بیماریگوش و حلق و بینی

درمان فوری گوش درد بزرگسالان؛ بررسی 9 روش کاربردی

فهرست محتوا نمایش

درمان فوری گوش درد بزرگسالان چیست؟ شنیـدن جمله درمان فوری همیشه وسوسه انگیز است اما آیا بیماری‌هایی مانند گوش درد را می‌توان سریع درمان کرد؟ عفونت گوش از بیماری‌هایی است که می‌تواند روند عادی زندگی را مختل کند. احتمالا فکر می‌کنید این بیماری مختص کودکـان است اما باید بدانید گوش درد در بزرگسـالان هم دیـده می‌شود. عفونت گوش در بزرگسالان اغلب خود به خود درمان می‌شود و نیازی به مراقبت پزشکی ندارد. سیوطب در این مقاله به بررسی روش‌های درمان خانگی گوش درد در بزرگسالان و درمان گوش درد با داروی شیمیایی می‌پردازد.

سندرم مفصل گیجگاهی از دلایل گوش درد است؛ شناخت علت برای انتخاب بهترین درمان معجزه آسای گوش درد

گوش درد دو نوع است. به دردی که از داخل گوش شروع می‌شود اوتالژی اولیه و دردی که از خارج گوش منشأ می‌گیرد را اتالژی ثانویه می‌گویند. گوش درد می‌تواند به تدریج یا به طور ناگهانی ایجاد شود. درد آن مبهم، تیز یا سوزان است و احتمال دارد موقت یا مداوم باشد. معمولاً درد فقط در یک گوش ایجاد می‌شود، اما گاهی اوقات هر دو گوش درد می‌گیرند. ممکن است علائم زیر همراه با گوش درد بروز کنند:

 • تب
 • سردرد
 • درد فک
 • کاهش شنوایی
 • مشکل در جویدن
 • افزایش واکس گوش
 • کلیک کردن یا پاپ کردن گوش
 • گیجی و تحریک پذیری، افزایش گریه و کاهش اشتها در کودکان

گوش درد به دلیل آلرژی، عفونت سینوس، گلو درد، عفونت دندان، تجمع جرم گوش، پارگی پرده گوش و تغییرات فشار هوا ایجاد می‌شود. همچنین مشکلاتی مانند سندرم مفصل گیجگاهی و آرتروز فک از دیگر دلایل این بیماری است. عفونت گوش معمولاً علت اصلی گوش درد در بزرگسالان نیست. در بزرگسالان این درد ممکن است ناشی از مشکلی مانند سندرم گیجگاهی فکی باشد.

بیشتر بخوانید: برای گوش درد چی خوبه؟ ۹ درمان موثر برای گوش درد در خانه

راهکارهایی برای درمان سریع گوش درد؛ بهترین مسکن گوش درد فوری

درمان فوری گوش درد بزرگسالان با نمک|سیوطب

برای درمان گوش درد با داروی شیمیایی می‌توانید به پزشک مراجعه کنید اما بیشتر عفونت‌های گوش در بزرگسالان با درمان‌های خانگی درمان می‌شود. این بیماری را با توجه به علائم و سابقه پزشکی تشخیص می‌دهند، پزشک با بررسی گوش با اتوسکوپ علت گوش درد را تشخیص می‌دهد. بیشتر بیماری گوش مانند عفونت گوش، پارگی پرده گوش و کاهش یا افزایش وکس گوش خود به خود درمان می‌شوند. در موارد نادر مشکلاتی مانند سرگیجه یا ناشنوایی پیش می‌آید که در این صورت لازم است حتما به پزشک مراجعه شود.

بیشتر بخوانید: ترشحات پشت حلق و علل آن؛ از سرماخوردگی و آنفولانزا تا آلرژی و عفونت سینوسی

1. درمان گوش درد با نمک؛ درمان سریع گوش درد بزرگسالان و کودکان

از نمک به ویژه نمک دریایی می‌توان برای تسکین درد و درمان عفونت و التهاب گوش استفاده کرد. زیرا نمک املاح زیادی دارد که برای گوش درد به عنوان بهترین جایگزین داروهای شیمیایی است. روش استفاده از نمک در درمان فوری گوش درد بزرگسالان عبارتند از:

 • حدود 4 تا 5 قاشق نمک را روی ماهیتابه حرارت دهید تا قهوه‌ای رنگ شود. سپس آن را در پارچه‌ای تمیز بریزید و روی گوش خود قرار دهید. این کار را روزانه یک بار به مدت 2 تا 5 دقیقه انجام دهید.
 • روش دوم به این صورت است که برای حدود 10 دقیقه گوش پاکنی که به نمک گرم‌شده آغشته شده‌است را داخل گوش دردناک خود قرار دهید. با این کار عفونت و چرک جمع‌شده در گوش خارج می‌شود.
 • روش سوم استفاده از نمک به این صورت است که یک جوراب سفید تمیز را تهیه کنید. سپس نمک دانه درشت دریایی را داخل آن بریزید و گره بزنید. جوراب حاوی نمک را در ماهیتابه تمیز قرارداده و 5 تا 10 دقیقه روی حرارت متوسط قرار دهید. جوراب را تکان دهید تا همه نمک‌ها یکسان گرم شوند. سپس جوراب گرم (خیلی داغ نباشد) را روی گوش خود برای 20 دقیقه قرار دهید.

این 3 مورد از جمله راهکارهای ساده استفاده از نمک برای درمان فوری گوش درد بزرگسالان است.

2. درمان خانگی گوش درد در بزرگسالان با مسکن؛ معرفی بهترین دارو برای گوش درد بزرگسال

استفاده از مسکن‌های بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن و استامینوفن برای کنترل گوش درد یکی از روش‌های درمان در منزل است. مسکن‌ها بی‌خطر هستند و به کاهش تب هم کمک می‌کنند. این داروها برای پایین آورد‌ن سریع تب کودکان هم کاربرد دارد. اما توصیه می‌شود که افراد از مصرف بی‌رویه داروهای مسکن خودداری کنند.

بیشتر بخوانید: ۹ درمان خانگی خشکی گلو؛ زروستومیا را نابود کنید

3. استفاده از کمپرس سرد یا گرم برای درمان فوری گوش درد بزرگسالان

مردم اغلب از کمپرس‌های یخ یا گرم مانند پد‌های گرم کننده یا پارچه مرطوب خنک برای تسکین درد استفاده می‌کنند. همین کار را می‌توان برای گوش درد هم انجام داد. این روش در کودکان و بزرگسالان بی‌خطر است. برای این کار کیسه یخ یا کمپرس گرم را روی گوش قرار دهید و بعد از 10 دقیقه بین گرم و سرد جایگزین کنید.

بیشتر بخوانید: عطسه پشت سر هم؛ وقتی پدیده‌ای مفید، دردسرساز می‌شود!

4. درمان گوش درد با روغن زیتون؛ درمان خانگی گوش درد بزرگسال در طب سنتی

درمان فوری گوش درد بزرگسالان با روغن زیتون|سیوطب

استفاده از روغن زیتون برای درمان گوش درد یک روش عامیانه است. از میزان اثرگذاری این روش نمی‌توان قاطعانه صحبت کرد اما استفاده از چند قطره روغن برای گرم کردن گوش بی‌خطر است. برای جلوگیری از عوارضی مانند سوختـن پرده گوش با استفاده از دماسنج مطمئن شوید که روغن زیتون گرم‌تر از دمای بدن شما نباشد. این روش یکی از بهترین راهکارهای درمان فوری گوش درد بزرگسالان و حتی کودکان به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: قویترین آنتی بیوتیک برای عفونت گلو و ۶ راهکار گیاهی درمانی

5. استفاده از قطره برای گوش درد بزرگسالان؛ درمان اورژانسی گوش درد در افراد مختلف

قطره گوش طبیعی از عصاره‌های گیاهی تهیه می‌شود. این قطره‌ها را می‌توان از داروخانه‌ها خریداری کرد. قطره‌های گیاهی به اندازه قطره‌های شیمیایی موثرند. اما توصیه می‌شود که قبل زا استفاده از این داروها حتما با پزشک خود مشورت کنید. زیرا امکان دارد با داروهای تجویزی که پزشک به شما داده‌است تداخل داشته باشند.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی عفونت گوش؛ ۹ روشی که به سادگی درد گوش را از بین می‌برد

6. هنگام خوابیدن گوش‌ها را در موقعیت مناسب قرار دهید

برخی از موقعیت‌های خواب، درد ناشی از عفونت گوش را تشدید و برخی دیگر به تسکین آن کمک می‌کنند. هنگام خوابیـدن گوش آسیب‌دیده را روی بالشت قرار ندهید. این کار می‌تواند در صورت لزوم به تخلیه بهتر گوش هم کمک کند. همچنین می‌توانید به کمک بالش‌های اضافی طاق باز بخوابید.

7. تمرینات چرخش گردن برای درمان فوری گوش درد در بزرگسالان

برخی از گوش دردها به دلیل فشار در مجرای گوش ایجاد می‌شوند برخی تمرین‌های گردن برای کاهش این فشار موثرند. برای انجام تمرینات چرخش گردن مراحل زیر را دنبال کنید:

 • صاف بنشینید و هر دو پا را صاف روی زمین بگذارید.
 • به آرامی گردن و سر خود را به سمت راست بچرخانید تا سرتان با شانه موازی باشد.
 • سر خود را به سمت دیگری بچرخانید، به‌صورتی که با شانه چپ موازی شود.
 • شانه‌های خود را بالا بیاورید طوری که انگار می‌خواهید با شانه‌های خود گوش‌های خود را بپوشانید.
 • حرکات را به آرامی انجام دهید.

بیشتر بخوانید: بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش خارجی؛ ۲ نوع اصلی آن که باید بدانید

8. درمان خانگی گوش درد در بزرگسالان با زنجبیل؛ درمان درد گوش سمت چپ بزرگسالان

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی طبیعی است که می‌تواند به تسکین گوش درد کمک کند. آب زنجبیل یا روغن صاف شده‌ای که زنجبیل در آن گرم شده‌است را در اطراف مجرای گوش خارجی بمالید. توجه کنید که آن را مستقیماً در گوش قرار ندهید.

9. اثرگذاری سیر برای درمان فوری گوش درد بزرگسالان؛ این ماده خاصیت درمانی دارد

سیر خاصیت آنتی بیوتیکی و تسکین دهندگی دارد. سیر لـه شـده را چند دقیقه در روغن زیتون یا روغن کنجد گرم خیس کنید. آن را صاف کرده و روغن را در مجرای گوش بمالید. به طور کلی سیر ماده‌ای طبیعی است که خاصیت ضدعفونی‌کنندگی و ضد التهابی دارد و از همین رو در درمان بیماری‌های عفونی و التهابی از آن استفاده می‌کنند.

10. تاثیر پراکسید هیدروژن برای درمان گوش درد عفونی؛ داروی گوش درد بزرگسالان

پراکسید هیدروژن برای درمان فوری گوش درد بزرگسالان|سیوطب

پراکسید هیدروژن سال‌هاست که به‌عنوان یک درمان طبیعی برای گوش درد استفاده می‌شود. برای استفاده از این روش درمانی، چند قطره پراکسید هیدروژن را در گوش آسیب‌دیده قرار دهید. بگذارید چند دقیقه بماند سپس گوش خود را با آب مقطر بشویید.

درمان فوری گوش درد بزرگسالان با روش‌های مختلف

عفونت گوش از مشکلاتی است که با صبر و درمان‌های خانگی درمان می‌شود. برای درمان گوش درد از آنتی بیوتیک‌ها استفاده نکنید چرا که تاثیر بر درمان این بیماری ندارند. آرامش خود را حفظ و درد را مدیریت کنید سپس از روش‌های گفتـه شـده در مقالـه برای درمان گوش درد استفـاده کنید. همچنین می‌توانید از روش‌های درمان گوش درد در طب سنتی هم استفاده کنید.

سوالات متداول برای درمان فوری گوش درد بزرگسالان

1. آیا گوش درد را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد؟

درمان با داروهای آنتی بیوتیکی برای بیماری‌هایی است که منشا باکتریایی دارند.

2. استفاده از روغن زیتون برای درمان گوش درد چه عوارضی دارد؟

روغن زیتون به طور کلی عارضـه خاصی ندارد. تنها نکته قابل توجه دمای آن است که باید کمتر یا هم دما با بدن باشد.

3. آیا گوش درد عفونی با داروهای گیاهی درمان می‌شود؟

بله این داروها توسط CDC تایید شـده‌اند و عوارض خاصی ندارند.

4. درمان گوش درد با نمک موثر است؟

بله. از نمک دریا به صورت‌های مختلفی می‌توان برای درمان فوری گوش درد بزرگسالان استفاده کرد. یکی از روش‌ها این است که 4-5 قاشق نمک را روی ماهیتابه حرارت دهید تا قوه‌ای شود. سپس آن را روی پارچه‌ای تمیز بریزید و روی گوش خود بگذارید.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا