بهداشت جنسیمسائل جنسی

بهداشت جنسی آقایان با 9 نکته کلیدی و راهکارهایی برای تقویت عملکرد جنسی با روش های طبیعی و بدون دارو

بهداشت جنسی آقایان و خانم‌ها می‌تواند درتداوم و برقراری یک رابطه سالم و بی‌خطر بسیار موثر باشد. هدف از بهداشت جنسی ایجاد رابطه‌ای لذت‌بخش بین زن و مرد است تا احتمال ابتلا به بیماری‌ها قارچی، عفونی و ویروسی را کاهش دهد.

از بیماری‌هایی که به دلیل عدم رعایت بهداشت جنسی آقایان و حتی خانم‌ها بین آن‌ها رد و بدل می‌شود می‌توانیم به سفلیس، HIV، تبخال تناسلی، زگیل و سوزاک اشاره کنیم. در صورتی که با رعایت مواردی بسیار ساده می‌توان ابتلا و انتقال این بیماری‌ها را به حداقل رساند.

از جمله مواردی که آقایان باید قبل و بعد از رابطه جنسی رعایت کنند می‌توانیم به حمام و شستشوی بدن (قبل و بعد از رابطه جنسی)، حذف موهای زائد، استفاده از کاندوم، بررسی ناحیه تناسلی و تعویض لباس‌زیر اشاره کنیم.

همچنین باید اشاره کنیم که تقویت عملکرد جنسی نیز می‌تواند در بهداشت جنسی آقایان و بهبود و سلامت جسمی و جنسی زنان و مردان تاثیر بگذارد.

در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب به بررسی بهداشت جنسی آقایان می‌پردازیم.

چرا رعایت بهداشت جنسی در آقایان مهم است؟

رعایت بهداشت جنسی آقایان باعت خوشحالی و جلوگیری از بیماری‌های عفونی، قارچی و مقاربتی می‌شود|سیوطب

بهداشت جنسی آقایان هم برای خود آن‌ها و هم برای شریک زندگی‌شان مهم و تاثیرگذار است. دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

بیشتر بخوانید: لوبریکانت چیست؟فواید و عوارض لوبریکانت ها به همراه طرز استفاده

ایجاد یک رابطه جنسی لذت‌بخش و بی‌خطر

رعایت بهداشت جنسی آقایان و زنان می‌تواند علاوه بر ایجاد رابطه‌ای بی‌خطر، در افزایش لذت جنسی نیز موثر باشد. تمیزی بدن و ناحیه تناسلی، اطمینان از سالم بودن و استفاده از لوازم جنسی سالم (کاندوم مناسب) و بی‌خطر می‌تواند تاثیر بسیار خوبی در رابطه جنسی، زمان و تمایل شریک جنسی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بهداشت جنسی بارداری؛ آیا در دوران بارداری می‌توان رابطه جنسی داشت؟

جلوگیری از بیماری‌های عفونی، قارچی و ویروسی

به دلیل عدم رعایت بهداشت جنسی آقایان و خانم‌ها بیماری‌های مختلفی در ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود. از این بیماری‌ها می‌توانیم به نمونه‌های زیر اشاره کنیم:

 • اسمگما

اسمگما (smegma) یک ماده است که از ترشحات و سلول‌های مرده پوست تشکیل می‌شود. این ماده یک روان‌کننده طبیعی برای پوست که در اطراف ناحیه تناسلی مردان بوده و آن را مرطوب نگه می‌دارد.

اسمگما می‌تواند در اثر عدم رعایت بهداشت و شستشوی مرتب مشکل‌ساز شود و حتی موقع رابطه جنسی به بدن زن منتقل شده و در اطراف ناحیه تناسلی آن (چین‌های لابیا) جمع شود. این ماده نشانه عفونت مقاربتی نبوده و یک بیماری جنسی جدی به شمار نمی‌رود.

اسمگما باعث ایجاد بوی بد شده و به مرور زمان حالتی شبیه به پنیر می‌گیرد. در صورت عدم درمان و توجه، اسمگما می‌تواند بوی خیلی آزاردهنده‌ای ایجاد کند و باعث چسبیدن پوست اطراف محل ختنه‌گاه به آلت تناسلی آقایان شود که خیلی دردناک است.

بیشتر بخوانید: عوارض کاپ قاعدگی؛ کاپ قاعدگی می‌تواند جای پدهای بهداشتی را بگیرد؟

 • فیموز

فیموز یک بیماری است که باعث سفت و محکم شدن پوست ختنه‌گاه آقایان می‌شود. به این صورت که یک حلقه محکم یا نوار لاستیکی در پوست این قسمت و نوک آلت تناسلی مرد ظاهر می‌شود. این بیماری به شرایط فیزیولوژیکی یا پاتولوژیک بستگی دارند.

 • بالانیت

این بیماری معمولا در مردان ختنه نشده و افرادی که دچار فیموز هستند دیده می‌شود. این بیماری می‌تواند منجر به التهاب سر آلت تناسلی و پوست ختنه‌گاه شود. باید اشاره کنیم که بالانیت هنگامی که نشانه هایی همچون: رنگ قرمز یا نارنجی براق، تورم و حساسیت آلت تناسلی با بوی بد و درد در هنگام ادرار تشخیص داده می شود.

بیشتر بخوانید: تخیلات جنسی و آشنایی با مزایا و عوارض این تصورات جنسی

 • بیماری‌های مقاربتی و انتقال آن به شریک زندگی

یکی از راه‌های جلوگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی، رعایت بهداشت جنسی آقایان و زنان است. از این بیماری‌ها می‌توانیم به نمونه‌های زیر اشاره کنیم:

 • سوزاک
 • HIV
 • زگیل تناسلی
 • ویروس تبخال تناسلی POV
 • سفلیس
 • کلامیدیا
 • هپاتیت B

جلوگیری از بارداری‌های ناخواسته

رعایت بهداشت جنسی آقایان علاوه بر تضمین سلامت جنسی و جسمی می‌تواند از بارداری‌های ناخواسته جلوگیری کند. برای رعایت این موضوع استفاده از کاندوم یا انجام وازکتومی توصیه می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان ایدز؛ استفاده از داروهای ضدویروس برای مهار عفونت HIV

رعایت بهداشت جنسی آقایان قبل و بعد از رابطه جنسی

حمام کردن یکی از راه‌های رعایت بهداشت جنسی آقایان است|سیوطب

رعایت بهداشت جنسی آقایان و خانم‌ها نه تنها در سلامت رابطه، بلکه در کیفیت آن هم تاثیر می‌گذارد. برای داشتن یک رابطه سالم نکات زیر را رعایت کنید:

عدم ارتباط با شرکای جنسی مختلف

ارتباط جنسی با افراد مختلف می‌تواند ابتلا به بیماری‌ها مقاربتی، عفونی و ویروسی را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: ۲۲ درمان خانگی تبخال تناسلی؛ مبارزه با بیماری مقاربتی در منزل

حمام و شستشوی بدن به صورت مرتب

برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی، ویروسی و قارچی لازم است که آقایان و خانم‌ها یک روز درمیان یا هر روز دوش بگیرند. انجام حمام قبل از رابطه جنسی علاوه بر تمیزی و رعایت بهداشت فردی، باعث افزایش روحیه، حوصله و اشتیاق می‌شود.

تعویض لباس‌زیر به صورت مرتب

در صورت عدم استحمام و حتی تمیز بودن لباس‌زیر، توصیه می‌شود که روزانه آن را عوض کرده و لباسی تمیز و مناسب بپوشید. استفاده از یک لباس‌زیر برای چند روز می‌تواند احتمالا ابتلا به قارچ یا عفونت را افزایش دهد.

شستشوی ناحیه تناسلی قبل از رابطه جنسی

در صورتی که چند ساعتی از حمام و شستشوی قبلی گذشته باشد، توصیه می‌شود که قبل از برقراری رابطه جنسی، ناحیه تناسلی خود را شسته و با پارچه یا حوله‌ای نرم و مناسب خشک کنید.

بیشتر بخوانید: ۷ درمان خانگی تریکومونیازیس و روش‌های مرسوم پزشکی

حذف موهای زائد

موهای زائد در قسمت ناحیه تناسلی مکانی مناسب برای رشد میکروب‌ها، قارچ‌ها و عوامل بیماری‌زا است. حذف و اصلاح کردن موهای زائد به صورت مرتب می‌تواند از بسیاری بیماری‌ها، بوی بد جلوگیری کرده و منجر به تحریک بیشتر شریک جنسی شود.

استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم مناسب علاوه بر جلوگیری از بارداری، از انتقال بیماری‌های عفونی و ویروسی جلوگیری می‌کند.

بررسی ناحیه تناسلی هر چند وقت یکبار

بسیاری از افراد تا بروز علائم شدید یا دیده شدن عارضه‌های پوستی و ظاهری در ناحیه تناسلی توسط شریک جنسی خود، متوجه عارضه و بیماری خود نمی‌شوند. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که هر ماه به صورت کامل ناحیه تناسلی را چک کرده تا در صورت بروز تبخال، زگیل یا عارضه‌های پوستی و عفونی دیگر مراحل درمان را سریعا پیگیری کنید.

بیشتر بخوانید: تشخیص تبخال تناسلی؛ آزمایش خون راهی کلیدی برای کشف ویروس

نکات لازم برای رعایت بهداشت جنسی آقایان بعد از رابطه جنسی:

شستشوی و ادرار بعد از رابطه جنسی

بعد از انجام رابطه جنسی، مردان و زنان باید بدن خود را شسته و در صورت امکان دوش بگیرند. ادرار کردن بعد از رابطه جنسی برای مردان توصیه می‌شود.

صحبت در مورد نوع رابطه جنسی و نیازهای دو طرف

صحبت کردن در مورد تمامی مشکلات زندگی، عاطفی و زناشویی می‌تواند راهی برای رفع اختلافات و حتی جلوگیری از ایجاد بعضی از آن‌ها شود. این رفتار در مورد رابطه و مسائل جنسی نیز صادق بوده و پیشنهاد می‌شود که زنان و مردان در مورد مسائلی که آن‌‎ها را آزار می‌دهد یا به بهبود رابطه آن‌ها کمک می‌کند با هم صحبت کنند.

بیشتر بخوانید: علائم زگیل تناسلی در مردان، راه‌های درمان و چگونگی پیشگیری از آن

بهبود عملکرد جنسی مردان و تاثیر آن بر بهداشت جنسی

ورزش کردن راهی برای رعایت بهداشت جنسی آقایان و تقویت قوای جنسی آن‌ها|سیوطب

بسیاری از مردان به دنبال راه‌هایی برای تقویت عملکرد جنسی خود هستند. این راه‌ها می‌تواند شامل بهبود مشکلات موجود یا جستجوی راه‌حلی جدید برای راضی نگه داشتن شریک زندگی خود باشد. برای بهبود عملکرد جنسی در مرحله اول باید بهداشت جنسی رعایت شود. همچنین باید اشاره کنیم که تقویت قوای و عملکرد جنسی در بهداشت و سلامت جسمی و جنسی آقایان موثر است.

قرص‌های تقویت‌کننده مردانه زیادی در بازار وجود دارند، اما باید بگوییم که راه‌های ساده برای تقویت قوای جنسی به صورت طبیعی در دسترس هستند.

توجه داشته باشید که آلت تناسلی مردان با فشارخون کار می‌کند، به همین دلیل آقایان باید از سلامت سیستم گردش خون خود مطمئن شوند. به طور کلی آنچه که برای قلب مفید است، روی سلامت جنسی نیز تاثیر می‌گذارد.

برای تقویت عملکرد جنسی پیشنهاد می‌شود که آقایان موارد زیر را انجام دهند:

 بیشتر بخوانید: آزمایش سوزاک برای تشخیص قطعی بیماری

1- فعال بمانید یا فعالیت خود را افزایش دهید

یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود سلامتی، ورزش است. رابطه جنسی ضربان قلب را بالا می‌‎برد، اما ورزش منظم می‌تواند با حفظ فرم قلب به عملکرد جنسی کمک کند. توصیه می‌شود که آقایان و حتی خانم‌ها روزانه 30 دقیقه ورزش کنند. از ورزش‌های مناسب می‌توانیم به شنا، پیاده‌روی و دویدن اشاره کنیم.

2- میوه و سبزیجات مقوی بخورید

برخی غذاها می‌توانند به افزایش جریان خون کمک کنند. از این مواد غذایی می‌توانیم موارد زیر را مثال بزنیم:

 • پیاز و سیر: این مواد غذایی ممکن است بوی نامطبوعی در دهان ایجاد کنند؛ اما برای بهبود گردش خون مفید هستند
 • موز: موز غنی از پتاسیم بوده و می‌تواند به کاهش فشارخون کمک کند. این نوع کاهش فشارخون مناسب است و روی بخش‌های مهم جنسی بدن اثر گذاشته و عملکرد جنسی را افزایش می‌دهد
 • فلفل قرمز و غذاهای تند: غذاهای تند طبیعی با کاهش فشارخون و التهاب، به جریان خون کمک می‌کنند

بیشتر بخوانید: علائم زگیل تناسلی در زنان و راه‌های تشخیص HPV در دختران

3- مصرف بعضی گوشت‌ها و غذاها

بعضی از مواد غذایی می‌توانند به جریان خون کمک کنند. از آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • اسیدهای چرب امگا 3: این چربی باعث افزایش جریان خون می‌شود. امگا 3 در ماهی سالمون، ماهی تن، آووکادو و روغن زیتون وجود دارد
 • ویتامین B1: این ویتامین به سیگنال‌های سیستم عصبی کمک می‌کند تا سریع‌تر حرکت کنند، از جمله سیگنال‌هایی که از مغز به آلت تناسلی می‌روند. ویتامین B1 در بادام زمینی و لوبیا قرمز یافت می‌شود
 • تخم مرغ: تخم مرغ سرشار از سایر ویتامین‌های B است و به تعادل سطح هورمون‌ها کمک می‌کند. همچنین تخم مرغ می‌تواند استرس را که اغلب مانع نعوظ می‌شود، کاهش دهد

بیشتر بخوانید: خشونت جنسی و آمارهای ضد و نقیض آن+آثار روانی پس از آن

4- استرس را کاهش دهید

استرس بر تمام بخش‌های سلامت جسمی از جمله میل جنسی تاثیر می‌گذارد. استرس ضربان قلب را به روش بد افزایش داده و باعث بالا رفتن فشارخون شود. این دو مورد می‌توانند به میل و عملکرد جنسی آسیب برسانند.

همچنین استرس روانی نیز می‌تواند بر نعوظ یا رسیدن به ارگاسم تاثیر بگذارد. توصیه پزشکان و مشاورین جنسی به افرادی که استرس زیادی دارند این است که ورزش کنند. صحبت کردن با شریک زندگی در مورد استرس‌‌ها و نگرانی‌ها نیز می‌تواند در آرام کردن و در عین حالت تقویت رابطه مفید باشد.

بیشتر بخوانید: علائم ایدز در مردان ۲ تا ۶ هفته بعد از ورود ویروس پدیدار می‌شود

5- کنار گذاشتن عادت‌های بد

آنچه مردان برای رها شدن از استرس و مشغله‌های فکری به آن تکیه می‌کنند، مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل، می‌تواند بر عملکرد جنسی آن‌ها تاثیر بگذارد.

6- آفتاب گرفتن

نور خورشید تولید ملاتونین در بدن را متوقف می‌کند. این هورمون به ما کمک می‌کند تا بخوابیم؛ اما میل جنسی را نیز آرام می‌کند. ملاتونین کمتر به معنای پتانسیل برای میل جنسی بیشتر است. بیرون رفتن و در برابر نور خورشید قرار گرفتن می‌تواند به بیدار شدن میل جنسی کمک کند. آفتاب گرفتن در ماه‌های سرد و زمستانی که بدن به طور طبیعی ملاتونین بیشتری تولید می‌کند نباید فراموش شود.

7- بدن خود را بشناسید و به شریک جنسی‌تان توجه کنید

شناخت بدن، نقاط حساس و علایق در رابطه جنسی می‌تواند به افزایش لذت، مدت و کیفیت آن کمک کند. همچنین باید اشاره کنیم که رابطه جنسی یک خیابان یک طرفه نیست، توجه ویژه به خواسته‌های شریک زندگی‌تان نه تنها رابطه جنسی را برای او لذت‌بخش می‌کند، بلکه می‌تواند به او کمک کند تا شما را بهتر تحریک و مدت رابطه را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: واکسن گارداسیل؛ پیشگیری از زگیل تناسلی تا سرطان گردن رحم

یادداشت پایانی

بهداشت جنسی آقایان یکی از مهمترین دلایل پایداری، افزایش لذت جنسی و تمایل شریک جنسی به برقراری رابطه زناشویی است. رعایت بهداشت شخصی یکی از راه‌های جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی، ویروسی، قارچی و مقاربتی بوده و اطمینان و اعتماد بین دو طرف را بالا می‌برد.

تعدادی زیادی از بیماری‌های مقاربتی و عفونی را می‌تواند با رعایت بهداشت جنسی آقایان و خانم‌ها کنترل کرد و از ابتلای شریک جنسی جلوگیری کرد. از جمله کارهایی که آقایان می‌توانند برای بهداشت جنسی و جسمی خود انجام دهند، می‌توانیم به شستشوی مرتب بدن و ناحیه تناسلی، اصلاح کردن موهای زائد و تعویض لباس‌زیر اشاره کنیم.

همچنین شستن بدن و ادرار کردن بعد از رابطه جنسی، بررسی ناحیه تناسلی هر چند وقت یکبار و صحبت در مورد رابطه با شریک جنسی می‌تواند در بهبود و حتی جلوگیری از بیماری‌ها و مشکلات بعدی موثر باشد.

لازم به ذکر است که یکی از راه‌های تقویت و بهداشت جنسی آقایان، بهبود قوای جنسی و عملکرد آن‌ها است.

منبع
healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا