بیماری کودکانکودکان

پایین آوردن تب کودک با گلاب و معرفی 9 روش برای پایین اوردن تب بچه و بزرگسال

فهرست محتوا نمایش

پایین آوردن تب کودک با گلاب حقیقت یا باوری اشتباه؟ از دیرباز همواره از گلاب به عنوان یک عصاره آرام‌بخش، تسکین دهنده اعصاب و دارویی برای بهبود و رفع انواع مشکلات پوستی یاد می‌کنند، اما آیا پایین آوردن تب کودک با گلاب امکان‌پذیر است؟ گلاب یکی از پر مصرف‌ترین عرقیات گیاهی است که طبعی گرم و معتدل دارد.

علاوه بر گلاب موارد دیگری در خانه وجود دارد که به پایین آوردن تب کمک می‌کند. در این مقاله از سیوطب به بررسی پایین آوردن تب کودک با گلاب می‌پردازیم و روش‌های ساده دیگری را برای کاهش تب معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید!

پایین آوردن تب بزرگسالان با گلاب؛ سریع ترین روش پایین آوردن تب کودک

گلاب به عنوان یک ماده ضد باکتریایی و ضد التهابی در تسکین تنش‌های اعصابی و مشکلات پوستی نقش قابل توجهی دارد و در طب سنتی برای پایین آوردن تب کودک نیز از آن استفاده می‌شود. به همین دلیل از این مایع خوشبو و پرمصرف به صورت‌های مختلفی استفاده می‌شود.

روش اول: خوردن گلاب، راحت‌ترین روش پایین آوردن سریع تب کودک با گلاب

در این روش کافی است که مقداری گلاب را به فرد بیمار بدهید تا بنوشید. این مقدار برای بزرگسالان حدود نصف فنجان و برای کودکان حدود 2 قاشق چای‌خوری است. همچنین می‌توانید در طول بیماری برای کنترل تب بیمار، چند قطره گلاب را به تمام نوشیدنی‌های اضافه کنید. این کار باعث آرامش و راحتی خواب بیمار خواهد شد.

روش دوم: پاشویه با گلاب؛ پایین آوردن تب کودک در خواب

در این روش باید مقداری گلاب را به آب تشت تهیه شده برای پاشویه اضافه کنید. برای پاشویه می‌توانید پای بیمار را در تشت آب قرار دهید یا از پارچه‌ای نخی برای نم‌دار کردن پاها، پیشانی و دست‌های بیمار استفاده کنید. توجه داشته باشید که قرار دادن پاهای بیمار در تشت آب سریع‌تر تب کودک را پایین می‌آورد.

آیا تب دارای فواید هم هست؟ نقش آن در سلامت بدن چیست؟

تب نوعی سیستم دفاعی بدن و پایین آوردن تب کودک با گلاب در صورت شدت زیاد|سیوطب

تب یک بیماری نیست. علامت یا نشانه‌ مبارزه بدن با یک بیماری یا عفونت است. تب سیستم دفاعی بدن را تحریک و گلبول‌های سفید و سایر سلول‌های مبارز را برای مبارزه و از بین بردن عامل عفونت می‌فرستد.

بیشتر بخوانید: درمان تب کودکان؛ پایین آوردن تب کودک با گلاب! 

جدول زمانبندی درمان تب کودکان در سنین مختلف؛ سریع‌ترین روش پایین آوردن تب کودک

در پایین آوردن تب کودکان توجه به سن و میزان تب بسیار مهم است. زیرا خطر تب با توجه به سنین مختلف متفاوت است. به عنوان مثال تب 38 درجه سانتیگراد در کودکان 0 تا 3 ماه خطرناک است اما برای کودکان بزرگ‌تر میزان تب بالای 38.9 درجه سانتیگراد خطرناک است. در جدول زیر درمان و مراقبت‌های لازم برای تب کودکان در سنین مختلف آورده شده‌است.

سن دمای بدن چه کاری برای رفع آن باید انجام داد
0-3 ماه 38درجه سانتیگراد یا بالاتر مراجعه به پزشک حتی اگر کودک علائم دیگری نداشته باشد
3-6 ماه حداکثر 38.9 درجه سانتیگراد کودک را به استراحت و نوشیدن مایعات فراوان تشویق کنید. دارو لازم نیست اگر کودک به طور غیرعادی تحریک‌پذیر، بی‌حال یا ناراحت به نظر می‌رسد، به پزشک مراجعه کنید
3-6 ماه بالاتر از 38.9 درجه سانتیگراد با دکتر تماس بگیرید؛ او ممکن است توصیه کند که فرزندتان را برای معاینه بیاورید.
6-24 ماه بالاتر از 38.9 درجه سانتیگراد به کودک استامینوفن بدهید. اگر کودک 6 ماه یا بزرگ‌تر است، ایبوپروفن نیز مشکلی ندارد. برای دوز مناسب برچسب را با دقت بخوانید. به نوزاد یا کودک نوپا هرگز آسپرین ندهید. اگر تب به دارو جواب نداد یا بیش از یک روز طول کشید به پزشک مراجعه شود
2-17سال حداکثر 38.9 درجه سانتیگراد کودک را به استراحت و نوشیدن مایعات فراوان تشویق کنید. دارو لازم نیست اگر کودک به طور غیرعادی تحریک‌پذیر یا بی‌حال به نظر می‌رسد یا از ناراحتی قابل توجه شکایت می‌کند، به پزشک مراجعه کنید.
2-17 سال بیش از 38.9 درجه سانتیگراد اگر کودک ناراحت‌کننده به نظر می‌رسد، استامینوفن یا ایبوپروفن به او بدهید. برای دوز مناسب، برچسب دارو را به دقت مطالعه کنید و مراقب باشید که بیش از یک داروی حاوی استامینوفن، مانند برخی داروهای سرفه و سرماخوردگی، به کودک خود ندهید. از دادن آسپرین به کودکان یا نوجوانان خودداری کنید. اگر تب به دارو جواب نداد یا بیش از سه روز طول کشید به پزشک مراجعه کنید
18 سال به بالا حداکثر 38.9 درجه سانتیگراد استراحت کرده و مایعات فراوان مصرف شود. در این مرحله دارو لازم نیست. اگر تب همراه با سردرد شدید، سفتی گردن، تنگی نفس، یا سایر نشانه‌های غیرعادی بود، حتما پزشک را در جریان بگذارید
18 سال به بالا بالاتر از 38.9 درجه سانتیگراد در صورت وجود ناراحتی ناشی از تب استامینوفن، ایبوپروفن یا آسپرین مصرف کنید. برای دوز مناسب برچسب دارو را به دقت خوانده و مراقب باشید بیش از یک داروی حاوی استامینوفن مانند برخی از داروهای سرفه و سرماخوردگی مصرف نکنید. اگر تب به دارو پاسخ نداد، به طور مداوم 39.4 درجه سانتیگراد یا بالاتر بود یا بیش از سه روز طول کشید، به پزشک مراجعه کنید

درصورتی که کودک شما بیماری یا شرایط خاصی دارد، در صورت هرگونه تغییر، علائم یا تب با پزشک متخصص صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: تب در ناحیه شکم و سر کودک؛ بررسی ۵ علت و راهکارهای درمانی 

درمان خانگی تب کودکان و نوزادان؛ از کمپرس سرد تا پایین اوردن تب با گلاب

کمپرس سرد یا پایین آوردن تب کودک با گلاب!|سیوطب

برای درمان و پایین آوردن تب کودکان در خانه راهکارهای متفاوتی وجود دارد که در ادامه با تعدادی از آن‌ها آشنا خواهیم شد. با سیوطب همراه باشید.

1. کمپرس سرد روشی کاربردی برای پایین اوردن تب بچه

در حالی که کودک خواب است، یک دستمال مرطوب روی پیشانی او قرار دهید. این روش از جمله بهترین درمان‌های تب کودکان به شمار می‌رود. انجام این کار دمای بدن کودک را کاهش و ناراحتی او را به حداقل می‌رساند.

بیشتر بخوانید: درمان تب و لرز کودکان در خانه با درمان بزرگسالان فرقی ندارد! 

2. حمام ولرم با سرکه و نقش آن در کنار پایین آوردن تب کودک با گلاب عالی است

ترکیب سرکه با آب ولرم را با اسفنج به بدن کودک بمالید یا در وان حمام او بریزید. این روش با تبخیر آب از بدن او دما را کاهش خواهد داد. کودک را در آب با دمای اتاق حمام نکنید؛ چون می‌تواند باعث تغییر سریع و شدید دما و تشدید تب گردد.

بیشتر بخوانید: تب بر قوی برای کودکان؛ ۸ دارو و روش ساده برای پایین آوردن تب 

3. پایین آوردن سریع تب کودک با مصرف مایعات

هنگامی ‌که نوزادتان از تب رنج می‌برد، مایعات فراوانی به او بدهید. آب، آب میوه و ماست برای کاهش دما و بدن او مفید خواهد بود. با این کار مایعات بدن کودک تامین می‌شود و با افزایش میزان خروجی ادرار دمای بدن کاهش یافته و کم‌کم تب از بین می‌رود. مصرف مایعات نیز به مانند پایین آوردن تب کودک با گلاب بسیار موثر و مفید است.

بیشتر بخوانید: علت قطع نشدن تب در کودکان چیست؟ ۴ درمان خانگی باورنکردنی آن‌ را بدانید 

4. پایین آوردن تب کودک با پیاز؛ پیاز چه کمکی می‌کند؟

پیاز یکی از داروهای رایج و خانگی هندی برای تب در نوزادان محسوب می‌شود. به کاهش دمای بدن و تسکین درد بدن ناشی از تب کمک می‌کند. یک پیاز را به صورت خلالی برش داده روزی دوبار به پاهای او بمالید. به جز مالیدن، مصرف آب پیاز نیز در طول روز به پایین آوردن تب کودک کمک خواهد کرد.

5. حمام زنجبیل: موثرترین درمان‌ خانگی تب ویروسی

حدود دو قاشق غذاخوری پودر زنجبیل را در آب ولرم داخل وان کودک مخلوط کنید. به کودک یک حمام استاندارد 10 دقیقه‌ای در این آب بدهید. زنجبیل به تعریق کمک کرده و ناخالصی‌ها را از بین می‌برد. این یکی از موثرترین درمان‌های خانگی تب ویروسی در نوزادان به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: پایین آوردن تب کودک در سنین مختلف با ۵ روش عالی و کاربردی

6. درمان خانگی تب کودک با ماساژ روغن خردل و سیر

مانند زنجبیل، روغن خردل و سیر وقتی با هم ‌ترکیب شوند به یک عامل موثر برای تقویت تعریق و کمک به دفع سموم تبدیل می‌شود. سینه، پشت، گردن، کف دست و پاهای کودک را با این مخلوط ماساژ دهید. از آنجایی که ماساژ یک اثر آرامش‌بخش نیز دارد، برای قبل از زمان خواب کودک ایده‌آل به نظر می‌رسد. استفاده از ماساژ روغن خردل و سیر در کنار پایین آوردن تب کودک با گلاب زودتر جواب می‌دهد.

بیشتر بخوانید: تب چیست؟ درمان خانگی تب با موثرترین روش های فوق العاده | تب بر خانگی قوی 

7. سفیده تخم‌مرغ: باورنکردنی ولی موثر در رفع تب

خاصیت چسبناک سفیده تخم‌مرغ بسیار منحصر به فرد است که آن را به یک جاذب موثر گرما تبدیل می‌کند؛ زیرا در هنگام خشک شدن، مقدار زیادی انرژی حرارتی را از محیط اطراف خود جذب می‌کند. زرده را از سفیده جدا کرده و سفیده را کاملا هم بزنید تا بافتی یکدست پیدا کند. دو حوله کوچک را به مدت یک دقیقه در سفیده هم زده قرار دهید تا خیس بخورد و سپس آن را دور پای بچه حدود یک ساعت بپیچید.

8. لیمو و عسل؛ تقویت‌کننده‌های قوی سیستم ایمنی

پایین اوردن تب کودک با گلاب و همچنین چای لیمو و عسل عالی است|سیوطب

مقداری عسل را با آب لیموی تازه و نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل مخلوط کنید و روزی دو نوبت و هر مرتبه دو قاشق چایخوری به کودک بدهید تا تب او فروکش کند.

9. پایین آوردن تب کودک با سیب زمینی؛ برای پایین آوردن تب کودک چه کنیم؟

برای استفاده از سیب زمینی در درمان تب کودکان باید یک سیب زمینی خام را برش ورقه‌ای بزنید. سپس این ورقه‌های سیب زمینی را چند دقیقه در سرکه بگذارید تا سرکه به خوبی در آن جذب شود. سپس ورقه‌ها را 15 دقیقه روی پیشانی کودک قرار دهید.

یادداشت پایانی در مورد پایین آوردن تب کودک با گلاب

تب یکی از علائم شایع عفونت و التهاب است که در بیشتر موارد در خانه قابل رفع شدن است. معمولا نیازی به درمان پزشکی ندارد. با این حال، مصرف داروهای OTC دمای بدن فرد را کاهش و به او کمک می‌کند احساس راحتی بیشتری داشته باشند. برخی از داروها برای کودکان زیر سنین خاص مناسب نیستند و باید قبل از تجویز آن‌ها به کودک یا نوزاد، دوزهای مناسب را با پزشک یا داروساز بررسی کرد. سپاس که تا انتهای مقاله پایین آوردن تب کودک با گلاب از مجله سلامتی سیوطب با ما همراه بودید.

رایج‌ترین سوالات در مورد پایین آوردن تب کودک با گلاب و روش‌های خانگی

1. آیا گلاب تب بر است؟

بله. گلاب با داشتن خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی به کاهش تب کمک می‌کند و باعث ایجاد آرامش در بدن خواهد شد. به همین دلیل از گلاب در کاهش تب استفاده می‌کنند.

2. بهترین درمان‌های خانگی برای پایین آوردن تب کودک کدام است؟

استفاده از پیاز، حمام زنجبیل، ماساژ روغن خردل و سیر، سفیده تخم‌مرغ، ترکیب لیمو و عسل

3. چگونه تب کودک ۵ ساله را پایین بیاوریم؟

استامینوفن برای کودکان به صورت مایع و قرص‌های قابل جویدن عرضه می‌شود. اگر کودک استفراغ می‌کند و نمی‌تواند داروی خوراکی خود را نگه دارد، بهتر است به عنوان یک قرص در رکتوم (شیاف) قرار گیرد.

4. چگونه تب کودک ۷ ساله را پایین بیاوریم؟

ایبوپروفن برای نوزادان و کودکان به صورت مایع و قرص‌های جویدنی در دسترس است که به کودکان بزرگ‌تر نیز داده می‌شود. در مورد ایبوپروفن، به خاطر داشته باشید که دو نوع مختلف داروی مایع وجود دارد، یکی برای نوزادان و دیگری برای کودکان (از جمله کودکان نوپا و کودکان تا سن 11 سال). قطره‌های نوزاد قوی‌تر از دارو برای کودکان است.

5. پایین آوردن تب کودک با خیار جواب می‌دهد؟

بله. خیار به دلیل داشتن آب زیاد و خاصیت سردی که دارد باعث کاهش دمای بدن و جلوگیری از کم‌آبی خواهد شد.

منبع
mayoclinic.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا