بیماریبیماری های مفصلی

ماساژ درمانی گردن و رفع درد، گرفتگی و خشکی گردن

ماساژ درمانی گردن برای اشخاصی که ساعات زیادی پشت میز می‌نشینند یا رانندگی می‌کنند و دچار درد گردن هستند، می‌تواند بسیار مفید باشد. نوع و علت گردن درد متفاوت است، یعنی امکان دارد که درد در ستون فقرات گردنی باشد یا به سمت بازو کشیده شود. در این مطلب می‌خواهیم ماساژ درمانی گردن را به طور کامل به شما معرفی کنیم بگوییم ماساژ درمانی گردن در چه مواردی و برای چه کسانی کارایی دارد.

بیشتر بخوانید: جراحی دیسک گردن؛ تعویض دیسک راهکاری نوین برای آزادانه حرکت دادن سر

درباره گردن درد

گردن درد علاوه بر آسیب‌های ساختار پیچیده گردن، می‌تواند ناشی از مشکلات سایر اندام‌های بالاتنه باشد که تحت فشار قرار گرفته یا ملتهب شده‌اند. ترکیبی از انواع ماساژ درمانی یعنی هدف قرار دادن عضلات خاص و بافت همبند، اغلب یک درمان موثر برای درد است.

پس اگر درد یا ناراحتی در ناحیه گردن و شانه‌های خود دارید، ماساژ درمانی گردن می‌تواند کمک کننده باشد. گردن درد گاهی همراه با کمر درد اتفاق می‌افتد و علائم مشابهی دارند.

علائم درد احتمال دارد که شامل اسپاسم، سفتی، ناراحتی عضلانی، محدودیت حرکت و سردرد باشد. گردن درد امکان دارد که به طور ناگهانی (حاد) یا ثابت (مزمن) رخ دهد.

بیشتر بخوانید: قولنج گردن، دلایل پیدایش و باید و نبایدهای شکستن قولنج

یک آسیب حاد در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به درد مزمن و از دست دادن دامنه حرکتی شود. گردن درد ممکن است باعث سردرد نیز شود. میلیون‌ها ایرانی از انواع سردرد رنج می‌برند و سردرد جزء دلایل اصلی غیبت کارمندان در محل کار است.

سردردها به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند: سردردهای تنشی، میگرن و سردردهای خوشه‌ای. سردردهای تنشی معمولا به دلیل مشکلات عضلانی و وضعیت نامناسب بدن ایجاد می‌شوند و اگر استرس، اضطراب، خستگی و افسردگی وجود داشته باشد، می‌توانند بدتر شوند.

صرف نظر از اینکه چه نوع خاصی از سردرد را داشته باشید، ماساژ درمانی می‌تواند سردردهای مرتبط با گردن درد را نیز تسکین دهد.

بیشتر بخوانید :رگ به رگ شدن گردن و روش‌های بهبودی پیچ خوردگی گردن

ماساژ درمانی گردن چیست؟

ماساژ درمانی گردن|سیوطب

ماساژ یک روش درمانی دستی است که از تاثیر بر عضلات و سایر بافت‌های نرم برای کاهش تنش، گرفتگی و فشار استفاده می‌کند. اگرچه ماساژ، کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما گاهی برای درمان گردن درد به طور ویژه‌ای مفید است.

این روش علاوه بر مزایای درمانی، حس لذت‌بخشی را نیز در شخصی که ماساژ را دریافت می‌کند، ایجاد خواهد کرد. ماساژ درمانی از تکنیک‌های متنوعی تشکیل شده و می‌تواند به افرادی که از درد گردن رنج می‌برند، کمک کند.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با یوگا و 10 حرکت کلیدی کنترل درد گردن

ماساژ از گذشته برای تسکین دردها کاربرد داشته و برای کاهش دردهای ستون فقرات گردنی که ساختار پیچیده‌ای دارند نیز کارساز واقع می‌شود. همان‌طور که گفتیم ماساژ درمانی معمولا شامل استفاده از دست‌ها برای تاثیر مفید بر بافت‌های نرم، مانند عضلات و تاندون‌ها است که موجب افزایش گردش خون، کاهش تنش عضلانی و ارتقای روند بهبودی است.

برای افرادی که گردن درد و سفتی مزمن عضلات دارند، ماساژ درمانی گردن توسط یک درمانگر یا فیزیوتراپ می‌تواند مفید باشد. ماساژ درمانی گاهی یک جایگزین غیرتهاجمی برای داروهای تجویزی است که معمولا برای درمان درد استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: دیسک گردن، فتق یا بیرون‌زدگی؛ بررسی همه علل و درمان‌ها

انواع ماساژ درمانی گردن

گردن درد می‌تواند روز شما را مختل کند و بر عملکرد یا توانایی تمرکز شما تاثیر بگذارد. با گذشت زمان، احتمال دارد که درد خود به خود بهبود یابد اما نادیده گرفتن آن می‌تواند دشوار باشد و امکان دارد که مشکل را بدتر کند.

برخی از افراد برای کاهش درد به انواع ماساژ درمانی گردن روی می‌آورند. اما قبل از اینکه انواع ماساژ درمانی گردن را امتحان کنید، بهتر است حتما با یک متخصص مشورت داشته باشید.

بیشتر بخوانید: صدا دادن گردن وحس ناخوشایند ساییدگی استخوان‌ها

انواع مختلفی از ماساژ با تکنیک‌های مختلف وجود دارد که برای بیماران عادی یا اشخاصی که سکته مغزی کرده‌اند متفاوت هستند. ماساژ درمانی گردن همچنین در فشار اعمال شده توسط دست‌ها و روش‌های انجام آن نیز متفاوت است.

حتی در مواردی که فقط گردن دچار درد است، ماساژ معمولا روی گردن، شانه‌ها و کمر اعمال می شود، زیرا این نواحی همه به هم متصل هستند. دو مورد از رایج‌ترین انواع ماساژ برای درمان گردن درد عبارتند از:

بیشتر بخوانید:گردنبند طبی یا یقه گردنی؛ پشتیبانی که گاهی عوارض دارد

ماساژ سوئدی

ماساژ درمانی گردن با ماساژ سوئدی|سیوطب

ماساژ سوئدی رایج‌ترین نوع ماساژ در غرب است. این شیوه بیشتر روی حرکات طولانی و ثابت تمرکز می‌کند که معمولا در جهت و امتداد جریان خون به قلب انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: 10 درمان تنگی کانال نخاعی گردن؛ فیزیوتراپی تا جراحی فیوژن قدامی

حرکاتی شبیه ورز دادن نیز احتمال دارد در این روش ماساژ درمانی گردن استفاده شود. یکی از اهداف اصلی ماساژ سوئدی، ایجاد آرامش در کل بدن است. این روش درمانی رایج‌ترین نوع ماساژ در ایالات متحده است.

هدف اصلی این نوع ماساژ علاوه بر تسکین درد، رهایی از تنش و گرفتگی در کل بدن است.

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز گردن به صورت قطعی با روش‌های سنتی و مدرن

ماساژ بافت عمیق

ماساژ درمانی گردن با ماساژ بافت عمیق|سیوطب

ماساژ بافت عمیق معمولا از ضربات و اصطکاک عمیق‌تری برای کار روی لایه‌های زیرین عضلات و بافت‌های همبند (غضروف‌ها، استخوان‌‎ها و خون جزء بافت پیوندی محسوب می‌شوند) استفاده می‌کند. ماساژ بافت عمیق به عنوان ماساژ بافت همبند نیزشناخته می شود.

بسته به تکنیک‌ها و روش‌های درمانگر، تعاریف گسترده‌ای برای ماساژ بافت عمقی وجود دارد. در مقایسه با ماساژ سوئدی، ماساژ بافت عمیق معمولا بیشتر روی ناحیه‌ خاصی که دچار درد مزمن است، تمرکز می‌کند.

انواع متعدد دیگری از ماساژ نیز وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از ماساژدرمان‌ها از روغن‌های مخصوص یا رایحه‌های دیگر استفاده می‌کنند که در برخی موارد احتمال دارد آرامش یا لذت را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از جراحی دیسک گردن همتراز با جراحی دیسک گردن

دقت کنید که ماساژ بافت عمیق چیزی نیست که در مورد توقف گردن درد به آن فکر کنید. اما در واقع در رهایی از تنش، گرفتگی و درد مزمن موفق است. به زبان ساده‌تر، در این روش از فشار عمیق‌تری برای رسیدن به تمام لایه‌های عضلات و بافت‌های همبند استفاده می‌شود.

به یاد داشته باشید که گردن یک ناحیه حساس است. مهم خواهد بود که درمانگر مناسب را انتخاب کنید تا از هرگونه درد اضافی که احتمال دارد ناشی از تکنیک‌های نادرست به کار رفته باشد، جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید:تاندونک، بهترین روش درمان گردن درد با استفاده از تکنولوژی UIC

فواید ماساژ درمانی گردن

شخصی که به ماساژ درمانی گردن نیاز دارد|سیوطب

ثابت شده که ماساژ درمانی به بهبود درد و سفتی گردن کمک می‌کند، اما نتایج معمولا موقتی هستند. این درمان در صورتی موثرتر است که توسط یک متخصص حداقل چند بار در هفته انجام شود.

با این حال برخی از مطالعات نشان داده‌ که اگر هرچند وقت یک بار ماساژ بگیرید، احتمال دارد سفتی گردن شما باز هم از بین نرود و به درمان‌های دیگری نیز نیاز باشد.

بیشتر بخوانید: پارگی دیسک گردن؛ معرفی همه راه‌های تشخیص و درمان فتق دیسک گردن

حقیقت این است که داشتن یک پاسخ محکم در مورد اینکه آیا ماساژ موثر است یا نه، دشوار است. انواع مختلفی از ماساژ درمانی گردن وجود دارد که از تکنیک‌‎‎های متفاوت‌تری استفاده می‌کنند.

هر فردی که این درمان را دریافت می‌کند منحصربه‌فرد است و احتمال دارد واکنشی مشابه به درمان نشان ندهد. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است اما اگر گردن درد دارید، با پزشک خود در مورد ماساژ درمانی گردن صحبت کنید. فقط به این دلیل که ماساژ درمانی گردن برای یک نفر مفید نبوده، نمی‌توان گفت این روش موثر نیست.

بیشتر بخوانید:13درمان خانگی گردن درد،از کمپرس گرم تا مسکن‌های بدون نسخه

درمان‌های جایگزین برای ماساژ درمانی گردن

ماساژ درمانی می‌تواند به کاهش درد و سفتی کمک کند اما بر موارد دیگر نیز تاثیرگذار است. تغییرات سبک زندگی مانند کاهش استرس و تغییر وضعیت بدن از بهترین اقداماتی هستند که می‌توانید برای جلوگیری از درد و تنش عضلانی انجام دهید.

حتما به طور منظم حرکات کششی را انجام دهید و سر خود را در حالت خنثی قرار دهید، یعنی گردن برای بلندمدت به طرفین چپ و راست یا جلو و عقب خم نباشد. ورزش، خوب خوابیدن و رژیم غذایی سالم نیز می‌تواند به حفظ سلامت عضلات شما کمک کند.

بیشتر بخوانید: جراحی گردن و مراقبت های بعد از آن

اثربخشی ماساژ درمانی گردن

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که ماساژ گردن می‌تواند باعث تسکین درد گردن و بهبود دامنه حرکتی شود، به‌ویژه زمانی که توسط یک متخصص آموزش دیده چند بار در هفته و به مدت چند هفته انجام شود. این نتایج معمولا موقتی هستند.

در حالی که برخی از مطالعات فوایدی را برای درمان گردن درد و سفتی با ماساژ پیدا کرده‌اند، اما سایر مطالعات این فواید را نیافته‌اند. ساختار و عارضه‌های پیچیده گردن در کنار طیف گسترده‌ای از انواع ماساژ درمانی با تفاوت در نحوه اعمال ماساژ وجود دارد که می‌تواند مطالعه آن را به یک موضوع دشوار تبدیل کند.

بیشتر بخوانید: فتق دیسک گردن و راه‌های درمان خانگی و جراحی

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده از ماساژ با فشار متوسط ​​مفیدتر از ماساژ با فشار سبک است. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا ماساژ گردن برای کاهش درد مزمن و سفتی گردن مفید است یا خیر و اینکه آیا می‌توان نتایج را حفظ کرد، مورد نیاز است.

اگرچه فواید ماساژ احتمال دارد موقتی باشد، اما همچنان امکان دارد که در مدیریت عودهای دردناک و کمک به بهبود کیفیت زندگی نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید: درمان گرفتگی گردن به روش‌های خانگی و دارویی

ماساژ درمانی گردن در خانه

در مراحل ابتدایی و وقتی درد شدیدی وجود ندارد، احتمال دارد یک فیزیوتراپیست یا یک متخصص، به شما آموزش‌هایی دهد تا خودتان در خانه به ماساژ درمانی گردن بپردازید. برخی از نکات مفید برای ماساژ درمانی گردن در خانه را در ادامه برای شما خواهیم گفت:

  • از انگشتان خود برای فشار دادن محکم به نقاط ماشه‌ای (گره های انقباضی در عضلات) استفاده کنید
  • این کار را برای سه تا پنج دقیقه تکرار کنید، در حالت ایده آل به اندازه پنج یا شش بار در روز. این کار باید بخشی از برنامه روزانه شما باشد

بیشتر بخوانید: ورزش آرتروز گردن به همراه 6حرکت موثر در درمان قطعی

میزان فشار مورد نیاز در ماساژ درمانی گردن متفاوت است. برخی افراد می‌توانند فشار شدید را تحمل کنند و گروهی کمی ظریف‌تر هستند. کمتر پیش می‌آید که آن‌قدر فشار وارد شود که شخص آسیب ببیند.

با این حال، احتمال دارد در صورت فشار لحظه‌ای زیاد، در آن لحظه، شخص احساس خوبی نداشته باشد. درد خیلی کم و ضعیف بخشی از ماساژ درمانی گردن است، اما درد شدید طبیعی نیست.

احساس سوزن سوزن شدن یا نیش خوردن شدید، می‌تواند نشان‌دهنده آسیبی فراتر از تنش و اسپاسم عضلانی باشد. در این صورت، درمانگر باید دست از کار بکشد و بیمار نزد پزشک برود.

یشتر بخوانید: ورزش دیسک گردن| حرکات اصلاحی+کششی برای تقویت عضلات

چگونه ماساژ درمانی را موثرتر کنیم؟

بعد از هر ماساژ، عضلات شما باید شل‌تر شوند. با گذشت زمان، ماساژ نقطه ماشه‌ای منظم می‌تواند به تسکین طولانی‌مدت کمک کند. به این موضوع نیز فکر کنید که چه چیزی را می‌توانید در محیط خود تغییر دهید تا سلامت عضلات خود را تقویت کنید.

به دنبال پاسخ این سوالات باشید. آیا یک صندلی بهتر می‌تواند به وضعیت بدن شما کمک کند؟ آیا می‌توانید برای انجام حرکات کششی در طول روز استراحت کنید و زمان خاصی را به آن اختصاص دهید؟

بیشتر بخوانید: گردن درد عصبی، شناخت عوامل خطر و راهکارهای تشخیص

اگر این تغییرات را ایجاد کرده‌اید اما درد دوباره بازگشته است، احتمال دارد که زمان آن فرا رسیده باشد تا به پزشک مراجعه کنید. مراجعه به متخصصی مانند کایروپراکتیک، فیزیوتراپیست یا ماساژدرمانگر را در نظر بگیرید.

اغلب اوقات، ما سیگنال‌های بدن خود را نادیده می‌گیریم. درد مثل یک چراغ هشدار است و به شما می‌گوید که زمان تغییر فرا رسیده است.

بیشتر بخوانید: گردنبند فراصوت؛ درمان گردن درد با امواج اولتراسوند

عوارض ماساژ درمانی گردن

ماساژ درمانی برای گردن یک درمان نسبتا بی‌خطر است. برخی از افراد احتمال دارد که مدت کوتاهی پس از ماساژ احساس درد یا تورم بیشتری در گردن داشته باشند، اما این عوارض معمولا مدت زیادی دوام نمی‌آورند.

در موارد نادری که ماساژ بیش از حد سخت اعمال می‌شود یا در صورت وجود آسیب قبلی در گردن، ماساژ می‌تواند منجر به عوارض جدی مانند آسیب شریان مهره‌ای و سکته شود.

برای بهره بردن از اثرات تسکین‌دهنده ماساژ گردن، اکثر مردم نیازی به ماساژ قوی ندارند. اگر از ماساژ احساس ناراحتی می‌کند یا ماساژ به نظرتان خیلی شدید است، توصیه می‌شود فورا به درمانگر یا ماساژور اطلاع دهید تا شدت آن را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: درمان دیسک گردن توسط دارو، فیزیوتراپی، جراحی و طب سنتی

طب فشاری برای گردن درد

طب فشاری زیر مجموعه طب سنتی چینی است. این روش با افزایش جریان خون در عضلات، درد در ستون فقرات گردنی، قفسه سینه و کمر را کاهش می‌دهد.

طب فشاری مشابه طب سوزنی است و با تحریک سیستم عصبی عمل می‌کند. طب فشاری با استفاده از انگشتان، شست، آرنج، کف دست یا ابزاری برای فشار وارد کردن، عمل می‌کند. طب فشاری احتمال دارد شامل ماساژ و تمرینات کششی ملایم باشد.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی گردن، بهبود درد گردن و ستون فقرات

یادداشت پایانی در ارتباط با ماساژ درمانی گردن

ماساژ درمانی برای کمک به انواع کمردرد، گردن درد و سفتی عضلات شناخته شده است. ماساژ درمانی گردن به رفع این علائم در گردن کمک می‌کند. انواع مختلفی از این روش درمانی برای انتخاب وجود دارد اما رایج‌ترین آن‌ها که به رفع سفتی گردن کمک می‌کند، ماساژ سوئدی و بافت عمیق است.

تکنیک‌های مختلف به طور معمول روی گردن و همچنین شانه‌ها و کمر برای اثربخشی ماساژ درمانی گردن اعمال می‌شود. ماساژور یا درمانگر، شرایط پزشکی را تشخیص نمی‌دهد و اطلاعات ارائه شده در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب، جایگزین مشاوره پزشکی نیست.

بیشتر بخوانید: ۸ ورزش گردن درد برای تسکین و بهبود درد گردن

همیشه توصیه می‌شود زمانی که به دنبال تسکین درد هستید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید؛ زیرا شرایط بسیاری با علائم مشابه وجود دارند. برخی از این شرایط، تهدیدکننده زندگی هستند و نیاز به مراقبت پزشکی دارند. پس ماساژ درمانی گردن بدون مشورت با پزشک متخصص، توصیه نمی‌شود.

منبع
spine-health.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا