بیماریگوش و حلق و بینی

درمان فوری گوش درد بزرگسالان؛ بررسی 9 روش کاربردی

درمان فوری گوش درد بزرگسالان چیست؟ شنیـدن جمله درمان فوری همیشه وسوسه انگیز است اما آیا بیماری‌هایی مانند گوش درد را می‌توان سریع درمان کرد؟ عفونت گوش از بیماری‌هایی است که می‌تواند روند عادی زندگی را مختل کند. احتمالا فکر می‌کنید این بیماری مختص کودکـان است اما باید بدانید گوش درد در بزرگسـالان هم دیـده می‌شود. عفونت گوش در بزرگسالان اغلب خود به خود درمان می‌شود و نیازی به مراقبت پزشکی ندارد. سیوطب در این مقاله به بررسی روش‌های درمان خانگی گوش درد در بزرگسالان و درمان گوش درد با داروی شیمیایی می‌پردازد.

سندرم مفصل گیجگاهی از دلایل گوش درد است

گوش درد دو نوع است. به دردی که از داخل گوش شروع می‌شود اوتالژی اولیه و دردی که از خارج گوش منشأ می‌گیرد را اتالژی ثانویه می‌گویند. گوش درد می‌تواند به تدریج یا به طور ناگهانی ایجاد شود. درد آن مبهم، تیز یا سوزان است و احتمال دارد موقت یا مداوم باشد. معمولاً درد فقط در یک گوش ایجاد می‌شود، اما گاهی اوقات هر دو گوش درد می‌گیرند. ممکن است علائم زیر همراه با گوش درد بروز کنند:

 • تب
 • سردرد
 • درد فک
 • کاهش شنوایی
 • مشکل در جویدن
 • افزایش واکس گوش
 • کلیک کردن یا پاپ کردن گوش
 • گیجی و تحریک پذیری، افزایش گریه و کاهش اشتها در کودکان

گوش درد به دلیل آلرژی، عفونت سینوس، گلو درد، عفونت دندان، تجمع جرم گوش، پارگی پرده گوش و تغییرات فشار هوا ایجاد می‌شود. همچنین مشکلاتی مانند سندرم مفصل گیجگاهی و آرتروز فک از دیگر دلایل این بیماری است. عفونت گوش معمولاً علت اصلی گوش درد در بزرگسالان نیست. در بزرگسالان این درد ممکن است ناشی از مشکلی مانند سندرم گیجگاهی فکی باشد.

بیشتر بخوانید: برای گوش درد چی خوبه؟ ۹ درمان موثر برای گوش درد در خانه

راهکارهایی برای درمان سریع گوش درد

برای درمان گوش درد با داروی شیمیایی می‌توانید به پزشک مراجعه کنید اما بیشتر عفونت‌های گوش در بزرگسالان با درمان‌های خانگی درمان می‌شود. این بیماری را با توجه به علائم و سابقه پزشکی تشخیص می‌دهند، پزشک با بررسی گوش با اتوسکوپ علت گوش درد را تشخیص می‌دهد. بیشتر بیماری گوش مانند عفونت گوش، پارگی پرده گوش و کاهش یا افزایش وکس گوش خود به خود درمان می‌شوند. در موارد نادر مشکلاتی مانند سرگیجه یا ناشنوایی پیش می‌آید که در این صورت لازم است حتما به پزشک مراجعه شود.

بیشتر بخوانید: ترشحات پشت حلق و علل آن؛ از سرماخوردگی و آنفولانزا تا آلرژی و عفونت سینوسی

1. درمان خانگی گوش درد در بزرگسالان با مسکن

استفاده از مسکن‌های بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن و استامینوفن برای کنترل گوش درد یکی از روش‌های درمان در منزل است. مسکن‌ها بی‌خطر هستند و به کاهش تب هم کمک می‌کنند. این داروها برای پایین آورد‌ن سریع تب کودکان هم کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید: ۹ درمان خانگی خشکی گلو؛ زروستومیا را نابود کنید

2. استفاده از کمپرس سرد یا گرم برای درمان فوری گوش درد بزرگسالان

مردم اغلب از کمپرس‌های یخ یا گرم مانند پد‌های گرم کننده یا پارچه مرطوب خنک برای تسکین درد استفاده می‌کنند. همین کار را می‌توان برای گوش درد هم انجام داد. این روش در کودکان و بزرگسالان بی‌خطر است. برای این کار کیسه یخ یا کمپرس گرم را روی گوش قرار دهید و بعد از 10 دقیقه بین گرم و سرد جایگزین کنید.

بیشتر بخوانید: عطسه پشت سر هم؛ وقتی پدیده‌ای مفید، دردسرساز می‌شود!

3. درمان گوش درد با روغن زیتون

درمان فوری گوش درد بزرگسالان با روغن زیتون|سیوطب

استفاده از روغن زیتون برای درمان گوش درد یک روش عامیانه است. از میزان اثرگذاری این روش نمی‌توان قاطعانه صحبت کرد اما استفاده از چند قطره روغن برای گرم کردن گوش بی‌خطر است. برای جلوگیری از عوارضی مانند سوختـن پرده گوش با استفاده از دماسنج مطمئن شوید که روغن زیتون گرم‌تر از دمای بدن شما نباشد.

بیشتر بخوانید: قویترین آنتی بیوتیک برای عفونت گلو و ۶ راهکار گیاهی درمانی

4. استفاده از قطره برای گوش درد بزرگسالان

قطره گوش طبیعی از عصاره‌های گیاهی تهیه می‌شود. این قطره‌ها را می‌توان از داروخانه‌ها خریداری کرد. قطره‌های گیاهی به اندازه قطره‌های شیمیایی موثرند.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی عفونت گوش؛ ۹ روشی که به سادگی درد گوش را از بین می‌برد

5. هنگام خوابیدن گوش‌ها را در موقعیت مناسب قرار دهید

برخی از موقعیت‌های خواب، درد ناشی از عفونت گوش را تشدید و برخی دیگر به تسکین آن کمک می‌کنند. هنگام خوابیـدن گوش آسیب‌دیده را روی بالشت قرار ندهید. این کار می‌تواند در صورت لزوم به تخلیه بهتر گوش هم کمک کند. همچنین می‌توانید به کمک بالش‌های اضافی طاق باز بخوابید.

6. تمرینات چرخش گردن برای درمان فوری گوش درد در بزرگسالان

برخی از گوش دردها به دلیل فشار در مجرای گوش ایجاد می‌شوند برخی تمرین‌های گردن برای کاهش این فشار موثرند. برای انجام تمرینات چرخش گردن مراحل زیر را دنبال کنید:

 • صاف بنشینید و هر دو پا را صاف روی زمین بگذارید.
 • به آرامی گردن و سر خود را به سمت راست بچرخانید تا سرتان با شانه موازی باشد.
 • سر خود را به سمت دیگری بچرخانید، به‌صورتی که با شانه چپ موازی شود.
 • شانه‌های خود را بالا بیاورید طوری که انگار می‌خواهید با شانه‌های خود گوش‌های خود را بپوشانید.
 • حرکات را به آرامی انجام دهید.

بیشتر بخوانید: بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش خارجی؛ ۲ نوع اصلی آن که باید بدانید

7. درمان خانگی گوش درد در بزرگسالان با زنجبیل

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی طبیعی است که می‌تواند به تسکین گوش درد کمک کند. آب زنجبیل یا روغن صاف شده‌ای که زنجبیل در آن گرم شده‌است را در اطراف مجرای گوش خارجی بمالید. توجه کنید که آن را مستقیماً در گوش قرار ندهید.

8. اثرگذاری سیر برای درمان فوری گوش درد بزرگسالان

سیر خاصیت آنتی بیوتیکی و تسکین دهندگی دارد. سیر لـه شـده را چند دقیقه در روغن زیتون یا روغن کنجد گرم خیس کنید. آن را صاف کرده و روغن را در مجرای گوش بمالید.

9. تاثیر پراکسید هیدروژن برای درمان گوش درد عفونی

پراکسید هیدروژن برای درمان فوری گوش درد بزرگسالان|سیوطب

پراکسید هیدروژن سال‌هاست که به‌عنوان یک درمان طبیعی برای گوش درد استفاده می‌شود. برای استفاده از این روش درمانی، چند قطره پراکسید هیدروژن را در گوش آسیب‌دیده قرار دهید. بگذارید چند دقیقه بماند سپس گوش خود را با آب مقطر بشویید.

درمان فوری گوش درد بزرگسالان با روش‌های مختلف

عفونت گوش از مشکلاتی است که با صبر و درمان‌های خانگی درمان می‌شود. برای درمان گوش درد از آنتی بیوتیک‌ها استفاده نکنید چرا که تاثیر بر درمان این بیماری ندارند. آرامش خود را حفظ و درد را مدیریت کنید سپس از روش‌های گفتـه شـده در مقالـه برای درمان گوش درد استفـاده کنید. همچنین می‌توانید از روش‌های درمان گوش درد در طب سنتی هم استفاده کنید.

 

سوالات متداول برای درمان فوری گوش درد بزرگسالان

آیا گوش درد را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد؟

درمان با داروهای آنتی بیوتیکی برای بیماری‌هایی است که منشا باکتریایی دارند.

استفاده از روغن زیتون برای درمان گوش درد چه عوارضی دارد؟

روغن زیتون به طور کلی عارضـه خاصی ندارد. تنها نکته قابل توجه دمای آن است که باید کمتر یا هم دما با بدن باشد.

آیا گوش درد عفونی با داروهای گیاهی درمان می‌شود؟

بله این داروها توسط CDC تایید شـده‌اند و عوارض خاصی ندارند.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا