سرگرمی کودکانکودکان

9 آموزش اعداد با بازی | از چه سنی آموزش اعداد به کودک را شروع کنیم؟

فهرست محتوا نمایش

آموزش اعداد با بازی و یادگیری شمارش از اولین درس‌هایی است که در کودکی می‌آموزیم. باز کردن دریچه ریاضیات و یادگیری اعداد، مهارتی حیاتی است که در اولین سال‌های تحصیل باید به آن مسلط شد. آموزش اعداد با بازی معمولا در مهدکودک و کلاس اول دبستان توسط مربیان شروع می‌شود؛ اما مهارت‌های ریاضی را می‌توان زودتر از این سن به کودکان آموزش داد. مهارت‌های آموخته‌شده به فرزند باعث می‌شود هنگام معرفی مفاهیم ریاضی در مدرسه، کودک راحت‌تر با آن‌ها ارتباط برقرار کند.

آموزش شمارش اعداد به کودکان با استفاده از راهبردهای ساده‌ و سرگرم‌کننده بسیار آسان است و به علاقه‌مندی کودک به اعداد کمک می‌کند. بسیاری از استراتژی‌ها در هنگام آموزش اعداد با بازی، رفتار بچه‌ها را در شمارش، مستقل کرده و به آن‌ها اعتمادبه‌نفس می‌دهد.

دستیابی به درک درست اعداد به بچه‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های ریاضی خود را در آینده توسعه دهند و از همان ابتدا در خود استعداد و توانایی فهم ریاضیات را بیابند. بهتر است آموزش اعداد به کودکان با رویکردی صبورانه و جذاب انجام شود و در ذهن کودک تبدیل به یک کار دلهره‌آور نشود. در این مقاله از مجله سلامت سیوطب به معرفی راه‌های کاربردی آموزش اعداد با بازی به عنوان سرگرمی کودکان خواهیم پرداخت.

مزایای آموزش اعداد با بازی؛ یادگیری اعداد برای کودکان

کودکی در حال آموزش اعداد با بازی به وسیله انگشتان خود|سیوطب

آموزش اعداد به کودکان پیش‌دبستانی، آمادگی آن‌ها را برای سایر مفاهیم ریاضی در آینده مانند جمع و تفریق، افزایش می‌دهد. یکی از راه‌های شروع این آموزش‌ها آن است که سن فرزند خود را با انگشتانش به او نشان دهید و سپس از او نیز بخواهید که همین کار را انجام دهد.

اگر کودک آمادگی الگوبرداری از این رفتار را ندارد، نشان دادن به او را ادامه دهید. درنهایت، او تعداد صحیح انگشتان خود را بالا نگه خواهد داشت. پس از انجام این کار، او را تشویق کنید. هدف از آموزش اعداد با بازی نشان دادن و مدل‌سازی مفاهیم است تا زمانی که کودک آن‌ها را درونی کرده و بتواند از آن‌ها الگوبرداری کند. هل دادن یا سرزنش باعث ایجاد اضطراب در کودک می‌شود و باید از آن اجتناب کرد.

بیشتر بخوانید: سنگ، کاغذ، قیچی، بازی ساده اما پر از تکنیک

کودک در چه سنی باید اعداد را تشخیص دهد؟ و یاد دادن اعداد به کودکان از کی باید آغاز شود؟

کودکان در همان ابتدای زندگی خود در معرض اعداد قرار می‌گیرند، چه با تشخیص الگو و چه با توانایی تشخیص مقادیر کمیت؛ بنابراین کودکان می‌توانند از همان دوران پیش‌دبستانی شروع به یادگیری اعداد کنند. ازآنجایی‌که ریاضیات همه‌روزه در اطراف ما در شکل‌های متفاوتی یافت می‌شود، فرصت‌های زیادی برای تشویق حفظ اعداد در میان بچه‌ها وجود دارد.

در حدود سن دوسالگی، برخی از کودکان شروع به تشخیص اعداد می‌کنند، اما این مورد، نقطه عطفی استاندارد نیست. برخی از کودکان اعداد و حروف را سریع‌تر از بقیه تشخیص می‌دهند؛ بنابراین، تعجب نکنید اگر تشخیص اعداد توسط کودک شما بسیار بیشتر از کودکی دیگر طول بکشد. گاهی اوقات، چهار تا پنج سال برای آنکه بچه‌ها اعداد را به طور منظم شناسایی کنند، زمان لازم است.

بیشتر بخوانید: یک قل دو قل؛ سخت و سنگی اما دوست‌داشتنی

چه زمانی اعداد را به کودکان آموزش دهیم؟ خیلی زود دست به کار نشوید

قرار گرفتن در معرض اعداد زود شروع می‌شود. چند بار انگشتان پای نوزادتان را با صدای بلند شمرده‌اید؟ معرفی اعداد را از 18 ماهگی تا 2 سالگی به کودک خود آغاز کنید. در این سن، آن‌ها از شعرخوانی اعداد لذت خواهند برد. ممکن است اشیاء ساده مانند دو سیب یا سه گربه را برای آن‌ها بشمارید. بسیاری از بچه‌ها اعداد یک تا پنج را بدون نیاز به تلاش زیاد والدین یاد می‌گیرند زیرا این اعداد به طور منظم در زندگی روزمره کاربرد دارند. به‌عنوان‌مثال، از فرزندتان بخواهید یک جعبه یا دو عدد ماشین به شما بدهد. این کارهای ساده روزانه بدون زحمت زیاد، درک اعداد را برای کودک شما ساده خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: فرصت بازی کلاغ پر با کودکان را از دست ندهید

نمونه‌هایی از آموزش شمارش به کودکان؛ آموزش اعداد به کودکان با شعر یا بازی

راه‌های زیادی برای مدل‌سازی مفاهیم اعداد اولیه و شمارش وجود دارد. به عنوان مثال، وقتی غذا را با قاشق در بشقاب کودک می‌ریزید، قاشق‌ها را با صدای بلند بشمارید. هنگام رنگ‌آمیزی، یک مداد رنگی به کودک خود بدهید و بگویید: این یک مداد رنگی است. دو تا به او بدهید و بگویید: این دو مداد رنگی است. به اشیایی در خانه اشاره کرده و آن‌ها را برای فرزندتان بشمارید. شمردن را به بخشی طبیعی از تعاملات خود با فرزندتان تبدیل کنید، او حتی متوجه آنکه در حال یادگیری است نمی‌شود.

 به یاد داشته باشید که آموزش اعداد با بازی مهم‌ترین بخش معرفی عددها به کودک است و اگر او فورا این کار را انجام نداد ناامید نشوید. به طور منظم الگوسازی را در دستور کار خود قرار دهید. درنهایت شروع به یادگیری و نشان دادن آن خواهد کرد.

در حین رنگ‌آمیزی، همان‌طور که کودک شروع به شمارش می‌کند، از او بخواهید که یک شی مانند مداد رنگی را در دست شما قرار دهد. صبر کنید تا او پاسخ دهد. در صورت پاسخ ندادن یک مداد رنگی بردارید و بگویید: این یک مداد رنگی است. به این آموزش اعداد با بازی به صورت دوره‌ای ادامه دهید. درنهایت، کودک آنچه را که خواسته‌اید انجام می‌دهد و مداد رنگی را در دست شما می‌گذارد. بعد از اینکه این رفتار را به طور مداوم انجام داد، از او بخواهید دو شی و سپس سه مورد و… را در دست شما قرار دهد.

بیشتر بخوانید: نگاهی عمیق‌تر به بازی قایم موشک

آموزش اعداد برای کودکان بزرگتر؛ روش‌های ساده برای آموزش اعداد برای پیش دبستانی

برای آموزش اعداد با بازی در کودکان 3 و 4 ساله شمارش اسباب‌بازی تمرین مناسبی خواهد بود. حیواناتی که بچه‌ها دارند و حلقه‌های روی‌هم، اسباب‌بازی‌های خوبی برای شروع هستند. با این نوع اسباب‌بازی‌ها علاوه بر آموزش اعداد با بازی، نام رنگ‌ها را نیز در حین شمارش، آموزش خواهید داد. هنگام‌ کار کردن با کودک 3 یا 4 ساله فعالیت را در حالت بازیگوشی نگه‌داشتن حائز اهمیت است.

آموزش اعداد با بازی و تعامل لذت‌بخش از مهم‌ترین جنبه‌های یادگیری در سنین کودکی است. به جای تمرکز بر آموزش اعداد با بازی در زمان بازیگوشی کودک، یادگیری را به لحظات قابل‌آموزش موکول کنید.

بیشتر بخوانید : بازی خاطره انگیز لی لی حوضک

نحوه آموزش اعداد با بازی به کودکان؛ آشنایی با بهترین روش آموزش اعداد به کودکان

برای آموزش اعداد با بازی نکات و ‌ترفندهایی مختلفی وجود دارد. یادگیری اعداد، ساده‌ و سرگرم‌کننده‌تر ازآنچه تصور می‌شود خواهد بود. در ادامه به معرفی برخی روش‌های ساده برای آموزش اعداد به کودکان خواهیم پرداخت.

1. استفاده از شعر و آهنگ؛ روشی عالی برای آموزش اعداد به کودکان 4 ساله

ریتم و آهنگ یکی از ساده‌ترین راه‌های آموزش اعداد با بازی برای کودکان پیش‌دبستانی و مهدکودک است. برخی از شعرها برای آموزش اعداد با بازی که موردعلاقه بچه‌ها است عبارتند از:

من یکم و یک هستم……. ببین چه خوشگل هستم

صاف و اتوکشیده…….. نه کجم و خمیده

مثالی دیگر:

پنج خیلی مهربونه……. شبیه قلب می‌مونه

با یک دایره‌ای که…… داره زیرش دندونه

هنگام خواندن اعداد با این آهنگ‌ها انگشتان خود را نشان ‌دهید تا کودک عدد را با تعداد انگشتان مرتبط کند.

بیشتر بخوانید : اتل متل توتوله، گاو حسن و چند موضوع دیگر!

2. استفاده از اسباب‌بازی‌ها؛ آموزش اعداد به کودکان با بازی

آموزش اعداد با بازی بریکس چوبی طرح اعداد|سیوطب

اسباب‌بازی‌های بسیاری برای آموزش اعداد با بازی به کودکان وجود دارد که در دسته بازی‌های آموزشی قرار می‌گیرند؛ بنابراین اسباب‌بازی‌های اعداد یکی از بهترین راه‌های یادگیری اعداد برای بچه‌ها هستند. این نوع آموزش اعداد با بازی به آن‌ها فرصت‌ می‌دهد تا اشیا را دست‌کاری کرده و در مغزشان با اعداد ارتباط برقرار کنند.

اعداد به‌خودی‌خود یک ایده انتزاعی هستند. کودکان پیش‌دبستانی و مهدکودک هنگام کار با چوب آن را بهتر درک می‌کنند. مهارت‌های ریاضی باید قبل از حرکت به سمت انتزاع، برای کودکان قابل‌لمس شوند؛ بنابراین اسباب‌بازی‌های اعداد این فرصت را در اختیار بچه‌ها قرار می‌دهند تا چگونگی اعداد را درک کنند. در ادامه به تعدادی از اسباب‌بازی‌های اعداد موردعلاقه کودکان پیش‌دبستانی و مهدکودک می‌پردازیم:

بیشتر بخوانید : اوریون، ویروسی با عوارضی ساده تا احتمال خطر ناشنوایی و مرگ

  • تکمیل تخم‌مرغ؛ آموزش اعداد با شکل و اسباب بازی با کودکان

آموزش اعداد با بازی تکمیل تخم‌مرغ رنگی|سیوطب

این اسباب‌بازی تخم‌هایی دارد که از وسط جدا شده و بچه‌ها باید تخم‌ها را باهم بر اساس شماره و رنگ هماهنگ کنند. این تخم‌مرغ‌ها علاوه بر آموزش اعداد با بازی به مهارت‌های تشخیص رنگ در کودکان نوپا نیز کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید : درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان و ضرورت جراحی فالوپلاستی

  • پازل‌های اعداد؛ سرگرمی جذاب و بازی اعداد کودکان

آموزش اعداد با بازی پازل‌های اعداد|سیوطب

این پازل‌های اعداد دارای شماره در یک طرف و اشیاء در قسمت دیگر پازل هستند که از یک تا 20 تعریف شده‌اند. فرزند شما باید عدد را با تعداد صحیح اشیاء مطابقت دهد و قطعات پازل را کنار هم بگذارد.

بیشتر بخوانید: درمان شب ادراری کودکان به روش‌های پزشکی، روان‌درمانی و طب سنتی

  • تابلو شماره‌گیر یک روش عالی برای بازی اعداد برای کودکان

آموزش اعداد با بازی تابلوی شماره گیر |سیوطب

تابلوی شماره راهی عالی جهت آموزش اعداد با بازی و اتصال اعداد و اشیاء برای کودکان پیش‌دبستانی است. ابتدا باید تعداد هر تخته را مشخص و سپس تعداد صحیح چوب را روی هر تخته بگذارند.

بیشتر بخوانید: ۵ مراقبت‌های بعد ختنه؛ ساده ولی بسیار مهم برای تسریع روند درمان

  • آموزش اعداد با بازی بستنی‌های هوشمند؛ روشی جذاب برای یادگیری اعداد

آموزش اعداد با بازی بستنی هوشمند|سیوطب

اسباب‌بازی ریاضی عالی دیگر اسنک‌های هوشمند هستند. بچه‌ها روی ریاضیات اولیه و مهارت‌های حرکتی ظریف کار می‌کنند. آن‌ها باید جلد شماره‌دار را با تعداد صحیح نقاط مطابقت دهند. این مجموعه برای اعداد یک تا ده در دسترس است.

بیشتر بخوانید: درمان پا درد کودکان؛ معرفی همه راه‌های رفع درد پای خردسالان در خانه

3. کار کردن با پازل‌های اعداد؛ بهترین روش برای آموزش اعداد ریاضی با بازی

آموزش اعداد با بازی با پازل اعداد|سیوطب

پازل راه دیگری برای آموزش اعداد با بازی و همچنین تشویق کودکان به یادگیری و تشخیص اعداد است. آن‌ها یک راه آسان برای‌ ترکیب بازی و تشخیص حروف و اعداد هستند. اعداد و حروف گیره‌های کوچکی دارند که هرکدام در جای خود قرار می‌گیرند. این نوع بازی در واقع تمرین مهارت‌های حرکتی ظریف و درک اعداد را آسان می‌کند.

بیشتر بخوانید: علت بوی بد دهان کودک؛ از التهاب لوزه‌ها تا بیماری لثه

4. انگشتان دست و پا را بشمارید؛ آموزش اعداد یک تا ده پیش دبستانی

از ساده‌ترین و بهترین راه‌ها برای آموزش اعداد با بازی به کودکان، شمردن انگشتان دست و پا است. هنگامی ‌که انگشتان آن‌ها را شمردید، شروع به پرسیدن آنکه چند انگشت پا یا دست دارند، کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ درمان خانگی دل درد کودکان که باید آن‌ها را بدانید

5. اعداد را در زندگی روزمره بگنجانید؛ ساده‌ترین راه برای بازی با اعداد برای کودکان

اعداد همیشه در مقابل چشمان ما قرار دارند؛ بنابراین باید آن‌ها را در زندگی روزمره گنجاند. هنگام گرفتن شماره تلفن، نگاه کردن به ساعت یا شماره‌های موجود در لیست خرید، آن‌ها را به فرزند خود نشان دهید. اگر فرزندتان به چیدن میز کمک کرد، از او بخواهید به هر بشقاب یک چنگال بدهد و در حین قرار دادن آن‌ها را بشمارد.

اعداد همه‌جا، روی وسایل نقلیه، تابلوها و هر جای دیگری دیده می‌شوند. هنگام خرید علائمی‌ را مشاهده می‌کنید که اعداد، اقلام را فهرست می‌کند. اعداد در همه‌جا وجود دارند و هر چه بیشتر آن‌ها را به کودک خود گوشزد کنید، کودکان بیشتر آن‌ها را تشخیص می‌دهند.

بیشتر بخوانید: درمان تب کودکان و تاثیر شگفت انگیز مایعات و خوابیدن و گلاب

6. کتاب‌های شماره را بخوانید؛ آموزش اعداد به کودکان تا 20

کتاب‌ها دروازه‌ای عالی برای یادگیری هستند. کتاب‌ها اعداد و اشیاء را به بچه‌ها نشان می‌دهند و به کودک کمک می‌کند تا ایده‌های متفاوتی درباره اعداد و مهارت‌های ریاضی اولیه پیدا کند.

انواع کتاب‌های اعداد شگفت‌انگیز وجود دارد تا کودک را در معرض یادگیری شمارش قرار دهید. تمرکز این کتاب‌ها بر آموزش اعداد با بازی است و در حین استفاده، بچه‌ها حتی متوجه نمی‌شوند که در حال یادگیری هستند.

7. استفاده از چرتکه؛ آموزش جمع اعداد با بازی با یک وسیله قدیمی اما سرگرم کننده

آموزش اعداد با بازی چرتکه|سیوطب

چرتکه یک راه عالی برای ملموس کردن شمارش اعداد برای کودکان پیش‌دبستانی است. با افزودن عنصر فیزیکی دست‌کاری چرتکه، کودکان عمل پرش شمارش را با دقت بیشتری نسبت به آموزش فقط از طریق به خاطر سپردن درک می‌کنند.

8. نقاط را برای ‌ترتیب اعداد وصل کنید؛ بازی ریاضی و دقت

آموزش اعداد با بازی نقطه‌ها|سیوطب

علاوه بر آموزش اعداد با بازی به کودکان باید ‌ترتیب اعداد را نیز به آن‌ها آموزش داد. یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار، اتصال نقاط است. پرینت‌های نقطه‌ای را چاپ یا آن‌ها را در خانه بسازید. از تخته‌سیاه برای ایجاد یک‌شکل با نقاط شماره‌گذاری شده استفاده کنید و از فرزندتان بخواهید که نقاط را به هم متصل کند تا شکل را کشف کند. پس از تکمیل ‌ترتیب اعداد اجازه دهید شکل را رنگ کند.

9. فلش کارت راهی ساده اما موثر بازی برای آموزش اعداد به کودکان

آموزش اعداد با بازی فلش کارت|سیوطب

فلش کارت‌هایی با اعداد صفر تا نه بسازید و از آن‌ها برای آموزش اعداد با بازی به کودک استفاده کنید. به عنوان مثال اعداد را به ترتیب تصادفی قرار داده و به فرزندتان بگویید آن‌ها را به ترتیب صحیح مرتب کند.

یادداشت پایانی

بچه‌ها توان یادگیری سریع را دارند و مفاهیم را به راحتی درک می‌کنند. آموزش اعداد با بازی به کودکان مهدکودک کمک می‌کند تا اعداد را به راحتی درک کنند. کودکان پیش‌دبستانی تمایل بسیاری به حفظ اعداد دارند. با این‌ حال زمانی که تعداد اشیاء روزمره را به اعداد مرتبط ‌کنید، آن‌ها به‌ تدریج شروع به درک معنای اعداد خواهند کرد. هر کودکی منحصربه‌فرد و با سرعت خودش ریاضیات و شمارش اعداد را یاد می‌گیرد؛ بنابراین توصیه می‌شود از مقایسه توانایی‌های یادگیری کودکان مختلف خودداری شود. سپاس از اینکه تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید. سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول در مورد آموزش اعداد با بازی

1. سن آموزش اعداد به کودکان چقدر است؟

معرفی اعداد به کودکان را می‌توان از 18 ماهگی آغاز کرد. اما در این زمان انتظار یادگیری کامل یا ماندگاری آن در ذهن کودک را نداشته باشید.

2. آموزش اعداد با شعر و نقاشی تاثیر در یادگیری دارد؟

بله. آموزش اعداد، شعر، نقاشی و حتی حروف به کودکان با بازی و خواندن شعر و نقاشی بسیار موثر است. در این مطلب از سیوطب چندین نمونه از بازی‌های آموزشی برای اعداد را به کودکان معرفی کردهی‌ایم.

3. هدف از آموزش اعداد به کودکان چیست؟

آشنایی با اعداد، راحت‌تر شدن آموزش‌های پیش دبستانی و افزایش مهارت‌های ذهنی به کودک.

منبع
verywellfamily.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا