اعصاب و روانمهارت‌های ذهنی

افزایش قدرت تخیل با 15 راهکار آسان و کاربردی

افزایش قدرت تخیل یکی از راه‌های تقویت خلاقیت و ایده‌پردازی است. تخیل یک توانایی منحصربه‌فرد انسان برای ایجاد ایده‌های جدید محسوب می‌شود. به این صورت که تصاویر و احساسات جدید در ذهن با درک فعلی ما از طریق حواس پنج‌گانه مانند بینایی، شنوایی و لامسه متفاوت است. ما در ذهن خود چیزهایی را تصور می‌کنیم که شاید در دنیای واقعی حتی آن‌ها از نزدیک ندیده باشیم.

افزایش قدرت تخیل می‌تواند برای تمام افراد به ویژه هنرمندان رشته‌های مختلف بسیار مفید باشد. موسیقیدانی را در نظر بگیرید که برای خلق موسیقی جدید نت‌ها و صداها را تصور می‌کند و سپس آن‌ها را روی برگه یا دفتر خود می‌نویسد . آلبرت انیشتین تخیل را با یک جمله ساده تعریف می‌کند. او می‌گویند که: «منطق شما را از نقطه A به B می‌رساند، اما تخیل شما را به همه جا خواهد برد.»

برخی افراد تخیل را این‌گونه تعریف می‌کنند: «درگاهی که از طریق آن می‌توانید از محدودیت‌های تحمیلی این جهان فراتر بروید. با خرد و اراده، هر چیزی که بتوانید را تصور کنید و وقتی به تصور آن ادامه دهید، آن تصورات می‌توانند واقعی شوند.»

در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب به بررسی راهکارهای افزایش قدرت تخیل می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

15 راه برای افزایش قدرت تخیل

در این قسمت ما 15 راهکار برای افزایش قدرت تخیل معرفی خواهیم کرد که هر کدام از آن‌ها می‌توانند در بهبود این قدرت به ما کمک کنند.

ذهن خود را به مسیرهای ناشناخته باز کنید

افزایش قدرت تخیل با تصور و فکر به چیزهای ناشناخته|سیوطب

خلاقیت اغلب با ابتکار همراه است. امکان دارد که ارائه ایده‌های جدید چالش برانگیز و حتی اغلب دلهره‌آور باشند. زیرا مسیرهای ناشناخته ممکن است تهدیدها و چالش‌های غیرمنتظره‌ای را ایجاد کنند. اما باید گفت که افزایش قدرت تخیل و خلاقیت می‌تواند راهی برای عملی کردن ایده‌ها به واقعیت و رسیدن به موفقیت باشد.

توجه داشته باشید که خلاقیت و تخیل با یادگیری جرقه می‌زنند. به این صورت که تمایل فرد برای یادگیری چیزهای جدید، می‌تواند توانایی آن را برای پذیرش و سازگاری با تغییرات بسنجد و سپس افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: راه های مقابله با بی خوابی، روش خواب سریع

داستان‌سرایی برای افزایش قدرت تخیل

برای افزایش قدرت تخیل خود استعدادهای خود را شکوفا کنید|سیوطب

مردم عاشق گوش دادن به داستان‌ها هستند و هر فردی داستانی برای گفتن دارد. با گفتن هر چه بیشتر داستان‌های مختلف افراد می‌توانند تفکر خلاقانه و آمیخته با تخیل خود را بهبود و پرورش دهند.

پیشنهاد می‌شود که در هنگام داستان‌سرایی آن را توصیفی تعریف کنید تا با این کار شنونده بتواند مکان، موقعیت و حتی افراد موجود در داستان را به خوبی تجسم کند. تجسم بخش مهمی از افزایش قدرت تخیل است.

تجسم اغلب به عنوان توانایی فرد برای ایجاد تصاویری واضح در ذهن تلقی می‌شود. با این حال این مفهوم شامل حواس مختلفی است. باید بگوییم که تجسم همچنین شامل حس لامسه، بویایی، چشایی و سایر حواس فرد می‌شود و افراد را قادر می‌سازد تا داستانی یا شیئی که توصیف می‌شود را تصور کنند. هرچه ذهن قدرت تخیل و خلاقیت بیشتری داشته باشد، تجسم‌های فرد می‌تواند دقیق‌تر باشند.

کنجکاو باشید

یادگیری چیزهای جدید خلاقیت را برمی‌انگیزد و باعث افزایش قدرت تخیل می‌شود. بخشی از یادگیری چیزهای جدید، کنجکاوی است. کودکان به دلیل ماهیت کنجکاوی خود تمایل بیشتری به تخیل دارند. توجه داشته باشید که طبیعت ذاتی ما برای جستجوی پاسخ یا یادگیری چیزهای جدید با افزایش سن از بین نمی‌رود.

افراد باید برای افزایش قدرت تخیل خود، کنجکاوی را با یادگیری و تجربه چیزهای جدید تغذیه کنند. این کار به راحتی می‌تواند باعث افزایش قدرت تخیل شود. کنجکاوی را می‌توان با پرسیدن، خواندن مطالب جدید، مشورت با دیگران و ایده‌پردازی‌های جدید تقویت کرد.

از امتحان کردن چیزهای جدید نترسید

اغلب گفته می‌شود که اگر به انجام کارهای مشابه ادامه دهید، همان چیزها را دریافت خواهید کرد. برای افزایش قدرت تخیل و خلاقیت، خودتان را به چالش بکشید تا چیزهای جدیدی را تجربه کنید یا وارد ماجراجویی‌ها و تلاش‌های جدید شوید.

علایق خود را گسترش دهید

خلاقیت با اشتیاق تقویت می‌شود. به این صورت که تعداد کارها، هنرها و چیزهایی که دوست دارید را افزایش دهید. گسترش علایق می‌تواند روی ایده‌های جدید و تمرکز افراد تاثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: راه های مقابله با اضطراب ویروس کرونا

استعدادهای خود را شکوفا کنید

هر کسی مجموعه‌ای از مهارت‌ها یا استعدادها را دارد. روی رشد و تقویت این استعدادها تمرکز کنید تا خلاقیت و تخیل خود را در زمینه‌هایی که در آن‌ها عالی هستید یا آن‌ها را به بهترین وجه ممکن انجام می‌دهید، ابراز کنید.

با افراد خلاق وقت بگذرانید

انرژی خود را با گذراندن وقت با افرادی که علاقه مشابهی با شما دارند، به اشتراک بگذارید. طوفان فکری، برنامه‌ریزی یا صرفا صحبت کردن با مردم باعث می‌شود که خلاقیت‌های خلاقانه در جریان باشند و ایده‌های جدید و تازه ارائه شوند.

جور دیگری به مسائل نگاه کنید

اغلب افراد زمانی فکر می‌کنند که خلاقیت آن‌ها رو به اتمام است که احساس خستگی یا بی‌حوصلگی می‌کنند. در چنین مواقعی کمی استراحت کنید و یک تفریح سرگرم‌کننده انجام دهید، سپس به موضوع از دیدگاه جدید نگاه کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا به مسائل با رویکردی تازه نگاه کنید و حتی در مواقعی این کار باعث ایجاد ایده‌های جدید و بسیار خلاقانه می‌شود.

بیشتر بخوانید: راه حل های آسان برای از بین بردن ضعف بدن

با تکنیک‌های مدیتیشن ذهن خود را آماده کنید تا آرام شود

ذهنی که به خوبی استراحت کرده باشد، پتانسیل بیشتری برای یادگیری چیزهای جدید و ارائه ایده‌های خلاقانه‌تری دارد. روش‌های مدیتیشن مختلفی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای کمک به افزایش قدرت تخیل استفاده کرد.

همچنین باید اشاره کنیم که انجام مدیتیشن و آرام کردن ذهن می‌تواند در سلامت اعصاب و روان نیز موثر باشد.

بیشتر کتاب بخوانید و رویاپردای کنید

کتاب خواندن می‌تواند دنیاهای جدیدی را برای ذهن افراد باز کند. داستان‌های مختلف قادرند افراد را با خود به مکان‌ها، زمان‌ها و موقعیت‌های مختلفی ببرند. این کار به افزایش قدرت تخیل، تجسم و ایده‌پردازی کمک خواهد کرد.

همچنین رویاپردازی می‌تواند ذهن شما را به سمت احتمالات باز کند. ادگار آلن پو می‌گوید: افرادی که در روز رویا می‌بینند، چیزهای زیادی را می‌دانند که از کسانی که فقط در شب رویا می‌بینند، فرار می‌کنند.

برای بهبود مهارت‌های ذهنی پیشنهاد می‌شود که در زمانه‌های استراحت یا حتی وقتی که در ترافیک گیر کرده‌اید، به اطراف خود توجه کنید و اجازه دهید که ذهن به چیزهای مختلفی فکر کند و سرگردان باشد.

بیشتر بخوانید: روش هاي درماني خلاصي از افسردگي

برای افزایش قدرت تخیل خود بازی کنید

بازهای مختلفی این روزها وجود دارد که انجام آن‌ها به صورت تکی یا گروهی می‌تواند به تخیل افراد کمک کند. از این بازی‌ها می‌توانیم به بازهای ویدیویی و فکری اشاره کنیم.

ایجاد و خلق کنید

چه چیزی می‌تواند تخیل انگیزتر از تولید چیزی خلاقانه باشد؟ خلق چیزی که توسط شما درست شده، می‌تواند انگیزه شما را برای کشف بیشتر پتانسیل‌هایتان جذب کند. توجه داشته باشید که لامسه حسی است که اغلب دست کم گرفته می‌شود؛ اما واکنش‌های احساسی زیادی را به همراه دارد. این حس رسیدن به موفقیت را در شما تحریک می‌کند و باعث می‌شود که بخواهید تا آنجا که می‌توانید پیش بروید.

دیدن چیزی که حتی زمانی که در حال فکر کردن به قدم بعدی خود هستید، شکل می‌گیرد، بسیار هیجان‌انگیز است و تخیل می‌تواند در این لحظه شما را به ارتفاعات جدیدی ببرد.

بیشتر بخوانید: راهکار فوری برای خواب آلودگی در محل کار | علت آن

به اشتراک بگذارید

جلسات طوفان فکری راهی برای تقویت و افزایش قدرت تخیل است|سیوطب

ایده‌های خود را با دوستان، خانواده، همکاران و مربیان مطرح کنید. از آن‌ها بخواهید تا در مورد ایده‌های شما نظر بدهند. این کار می‌تواند در محدود کردن تمرکز و بررسی جوانب مختلف آن ایده به شما کمک کند. همچنین باید بگوییم که اشتراک‌گذاری ایده‌ها می‌تواند شما را به چالش بکشد و روی مسیرتان اثر بگذارد.

بیشتر بخوانید: مقابله با بی انگیزگی، چگونه با بی انگیزگی خود مقابله کنیم؟

تصورات سدکننده خود را دور بریزید

جمله من خلاقیت ندارم یکی از افکار متوقف‌کننده است که ذهن به صورت نادرست به شما می‌گوید. توجه داشته باشید که ذهن مانند یک بوم نقاشی خالی است و شما می‌توانید آن را هر طور که دوست دارید نقاشی کنید.

بیشتر بخوانید: روش های مطالعه، عادت ها و مهارت های مطالعه کردن

تصمیم بگیرید که انرژی خود را به کجا هدایت کنید

در مورد یک یا چند مسیر تخیلی تصمیم بگیرید. اگر می‌خواهید نقاش بزرگی باشید، خود را به عنوان پیکاسو تجسم کرده و در طول روز وانمود کنید که او هستید و موفقیت خود را تصور کنید. این کار به شما انگیزه و ایده‌های جدیدی خواهد داد و مسیری برای رسیدن به موفقیت را برای شما باز می‌کند.

بیشتر بخوانید: راهکارهایی که باعث افزایش تمرکز میشوند

خلاصه

برای افزایش قدرت تخیل راه‌های مختلفی وجود دارد و هر شخصی می‌تواند با انجام راهکارهای مختلف این قدرت ذهنی را بهبود دهد. برخی افراد تنها با انجام یکی یا دو مورد از این راهکارها می‌توانند به چیزهایی که می‌خواهند برسند و برخی دیگر باید مدت‌ها روی تخیل خود کار کنند.

از جمله کارهایی که باعث افزایش قدرت تخیل می‌شود می‌توانیم به کتاب خواندن، کنجکاوی کردن، وقت‌گذرانی با افراد جدید، خلق و ایجاد، مقاومت در برابر تصورات سدکننده و حتی بازی‌های ویدیویی را نام ببریم.

منبع
ideatovalue

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا