سالمندانمراقبت سالمندان

استقلال سالمندان و روش‌های توانمند شدن برای زندگی شخصی

استقلال سالمندان و به طور کلی استقلال مفهوم ساده‌ای است. در ابتدایی‌ترین سطح آن، به معنای داشتن استقلال کامل بر زندگی خود است. با این حال، چالش‌های ناشی از فرآیند پیری می‌تواند این تعریف را به چالش بکشد. به ‌ویژه زمانی که واضح است برای انجام وظایف روزانه به کمک نیاز دارید.

در طول زندگی بزرگسالی، اکثر ما قادر به تعیین اقدامات و تصمیمات خود هستیم، اما با رسیدن به سنین بالا، دامنه استقلال ما می‌تواند در نتیجه تغییر تحرک یا سلامتی کاهش یابد. با این حال، با رعایت چند نکته، سالمند عزیز شما می‌تواند از استقلال هرچه بیشتر برخوردار شود و در عین حال حمایت مورد نیاز خود را نیز دریافت کند.

اهمیت استقلال سالمندان

فارغ از سن، همه ما برای استقلال تلاش می‌کنیم و از آن لذت می‌بریم. از زمانی که به دنیا می‌آییم، والدین ما به ما یاد می‌دهند که چگونه از خود مراقبت کنیم تا زمانی که به بزرگسالی برسیم. سپس فرآیند آموزش ارزش انجام کارها برای خود را به فرزندان خود آغاز می‌کنیم.

موفقیت، شادی و سایر دستاوردهای زندگی اغلب نتیجه انجام کارها به تنهایی است. استقلال در طول زندگی به ما القا می‌شود و میل به مستقل بودن با افزایش سن کاهش نمی‌یابد. بنابراین پر واضح است که برای سالمندان مهم‌تر می‌شود.

اهمیت استقلال سالمندان دوچندان است. گاهی اوقات استقلال تنها چیزی است که سالمندان در این سنین نیاز دارند. آن‌ها می‌خواهند احساس کنند که می‌توانند جوانب زندگی خود را کنترل کنند، زیرا جنبه‌های خاصی از زندگی آن‌ها با افزایش سن تغییر می‌کند. علاوه بر این، حفظ استقلال باعث ارتقای حس موفقیت و بالا رفتن اعتماد به نفس سالمندان می‌شود که برای بسیاری از آن‌ها احساس ارزشمندی و رفاه را ایجاد می‌کند.

اغلب سالمندان قادر به زندگی مستقل با کمک اندک یا بدون هیچ کمکی هستند. با این حال برخی به دلیل محدودیت‌های جسمی یا ذهنی که با افزایش سن به وجود می‌آید، نیاز به کمک دارند. در این موارد، خانه‌نشینی به تنهایی به یک موضوع اساسی تبدیل می‌شود. شرکت‌های مراقبت‌های بهداشتی در خانه به سالمندان کمک می‌کنند تا استقلال خود را تا زمانی که ممکن است حفظ کنند. مراقبان در فعالیت‌های روزمره زندگی، مانند خرید مواد غذایی، نظافت سبک، آشپزی و سایر فعالیت‌هایی که سالمندان را قادر می‌سازد تا به طور مستقل در خانه زندگی کنند، به آن‌ها کمک می‌کنند.

ما درک می‌کنیم که برای حفظ سطوح واقعی استقلال سالمندان، مهم است که سالمندان در مراقبت از خود مشارکت داشته باشند. ما تکنیکی به نام مراقبت تعاملی را توصیه می‌کنیم. این به معنای مشارکت دادن سالمندان در فعالیت‌ها و وظایف روزانه، وابسته به توانایی‌های سالمند است.

برخی از سالمندان می‌توانند در نظافت خانه، خرید مواد غذایی، آشپزی و سایر وظایف کمک کنند که باید آن‌ها را به این کار تشویق کنید. فراتر از انجام کارهای خانه با هم، باید با عزیزان ارشد خود به فعالیت‌های دیگری مانند بازی کردن، پیاده‌روی، صرف غذا یا صرفا درگیر کردن سالمندان در گفتگوهای پر جنب و جوش بپردازید.

سالمندانی که به تنهایی زندگی می‌کنند باید در مراقبت از خود مشارکت داشته باشند، زیرا این امر باعث تقویت حس هدف می‌شود. این احساس موفقیت را تسهیل می‌کند و جوهر استقلال را که سالمندان برای آن تلاش می‌کنند، حفظ می‌کند. برای بسیاری از بزرگسالان، هدف استقلال با کمی کمک قابل دستیابی است.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی سالمندان و آرامش ذهن

چرا استقلال سالمندان برای آن‌ها یک نیاز است؟

استقلال سالمندان| تصویر خانه سالمندان و افراد مسنی که گرفته و غمگین هستند|سیوطب

از دست دادن استقلال می‌تواند برای افراد مسن دل‌سرد کننده باشد. آن‌ها تمام زندگی خود را صرف زندگی مستقل، کار کردن، تشکیل خانواده و تصمیم‌گیری کرده‌اند.

اثرات طبیعی پیری گاهی اوقات می‌تواند زندگی مستقل را سخت‌تر از گذشته کند. مشکلات حرکتی، شرایط سلامت رفتاری مانند انزوا و تنهایی و فشارهای مالی تنها برخی از عوامل از دست دادن استقلال سالمندان هستند.

در حالی که نمی‌توانیم از برخی موانع برای استقلال سالمندان اجتناب کنیم، می‌توانیم برای درک اهمیت استقلال سالمندان وقت بگذاریم و به دنبال راه‌هایی برای افزایش فرصت‌های زندگی مستقل باشیم. مزایای زیر نتایج رایج استقلال سالمندان است و نشان می‌دهد که توانمندسازی افراد مسن برای داشتن زندگی مستقل چقدر اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی سالمندان چیست و چرا اهمیت دارد؟

1. احساس یک فرد مستقل بودن

توانایی انتخاب در طول روز تاثیر زیادی بر احساس شما نسبت به خودتان دارد. وقتی دیگر تصمیمات زندگی خود را مدیریت نمی‌کنید، ممکن است احساس کنید فردی غیرمستقل هستید.

سالمندان تمام زندگی خود را با شخصیت و باورهای خود گذرانده‌اند. اگر به جایی برسند که نتوانند احساس خود را بیان کنند، تصور می‌کنند که خودشان نیستند. این احساسات می‌تواند منجر به افسردگی، عصبانیت یا رفتارهای مخرب شود که هم برای سالمند و هم برای مراقب او مضر است.

مطمئن شوید که شما یا عزیزتان می‌توانید حس خوبی در محیطی که در آن زندگی می‌کند داشته باشید. آن‌ها باید بتوانند فضای خود را با عکس‌ها و آیتم‌هایی شخصی‌سازی کنند که نشان‌دهنده چیزهایی باشد که به آن‌ها اهمیت می‌دهند و از آن‌ها لذت می‌برند. همچنین انتخاب کردن در زندگی روزمره برای آن‌ها مفید است، مانند لباس‌هایی که می‌پوشند و غذایی که می‌خورند. این موارد استقلال سالمندان را تقویت می‌کند.

2. حفظ تعادل و قدرت

حفظ تعادل و قدرت یک عامل تعیین کننده بزرگ در توانایی فردی برای مستقل ماندن است. همچنین به افراد مسن انگیزه می‌دهد تا فعال بمانند که در نهایت منجر به مزایای سلامتی می‌شود و استقلال سالمندان را تقویت ‌می‌کند.

اگر به طور معمول روی قدرت کار نشود، به احتمال زیاد یک فرد مسن توده عضلانی و تعادل مرکزی بدن را از دست خواهد داد. از دست دادن قدرت و تعادل می‌تواند منجر به زمین خوردن‌های خطرناکی شود که موجب می‌شود سالمندان برای مدت طولانی در بیمارستان یا مراکز کمکی بمانند، مصدومیت‌ها نیز حفظ استقلال را سخت می‌کند.

حفظ توانایی بدنی راهی عالی برای جلوگیری از سقوط‌هایی است که منجر به از دست دادن طولانی مدت استقلال می‌شود. برنامه‌های پیشگیری مبتنی بر شواهد به بزرگسالان سالخورده می‌آموزد که چگونه زمین خوردن را مدیریت کنند و در عین حال قدرت، تعادل و اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. همچنین وسایل حرکتی مانند واکر و نرده پشتیبانی برای سالمندانی که برای راه رفتن به کمک نیاز دارند، وجود دارد.

بیشتر بخوانید :پوکی استخوان سالمندان چیست و چگونه می‌توان از آن مطلع شد؟

3. احساس هدف

از دست دادن استقلال می‌تواند منزوی کننده باشد. سالمندانی که منزوی هستند اغلب دچار احساس ناامیدی و افسردگی می‌شوند و اثرات منفی بر سلامت روان آن‌ها می‌تواند کیفیت زندگی آن‌ها را کاهش دهد.

استقلال سالمندان حس هدفمندی به آن‌ها می‌دهد. آن‌ها فرصت‌هایی برای موفقیت دارند، می‌توانند به زندگی خانواده، دوستان و همسایگان خود کمک کنند و از فعالیت‌هایی که همیشه انجام داده‌اند لذت ببرند.

شانس تعیین و رسیدن به اهداف تاثیر زیادی دارد، حتی اگر کوچک به نظر برسند. استقلال به افراد مسن این امکان را می‌دهد تا چالش‌های منحصربه‌فرد ناشی از سالمندی را به طور جدی انجام دهند و با احساس موفقیت بر آن‌ها غلبه کنند.

حتی اگر یک سالمند از نظر تحرک محدود باشد، باز هم می‌تواند از طریق مشارکت در فعالیت‌های داوطلبانه حس هدفمندی به دست آورد. داوطلبان رفع انزوای اجتماعی، تماس‌های دوستانه و اطمینان‌بخشی را به سالمندان خانه‌نشین ارائه می‌کنند. داوطلبانه احساس هدف و مشارکت در جامعه را پدید می‌آورند.

4. کمک به مهارت‌های حافظه

اثرات زندگی مستقل می‌تواند به بهبود شرایط سلامت در برخی از افراد مسن کمک کند. افزایش مهارت‌های حافظه تنها یکی از مواردی است که می‌توان نام برد و عامل مهمی در داشتن یک زندگی رضایت بخش است.

از دست دادن حافظه به تدریج با افزایش سن رخ می‌دهد، اما استقلال و فعالیت باعث تقویت مهارت‌های حافظه می‌شود. سطوح بالای فعالیت باعث افزایش جریان خون به مغز می‌شود و استفاده از ذهن اغلب به حفظ حافظه کمک می‌کند. روال‌های روزانه به تقویت حافظه و استقلال سالمندان کمک خواهند کرد.

5. القای حس کنترل

گاهی اوقات ممکن است استقلال تنها چیزی باشد که سالمندان احساس می‌کنند قادر به کنترل آن هستند. توانایی زندگی مستقل به سالمندان قدرت می‌بخشد و این امر را تقویت می‌کند، اگرچه برخی از عوامل، مانند سلامت یا ثبات مالی، ممکن است آن‌ها را از انجام برخی از فعالیت‌هایی که قبلا انجام می‌دادند باز دارد، اما همچنان بر بسیاری از جنبه‌های زندگی خود تسلط دارند.

احساس کنترل همچنین باعث ایجاد احساس موفقیت و ارزش می‌شود. احساس کنترل بر اعمال، انتخاب‌ها و موقعیت می‌تواند تاثیر مثبتی بر سلامت روان فرد داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بررسی کامل بی اختیاری ادرار سالمندان + راه‌های درمان

6. ایجاد روابط مثبت

رابطه خوب می‌تواند ناشی از رابطه سالمند و مراقب باشد که بر پایه ارتقا استقلال بنا شده است. مراقبان می‌توانند ابزارها و منابع مورد نیاز را برای حفظ استقلال سالمندان فراهم کنند. از جمله به آن‌ها یاری برسانند خانه خود را به گونه‌ای نظم دهند که پیشگیری از سقوط را ترویج کند و به آن‌ها کمک کند دستگاه‌های دیجیتال را برای حفظ ارتباط با اعضای خانواده هدایت کنند.

معتقدیم که همه باید بدون در نظر گرفتن سن، درآمد یا ناتوانی این فرصت را داشته باشند که مستقل و با عزت زندگی کنند.

چگونه حس استقلال سالمندان را پرورش دهیم؟

استقلال سالمندان |تصویر یک حمام و توالت تجهیز شده برای سالمندان که میله‌ها و کفپوش‌های حمایتی|سیوطب

تمایل یک فرد برای مستقل ماندن همیشه در توانایی‌های آن‌ها منعکس نمی‌شود و این تعارض می‌تواند با گذشت زمان به طور فزاینده‌ای آشکار شود.

قرار دادن زمان هر چه بیشتر برای عزیزان‌تان در تصمیماتی که بر او تاثیر می‌گذارد، می‌تواند از نظر عاطفی و جسمی برای او مفید باشد و همچنین کیفیت زندگی بالاتری برای او به ارمغان می‌آورد. خدمات انسانی و اجتماعی خوب می‌تواند به افراد مسن کمک کند تا از زندگی مستقل‌تری برخوردار شوند. در اینجا چند روش افزایش استقلال سالمندان را ذکر کرده‌ایم که می‌توانید به فرد مورد علاقه خود کمک کنید احساس استقلال بیشتری کند:

ارتقا ایمنی برای افزایش استقلال سالمندان

بیماری یا آسیب جسمی می‌تواند به طور قابل توجهی بر توانایی یک فرد مسن برای مستقل ماندن تاثیر بگذارد. در حالی که پیشگیری از برخی از جنبه‌های تخریبی پیری دشوار است، آگاهی از چگونگی وقوع حوادث و نحوه پیشگیری از آن‌ها لازم است.

یکی از شایع‌ترین حوادثی که سالمندان متحمل می‌شوند زمین خوردن است. در واقع، هر سال از هر چهار نفر بالای 65 سال، یک نفر سقوط می‌کند. با این حال، با کمک به سالمندان در انجام اقدامات ایمنی ساده مانند ایمن کردن فرش، نصب نرده در حمام، تعمیر کف ناهموار و استفاده از عصا یا واکر می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا به طور قابل توجهی خطر افتادن را کاهش دهند.

سایر اقدامات ایمنی که باید سالمندان را تشویق به انجام آن‌ها کنید عبارتند از: نگه داشتن هشدارهای دود و آتش، مرتب نگه داشتن درست داروها، تجهیز اجاق گاز و استفاده از اجاق‌هایی که کار با آن‌ها برای این افرد آسان است.

بیشتر بخوانید: بحران تنهایی سالمندان

ارتباطات را تشویق کنید

استقلال به معنای تنهایی نیست، چه‌بسا که تنهایی می‌تواند کشنده باشد. یک مطالعه نشان می‌دهد احساس تنهایی شدید می‌تواند شانس مرگ زودرس سالمندان را تا 14 درصد افزایش دهد. حفظ دوستی‌های قدیمی و ایجاد دوستی‌های جدید نه تنها به از بین بردن تنهایی کمک می‌کند، بلکه می‌تواند به افراد مسن کمک کند تا احساس اهمیت و استقلال را حفظ کنند.

تشویق به استفاده از فناوری

جهان دیگر محدود به محیط اطراف ما نیست. به لطف اینترنت، ما در عصر اتصال زندگی می‌کنیم، جایی که می‌توانیم با دوستان و غریبه‌ها از سراسر جهان صحبت کنیم. این فناوری می‌تواند برای افراد مسن، به ویژه آن‌هایی که محدودیت‌های فیزیکی، ترک خانه را برای‌شان سخت می‌کند، مفید باشد.

هنگام کار با سالمندان، آن‌ها را تشویق کنید تا در رسانه‌های اجتماعی فعال شوند و اطمینان حاصل کنید که هم از فناوری درک دارند و هم به دستگاه‌هایی با دکمه‌های بزرگ و نمایشگرهای خوانا دسترسی دارند.

علاوه بر این، شما باید سالمندان را تشویق کنید تا از فناوری‌هایی استفاده کنند که به آن‌ها کمک می‌کند امن‌تر بمانند و راحت‌تر زندگی کنند. دستگاه‌های پوشیدنی که می‌توانند کمک بخواهند، خانه‌های مجهز که امکان قفل کردن درها و تنظیم نور با لمس یک دکمه را فراهم می‌کنند و دستگاه‌های نظارت بر سلامت با قابلیت اینترنت که می‌توانند یک مشکل سلامتی را قبل از تبدیل شدن به یک بحران تشخیص دهند، همگی می‌توانند کمک کنند.

بیشتر بخوانید: تقویت بنیه سالمندان + 10تمرین ورزشی و رژیم غذایی برای تعادل سالمندان

برای استقلال سالمندان به آن‌ها اجازه اظهار نظر دهید

اگر احساس ناتوانی کنیم، نمی‌توانیم احساس استقلال کنیم. به همین دلیل برای شما حیاتی است که اطمینان حاصل کنید هر فرد مسنی که با او زندگی می‌کنید، احساس کند در انتخاب‌هایی که بر زندگی آن‌ها تاثیر می‌گذارد، نقش مهمی دارد. از مسائل بهداشتی و ترتیب‌های زندگی گرفته تا رژیم غذایی و ورزش، چراکه سالمندان این حق را دارند که تصمیم بگیرند چه می‌خواهند.

تصمیم‌گیری

در قلب استقلال، توانایی تصمیم‌گیری برای خودتان است. افراد مسن به تصمیم‌گیری در مورد اعمال خود عادت دارند و از بین بردن این احساس تعیین سرنوشت می‌تواند منجر به احساس انکار و افسردگی شود. در اینجا چند فاکتور کلیدی وجود دارد که باید هنگام تصمیم گیری در نظر گرفت:

 • تصور نکنید که یک شخص قادر به تصمیم‌گیری برای خودش نیست
 • با ارائه اطلاعات مرتبط و پرسیدن نظر آن‌ها در مورد تصمیم‌های مهم، به ویژه تصمیم‌های مربوط به آن‌ها، آن‌ها را تشویق کنید تا انتخاب‌های زندگی سالم داشته باشند
 • انتخاب و کنترل می‌تواند به افراد مسن کمک کند تا مهارت‌های موجود خود را حفظ کنند

توانمندسازی برای استقلال سالمندان

برای تسهیل فرآیند تصمیم‌گیری، باید اقداماتی را برای توانمندسازی فرد مورد علاقه خود انجام دهید. به این شکل که:

 • زمان کافی را به آن‌ها اختصاص دهید تا تصمیم بگیرند و انتخاب را تسهیل کنند
 • به آن‌ها نقش فعالی در ترتیب دادن فعالیت‌های جذاب بدهید
 • بدانید که چگونه یک تصمیم را به شیوه‌ای ایمن و مناسب تسهیل کنید
 • به آن‌ها اطمینان دهید که انتخاب با آن‌ها است

بیشتر بخوانید: تقویت حافظه سالمندان با راه های جدید

در عمل

هنگامی که توانایی یک فرد تغییر می‌کند، نادیده گرفتن برخی از انتخاب‌هایی که به احساس استقلال او کمک می‌کند، آسان است. این‌ها برخی از راه‌هایی است که می‌توانید مطمئن شوید که در عمل نیز استقلال سالمندان را ارتقا می‌دهد:

 • آن‌ها را تشویق کنید که تا جایی که می‌توانند کارها خود انجام دهند. اگر آن‌ها دیگر نمی‌توانند یک کار را به طور کامل انجام دهند، قبل از کمک به آنچه باقی مانده است، اجازه دهید آنچه را که می‌توانند انجام دهند
 • آن‌ها را در تصمیم‌گیری‌های روزمره، مانند انتخاب وعده‌های غذایی خود یا فعالیت‌های اجتماعی، مشارکت دهید
 • در تصمیم گیری‌های بزرگ‌تر، مانند گزینه‌های مراقبت یا سازگاری با خانه تا حد امکان به آن‌ها اختیار دهید
 • با داستان زندگی آن‌ها آشنا شوید تا بتوانید به آن‌ها کمک کنید که از تجربیات گذشته خود استفاده کنند
 • 97درصد از مردم ترجیح می‌دهند بقیه عمر خود را در خانه‌های خود بگذرانند، نه اینکه به مراکز نگهداری سالمندان منتقل شوند
 • اگر این همان چیزی است که عزیز شما تصمیم می‌گیرد که می‌خواهد، بهتر است در صورت امکان از مراقبان و پرستاران کمک بخواهید تا سالمندان در خانه خود زندگی آسوده و لذت‌بخشی را تجربه کنند

ایجاد استقلال مالی سالمندان

تصویر دفترچه حساب بانکی، دفترچه بیمه و مقداری پول|سیوطب

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در ایجاد حس استقلال، حفظ استقلال مالی سالمندان است. سالمندانی که با فرزندان خود زندگی می‌کنند و یا در خانه سالمندان به سر می‌برند، غالبا از لحاظ استقلال مالی ضعیف و آسیب‌پذیر هستند. تصور کنید افرادی که تا پیش از این تامین کننده مخارج زندگی بودند، حالا مجبور به دریافت مبلغی پول از فرزندان خود هستند. این حس به خودی خود می‌تواند مختل کننده استقلال سالمندان باشد، بنابراین با حفظ کرامت سالمندان باید سعی در تامین مخارج زندگی آن‌ها داشته باشید. بهتر است از راه‌های غیرمستقیم مخارج و نیاز مالی آن‌ها را برطرف کنید.

منبع
comfortkeepers

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا