بیماریقلب

پایین آوردن فشار خون با آبلیمو؛ 11 خوردنی کاهنده فشار خون و باورهای غلط

پایین آوردن فشار خون با آبلیمو یکی از روشهای سنتی برای کنترل فشار خون مطرح می‌شود. اما آیا واقعا آبلیمو می‌تواند در فشار خون بالا نقش کاهنده فشار خون را بازی کند؟ از نظر علمی‌آبلیمو می‌تواند در کاهش فشار خون موثر واقع شود. براساس تحقیقات صورت گرفته مصرف روزانه آبلیمو تاثیر مستقیمی‌در کنترل فشار خود دارد.

پایین آوردن فشار خون با آبلیمو یک درمان خانگی و فوری به شمار می‌رود که در مواقع ضروری برای کنترل فشار خون بالا کاربرد دارد. در این مقاله از سیوطب روش استفاده از آبلیمو برای کاهش فشار خون و چند روش سنتی را بررسی خواهیم کرد.

برای پایین آوردن فشار خون چه بخوریم؟

رژیم غذایی سالم برای کاهش فشار خون در خانه | سیوطب

پیروی از یک رژیم غذایی سالم برای قلب برای همه افراد مبتلا به فشار خون بالا، از جمله افرادی که از داروهای کاهش دهنده فشار خون استفاده می‌کنند، توصیه‌ای جدی است. خوردن غذاهای حاوی مواد مغذی مانند پتاسیم و منیزیم ممکن است مفید باشد. فشار خون بالاشایع ترین عامل خطر قابل پیشگیری برای بیماری قلبی است.

بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان فشار خون بالا دارند. داروها از جمله مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)، معمولاً برای کاهش سطح فشار خون استفاده می‌شوند. با این حال، تغییرات سبک زندگی، از جمله اصلاح رژیم غذایی، می‌تواند به کاهش سطح فشار خون به محدوده مطلوب و کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی کمک کند.

یک رژیم غذایی سالم برای کاهش فشار خون و حفظ سطح مطلوب ضروری است. تحقیقات نشان داده است که گنجاندن برخی غذاها در رژیم غذایی شما، بویژه آنهایی که دارای مواد مغذی خاصی مانند پتاسیم و منیزیم هستند، سطح فشار خون شما را کاهش می‌دهند. برخی از بهترین غذا برای فشار خون بالا شامل موارد زیر است:

 • مرکبات: با کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا، به حفظ سلامت قلب شما کمک می‌کند
 • سالمون و سایر ماهی‌های چرب: ماهی‌های چرب سطح ترکیبات منقبض کننده عروق خونی به نام اکسی لیپین به کاهش سطح فشار خون کمک کنند
 • چغندر سوئیس: چغندر سوئیسی یک برگ سبز است که مملو از مواد مغذی تنظیم کننده فشار خون از جمله پتاسیم و منیزیم است.
 • دانه کدو تنبل: منبع غلیظی از مواد مغذی مهم برای کنترل فشار خون هستند، از جمله منیزیم، پتاسیم و آرژنین، یک اسید آمینه مورد نیاز برای تولید اکسید نیتریک، که برای آرامش عروق خونی و کاهش فشار خون ضروری است.
 • لوبیا و عدس: لوبیا و عدس سرشار از مواد مغذی هستند که به تنظیم فشار خون کمک می‌کنند، مانند فیبر، منیزیم و پتاسیم.
 • توت‌ها: توت‌ها منبع غنی آنتی اکسیدان‌ها از جمله آنتوسیانین‌ها هستند و برای کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا مفیدند.
 • پسته: بسیار مغذی است و مصرف آن با سطح فشار خون سالم مرتبط است. آنها سرشار از تعدادی مواد مغذی ضروری از جمله پتاسیم برای سلامت قلب و تنظیم فشار خون هستند.
 • هویج: هویج سرشار از ترکیبات فنلی مانند اسیدهای کلروژنیک، پی کوماریک و کافئیک است که به شل شدن عروق خونی و کاهش التهاب کمک می‌کند، که ممکن است به کاهش سطح فشار خون کمک کند.
 • کرفس: کرفس یک سبزی محبوب است که ممکن است اثرات مثبتی بر فشار خون داشته باشد. این حاوی ترکیباتی به نام فتالید است که ممکن است به شل شدن عروق خونی و کاهش سطح فشار خون کمک کند.
 • گوجه فرنگی: گوجه فرنگی و فرآورده‌های گوجه فرنگی سرشار از بسیاری از مواد مغذی از جمله پتاسیم و رنگدانه کاروتنوئیدی لیکوپن هستند. لیکوپن با اثرات مفید بر سلامت قلب به کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا کمک کند.
 • کلم بروکلی: کلم بروکلی به دلیل بسیاری از اثرات مفید آن بر سلامتی، از جمله سلامت سیستم گردش خون، شناخته شده است. به عنوان مثال، افزودن این سبزی چلیپایی به رژیم غذایی شما ممکن است راهی هوشمندانه برای کاهش فشار خون باشد.

پایین آوردن فشار خون اورژانسی در منزل؛ 4 دستورالعمل مهم

آرامش خود رادر زمان فشار خون بالا حفظ کنید | سیوطب

سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. اگر نگران هستید این کار ممکن است آسان نباشد، اما به یاد داشته باشید که آرام بودن در واقع می‌تواند فشار خون را کاهش دهد. بنشینید و روی تنفس خود تمرکز کنید. قبل از رها کردن، چند نفس عمیق بکشید و چند ثانیه نگه دارید و کارهای زیر را انجام بدهید:

 • اگر پزشک چیزی برای شما تجویز کرده است از داروهای فشار خون خود استفاده کنید.
 • یک فنجان چای هیبیسکوس یا بابونه نیز می‌تواند به شما کمک کند احساس آرامش کنید، ایده خوبی است که از این کیسه‌های چای تهیه کنید. با این حال، در این زمان از مصرف چای سیاه یا قهوه خودداری کنید.
 • شما همچنین می‌توانید یک تکه شکلات تلخ بخورید تا به ترشح اندورفین کمک کنید که شما را آرام می‌کند.

کاهش فشار خون بالا با آبلیمو، سیر و آبغوره

برخی از ترکیبات هستند که می‌توانند به کاهش سریع فشار خون بالا کمک کند. به طور عام مردم از آبلیمو، آبغوره و سیر استفاده می‌کنند. در ادامه این ترکیب‌ها را بررسی می‌کنیم.

ترکیب آبلیمو با آب را می‌توان قاتل فشار خون بالا معرفی کرد. چراکه به سرعت و موثر در کاهش فشار خون بالا موثر است. برای پایین آوردن فشار خون با آبلیمو؛ می‌توانید از ترکیب آبلیمو در آب استفاده کنید که اثرگذاری سریعی دارد. برای مداوم شدن اثر این ترکیب به صورت روزانه دو قاشق آبلیمو را در یک لیوان اب بریزید و بنوشید.

کاهش سریع فشار خون با سیر راهکار دیگری است که افراد دارای فشار خون بالا از آن بهره می‌برند. آلیسین موجود در سیر فعالیت پروتدین آنژیوتانسین را که مسئول افزایش فشار خون است کنترل می‌کند. ترکیب سیرخام با عسل می‌تواند اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

باورهای غلط برای کاهش فشار خون

در کنار همه روش‌هایی که برای کنترل و درمان فشار خون بالا وجود دارد؛ باورهای اشتباهی هم هستند که برخی به آنها باور دارند. دو باور غلط در این باره را در ادامه بررسی می‌کنیم.

پایین آوردن فشار خون با آبغوره یک باور اشتباه است. آبغوره می‌تواند باعث کاهش قند خون شود و چون علائم مشابهی با فشار خون دارد؛ افراد به اشتباه فکر می‌کنند با نوشیدن آبغوره فشار خون‌شان بهتر می‌شود.

دعا برای پایین آوردن فشار خون که اگر دعا اثر داشت امروز کسی درگیر آسیب‌ها و بیماری‌ها نبود.

یادداشت پایانی؛ پایین آوردن فشار خون با آبلیمو

همراه با سایر اصلاحات در شیوه زندگی، اتخاذ یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به میزان قابل توجهی سطح فشار خون را کاهش دهد و به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند. اگر سطح فشار خون بالا دارید یا به دنبال حفظ فشار خون سالم هستید، افزودن تعدادی از غذاهای ذکر شده در این مقاله به رژیم غذایی شما ممکن است کمک کننده باشد.

سوالات متداول؛ پایین آوردن فشار خون با آبلیمو

آیا لیمو می‌تواند فشار خون را فورا کاهش دهد؟

نوشیدنی لیمو حاوی چندین ماده معدنی است که ممکن است در کاهش فشار خون مفید باشد. کلسیم و پتاسیم هر دو می‌توانند فشار خون را در افرادی که از فشار خون بالا رنج می‌برند کاهش دهند. یک مطالعه نشان می‌دهد که آب لیمو می‌تواند به رساندن این عدد به محدوده طبیعی کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا