زیباییمو

عوارض کراتینه مو زنان و مردان به همراه معرفی گزینه‌های جایگزین

عوارض کراتینه مو از جمله مواردی است که کمتر به آن پرداخته شده و بیشتر بر تاثیرات آن در زیبایی و شادابی مو تمرکز می‌شود. بدون‌ شک کراتینه کردن مو فرآیندی است که موها را صاف و شاداب نشان می‌دهد. همچنین ممکن است بشنوید که به آن کراتینه برزیلی یا فوران برزیلی می‌گویند. این کار شامل استفاده از محصولات روی مو، سشوار کردن مو و مهر و موم کردن آن با یک اتوی مو می‌شود.

کراتین نوعی پروتئین طبیعی در پوست، مو و ناخن شما است. در کراتینه  کردن مو، کراتین اضافی را به موهای شما اضافه می‌کنند که می‌تواند به کاهش موخوره، افزایش درخشندگی و تقویت مو کمک کند. اگر موهای مجعد یا موج‌دار دارید، کراتینه نیز می‌تواند موهای شما را صاف‌تر کند.

اما هما‌ن‌طور که گفته شد، عوارض کراتینه مو موضوعی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. چراکه به صورت مستقیم با سلامت شما در ارتباط است و می‌تواند بیماری‌هایی را برای مصرف‌کننده آن به وجود بیاورد. با این خبر پزشکی و سلامتی سیوطب همراه باشید تا عوارض کراتینه مو را بررسی کنیم.

بیماری‌های بسیاری در دسته عوارض کراتینه مو قرار دارند|سیوطب

عوارض کراتینه مو، گزینه‌های جانبی بالقوه

کراتین مورد استفاده در کارهای زیبایی معمولا از پوست، مو یا ناخن حیوانات است. در حالی که کراتین یک پروتئین طبیعی است، این محصولات با چندین ماده افزوده دیگر از جمله یک ماده شیمیایی به نام فرمالدئید ساخته می‌شوند.

منبع معتبر انجمن سرطان آمریکا هشدار می‌دهد که فرمالدئید یک سرطان‌زای شناخته شده است. این به آن معنی است که امکان دارد باعث سرطان شود یا به رشد سرطان کمک کند. فرمالدئید همچنین ممکن است عوارض جانبی دیگری برای سلامتی ایجاد کند.

منبع مورد اعتماد اداره غذا و دارو هشدار می‌دهد که فرمالدئید و ترکیبات مرتبط در درمان‌های کراتینه ممکن است در موارد زیر نقش داشته باشند:

 • سوزش چشم
 • سردرد
 • سرگیجه
 • گلو درد
 • سرفه کردن
 • خس خس سینه
 • حالت تهوع
 • درد قفسه سینه
 • استفراغ
 • راش

این عوارض کراتینه مو که به عنوان عوارض جانبی شناخته می‌شوند، هم توسط مصرف‌کنندگانی که کراتینه را دریافت کرده‌اند و هم توسط متخصصانی که آن‌ها را ارائه کرده‌اند گزارش شده است.

این اثرات در طول یا مدت کوتاهی پس از کراتینه با استفاده از محصولات حاوی فرمالدئید رخ می‌دهد. هنوز مشخص نیست که آیا درمان‌های کراتینه حاوی فرمالدئید اثرات طولانی‌مدتی بر سلامتی دارند یا این که چه اثراتی ممکن است داشته باشند.

بیشتر بخوانید: درمان چربی موی سر از تبلیغات تا واقعیت ۷ راه معجزه‌گر

فواید کراتینه مو

فواید خاصی که از درمان کراتینه دریافت خواهید کرد به نوع مو و محصولات استفاده شده بستگی دارد. به طور کلی، می‌توانید مزایای زیر را از درمان کراتینه انتظار داشته باشید:

موهای ابریشمی

قرار گرفتن در معرض نور خورشید، رنگ مو و سایر روش‌های شیمیایی می‌تواند کراتین طبیعی موهای شما را از بین ببرد. و نواحی متخلخلی را که در برابر شکستگی و آسیب‌های دیگر آسیب پذیرتر هستند به وجود می‌آورند. روش‌های کراتینه برای «پر کردن مجدد» این نواحی که کراتین از دست داده‌اند کار می‌کنند. نتیجه کار یک ساقه مو صاف‌تر است که به موهای ابریشمی و براق‌تر تبدیل می‌شود.

موهای صاف‌تر

بسته به محصولات مورد استفاده، کراتینه مو می‌تواند موهای مجعد یا موج‌دار را صاف کند.

فرهای صاف‌تر

کراتینه مو نباید باعث صاف شدن موها شود. فرمول‌های خاصی به سادگی وز شدن را کاهش می‌دهند و فرها یا جعدهای نرم‌تری ایجاد می‌کنند.

موهای قوی‌تر

با پر کردن کراتین از دست رفته در ساقه مو، روش‌های کراتینه می‌توانند موها را قوی‌تر و کمتر مستعد شکستگی کنند. برای برخی از افراد، این کار ممکن است منجر به بلندتر شدن موها شود، زیرا احتمال شکستن تارها کمتر است.

موهای ضخیم‌تر

علاوه بر تقویت مو، پر کردن کراتین از طریق کراتینه کردن مو می‌تواند موها را پرپشت‌تر نشان دهد. اگر تصمیم به این کار دارید، حتما به آرایشگر خود در مورد آنچه می‌خواهید از این درمان نتیجه بگیرید بگویید. آن‌ها می توانند محصولات و فرآیند را تنظیم کنند تا به شما در دستیابی به آنچه به دنبال آن هستید کمک کنند.

بیشتر بخوانید: درمان شپش سر، انواع روش‌ها خانگی و دارویی و طول درمان

عوارض کراتینه مو با خطر فرمالدئید چقدر جدی است؟

بخشی از مشکل فرمالدئید در کراتینه این است که محصولات ممکن است حاوی فرمالدئید بسیار بیشتری نسبت به آنچه تبلیغ می‌شود باشند.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2014 روی مارک‌های کراتین عرضه شده در آفریقای جنوبی نشان داد که 6 محصول از 7 محصول حاوی 0.96 تا 1.4 درصد فرمالدئید هستند که پنج برابر بیشتر از سطح ایمن توصیه شده 0.2 درصد است.

یک مطالعه در سال 2011 به طور مشابه سطوح بالاتری از فرمالدئید را در 4 مارک مختلف کراتینه نشان داد. شایان ذکر است که انجام کراتینه معمولا در سالن‌هایی انجام می‌شود که سایرین احتمالا در طول روز برای کراتینه مو به آنجا رفته و این کار را انجام می‌دهند.

آژانس ثبت مواد سمی و بیماری خاطرنشان می‌کند که قرار گرفتن در معرض سطح فرمالدئید 0.1 تا 0.5 قسمت در میلیون (ppm) می‌تواند باعث تحریک بینی و چشم، اثرات عصبی و افزایش خطر آسم و آلرژی شود. در سطوح 0.6 تا 1.9 ppm، افراد ممکن است اگزما یا تغییراتی در عملکرد ریه خود تجربه کنند.

مطالعه سال 2011 که در بالا ذکر شد نشان داد که غلظت فرمالدئید در سالن در طول بخش سشوار یک روند کراتینه از 0.08 تا 3.47 ppm بود. در طول بخش اتوی صاف درمان، از 0.08 تا 1.05 ppm متغیر بود. حد بالایی هر دو محدوده بسیار فراتر از آن چیزی است که اکثر مردم می‌توانند تحمل کنند.

اگر فقط یک کار را انجام می دهید، ممکن است اثرات زیادی را احساس نکنید. اما اگر یک آرایشگر هستید که به طور مرتب در سالن کار می‌کنید، این نوع قرار گرفتن در معرض می تواند تاثیر بیشتری بر سلامتی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: شوره سر، عوامل و راه‌های درمان به روش پزشکی و خانگی

عوارض کراتینه مو در مورد گزینه‌های بدون فرمالدئید چگونه است؟

فرمالدئید عامل اصلی ایجاد عوارض کراتینه مو است که با نام‌های دیگر روی بسته‌بندی ثبت می‌شود|سیوطب

انواعی از کراتینه بدون فرمالدئید در سال‌های اخیر ظاهر شده‌اند، اما ممکن است مشکلات برچسب‌گذاری نیز داشته باشند. به صورتی که این ماده را در خود داشته باشند، اما بیان نکنند یا روش‌های دیگری را برای ثبت آن استفاده کنند.

در برخی موارد، سازنده ممکن است فرمالدئید را با نام دیگری فهرست کند، مانند:

 • آلدهید
 • آلدهید پیوند خورده
 • فرمالین
 • آلدهید فرمیک
 • متاندیول
 • متانال
 • متیل آلدهید
 • متیلن گلیکول
 • متیلن اکسید
 • اسید مربیکید

در برخی دیگر، این محصول ممکن است حاوی مواد نگهدارنده‌ای باشد که فرمالدئید تولید می‌کنند، مانند:

 • بنزیل همی فرمال
 • دیازولیدینیل اوره
 • ایمیدازولیدینیل اوره
 • کواترنیوم-15

بیشتر بخوانید: ۱۰ بافت مو مناسب؛ آشنایی با ساده‌ترین و زیباترین روش‌ها

گزینه‌های جایگزین برای جلوگیری از عوارض کراتینه مو

اگر در مورد عوارض کراتینه مو و خطر قرار گرفتن در معرض فرمالدئید نگران هستید، راه‌های دیگری برای دستیابی به اثرات مشابهی وجود دارد.

 • حالت دادن حرارتی با سشوار یا اتوی مو می‌تواند به طور موقت موهای شما را صاف کند
 • شما همچنین می‌توانید با مرطوب نگه داشتن مو خود سعی کنید آن را قوی و سالم نگه دارید (مخصوصا اگر از ابزارهای سبک حرارتی استفاده می‌کنید).
 • سعی کنید موهای خود را تا حد امکان کمتر بشویید، زیرا شامپو می‌تواند چربی طبیعی مو را از بین ببرد.

همچنین می‌توانید از محصولات حاوی مرطوب کننده‌های طبیعی استفاده کنید، مانند:

 • روغن زیتون
 • روغن آرگان
 • روغن نارگیل
 • روغن آفتابگردان

بیشتر بخوانید: ریزش مو و پیشگیری با آسان‌ترین، ماندگارترین و ارزان‌ترین روش‌ها

عوارض کراتینه مو

عوارض کراتین مو می تواند باعث بروز سرطان باشد|سیوطب

برخی از عوارضی که بیماران از آن شکایت دارند به شرح زیر است.

احتمال ابتلا به سرطان

تمام روش‌های معروف کراتینه شامل استفاده از فرمالدئید است. این ماده سرطان‌زا بوده و جزء اصلی در تهیه ماده مورد استفاده در کراتینه مو است. بیشتر سالن‌ها و سالن‌های زیبایی از فرمالدئید استفاده می‌کنند و در صورت استفاده از فرمالدئید بخار تولید می‌شود. بخار به وجود آمده به میزان اندکی می‌تواند جذب پوست شود.

همین فرایند می‌تواند باعث شود که اشخاص بدون آگاهی و به صورت ناگهانی درگیر بیماری سرطان شوند. در سالن‌های زیبایی و بازار فروش مواد آرایشی و بهداشتی کمتر محصولی وجود دارد که فرمالدئید نداشته باشد.

ریزش بیش از حد مو از عوارض کراتینه مو

بسیاری از افراد از ریزش موها خود به دلیل انجام کراتینه مو شکایت دارند. حتی اگر آن‌ها از محصولات تایید شده توسط سالن‌ها و سالن‌ها استفاده می‌کنند، اما احساس می‌کنند که موهای زیادی در هفته اول از دست داده‌اند. ریزش مو آن‌قدر محسوس است که افراد پس از درمان از داشتن موهای کم پشت شکایت دارند. بنابراین، توصیه می‌شود قبل از انجام هرگونه روش زیبایی مو مانند کراتینه، با کمک یک متخصص پوست روند کار بررسی شود. عوارض کرایتنه می‌تواند تاثیر معکوسی بر زیبایی شما داشته باشد.

عوارض کراتینه مو می‌تواند بدتر شدن بافت مو باشد

در ابتدا افرد احساس خوشحالی می‌کنند، زیرا موها پر از درخشندگی و زیبایی به نظر می‌رسند. اما پس از انجام کار در عرض چند هفته، آن‌ها از داشتن بافت ضعیف مو شکایت دارند. خانم‌ها احساس می‌کنند موهایشان به هم ریخته، خشک شده و کم رنگ است.

واکنش‌های آلرژیک از عوارض کراتینه مو

برخی از افراد از بروز واکنش‌های آلرژیک در هنگام انجام کراتینه شکایت دارند. علائم شامل بثورات و خارش است. بنابراین برای جلوگیری از واکنش‌های آلرژیک، همیشه بهتر است قبل از مصرف این درمان‌ها با متخصص پوست و همچنین با یک آرایشگر مشورت کنید که می‌تواند تشخیص دهد که کدام محصول برای موهای شما مناسب است. در صورت داشتن هرگونه واکنش آلرژیک در گذشته این نکته را به آن‌ها یادآور شوید.

بیشتر بخوانید: برای درمان موخوره، راهی جز کوتاه کردن مو وجود دارد؟

کلام آخر درباره عوارض کراتینه مو

انجام کراتینه مو می‌تواند روشی موثر برای داشتن موهایی صاف‌تر و درخشان‌تر باشد، اما معمولا شامل استفاده از فرمالدئید می‌شود که می‌تواند منجر به طیف وسیعی از عوارض کراتینه مو شود. در حالی که برخی از تولیدکنندگان محصولاتی را تبلیغ می‌کنند که گفته می‌شود فاقد فرمالدئید هستند، بسیاری از این محصولات هنوز حاوی نوعی فرمالدئید بوده و به بازار عرضه می‌شوند.

مشخص نیست که آیا انجام گاه به گاه کراتینه اثرات طولانی مدتی بر سلامتی دارد یا خیر، اما اگر به خصوص حساس هستید یا آسم یا آلرژی دارید، ممکن است بخواهید از آن صرف نظر کنید. همچنین عوارض کراتینه مو می‌تواند دامن‌گیر زنان باردار باشد یا در دوران شیردهی مشکلاتی را برای آن‌ها ایجاد کند.

منبع
thehansindia.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا