بیماری کودکانکودکان

10 درمان خانگی دل درد کودکان که باید آن‌ها را بدانید

فهرست محتوا نمایش

درمان خانگی دل درد کودکان بسیاری از دردهای معده کودک را در کوتاه‌ترین زمان تسکین می‌دهد. اما بهتر است قبل از به کارگیری راه‌های درمان خانگی دل درد کودکان علت ابتلا به درد را یافت تا بهترین راه حل ممکن به کار گرفته شود.

درد شکم از شایع‌ترین دلایل مراجعه والدین کودک به پزشک اطفال است. نشانه‌های معده درد در کودکان شامل گاز (نفخ شکم)، مالیدن اطراف ناف، تعریق، خواب آلودگی یا بی‌حالی، استفراغ، اسهال، تب، درد کشاله ران و مشکلات ادراری خواهد بود.

علل احتمالی معده درد کودک از بی‌اهمیت تا تهدیدکننده زندگی متغیر است و تفاوت کمی‌ در شکایات کودک وجود دارد. خوشبختانه، درد شکم در کودک معمولا به سرعت بهبود می‌یابد. درد معده در کودکان دارای تب بالا، اسهال و استفراغ بیش از 24 ساعت جدی است. در ادامه همراه مجله پزشکی سیوطب باشید تا 10 درمان خانگی دل درد کودکان را به طور ویژه بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید: پایین آوردن تب کودک با گلاب! ۹ درمان تب کودکان سه ماه تا ۷ ساله که باید بدانی

علائم و نشانه‌های دل درد در کودکان چیست؟

کودکی که دچار درد شک شده و نیاز به درمان خانگی دل درد کودکان دارد|سیوطب

نوزادان و کودکان نوپا با گریه درد خود را ابراز می‌کنند. بچه‌های کوچک معمولا سریع به دیگران می‌گویند که چه چیزی اشتباه است. برخی از نوجوانان تمایلی به گزارش درد ندارند و باید سعی کرد توضیح واضحی از احساس آن‌ها دریافت تا بهترین درمان خانگی دل درد کودکان را برای آن‌ها به کار گرفت. علائم دل درد کودکان عبارتند از:

 

 • مدت زمان درد: دل درد اغلب طولانی نیست. بسیاری از ما دردهای گاز یا آنفولانزای معده یا روده را تجربه کرده‌ایم و به یاد داریم که درد معمولا در عرض 24 ساعت از بین می‌رود. هر درد شکمی ‌که بیش از 24 ساعت ادامه داشته باشد باید توسط پزشک بررسی شود.

بیشتر بخوانید: درمان دل درد؛ از حمام گرم و داروهای بدون نسخه تا دمنوش بابونه 

 • محل درد: بیشتر دردهای ساده در مرکز شکم قرار دارند. اگر کودک دستهایش را به اطراف ناف خود می‌مالد. احساس درد در نواحی دیگر بیشتر نگران کننده خواهد بود مخصوصا اگر درد در پایین و سمت راست شکم باشد، درد در آن ناحیه باید به عنوان آپاندیسیت در نظر گرفته شود تا زمانی که خلاف آن ثابت گردد.

 

 • ظاهر کودک: به عنوان یک قاعده کلی، اگر کودک علاوه بر درد بسیار بیمار به نظر برسد، باید از پزشک کمک گرفت. هنگامی‌ که درد شکم رخ می‌دهد، موارد کلیدی که باید به دنبال آن‌ها باشید عبارتند از ظاهر رنگ پریده، عرق کردن، خواب آلودگی یا بی‌حالی. زمانی که کودک نتواند با بازی، حواس خود را از درد منحرف سازد یا برای چند ساعت از نوشیدن یا خوردن امتناع کند، بسیار نگران کننده به نظر می‌رسد.

بیشتر بخوانید: تب بر قوی برای کودکان؛ ۸ دارو و روش ساده برای پایین آوردن تب 

 • استفراغ: درد شکم در کودکان اغلب به استفراغ منتهی می‌شود، اما استفراغ همیشه نشان دهنده یک مشکل جدی نیست. با این حال، مانند طول مدت درد، بیشتر علل ساده استفراغ با درمان خانگی دل درد کودکان خیلی سریع از بین می‌روند.

 

 • ماهیت استفراغ: در نوزادان و کودکان بسیار خردسال، استفراغ سبز یا زرد دلیلی برای تماس با پزشک خواهد بود. استفراغی که به نظر می‌رسد حاوی خون یا مواد تیره‌تر است نیز در هر سنی یک اورژانس پزشکی است.
 • اسهال: اسهال نیز همراه با درد شکم شایع بوده و معمولا نشان می‌دهد که یک ویروس عامل آن است. این می‌تواند برای چند روز ادامه یابد اما معمولا کمتر از 72 ساعت (سه روز) طول می‌کشد. وجود خون در مدفوع دلیلی برای مراجعه به پزشک است و نباید فقط به درمان خانگی دل درد کودکان اکتفا کرد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ درمان خانگی اسهال سنین مختلف؛ از پروبیوتیک‌ها تا خاکشیر 

 • تب: وجود تب همیشه نشان دهنده یک مشکل جدی نیست. در واقع، دمای طبیعی را می‌توان با علل جدی‌تر درد شکم مشاهده کرد.

بیشتر بخوانید: درمان تب کودکان؛ پایین آوردن تب کودک با گلاب! 

 • درد کشاله ران: یک مشکل جدی که یک پسر ممکن است آن را به عنوان درد شکم توصیف کند در واقع از جای دیگری ناشی می‌شود. این پیچ خوردگی بیضه است، وضعیتی که در آن بیضه روی خود می‌پیچد و جریان خون خود را قطع می‌کند.

مشکل پیچ خوردگی بیضه معمولا به راحتی قابل حل است اگر زود اقدام کرد. بنابراین، اگر کودکی از درد در ناحیه کشاله ران یا بیضه‌ها شکایت دارد، نباید درگیر درمان خانگی دل درد کودکان بود و باید فورا سراغ مراقبت‌های پزشکی رفت.

 

 • مشکلات ادراری: درد شکمی ‌همراه با هرگونه مشکل در ادرار کردن، مانند تکرر ادرار یا درد، می‌تواند نشان دهنده عفونت باشد.

بیشتر بخوانید: درمان شب ادراری کودکان به روش‌های پزشکی، روان‌درمانی و طب سنتی 

علت درد شکم در کودکان چیست؟

دلایل زیادی برای درد شکم در کودکان وجود دارد. شایع‌ترین علل کوتاه مدت هستند و بدون مداخله پزشکی با درمان خانگی دل درد کودکان برطرف خواهند شد. علل شکم درد کودکان عبارتند از:

بیشتر بخوانید: ۱۴ درمان خانگی دل پیچه و عوامل ایجاد این بیماری

1. دل درد ناشی از فشار روانی

هنگامی ‌که کودکان احساس استرس یا نگرانی می‌کنند، امکان احساس درد شکم دور از ذهن نیست. دردهای معده که به نظر می‌رسد هیچ دلیل مشخصی ندارند، ممکن است به دلیل استرس باشد، به خصوص اگر درد مکرر باشد. اما تنها چیزی که کودک می‌داند این است که معده او درد می‌کند.

بیشتر بخوانید: اسپاسم معده ۱۱ علت مختلف دارد؛ از کم آبی بدن تا گاستروپارزی 

2. دل درد ناشی از یبوست در کودکان

اگر کودکی در یک هفته کمتر از سه بار دفع مدفوع داشته باشد یا مدفوع او دردناک یا سخت باشد، امکان یبوست دارد. بچه‌های کوچک‌تر یبوست را نمی‌شناسند و از اینکه می‌تواند منجر به دل درد شود بی اطلاع هستند. اگر کودک از درد معده در اطراف ناف یا سمت چپ پایین شکم شکایت دارد، از او بپرسید که آخرین بار کی مدفوع کرده و آیا در انجام آن مشکل داشته است.

 

3. دل درد ناشی از نفخ معده در کودکان

نوزادی که دچار درد شکم ناشی از نفخ شده و نیاز به درمان خانگی دل درد کودکان دارد|سیوطب

درد گاز یا سوء‌هاضمه در کودکان در تمام سنین شایع است. رژیم غذایی اغلب نقشی تعیین‌کننده دارد. نوشیدنی‌های گازدار مانند نوشابه معده را ناراحت می‌کند، به خصوص اگر کودک با نی بنوشد. غذاهای تند، لوبیا، مرکبات و کافئین (از جمله شکلات) ایجاد گاز می‌کنند.

آروغ زدن از جمله درمان خانگی دل درد کودکان به شمار می‌رود تا کودک از شر باد خلاص شود.

بیشتر بخوانید: درمان نفخ معده با روش‌های خانگی + داروهای موثر 

4. دل درد ناشی از گاستروانتریت در کودکان

عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی بر معده تاثیر می‌گذارند و ممکن است این نوع دل درد در کودکان دبستانی بین دانش‌آموزان در مدرسه یا مکان‌های مشترک سرایت کنند. درد معده اغلب اولین علامت و معمولا در عرض 24 ساعت با استفراغ و اسهال همراه خواهد بود. ویروس‌هایی مانند روتاویروس، نوروویروس، آدنوویروس و انتروویروس باعث آنفولانزای معده یا گاستروانتریت می‌شوند که نوعی عفونت روده به حساب می‌آید.

 

5. دل درد ترومای شکمی در کودکان

کودکان اغلب در حین ورزش به چیزهایی برخورد می‌کنند، زمین می‌خورند یا آسیب می‌بینند. اگر آن‌ها به شکم خود صدمه بزنند، ممکن است در آن ناحیه دچار درد شوند. این نوع درد به خودی خود رفع میشود اما اگر از بین نرفت با درمان خانگی دل درد کودکان به راحتی قابل حل است.

 

6. مسمومیت غذایی عاملی برای دل درد کودکان

این زمانی اتفاق می‌افتد که کودک غذایی حاوی میکروب‌های مضر را می‌خورد که اغلب به دلیل آماده‌سازی و نگهداری نامناسب به میکروب آغشته می‌گردد. علائم مسمومیت غذایی مشابه گاستروانتریت است.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی مسمومیت غذایی؛ درمان به راحتی ابتلا

7. دل درد ناشی از سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) در کودکان

بیشتر بخوانید: درمان سندروم روده تحریک پذیر؛ راه‌هایی برای کاهش درد و دل‌پیچه 

8. دل درد کودکان ناشی از عدم تحمل لاکتوز

لاکتوز نوعی قند است که در شیر و فرآورده‌های آن یافت می‌شود. برای هضم لاکتوز به درستی، بدن آنزیمی ‌به نام لاکتاز باید تولید کند. افرادی که این آنزیم را ندارند، دچار بیماری به نام عدم تحمل لاکتوز هستند. هنگامی ‌که آن‌ها محصولات شیر را ​​مصرف می‌کنند، با علائمی ‌مانند گرفتگی شکم، گاز، اسهال یا یبوست روبرو خواهند شد.

 

9. حساسیت به شیر عاملی برای دل درد کودکان

آلرژی به شیر، واکنش به پروتئین موجود در شیر است که باعث گرفتگی عضلات می‌شود. این همان عدم تحمل لاکتوز نیست.

 

10. دل درد ناشی از قولنج کردن در کودکان

کودکی که دل دردش به دلیل قلنج کردن است و نیاز به درمان خانگی دل درد کودکان دارد|سیوطب

قولنج در نوزادان شایع است و به نظر می‌رسد برای نوزادان بسیار دردناک باشد. این عارضه یک علت دل درد در کودکان 4 ساله نیز محسوب می‌شود. بسیاری از متخصصان، ماساژ و استفاده از کمپرس گرم را به عنوان درمان خانگی دل درد کودکان ناشی از قولنج توصیه می‌کنند.

 

11. دل درد ناشی از عفونت‌های دستگاه ادراری (UTI) در کودکان

عفونت بیشتر در کودکان بزرگتر دیده می‌شود و علائمی ‌مانند درد هنگام ادرار کردن، تکرر ادرار و تب ایجاد می‌کند. برای رفع این درد در ابتدا نباید سراغ درمان خانگی دل درد کودکان رفت بلکه باید به دنبال درمان عفونت دستگاه ادراری به عنوان علت دل درد بود.

 

12. دل درد ناشی از پرخوری در کودکان

مصرف بیش از حد هر چیزی، از پیتزا و ذرت بو‌داده گرفته تا آب نبات ‌چوبی، می‌تواند باعث درد شکم شود. بچه‌ها اغلب سریع غذا می‌خورند و تا زمانی که زیاده روی نکرده باشند متوجه سیری خود نمی‌شوند. سریع غذا خوردن دل درد را در کودکان تشدید خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: پرخوری عصبی چیست؟ هر آنچه لازم است در مورد Bulimia Nervosa بدانید! 

13. انواژیناسیون عاملی برای دل درد کودکان

هنگامی‌ که بخشی از روده به داخل دیگری می‌لغزد، مانند تلسکوپ، می‌تواند باعث انسداد شود که از جریان طبیعی جامدات یا مایعات جلوگیری می‌کند. کودکان مبتلا به انواژیناسیون درد شدید متناوب، خونریزی و بی حالی را تجربه خواهند کرد.

انواژیناسیون یک بیماری کودکان جدی است و نیاز به مراقبت پزشکی دارد. در این بیماری برای بهبودی وضعیت نوزاد نباید سراغ درمان خانگی دل درد کودکان بود.

 

14. دل درد ناشی از فتق زندانی در کودکان

کودکی که دچار فتق بیضه شده و نیاز به درمان خانگی دل درد کودکان دارد|سیوطب

هنگامی‌ که یک عضو یا بافت بدن از طریق یک نقطه ضعیف در دیواره شکم برآمده می‌شود، به دام می‌افتد. فتق یک اورژانس پزشکی محسوب می‌شود. اگر جریان خون قطع و باعث مرگ بافت‌ها شود، به نام فتق خفه شده شناخته خواهد شد.

بسیاری از افراد با رویکرد درمان خانگی دل درد کودکان ناشی از فتق زمان را از دست خواهند داد و کودک را با عواقب جدی روبرو می‌سازند. بدون شک بهترین راه درمان فتق جراحی است.

بیشتر بخوانید: جراحی فتق کودکان، علل عمل فتق اینگوینال 

15. آپاندیسیت عاملی برای درد پایین شکم در کودکان

اگر کودک از درد شدید و مداوم در سمت راست پایین شکم شکایت دارد و حتی حرکت خفیف آن دردناک است، دور از ذهن نیست که آپاندیسیت عامل آن باشد. آپاندیسیت در کودکان بزرگتر و نوجوانان شایع‌تر است. در کودکان زیر 5 سال غیر معمول است.

بیشتر بخوانید: عفونت آپاندیس و آشنایی با علائم و نحوه درمان آپاندیسیت در افراد مختلف 

16. دل درد ناشی از پیچ خوردگی بیضه

هنگامی ‌که یک بیضه می‌چرخد ​​و طناب اسپرماتیک را می‌پیچد، کودک در ناحیه شکم و بیضه آسیب دیده احساس درد خواهد کرد. از جمله راه‌های تسکین و درمان خانگی دل درد کودکان ناشی از پیچ‌خوردگی بیضه، بهره بردن از کمپرس گرم است. به یاد داشته باشید کمپرس گرم به صورت موقت درد را تسکین می‌دهد و برای درمان باید راه مطمئن‌تری انتخاب کرد.

 

17. بلع جسم خارجی علتی برای دل درد کودکان

در بیشتر موارد، زمانی که کودک یک شی را می‌بلعد، از طریق دستگاه گوارش راه خود را باز کرده و بدون کمک از بدن خارج می‌شود. با این حال، بلعیدن اقلام کوچک، مانند باتری‌های دکمه‌ای یا آهنربا، عوارض تهدید‌کننده‌ای برای زندگی به حساب می‌آیند و نباید به هیچ وجه دنبال درمان خانگی دل درد کودکان بود بلکه باید کودک را فورا به بیمارستان منتقل کرد.

بیشتر بخوانید: بلع دردناک و درمان آن با ۵ روش خانگی عارضه‌ای که سن نمی‌شناسد 

چه آزمایش‌هایی علت دل درد کودکان را تشخیص می‌دهد؟

درد شکم در کودکان چندین علت بالقوه دارد که بر سیستم‌های اندام متعددی تاثیر می‌گذارد و هر کدام به مجموعه‌ای از آزمایش‌های تشخیصی منحصربه‌فرد نیاز دارند. پزشک یک شرح حال کامل می‌گیرد و کودک را معاینه می‌کند که احتمالا شامل معاینه رکتوم برای ارزیابی وجود خون می‌شود. با توجه به این اطلاعات، پزشک امکان دارد آزمایش‌های اضافی دیگری را تجویز کند که عبارتند از:

 • احتمالا برای شمارش سلول‌های خونی (CBC)، آزمایش‌های عملکرد کبد، کشت‌های خون، سطوح آمیلاز، لیپاز و سطح سرب خون گرفته و به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. ممکن است نمونه ادرار گرفته شود و برای آزمایش و کشت ادرار ارسال شود
 • نمونه مدفوع برای بررسی خون، باکتری یا انگل گرفته خواهد شد
 • گاهی مطالعات تصویربرداری (اشعه ایکس) برای ارزیابی شکم توصیه می‌گردد
 • سونوگرافی شکم و بیضه‌ها
 • سی تی اسکن شکم
 • احتمال دارد آزمایش‌های ویژه‌ای بر اساس وضعیت کودک تجویز شود، از جمله تنقیه باریم یا بلع، مانومتری مقعدی یا معاینه لگن.

 

درمان دل درد همراه با تب در کودکان

درد شکم در کودکان اغلب با درمان خانگی دل درد کودکان قابل حل است. از استراحت کامل کودک اطمینان حاصل شود، برای جلوگیری از کم آبی مایعات به او بدهید، از غذای جامد، آسپرین، آنتی بیوتیک‌ها (مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد) و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید.

از استامینوفن (بدون آسپرین، سیلاپاپ کودکان، پانادول، لیکیپرین یا تیلنول) برای درمان سریع دل درد کودکان مبتلا به تب استفاده می‌کنند. اکثر پزشکان هنوز از مصرف آسپرین در کودکان اجتناب می‌کنند. از مصرف آنتی بیوتیک بپرهیزید مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد. پزشکان داروهای گیاهی یا درمان‌ خانگی دل درد کودکان مبتلا به تب را توصیه نمی‌کنند.

در کنار این داروها از شربت پدی لاکت برای درمان دل درد در کودکان استفاده می‌شود. این شربت در خود مقدار قابل توجهی انواع پروبیوتیک دارد که برای پیشگیری از اسهال، یبوست، نفخ، کولیت و ریفلاکس معده تجویز می‌شود. در میان انواع شربت دل درد کودکان 6 سال پدی لاکت از همه بهتر است.

 

10 درمان خانگی دل درد کودکان

معده درد در کودکان سنین چهار تا هشت سال شایع است و علل اصلی آن معمولا رژیم غذایی، استرس و دردهای رشد است.

 

1. درمان خانگی دل درد کودکان با هیدراته نگه‌داشتن کودک

هر نوع چای شیرین نشده مانند چای نعناع یا زنجبیل را به کودک بدهید تا او را هیدراته نگه دارد. این کار باعث تسکین اعصاب دردناک معده شده و به کاهش درد معده کمک می‌کند. تا زمانی که کودک احساس بهتری نکند از دادن محصولات لبنی یا محصولات سرخ شده روغنی به او خودداری شود.

وقتی احساس گرسنگی کرد می‌توان به او نان تست یا بلغور جو دوسر داد. اگر درد معده کودک همراه با استفراغ باشد، نباید به او غذای جامد داد و تا زمانی که درد از بین برود، بهتر است رژیم غذایی مایع داشته باشد.

بیشتر بخوانید: فواید نعناع، ۷ فایده شگفت انگیز خوردن نعناع 

2. درمان خانگی دل درد کودکان با چای بابونه

چای بابونه یک درمان خانگی عالی برای ناراحتی‌های معده بدون عارضه است، زیرا دارای خواص ضدالتهابی و آرام‌بخش است، که به کاهش ناراحتی‌های شکمی‌ کمک می‌کند. بابونه ماهیچه‌های دستگاه گوارش فوقانی را شل و انقباضات معده و روده کوچک که غذا را حرکت می‌دهد کم می‌کند. کاهش انقباضات اسپاسم و گرفتگی شکم را از بین می‌برد.

 

3. چای زنجبیل یک درمان خانگی دل درد کودکان

ماده اصلی زنجبیل جینجرول است، یک آنتی اکسیدان قوی که به کاهش حالت تهوع، دردهای معده و آسیب احتمالی آن‌ها به بدن می‌انجامد. به علاوه، خواص ضد التهابی زنجبیل باعث افزایش شیره گوارشی و خنثی کردن اسیدهای معده می‌شود.

بیشتر بخوانید: زنجبیل | ۶ خاصیت مهم این گیاه و فواید درمانی آن را بشناسید

4. چای نعناع درمانی مطمئن برای دل درد کودکان

چای نعناع با طراوت است و درد شکم درد را کاهش می‌دهد. نعنا فلفلی اثر آرام بخشی بر عضلات معده دارد. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، نعناع فلفلی توانایی بهبود جریان صفرا را دارد که بدن برای هضم از آن استفاده می‌کند.

 

5. درمان دل درد کودکان با کمپرس گرم

قرار دادن کیسه آب گرم یا پد گرم‌کننده روی شکم کودک در حالی که او نشسته یا دراز کشیده است، از جمله درمان‌ خانگی دل درد کودکان به شمار می‌رود. گرما جریان خون را در سطح پوست افزایش می‌دهد، که  درک درد ناشی از عمق شکم را کاهش خواهد داد.

 

6. درمان دل درد نوزادان با استفاده از رفلکسولوژی پا

درمان خانگی دل درد کودکان با ماساژ پاهای کودک|سیوطب

هزاران عصب در پاها و دست‌ها وجود دارد که وقتی تکنیک‌های خاصی برای ماساژ آن‌ها به کار می‌روند، احساس آرامش کل بدن را در بر می‌گیرد. ناحیه شکم با قوس مرکزی پای چپ مطابقت دارد. با استفاده از تکنیک رفلکسولوژی، پای چپ کودک خود را با کف دست راست خود بگیرید و با دست چپ خود زیر توپ پا فشاری ثابت و یکنواخت وارد کنید.

 

7. مصرف غذای ملایم نوعی درمان خانگی دل درد کودکان

اگر کودک با وجود درد شکم همچنان اشتها دارد، به او اجازه دهید مقدار کمی ‌از غذاهای ساده مانند نان تست، پاستا، بلغور جو دوسر، ماست، برنج و سس سیب بخورد. از خوردن سس‌ها و چاشنی‌ها خودداری شود.

غذاهای ملایم کمتر معده را تحریک و راحت‌تر از غذاهای تند یا چرب هضم می‌شوند. این غذاها نه تنها کمتر باعث ایجاد استفراغ می‌شوند، بلکه به دستگاه گوارش (GI) کمک می‌کنند تا سریعتر به عملکرد طبیعی خود بازگردد.

 

8. وادار ساختن کودک به خوردن ماست و غذاهای پروبیوتیک

مصرف غذاهای پروبیوتیک از جمله راه‌های درمان خانگی دل درد کودکان به حساب می‌آید. به عنوان مثال، ماست دارای پروبیوتیک اسهال و گرفتگی عضلات را تسکین می‌دهد. ماست همچنین مملو از باکتری‌های خوب است که از بین رفتن میکروب‌های روده را جبران می‌کند.

دانه شنبلیله نیز به درمان معده درد در کودکان نوپا کمک می‌کند. یک مشت دانه شنبلیله را آسیاب، ماست را به آن اضافه و به کودک مبتلا به دل درد بدهید.

 

9. درمان دل درد با رژیم غذایی CRAP

رژیم غذایی CRAP مخفف میوه‌هایی با فیبر است که به طور طبیعی باعث شل شدن محتویات معده می‌شوند: گیلاس، کشمش، زردآلو و آلو. اگر کودک در سن مدرسه کمتر از پنج وعده میوه در روز مصرف می‌کند، نصف فنجان از هر یک از این میوه‌ها را سه تا پنج بار در روز به او بدهید. برای بچه‌های زیر چهار سال، پوره کردن این غذاها برای کاهش خطر خفگی، هوشمندانه است. کودکان نوپا باید نصف فنجان بخورند.

 

10. درمان خانگی دل درد کودکان با عسل

عسل منبع خوبی از کربوهیدرات‌ها، قندها و آنتی اکسیدان‌ها است. با افزودن آن در چای‌های گیاهی یا در آب گرم به نوزادان نیز به راحتی داده می‌شود. اگر کودک کمتر از 2 سال دارد نباید به او عسل داد.

 

یادداشت پایانی درباره درمان خانگی دل درد کودکان

اکثر کودکان درد شکم را تجربه می‌کنند و در بیشتر مواقع جای نگرانی نیست. اغلب کودکان به درمان خاصی برای درد شکم نیاز ندارند و این درد با درمان‌های خانگی و استراحت برطرف می‌شود.

دلایل مختلفی برای معده درد در کودکان وجود دارد. شایع‌ترین علل یبوست، باد محبوس و ورم معده است. درد معده می‌تواند ناشی از شرایط مختلفی مانند گاز و سوء‌هاضمه باشد یا نشانه‌ای از شرایط جدی‌تری مانند انسداد روده و آپاندیسیت باشد. درمان‌های خانگی به طرز قابل توجهی به کاهش درد معده کمک خواهند کرد.

فرد باید قبل از استفاده از روش درمان خانگی دل درد کودکان با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی تماس بگیرد تا از انتخاب درست روش درمانی اطمینان حاصل کند.

 

سوالات متداول درباره درمان خانگی دل درد کودکان:

چه زمانی دل درد در کودکان جدی است؟

برای کودکی که معده درد شدید دارد، اگر تب بالا داشته باشد یا اسهال یا استفراغ بیش از 24 ساعت داشته باشد، باید سریع به نزدیکترین بخش اورژانس مراجعه کرد. نباید اولویت را بر درمان خانگی دل درد کودکان گذاشت چون درد تشخیص داده نشده و درمان نشده امکان دارد تهدید کننده برای زندگی او باشد.

چه داروهایی برای درمان سریع دل درد کودکان استفاده می‌شود؟

از استامینوفن (بدون آسپرین، سیلاپاپ کودکان، پانادول، لیکیپرین یا تیلنول) برای درمان سریع دل درد کودکان مبتلا به تب استفاده می‌کنند.

بهترین درمان‌ خانگی دل درد کودکان کدام است؟

دمنوش بابونه و چای زنجبیل دو ماده موثر در درمان خانگی دل درد کودکان است. بابونه عضلات دستگاه گوارش را شل و انقباضات روده و معده را کاهش می‌دهد. زنجبیل یک آنتی اکسیدان قوی است که به کاهش حالت تهوع و دردهای معده کمک می‌کند.

منبع
emedicinehealth.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا