار سرکه سیب را با آب گرم مخلوط کنید و با آن، واژن را شستشو دهید
 • 2 قاشق جوش شیرین را در چند لیتر آب حل کنید و 20 دقیقه در این محلول بنشینید
 • رزماری را به شکل جوشانده دم کنید و روزی چند مرتبه میل کنید
 • مصرف روزانه چند حبه سیر

بیشتر بخوانید: علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی چیست؟

درمان ترشحات پنیری واژن

 • شیاف یا کرم برای درمان عفونت قارچی در داخل واژن با استفاده از اپلیکاتور قرار می‌گیرد؛ یک تا 6 روز
 • قرص و داروهای ضدقارچی خوراکی؛ برای زنان باردار مناسب نیست

 

یادداشت پایانی در ارتباط با درمان خانگی ترشحات واژن

درمان خانگی ترشحات واژن ممکن است برای درمان عفونت قارچی موثر باشد یا نباشد. اگر از گیاهان، مکمل‌ها یا روغن‌های ضروری استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که سازمان غذا و دارو (FDA)  این موارد را از نظر ایمنی، خلوص و کیفیت کنترل نمی‌کند.

اثربخشی درمان خانگی ترشحات واژن بسته به فرد، شدت عفونت و کیفیت درمان مورد استفاده متفاوت است. اگر عفونت‌های مکرر واژن دارید، با پزشک در مورد روش‌های طبیعی‌تر برای پیشگیری و درمان صحبت کنید.

به خاطر داشته باشید که هر محصولی، طبیعی یا غیر طبیعی، شاید پوست حساس واژن را تحریک کند. در صورت بروز هر گونه تحریک یا ناراحتی، درمان خانگی ترشحات واژن و استفاده از دارو را متوقف کنید و با پزشک تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

 

سریع‌ترین راه برای خلاص شدن از شر عفونت قارچی چیست؟

سریع ترین و مطمئن ترین راه برای خلاص شدن از شر عفونت قارچی این است که در صورت مشکوک شدن به داشتن آن به پزشک مراجعه کنید. آن‌ها احتمالا فلوکونازول را تجویز می‌کنند، یک درمان خوراکی که ممکن است یک هفته طول بکشد تا از شر عفونت خلاص شود.

آیا عفونت‌های قارچی به خودی خود از بین می‌روند؟

عفونت مخمری خفیف ممکن است خود به خود از بین برود اما در مواقع کمی این اتفاق می‌افتد. درمان عفونت قارچی همیشه ایده خوبی است حتی اگر خفیف باشد. اگر عفونت‌های مخمری به درستی درمان نشوند، احتمال بازگشت آن‌ها بیشتر است.

اگر عفونت قارچی درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

ممکن است از بین برود اما احتمال بازگشت آن وجود دارد و ممکن است بدتر هم باشد.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا