جراحی زیباییزیبایی

لیپوساکشن و لاغری، فواید جراحی و عوارض احتمالی

لیپوساکشن نیز از دسته جراحی‌های پرطرفدار، اما بسیار پرریسک است. تناسب اندام برای بسیاری از ما می‌تواند تنها در ورزش و رژیم غذایی خلاصه شود؛ اما تا به حال از خود پرسیده‌اید که چرا برخی افراد جراحی‌های زیبایی تهاجمی را برای رسیدن به تناسب اندام انتخاب می‌کنند؟

لیپوساکشن، یک چربی تکانی موثر

پاسخ این سوال می‌تواند تمکن مالی یا عدم صبر و حوصله برای رسیدن به این مهم در ازای وقت زیاد در باشگاه‌های تناسب اندام باشد. همچنین شاید برخی نتوانند ساعت‌های طولانی را گرسنه بمانند و از رژیم خاصی پیروی کنند. پاسخ این سوالات می‌تواند موارد بسیاری را شامل شود، اما آنچه در این نوع جراحی‌ها مطرح است معطوف به عوارض است تا نتایج نهایی که به دست می‌آید.

بنابراین اغلب متقاضیان این جراحی که اکثرا از گروه بانوان هستند، بیش از این که به هزینه و طول درمان فکر کنند، در پی پاسخی شفاف برای عوارض این جراحی هستند. در این نوشتار به شکل تخصصی و همه جانبه به این سوالات پاسخ داده‌ایم تا متقاضیان این جراحی زیبایی پرطرفدار بتوانند با نگاهی آگاهانه دست به انتخاب بزنند.

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن یک روش جراحی است که از روش ساکشن برای برداشتن چربی نواحی خاصی بدن مانند شکم، باسن، ران‌ها، بازوها یا گردن استفاده می‌کند. لیپوساکشن نیز این نواحی را شکل می‌دهد. نام‌های دیگر این جراحی تهاجمی شامل لیپوپلاستی و کانتورینگ بدن است.

توجه به این نکته بسیار ضروری خواهد بود که متقاضیان بدانند لیپوساکشن معمولا یک روش کلی کاهش وزن یا جایگزین کاهش وزن در نظر گرفته نمی‌شود. اگر اضافه وزن دارید، احتمالا از طریق رژیم غذایی و ورزش یا از طریق روش‌های درمان چاقی مانند جراحی بای پس معده نسبت به لیپوساکشن نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد. اگر چربی بدن‌تان در نقاط خاصی زیاد است، اما وزن بدن‌تان ثابت مانده، می‌توانید کاندیدای لیپوساکشن باشید.

بیشتر بخوانید: بوتاکس چقدر ماندگار است و چه عوارضی دارد؟

موارد استفاده از جراحی لیپوساکشن

 • همان‌طور که در بالا اشاره شد لیپوساکشن عمدتا برای بهبود ظاهر استفاده می‌شود، نه اینکه فوایدی برای سلامت جسمانی داشته باشد. احتمالا اکثر افراد با اتخاذ شیوه زندگی سالم، رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و برنامه خواب سالم به نتایج مشابه یا بهتری دست خواهند یافت.
 • لیپوساکشن معمولا تنها در صورتی توصیه می‌شود که فرد با تغییر سبک زندگی به نتایج مطلوب نرسیده باشد. در این صورت می‌تواند نواحی چربی را که به ورزش و رژیم غذایی مقاوم هستند درمان کند.
 • هنگامی که یک فرد وزن اضافه می‌کند، اندازه و حجم هر سلول چربی افزایش می‌یابد. لیپوساکشن باعث کاهش تعداد سلول‌های چربی در نواحی جدا شده می‌شود.
 • افراد باید قبل از تصمیم‌گیری در مورد انجام این کار، مزایا و معایب لیپوساکشن را با پزشک خود در میان گذارند. لیپوساکشن فقط باید پس از بررسی دقیق انجام شود.

مناطق زیر معمولا هدف جراحی لیپوساکشن هستند:

 • شکم
 • پشت
 • باسن
 • قفسه سینه
 • زانوهای داخلی
 • باسن
 • پهلوها
 • یقه و ناحیه زیر چانه
 • ران یا بیرونی ران و ران داخلی
 • بازوهای بالایی

چند نکته مهم

فرد باید بالای 18 سال سن داشته و از سلامت کامل برخوردار باشد. افرادی که دارای مشکلات گردش خون هستند، مانند بیماری عروق کرونر، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف دارند، نباید تحت لیپوساکشن قرار گیرند.

هنگامی که وزن اضافه وجود داشته باشد، سلول‌های چربی در اندازه و حجم افزایش می‌یابند. در واقع لیپوساکشن تعداد سلول‌های چربی را در یک ناحیه خاص کاهش می‌دهد. گفتنی است که مقدار چربی برداشته شده به ظاهر ناحیه و حجم چربی بستگی دارد. خوشبختانه تغییرات کانتور به طور کلی دائمی هستند، البته تا زمانی که وزن فرد ثابت بماند.

لازم به ذکر است که به نسبت رنگ پوست و خاصیت ارتجاعی آآن، نتیجه جراحی می‌تواند از فردی به فرد دیگر متغیر باشد. از این رو اگر پوست فرد نازک و دارای خاصیت ارتجاعی ضعیفی باشد، ممکن است پوست مناطق تحت درمان شل به نظر برسد. توجه داشته باشید، لیپوساکشن فرورفتگی سلولیت یا سایر بی‌نظمی‌های سطح پوست را بهبود نمی‌بخشد. به همین ترتیب، این جراحی علائم کشش را از بین نخواهد برد.

برای اینکه کاندیدای لیپوساکشن شوید، باید سلامت عمومی شما را پزشک تایید کند، بنابراین مواردی که می‌تواند روند پیچیده برای جراحی پدید آورد مانند محدودیت جریان خون، بیماری عروق کرونر، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف مانع از انجام این جراحی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: قبل از جراحی بینی، این مطلب را بخوانید

مراقبت‌های قبل از جراحی لیپوساکشن

لیپوساکشن یک روش تهاجمی برای لاغری است|سیوطب

رعایت موارد زیر بسیار مهم و حساس است:

غذا و داروها

 • قبل از انجام عمل با جراح خود در مورد آنچه از جراحی انتظار دارید صحبت کنید. جراح سابقه پزشکی شما را بررسی خواهد کرد و در مورد هرگونه بیماری که ممکن است داشته باشید و هر دارو، مکمل یا گیاهی که مصرف می‌کنید سؤال می‌کند
 • باید حداقل سه هفته قبل از عمل، مصرف برخی داروها مانند داروهای رقیق کننده خون یا NSAIDها را متوقف کنید. همچنین ممکن است لازم باشد قبل از عمل آزمایش‌های آزمایشگاهی خاصی را نیز انجام دهید
 • قبل از عمل، بیمار باید تحت برخی آزمایش‌های سلامتی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که برای جراحی مناسب است
 • افرادی که به طور منظم از آسپرین و داروهای ضدالتهابی استفاده می‌کنند باید حداقل دو هفته قبل از جراحی مصرف آن‌ها را قطع کنند
 • ممکن است از زنان خواسته شود که مصرف قرص‌های ضد بارداری را متوقف کنند
 • ممکن است از بیماران مبتلا به کم خونی خواسته شود که مکمل‌های آهن مصرف کنند
 • فرد باید یک فرم رضایت نامه را امضا کند. این مورد تایید می‌کند که آن‌ها کاملا از خطرات، مزایا و جایگزین‌های احتمالی برای این روش آگاه هستند

سایر اقدامات احتیاطی

در صورتی که تنها نیاز به برداشتن مقدار کمی چربی باشد، جراحی ممکن است در مطب انجام شود. اگر مقدار زیادی از چربی برداشته شود یا نیاز به چندین جراحی در طول یک جراحی باشد، امکان دارد عمل در بیمارستان صورت پذیرد و نیاز به یک روز بستری بیمار در بیمارستان باشد. بنابراین وجود یک مراقب پس از جراحی را در نظر داشته باشید.

اقدامات قبل از جراحی لیپوساکشن

قبل از عمل لیپوساکشن، جراح ممکن است دایره‌ها و خطوطی را روی نواحی بدن که قرار است تحت درمان قرار گیرند، مشخص کند. همچنین ممکن است عکس‌هایی گرفته شود تا بتوان تصاویر قبل و بعد را با هم مقایسه کرد.

نحوه انجام عمل لیپوساکشن بستگی به تکنیک خاصی دارد که توسط پزشک مشخص می‌شود. جراح بر اساس اهداف درمانی، ناحیه‌ای از بدن که باید درمان شود و اینکه آیا در گذشته روش‌های دیگری به غیر از لیپوساکشن روی بدن بیمار صورت گرفته است یا خیر، تکنیک مناسب را انتخاب می‌کند.

بیشتر بخوانید: عوارض بوتاکس چیست؟

روش و تکنیک‌های جراحی لیپوساکشن

Tumescent liposuction

لیپوساکشن تومسنت، رایج‌ترین نوع لیپوساکشن است. جراح یک محلول استریل (مخلوطی از آب نمک که به حذف چربی کمک می‌کند)، یک داروی بی‌حس کننده (لیدوکائین) برای تسکین درد و یک دارو (اپی نفرین) که باعث انقباض رگ‌های خونی می‌شود به ناحیه تحت درمان تزریق می‌کند. مخلوط مایع باعث تورم و سفت شدن ناحیه آسیب دیده می‌شود.

سپس جراح بریدگی‌های کوچکی روی پوست ایجاد می‌کند و لوله نازکی به نام کانولا را زیر پوست قرار می‌دهد. کانولا به یک خلا متصل است که چربی و مایعات را از بدن مکش می‌کند. مایع بدن ممکن است از طریق یک خط داخل وریدی (IV) دوباره پر شود.

Ultrasound-assisted liposuction (UAL)

لیپوساکشن به کمک اولتراسوند (UAL)، این نوع لیپوساکشن گاهی همراه با لیپوساکشن سنتی استفاده می‌شود. در طول UAL، جراح یک میله فلزی را وارد می‌کند که انرژی مافوق صوت را زیر پوست منتشر می‌کند. این کار باعث پاره شدن دیواره سلول‌های چربی و شکستن چربی برای حذف راحت‌تر می‌شود. نسل جدید UAL به نام لیپوساکشن با کمک VASER از دستگاهی استفاده می‌کند که می‌تواند خطوط پوست را بهبود بخشد و احتمال آسیب‌های پوستی را کاهش دهد.

Laser-assisted liposuction (LAL)

در این تکنیک از نور لیزر با شدت بالا برای تجزیه چربی و حذف استفاده می‌شود. در طول LAL، جراح یک فیبر لیزری را از طریق یک برش کوچک در پوست وارد می‌کند و رسوبات چربی را امولسیون می‌کند. سپس چربی از طریق یک کانول خارج می‌شود.

Power-assisted liposuction (PAL)

در این نوع لیپوساکشن از یک کانول استفاده می‌شود که در یک حرکت سریع عقب و جلو آمدوشد می‌کند. این ارتعاش به جراح اجازه می‌دهد تا چربی‌های سخت را راحت‌تر و سریع‌تر بیرون کشد. PAL می‌تواند گاهی باعث درد و تورم کمتری شود و به جراح اجازه دهد تا چربی را با دقت بیشتری از بین ببرد. اگر حجم زیادی از چربی باید برداشته شود یا اگر فرد قبلا تجربه عمل لیپوساکشن داشته باشد، جراح این روش را انتخاب کند.

بیشتر بخوانید : جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چه عوارضی دارند؟

اقدامات حین جراحی لیپوساکشن

برخی از روش‌های لیپوساکشن ممکن است فقط به بی‌حسی موضعی یا منطقه‌ای نیاز داشته باشند یا به عبارت دیگر بیهوشی محدود به یک ناحیه خاص از بدن را طلب کند. سایر روش‌ها می‌توانند نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشند که باعث ایجاد حالت موقتی بیهوشی می‌شود. بنابراین از یک آرام‌بخش استفاده خواهد شد که معمولا از طریق تزریق IV، صورت می‌گیرد.

تیم جراحی، فشار خون و سطح اکسیژن خون را در طول عمل کنترل می‌کند. در صورتی که از  بی‌حسی موضعی استفاده شده باشد، اما فرد در طول عمل احساس درد کند، پزشک نوع دارو و تزریقات آن را مجدد تنظیم خواهد کرد. به یاد داشته باشید این روش ممکن است تا چند ساعت طول بکشد که بسته به میزان حذف چربی از فردی به فرد دیگر متغیر است.

در صورت استفاده از بیهوشی عمومی، بیمار در اتاق ریکاوری از خواب بیدار خواهد شد. معمولا حداقل چند ساعت را در بیمارستان یا کلینیک می‌گذراند تا پرسنل پزشکی بتوانند بهبودی فرد را کنترل کنند. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، اگر جراحی در بیمارستان صورت گیرد، ممکن است بیمار یک شب در بیمارستان بستری شود که دچار کم‌آبی یا شوک از دست دادن مایعات نشود.

مراقبت‌های بعد از جراحی لیپوساکشن

 • تجربه کمی درد، تورم و کبودی بعد از عمل، انتظار دور از ذهنی نیست. جراح ممکن است داروهایی را برای کنترل درد و آنتی بیوتیک‌ها را برای کاهش خطر عفونت تجویز کند.
 • پس از عمل، پزشک محل برش‌های را باز می‌گذارد و درن‌های موقتی را برای تخلیه مایع قرار دهد. معمولا برای چند هفته نیاز به پوشیدن لباس‌های فشرده خواهید داشت که به کاهش تورم کمک می‌کند.
 • ممکن است لازم باشد چند روز قبل از بازگشت به کار و چند هفته قبل از آغاز دوباره فعالیت‌های عادی مانند ورزش استراحت داشته باشید.
 • در طول این مدت، وجود برخی از بی‌نظمی‌های کانتور طبیعی است.
 • پس از لیپوساکشن، تورم معمولا در عرض چند هفته کاهش می‌یابد. در این زمان، ناحیه تحت درمان باید حجیم‌تر به نظر برسد. در عرض چند ماه، ناحیه تحت درمان ظاهری لاغرتر به خود می‌گیرد.

طبیعی است که پوست با افزایش سن استحکام خود را از دست دهد، اما نتایج لیپوساکشن به طور کلی تا زمانی که ثبات وزن وجود داشته باشد، ماندگار هستند. اگر بعد از لیپوساکشن اضافه وزن تجربه شود، ممکن است توزیع چربی تغییر کند. به عنوان مثال، ممکن است تجمع چربی در اطراف شکم را مشاهده کنید.

مزایای استفاده از جراحی لیپوساکشن

لیپوساکشن معمولا برای اهداف زیبایی انجام می‌شود، اما گاهی اوقات برای درمان برخی از بیماری‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل:

Lymphedema

 یک بیماری مزمن یا طولانی مدت است که در آن مایع اضافی موسوم به لنف در بافت‌ها جمع می‌شود و باعث ادم یا تورم می‌شود. ادم معمولا در بازوها یا پاها رخ می‌دهد. گاهی اوقات از لیپوساکشن برای کاهش تورم، ناراحتی و درد استفاده می‌شود.

Gynecomastia

ژنیکوماستی در واقع به مواقعی اطلاق می‌شود که چربی در زیر سینه‌های مردان تجمع می‌کند که می‌توان با کمک این جراحی به بهبود وضعیت کمک کرد.

Lipodystrophy syndrome

سندرم لیپودیستروفی یا تجمع چربی در یک قسمت از بدن و از بین رفتن آن در قسمت‌های دیگر. لیپوساکشن می‌تواند ظاهر بیمار را با توزیع طبیعی‌تر چربی بدن بهبود بخشد.

Extreme weight loss after obesity

این مورد کاهش وزن شدید پس از چاقی است. فردی که دچار چاقی بیمارگون است، پس از لاغری حداقل 40 درصد از شاخص توده بدنی خود را از دست می‌دهد، بنابراین ممکن است برای برداشتن پوست اضافی و سایر ناهنجاری‌ها به این جراحی نیاز داشته باشد.

Lipomas

لیپوم‌ها تومورهای خوش خیم و چرب هستند.

بیشتر بخوانید: جراحی فک بالا و پایین و شرایط لازم برای عمل ارتوگناتیک

ریسک فاکتوهای جراحی لیپوساکشن

بیشتر متقاضیان لیپوساکشن، بانوان هستند|سیوطب

بهتر است در همین ابتدا بدانید که هر جراحی تهاجمی و برخی جراحی‌های غیر تهاجمی می‌تواند عوارضی از کبودی گرفته تا عوارض شدیدتر مانند آمبولی را در پی داشته باشند. البته بروز هر کدام از عوارض رابطه مستقیمی با انتخاب  پزشک و متخصص دارد. بنابراین مانند هر عمل جراحی بزرگ، لیپوساکشن خطرات مانند خونریزی و واکنش به بیهوشی را در پی دارد. عوارض احتمالی مخصوص لیپوساکشن عبارتند از:

کبودی شدید که پس از چند هفته بهبود می‌یابد.

التهاب و تورم ممکن است تا 6 ماه طول بکشد تا برطرف شوند و تجمع مایع زیر برش‌ها ادامه یابد.

ترومبوفلبیت، یک لخته خون در ورید ایجاد شده که باعث التهاب و عوارض بیشتر می‌شود.

بینظمیهای کانتور، پس از جراحی پوست ممکن است به دلیل حذف ناهموار چربی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست و التیام غیرعادی، برآمدگی، موج دار یا پژمرده به نظر برسد. این تغییرات امکان دارد دائمی باشند. آسیب زیر پوست ناشی از لوله نازک (کانولا) که در حین لیپوساکشن استفاده می‌شود، ممکن است ظاهر نازیبا و دائمی به پوست بدهد.

بیحسی، ناحیه آسیب دیده ممکن است برای مدتی بی‌حس شود، اما این موارد معمولا موقتی است.

عفونت، به ندرت ممکن است پس از جراحی لیپوساکشن عفونت پوستی رخ دهد. گاهی اوقات نیاز به درمان جراحی دارد و خطر ایجاد اسکار وجود دارد.

سوراخ داخلی، به ندرت کانولایی که بیش از حد عمیق نفوذ می‌کند ممکن است اندام داخلی را سوراخ کند. بنابراین حتمال نیاز به جراحی ترمیمی اضطراری وجود دارد.

مرگ، در واقع بیهوشی با خطر مرگ همراه است.

مشکلات کلیوی یا قلبی، با تزریق یا مکش مایعات، تغییر در سطح مایعات بدن ممکن است باعث مشکلات کلیوی یا قلبی شود.

آمبولی، تکه‌های چربی شل شده ممکن است جدا شده و در یک رگ خونی گیر کرده و در ریه‌ها جمع شوند یا به مغز بروند. آمبولی چربی یک اورژانس پزشکی به حساب می‌آید که گرچه امکان بروز دارد، اما در شرایط خاص و به ندرت رخ می‌دهد.

ادم ریویف گاهی اوقات وقتی مایع به بدن تزریق می‌شود، در ریه‌ها تجمع می‌یابد.

واکنش آلرژیک، بیمار ممکن است به داروها یا مواد مورد استفاده در حین جراحی حساسیت داشته باشد.

سوختگی پوست، حرکت کانولا ممکن است باعث سوختگی اصطکاکی پوست یا اعصاب شود.

سمیت لیدوکائین، لیدوکائین یک بی‌حس کننده است که اغلب با مایعات تزریق شده در حین لیپوساکشن برای کمک به کاهش درد تجویز می‌شود. اگرچه به طور کلی این تزریق بی‌خطر است، اما در شرایط نادر سمیت لیدوکائین ممکن است رخ دهد و باعث مشکلات جدی قلب و سیستم عصبی مرکزی شود.

به خاطر داشته باشید اگر جراح روی سطوح بزرگ‌تر بدن کار کند یا چندین روش را در طول یک عمل انجام دهد، خطر عوارض افزایش می‌یابد.

آیا لیپوساکشن قابل برگشت است؟

اگر وزن اضافه نشود، قابل برگشت نیست چون سلول‌های چربی ناحیه در این جراحی نابود می‌شوند. بنابراین پس از این عمل، نیاز به رژیم خاصی نیست. در صورت افزایش وزن بیشتر از 7 یا 8 کیلو، امکان چاقی غیرعادی در برخی نواحی وجود دارد.

جمع‌بندی پایانی

آمار نشان داده کسانی که بیشتر از نتایج راضی هستند معمولا افرادی بودند که مزایا و معایب را قبلا به دقت در نظر گرفته‌اند. این افراد از آنچه انتظار می‌رود مطلع می‌شوند. جراح واجد شرایط و با تجربه را انتخاب می‌کنند و جزئیات را به دقت با جراح خود در میان می‌گذارند تا یک جراحی لیپوساکشن موفق را تجربه کنند.

منبع
mayoclinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا