بیماریبیماری های مفصلی

علائم دیسک کمر | نشانه‌هایی که با دیدن آن‌ها باید دنبال راه حل باشید

دیسک‌های ستون فقرات نقش مهمی در قسمت تحتانی کمر دارند و به عنوان جاذب ضربه بین مهره‌ها فعال هستند. این دیسک‌ها قسمت فوقانی بدن را پشتیبانی کرده و دامنه وسیعی از حرکات را به هر سمت امکان‌پذیر می‌کنند. اما زمانی می‌شود که همین کمک‌کننده‌های مفید، دچار مشکل شده و علائم دیسک کمر پدیدار می‌شوند.

اگر دیسک دچار فتق شود و برخی از مواد داخلی آن نشت کند، باعث کمر درد و احتمالا درد و علائم عصبی در ساق پا خواهد شد. پیدایش علائم دیسک کمر معمولا بدون دلیلی مشخص است. همچنین امکان دارد این اختلالات زمانی رخ دهند که شخص چیزی سنگین را بلند کرده یا قسمت پایینی کمر را بچرخاند. این موارد حرکاتی هستند که فشار بیشتری به دیسک‌ها وارد می‌کنند.

فتق دیسک کمر یک مشکل پزشکی گسترده است که اغلب افراد 35 تا 50 ساله را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما باید بدانیم که دیسک کمر فقط به خاطر فتق ایجاد نمی‌شود و دلایل بیشتری دارد. مواردی مانند دیسک کمر آب (دهیدره یا دیسک دژنره)، ترک‌های دیسک کمر، دیسک بیرون زده، دیسک جدا شده، دیسک مهاجر و… از این دست هستند.

چگونه فتق دیسک کمر ایجاد می‌شود

یک حلقه بیرونی محکم از قسمت داخلی ژل مانند هر دیسک محافظت می‌کند که به عنوان هسته پالپوسوس شناخته می‌شود. پیری و سایش عمومی موجب خواهد شد دیسک‌ها مقداری از مایعات خود را از دست دهند. این اتفاق باعث ضعف در انعطاف‌پذیری و اسفنجی شدن آن‌ها می‌شود. در نتیجه شاهد دیسک‌هایی صاف‌تر و سخت‌تر خواهیم بود.

این فرایند که به انحطاط دیسک معروف است، از اوایل زندگی شروع و اغلب در تصویربرداری‌های زمان بزرگسالی خود را نشان می‌دهد.

هنگامی که فشار یا استرس بر ستون فقرات وارد ‌شود، حلقه بیرونی دیسک ممکن است برآمده شود، ترک بخورد یا پاره شود. اگر این اتفاق در قسمت پایین کمر (ستون فقرات کمری) رخ دهد، بیرون زدگی دیسک ممکن است به ریشه عصبی نخاعی مجاور فشار بیاورد یا فشار مواد التهابی از داخل امکان دارد عصب را تحریک کنند. نتیجه این است که دردهای باسن و ساق پا شروع می‌شوند.

بیشتر بخوانید:  انواع کمربند طبی دیسک کمر و ویژگی‌های خاص هر کمربند

علائم دیسک کمر معمولا کوتاه مدت هستند

دیسک کمر می‌تواند بیماری درناکی باشد، اما جالب است که علائم دیسک کمر مدت زمان زیادی به جا نمی‌ماند. بیشتر افرادی که چنین علائمی را در زندگی تجربه می‌کنند، حتی اگر درمانی را در پیش نگیرند، فقط چند هفته شاهد آن‌ها خواهند بود. علائم بدون دخالت پزشکی خیلی زود برطرف می‌شوند.

بر اساس نظر متخصصان، علائم دیسک کمر بنابر سه دلیل می‌تواند برطرف شود:

 • بدن فتق را به عنوان یک ماده خارجی به شمار آورده و به آن حمله می‌کند. اندازه ماده فتق را کوچک کرده و میزان پروتئین‌های التهابی نزدیک ریشه عصب را کاهش می‌دهد.
 • با گذشت زمان، مقداری از آب داخل دیسک جذب بدن شده و باعث کوچک شدن دیسک می‌شود.
 • تمرینات کششی کمری ممکن است فتق دیسک را از ناحیه ستون فقرات دور کند. در مورد اینکه آیا ورزش می‌تواند این کار را انجام دهد یا نه، هنوز در جامعه پزشکی مورد بحث است.

به طور کلی تصور می‌شود که علائم دیسک کمر بهتر می‌شوند، زیرا اندازه ماده فتق کوچک‌تر شده و احتمال تحریک ریشه عصبی را کاهش می‌دهد.

فتق دیسک ممکن است با نام‌های بسیاری از جمله دیسک لغزنده یا پارگی یا برآمدگی دیسک شناخته شود. اصطلاح لغزش دیسک می‌تواند باعث سردرگمی شود. زیرا دیسک‌های ستون فقرات محکم به مهره‌ها متصل شده‌اند و نمی‌لغزند. بلکه فقط ماده داخلی ژل مانند دیسک ممکن است حرکت کند.

علائم دیسک کمر در زمان فتق دیسک

علائم دیسک کمر در زمان فتق دیسک بسیار متفاوت است؛ از درد متوسط ​​در ناحیه کمر و باسن گرفته تا بی‌‎حسی و ضعف گسترده که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

در اکثر موارد، درد طی شش هفته کاهش می‌یابد. اما علیرغم مدت کوتاه آن، کمر درد می‌تواند آزار دهنده باشد و مشارکت در فعالیت‌ها و مسئولیت‌های روزمره را دشوار کند. برای برخی، درد می‌تواند مزمن یا ناتوان کننده شود.

برای مثال فتق دیسک به عصب مجاور فشار آورده یا آن را ملتهب کرده و باعث ایجاد درد در طول عصب می‌شود. این فرایند شایع‌ترین علت سیاتیک است.

بیشتر بخوانید : درمان کمردرد چیست؟ روش های معالجه درد کمر

برخی از ویژگی‌های کلی علائم دیسک کمر

درد پا

درد پا معمولا بدتر از کمر درد است. اگر درد در امتداد مسیر عصب سیاتیک بزرگ در پشت ساقه منتشر شود، به آن سیاتیک یا رادیکولوپاتی گفته می‌شود.

درد عصبی

قابل توجه‌ترین علائم معمولا به عنوان درد عصبی در پا توصیف می‌شوند و درد به صورت سوزش، درد تیز، درد الکتریکی، تابشی یا سوراخ کننده توصیف می‌شود.

محل علائم تغییر می‌کنند

بسته به متغیرهایی مانند فتق دیسک و میزان فتق، علائم دیسک کمر ممکن است در ناحیه کمر، باسن، جلو یا پشت ران، ساق پا، پا یا انگشتان پا دیده شوند. این علائم معمولا فقط یک طرف بدن را درگیر می‌کنند.

علائم عصبی

بی‌حسی، احساس سوزن سوزن شدن یا ضعف ممکن است در ساق پا، پا یا انگشتان مشاهده شود.

افتادگی پا

علائم عصبی ناشی از فتق ممکن است شامل مشکل در بلند کردن پا هنگام راه رفتن یا ایستادن روی پا باشد. این حالت به افتادگی پا معروف است.

درد پایین کمر

این نوع درد امکان دارد کسل کننده یا ضربان‌دار توصیف شود و همچنین می‌تواند با سفتی همراه باشد. اگر فتق دیسک باعث اسپاسم عضلات کمر شود، ممکن است با یک یا دو روز استراحت، استفاده از یخ یا گرما، نشستن و تکیه دادن یا دراز کشیدن به پشت با بالش زیر زانو، درد تا حدی کاهش یابد.

دردی که با حرکت بدتر می‌شود

درد ممکن است به دنبال ایستادن یا نشستن طولانی مدت یا بعد از پیاده‌روی حتی در فاصله‌ای کوتاه ایجاد شود. خنده، عطسه یا سایر اقدامات ناگهانی نیز ممکن است درد را تشدید کنند.

دردی که با قوز کردن به جلو بدتر می‌شود

بسیاری بر این باورند که حالت‌هایی مانند خم شدن به جلو روی صندلی یا خم شدن به جلو در قسمت کمر، درد پا را بدتر می‌کند.

بیشتر بخوانید: معرفی فیزیوتراپی کمر، روشی فوق‌العاده برای درمان کمردرد

علائم نادر اما خطرناک دیسک کمر در زمان فتق

علائم دیسک کمر | کمر فردی که چند نقطه آن مشخص شده است|سیوطب

از دست دادن کنترل مثانه یا روده، درد کمر، بی‌حسی یا ضعف در هر دو پا علائم یک بیماری نادر اما جدی به نام سندرم cauda equina است.

این فشار و تورم اعصاب در انتهای ستون فقرات در صورت تاخیر در درمان می‌تواند منجر به فلج و سایر اختلالات دائمی شود. در صورت بروز این علائم، درمان فوری پزشکی نیاز است. تشخیص و درمان این بیماری ممکن است شامل انجام آزمایش و جراحی باشد.

محل توقف عصبی مهم است

علائم دیسک کمر در صورت فتق دیسک بسته به محل عصب می‌تواند متفاوت باشد، زیرا مسیرهای عصبی در هر سطح از ستون فقرات متفاوت هستند.

برخورد ناحیه L3 یا L4 از دیسک فتق

 ممکن است هنگامی که پزشک با چکش رفلکس لاستیکی به ناحیه زیر زانو ضربه می‌زند، این کار منجر به یک رفلکس غیرطبیعی شود. این حالت را رفلکس کشکک می‌نامند. درد ناشی از برخورد L3 یا L4 معمولا به عضله چهار سر ران در قسمت جلوی ران سرایت می‌کند. این با سیاتیک که در امتداد پشت ساق پا حس می‌شود، متفاوت است.

برخورد عصبی L5 (در سطح L4-L5)

فتق دیسک می‌تواند علائمی مانند ضعف در حرکت دادن انگشت شست پا و همچنین ضعف در مچ پا ایجاد کند. این موارد می‌توانند منجر به مشکل در حرکت پاشنه تا پنجه پا برای راه رفتن شوند. به این ضعف، افتادگی پا می‌گویند. بی‌حسی و درد ممکن است در بالای پا احساس شود و درد شاید به باسن نیز سرایت کند.

برخورد عصبی S1 (در سطح L5-S1)

فتق دیسک امکان دارد باعث از بین رفتن رفلکس مچ پا یا ضعف آن شود که ایستادن روی انگشتان پا را برای بیماران دشوار می‌کند. بی‌حسی یا درد می‌تواند در امتداد قسمت خارجی ساق پا تا پایین یا خارج پا و انگشتان پا منتشر شود.

علائم دیسک کمر مربوط به فتق می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشند. معمولا برای تعیین منبع درد و سایر علائم، یک معاینه کامل فیزیکی، ارزیابی پزشکی و گاهی آزمایش‌های تصویربرداری تشخیصی مورد نیاز است.

تنگی کانال نخاعی

تنگی نخاعی زمانی اتفاق می‌افتد که دهانه‌های استخوانی اعصاب نخاعی (سوراخ) یا نخاع (کانال مرکزی) باریک می‌شوند. این تنگی ممکن است نخاع یا اعصاب نخاعی را فشرده کند و می‌تواند در نقاط مختلف ستون فقرات ایجاد شود. تنگی نخاعی شرایطی است که بیشتر در افراد بالای 60 سال رخ می‌دهد و با افزایش سال‌ها بدتر می‌شود.

دلایل تنگی کانال نخاعی

شایع‌ترین علت تنگی کانال نخاع استئوآرتریت است، ساییدگی تدریجی که در طول زمان روی مفاصل اتفاق می‌افتد. تنگی کانال نخاعی شایع است، زیرا آرتروز در 50 سالگی باعث ایجاد تغییراتی در ستون فقرات افراد می‌شود. به همین دلیل اکثر افرادی که علائم تنگی نخاع را تجربه می‌کنند، سنی بیش از 50 سال دارند. همچنین زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به تنگی نخاع قرار می‌گیرند.

علاوه بر آرتروز، سایر شرایط می‌تواند باعث تنگی کانال نخاع شود:

 • باریک شدن کانال نخاعی
 • آسیب به ستون فقرات
 • تومور نخاعی
 • برخی بیماری‌های استخوانی
 • جراحی قبلی ستون فقرات
 • روماتیسم مفصلی

بیشتر بخوانید: سیر تا پیاز عمل جراحی برای تنگی کانال نخاعی و چگونگی آن

علائم دیسک کمر به دلیل تنگی کانال نخاعی

مردی که با وضعیتی ناراحت ایستاده است و علائم دیسک کمر را دارد|سیوطب

اگر مشکوک هستید که درد شما ناشی از تنگی نخاع است در اینجا چند نشانه را ذکر می‌کنیم. بسته به نوع و محل تنگی کانال نخاعی یک یا چند علامت ممکن است برای کمر درد و دیسک کمر تجربه شود:

1. لنگش عصبی

هنگامی که اعصاب کمر فشرده می‌شوند، ممکن است لنگش عصبی را در پاهای خود تجربه کنید. لنگش عصبی معمولا دارای ویژگی‌های زیر است.

 • درد مداوم یا بی‌حسی در پاهای شما هنگام ایستادن
 • افزایش درد یا بی‌حسی در پاهای شما هنگام راه رفتن در فواصل متغیر یا هنگام خم شدن ستون فقرات به عقب
 • مشکل در انجام تمرین‌ها یا فعالیت‌ها
 • بهبود یا رفع درد یا بی‌حسی با استراحت

درد لنگیدگی عصبی معمولا هنگامی که ستون فقرات خود را به جلو خم می‌کنید (مانند هنگام تکیه بر سبد خرید، واکر، چمباتمه زدن یا نشستن و خم شدن به جلو) تسکین می‌یابد.

2. سیاتیک

فشردن ریشه‌های عصبی در قسمت پایین کمر ممکن است منجر به رادیکولوپاتی کمر یا سیاتیک (بسته به ریشه‌های عصبی آسیب دیده) شود. سیاتیک به عنوان درد عصبی و ضعف معمولا در یک پا احساس می‌شود.

بسته به ریشه‌های عصبی آسیب دیده، درد ممکن است در ناحیه کمر، باسن، ران، ساق پا، ساق یا پا ایجاد شود. احساس سوزن سوزن شدن، ضعف یا بی‌حسی نیز ممکن است در نواحی آسیب دیده آزار دهنده باشند.

3. افتادگی پا

فشرده شدن ریشه‌های عصبی L4 و L5 در قسمت تحتانی ستون فقرات ممکن است باعث ضعف حرکتی در پای شما و در نتیجه افتادگی پا شود. این حالت معمولا باعث ایجاد احساس ضعف در هنگام تلاش برای بالا بردن پا یا انگشتان پا می‌شود. در نتیجه فرد ممکن است ناخواسته پای خود را بکشد یا در هنگام تلاش برای راه رفتن به این کار تمایل داشته باشد.

فشردن ریشه عصب S1 امکان دارد باعث ضعف هنگام راه رفتن روی نوک انگشتان شود.

4. مشکلات راه رفتن

تنگی کانال نخاعی بسته به موقعیت آن در ستون فقرات می‌تواند راه رفتن را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهد:

 • تنگی نخاع کمری (در قسمت پایین کمر) ممکن است به دلیل افتادن پا مشکلات راه رفتن را ایجاد کند. این بیماری همچنین شاید باعث ضعف در عضلات ران و ساق پا، مانند چهارسر و ساق پا شود.
 • تنگی نخاع گردنی (در گردن) با فشرده‌سازی نخاع ممکن است در حفظ تعادل هنگام راه رفتن، به ویژه در تاریکی مشکل ایجاد کند. با این حال، تنگی ستون فقرات گردنی با عصب کشیده باعث عدم تعادل راه رفتن نمی‌شود.

تغییرات در راه رفتن ممکن است در ابتدا بسیار ملایم باشد و متوجه نشوید. با گذشت زمان، این وضعیت با مشکلات رو به افزایش نمایان می‌شود.

نشانه‌های خطر در علائم دیسک کمر به دلیل تنگی کانال نخاعی

به ندرت، تنگی کانال نخاعی شدید ممکن است باعث علائمی خاص شود. این موارد شامل بی‌اختیاری روده یا مثانه، بی‌حسی در قسمت داخلی ران‌ها و ناحیه تناسلی یا ضعف شدید در هر دو پا است.

در این مقاله تلاش کردیم تا علائم دیسک کمر را براساس بیماری‌هایی که مسبب آن هستند، بررسی کنیم. اما نکته‌ای که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، شباهت این علائم است. پس بدون‌شک برای اطمینان از نوع بیماری و روش صحیح درمان باید به پزشک متخصص مراجعه کنیم. پزشک بعد از گزارش‌گیری از بیمار و انجام معاینه فیزیکی و همچنین انجام آزمایش‌های مورد نیاز، تشخیص نهایی را اعلام می‌کند تا درمان دیسک کمر را در برنامه خود قرار دهیم.

منبع
spine-health

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا