اعصاب و روانبیماری عصبی

درمان سردرد صبحگاهی | با این روش‌ها موقع بیدار شدن دیگر سردرد نخواهید داشت

سردردهای صبحگاهی می‌توانند به دلایل مختلف ایجاد شوند. ممکن است هر چند وقت یک بار بعد از کم خوابی، هنگام استرس یا به طور منظم آن‌ها را تجربه کنید. این سردردها به هر دلیلی و با هر علائمی که رخ داده باشند، شما باید از روش‌های درمان سردرد صبحگاهی اطلاع داشته باشید.

از هر 13 نفر 1 نفر سردرد صبحگاهی را تجربه می‌کند. این دردها ممکن است نتیجه تغییر در فیزیولوژی بدن شما باشند. در ساعات اولیه صبح، توانمندی در کاهش درد داخلی بدن ممکن است ضعیف شود. علاوه بر این، بدن امکان دارد در این مدت آدرنالین بیشتری تولید کند و منجر به دردهای میگرنی شود.

فقدان خواب با کیفیت یا اختلال خواب نیز ممکن است چنین دردهایی را پدید آورند. افرادی که دارای اختلالات خواب هستند 2 تا 8 برابر بیشتر از کسانی که دچار اختلال خواب نیستند دچار درد صبحگاهی در ناحیه سر می‌شوند. اما بهتر است پیش از آشنایی با درمان سردرد صبحگاهی، علل و علائم پدیدآورنده چنین دردهایی را بشناسیم.

بیشتر بخوانید:7 درمان بی حسی دست و بررسی 6 علت ایجاد این عارضه

میگرن و سردردهای صبحگاهی

میگرن ممکن است علت دردهای صبحگاهی باشد. میگرن یکی از عوامل شایع برای درد در ناحیه سر است. این نوع درد می‌تواند بر عملکرد افراد تاثیر بگذارد و به طور کلی منجر به درد ضربان‌دار در سر می‌شود.

اختلالات خواب هم می‌تواند منجر به چنین دردهایی شوند و 50 درصد از افرادی که سردردهای تنشی یا میگرن را تجربه می‌کنند دچار بی‌خوابی هستند.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن با روش های دارویی و خانگی

انواع مختلف سردرد چیست؟

 چند تصویر از افرادی که سردرد داشته و به درمان سردرد صبحگاهی نیاز دارند در یک کادر|سیوطب

دردهای مبهم، تیز یا ضربان‌دار ممکن است در ناحیه سر ایجاد شوند. امکان دارد درد را به طور مختصر، برای مدت یک ساعت یا کمتر یا به مدت طولانی تا چند روز تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: با شناخت علائم میگرن، آن را در مراحل اولیه کیش و مات کنید

انواع دردهای ناحیه سر که گاهی با سردردهای صبحگاهی همراه‌اند عبارت‌اند از:

 • میگرنی
 • سردرد خوشه‌ای
 • خواب‌آور
 • تنشی
 • همیکرانی پاروکسیسمال
 • سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو

بدون شک شناخت انواع این موارد می‌تواند کمک خوبی برای درمان سردرد صبحگاهی باشد.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد کرونایی مهم‌تر است یا درمان خود کرونا؟

دلایل سردرد صبحگاهی

بی خوابی

بی خوابی بر الگوهای خواب تاثیر می‌گذارد و باعث کم خوابی می‌شود. این وضعیت علت اصلی دردهای صبحگاهی است. بی خوابی می‌تواند مانع بزرگی برای خواب کافی و مورد نیاز بدن باشد. بی خوابی شرایط زیر را ایجاد می‌کند:

 • وقتی سعی می‌کنید به خواب بروید، شما را بیدار نگه می‌دارد
 • شما را در طول خواب بیدار می‌کند
 • باعث خواب ناآرام می‌شود

کم خوابی ناشی از بی خوابی می‌تواند باعث دردهای میگرنی هم شود.

بی خوابی را می‌توان به طرق مختلف درمان کرد و باید با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است پزشک از شما بخواهد الگوهای خواب خود را پیگیری کنید تا به تشخیص این بیماری کمک کند. درمان بی خوابی می‌تواند شامل مصرف دارو یا امتحان ترکیبی از داروها باشد. کاهش بی خوابی باید منجر به خواب بیشتر و درمان سردرد صبحگاهی شود.

بیشتر بخوانید: میگرن با اورا، تجربه‌ای عجیب و سخت

افسردگی یا اضطراب

در مطالعه‌ای که در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است، مهم‌ترین عوامل ایجاد سردردهای مزمن صبح اضطراب و افسردگی شناخته شده است. شرایط بهداشت روانی نیز می‌تواند منجر به بی خوابی شود که ممکن است خطر ابتلا به سردردهای صبحگاهی را افزایش دهد.

اگر مشکوک به بیماری‌های روحی و روانی هستید با پزشک خود مشورت کنید. اغلب این شرایط را می‌توان با گفتاردرمانی، دارو یا ترکیبی از درمان‌ها مدیریت کرد. مدیریت این شرایط ممکن است به کاهش بروز سردردهای صبحگاهی کمک کند.

بیشتر بخوانید: انواع میگرن را با این راهنمای عالی بشناسید

خروپف یا آپنه خواب

اختلال در خواب ناشی از خروپف یا آپنه خواب ممکن است منبع دردهای صبحگاهی در سر باشد. خروپف می‌تواند به تنهایی یک بیماری یا علامت آپنه خواب به شمار برود.

وقفه تنفسی در خواب باعث می‌شود گاهی اوقات در طول شب تنفس توقف کند. به طور کلی سردردهای مرتبط با آپنه خواب کمتر از 30 دقیقه طول می‌کشد. شما می‌توانید آپنه خواب را با تجهیزات خاصی مانند دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی درمان کنید.

بیشتر بخوانید: با تشخیص میگرن بازیلار، آن را زودتر کنترل کنید

دندان قروچه کردن

این مشکل می‌تواند در شب به عنوان یک اختلال خواب رخ دهد. وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید امکان دارد این رفتار شبانه باعث درد در ناحیه سر شود. درد در این ناحیه به طور کلی خسته کننده است و در نزدیکی شقیقه‌ها احساس می‌شود.

دندان قروچه همچنین با سایر شرایط خواب مانند آپنه خواب ارتباط دارد و باعث آسیب به دندان‌ها و درد فک می‌شود. درمان ممکن است شامل محافظ دهان، تکنیک‌های کاهش استرس یا تغییر رفتار باشد. درمان دندان قروچه در نهایت می‌تواند منجر به درمان سردرد صبحگاهی شود.

بیشتر بخوانید :درمان سردرد قاعدگی در طب سنتی یافت شد!

ماهیچه‌های کشیده

سردردهای صبحگاهی ممکن است نتیجه فشار عضلات گردن باشند. امکان دارد لازم باشد وضعیت خواب و بالشت‌هایی را که برای تسکین این نوع درد صبحگاهی استفاده می‌کنید را ارزیابی کنید.

بالشت‌ها قرار است به شما در حفظ وضعیت خواب که به درستی از گردن و ستون فقرات پشتیبانی می‌کند، کمک کنند. پیدا کردن بالشت مناسب به آزمون و خطا نیاز دارد و شاید اندکی زمان لازم داشته باشد.

بالشت باید سر و گردن را در وضعیتی مشابه حالت ایستاده نگه دارد. بالشت‌های نرم امکان دارد گردن و ستون فقرات را به درستی نگه ندارند و بالشت‌های سخت ممکن است زاویه بسیار زیادی برای بدن ایجاد کنند. سعی کنید بالشت خود را در صورت لزوم تعویض کنید تا وضعیت خواب صحیح پیدا شود.

بیشتر بخوانید :سردرد اولیه و جدیدترین اطلاعات مربوط به آن

مصرف دارو یا الکل

سردردهای صبحگاهی ممکن است نتیجه مصرف داروها یا الکل باشند. داروها می‌توانند با الگوی خواب شما تداخل داشته و منجر به اختلال در خواب و دردهای صبح زود شوند. مصرف الکل هم ممکن است منجر به خواب نامطلوب و سردرد صبحگاهی شود.

در صورت مشکوک بودن به اینکه مصرف داروهای‌تان منجر به درد صبحگاهی می‌شود با پزشک خود مشورت کنید. برای جلوگیری از خماری باید مصرف الکل را قطع کرد. شاید درمان سردرد صبحگاهی تحت این موارد، با توجه ویژه خود فرد بسیار ساده انجام شود.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن بدون دارو | 17 روش خاص و تجربه شده

سایر شرایط بهداشتی

ممکن است صبح زود به دلیل بیماری دیگری دچار درد در ناحیه سر شوید. این درد می‌تواند علامتی از شرایط مختلف باشد و شاید به دلیل الگوهای خواب ایجاد نشود. شرایطی که می‌تواند باعث چنین دردهایی شود شامل فشار خون بالا و بیماری‌های اسکلتی عضلانی است.

اطمینان حاصل کنید که همه علائم را با پزشک در میان می‌گذارید. این احتمال وجود دارد که به طور کلی بیماری متفاوتی برای شما تشخیص داده شود و درمان سردرد صبحگاهی کاربرد نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد بعد از سزارین، بی‌وقفه و سریع

رفتار

 پزشکی برای تشخیص و درمان سردرد صبحگاهی به ناحیه ای روی سر بیمار اشاره می کند|سیوطب

هنگامی که پزشک علت دردهای صبحگاهی سر را مشخص کرد، می‌تواند برای ایجاد یک برنامه درمانی با فرد همکاری کند. سردردهای نادر صبح زود ممکن است نتیجه شرایط منحصر به فردی باشد که باعث ایجاد کیفیت پایین خواب برای مدت زمان محدود می‌شود. اگر چنین است، باید عادات خواب سالم را تمرین کنید. این عادات شامل موارد زیر می‌شود:

 • خواب کافی (حدود هفت یا هشت ساعت برای بزرگسالان)
 • خوابیدن و بیدار شدن در زمان‌های ثابت
 • خوابیدن در محیطی مناسب برای خواب
 • کاهش زمان تماشای صفحه‌های دیجیتالی قبل از خواب

اگر سردردها ناشی از یک بیماری زمینه‌ای است، درمان این وضعیت باید درمان سردرد صبحگاهی را در پی داشته باشد. اگر علت دارو است، با پزشک مشورت کنید تا داروی دیگری پیدا کنید. هرگز بدون مشورت با پزشک، مصرف دارو را متوقف نکنید.

اگر میگرن یا سایر دردهای مزمن سر را تجربه کنید، ممکن است بیشتر مستعد دردهای صبحگاهی باشید. همچنین اگر دچار اختلال خواب یا بیماری دیگری هستید، امکان دارد چنین دردهایی را بیشتر تجربه کنید.

بیشتر بخوانید:دوره درمان میگرن، چیزی که وجود ندارد!

درمان سردرد صبحگاهی

بدن شب‌ها با برخی از عملکردها استراحت کرده و اندورفین و انسفالین کمتری (مسکن طبیعی) در ساعات اولیه صبح تولید می‌کند. این فرایند همراه با استرس، رژیم غذایی و برخی شرایط پزشکی می‌تواند منجر به بیداری همراه با درد در ناحیه سر شود. برای رهایی از چنین دردهایی، تنها راه‌حل استفاده از روش‌های درمان سردرد صبحگاهی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: انواع سردرد های شایع در یک لیست|14 نوع سردرد

کرم کپسایسین

ممکن است کرم‌های حاوی کپسایسین را در داروخانه دیده و فکر کرده باشید که فقط برای دردهای عضلانی است. اما این محصول می‌تواند درمان سردرد صبحگاهی هم باشد و درد را تسکین دهد.

 Marc I. Leavey متخصص مراقب‌‌های اولیه در پزشکان شخصی لوترویل، مرکز پزشکی مرسی در مریلند، توضیح می‌دهد: «تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد کپسایسین، ماده فعال فلفل قرمز روی ماده P که تعدیل کننده درد است تاثیر می‌گذارد.»

وقتی ماده P کمتر باشد، مغز اساسا پاسخ را ارسال می‌کند و فرد تسکین می‌یابد. در این حالت بدن خود را فریب می‌دهد تا فکر کند هیچ دردی وجود ندارد.

کرم‌های کپسایسین می‌توانند در ابتدا احساس سوزش یا خارش ایجاد کنند، اما با هر بار مصرف این شرایط کاهش می‌یابد. فقط باید مطمئن شوید که دستان خود را بعد از مالیدن به شقیقه‌ها به بهترین حالت می‌شویید. این درمان سردرد صبحگاهی که برای موارد سینوسی هم استفاده دارد را حتما امتحان کنید.

بیشتر بخوانید: با درمان سردرد عصبی، بالا رفتن چشمگیر بازدهی خود را تجربه کنید

درمان سردرد صبحگاهی با داروهای بدون نسخه

هنگامی که صبح در ناحیه سر احساس ضربان می‌کنید، داروهای OTC یک گزینه محبوب به شمار می‌روند. اما برخی از این داروها عوارضی برای معده خواهند داشت، به ویژه هنگامی که معده خالی است. پس بهتر است ابتدا صبحانه بخورید و سپس دوز توصیه شده را مصرف کنید. خوردن قرص‌های بیشتر از دوز اعلام شده، سردرد شما را سریع‌تر از بین نمی‌برد.

 Dawn C. Buse، دکترای علوم پزشکی، مدیر رفتار درمانی مرکز سردرد Montefiore، مصرف تسکین دهنده‌های بدون نسخه مانند داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، ناپروکسن (Aleve) یا ایبوپروفن (Advil یا Motrin) را توصیه می‌کند. این داروها بهترین نوع مسکن OTC برای هر نوع دردی هستند و در درمان سردرد صبحگاهی نقش دارند.

بیشتر بخوانید: از صرع نترسید | مهم‌ترین چیزهایی که باید در مورد صرع بدانید

بابونه

چگونه می‌توان درمان سردرد صبحگاهی را به راحتی و بدون عوارض انجام داد؟ پزشکان یونان باستان برای درمان چنین دردی و برخی بیماری‌های دیگر از جمله درد مفاصل، آرتریت، دردهای قاعدگی، مشکلات زایمان، کاهش التهاب از بابونه استفاده می‌کردند.

یکی از متنخصصان توضیح می‌دهد: «Feverfew یکی از آن داروهای گیاهی است که حاوی ماده‌ای به نام پارتنولید بوده و در تسکین سردردها اثر دارد.» مکمل های Feverfew به شکل کپسول، قرص یا عصاره مایع ارائه می‌شوند.

این مکمل‌ها حاوی دوز استانداردی از پارتنولید هستند. در زمان خرید چنین مکمل‌هایی برچسب اطلاعات آن را بخوانید و مطمئن شوید که Feverfew حداقل 0.2 درصد پارتنولید دارد. در دوران بارداری از این مکمل استفاده نکنید زیرا ممکن است بر انقباضات رحم تاثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: عوارض میگرن، تهدیدی برای سلامتی

انجام حرکات کششی برای درمان سردرد صبحگاهی

اگر با چنین دردهایی در ناحیه سر و گردن از خواب بیدار می‌شوید، ممکن است به دلیل موقعیت خواب باشد. Medhat Mikhael، MD، متخصص مدیریت درد می‌گوید: «ما همیشه باید موقعیت خواب خود را ارزیابی کنیم، از جمله موقعیت گردن و بالشت‌هایی که برای خواب استفاده می‌شوند، زیرا این عوامل می‌توانند باعث اسپاسم گردن شوند که منجر به سردرد صبحگاهی می‌شود.»

متخصصان برای استفاده از باشت مناسب می‌گویند: «از بالشت‌های بسیار نرم یا بسیار محکم برای جلوگیری از کشیدگی یا خم شدن سر خودداری کنید. از یک بالشت نسبتا سفت استفاده کنید که گردن را در حالت خنثی نگه می‌دارد.»

بیشتر بخوانید: درمان ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس با داروهای بهبودبخش

کمپرس سرد و گرم

مبتلایان به سردردهای تنشی یا انقباض عضلانی ممکن است کمپرس گرم را ترجیح دهند. البته این موضوع بستگی به فرد مبتلا دارد. هنگام استفاده از کمپرس گرم یا دوش آب گرم احتیاط کنید که بیش از حد داغ نباشند. دوش یا کمپرس بیش از حد گرم گاهی اوقات با ایجاد اسپاسم عضلانی می‌تواند اثر معکوس به وجود بیاورد و در موارد شدید باعث سوختگی شود. همچنین با پد گرمکن روی زمین نخوابید.

برای استفاده از کمپرس سرد، یخ را به صورت متناوب و به مدت 15 دقیقه روی قسمت دارای درد قرار دهید و 15 دقیقه آن را بردارید. بسته‌های سرد را باید روی پیشانی و شقیقه‌ها و بسته‌های گرم را روی گردن و قسمت پشتی سر بمالید. این روش برای درمان سردرد صبحگاهی که بر اثر انقباض عظلات رخ می‌دهد، مناسب است.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن چشمی، عارضه‌ای که با مشکل در دید ما را غافلگیر می‌کند

استفاده از بیوفیدبک برای درمان سردرد صبحگاهی

المانی از بیوفیدبک|سیوطب

بعد از یک شب که بی‌قرار بودید و ساعات زیادی را با غلت زدن روی تختخواب گذراندید، امکان دارد صبح با درد در ناحیه سر بیدار شوید. اگر مشکلات و ناراحتی‌ها ذهن شما را پر کرده، بدن شما متشنج می‌شود و نتیجه آن کشیدگی عضلات و سردرد است.

ممکن است کنترل چندانی بر مشکلی که باعث ناراحتی شما می‌شود نداشته باشید، اما می‌توانید با حفظ آرامش بدن خود را تا آنجا که ممکن است کنترل کنید و نحوه کنار آمدن با شرایط را به آن آموزش دهید.

یکی از راه‌ها برای درمان سردرد صبحگاهی در چنین حالتی بیوفیدبک است. تکنیکی که از مغز برای کنترل بدن استفاده می‌کند. بیوفیدبک آرامش‌بخش است و مانند تصویربرداری بصری هدایت شده می‌ماند. این تکنیک می‌تواند با آرامش ماهیچه‌ها و افزایش جریان خون و اکسیژن در مغز به کاهش سردرد در هنگام صبح کمک کند.

بیشتر بخوانید: علت بی خوابی و سردرد همزمان + راه حل‌ها

خوردن و آشامیدن

خوابیدن برای مدت هفت تا هشت ساعت خوب است، اما گرسنه به رختخواب رفتن، باعث می‌شود قند خون پایین بیاید و درد در ناحیه سر ایجاد شود. دیابتی‌ها گاهی اوقات با سردرد افت قند خون بیدار می‌شوند، اما حتی اگر دیابتی نیستید و با معده خالی به رختخواب بروید، ممکن است این اتفاق بیفتد.

اگر روز قبل هیدراته نشده‌اید نیز همین امر صادق است. صبحانه بخورید و با نوشیدن میزان کافی آب هیدراته شوید و به تدریج در طول روز مقدار بیشتری به آن اضافه کنید. اگر آب بیش از حد مصرف کنید بدن نمی‌تواند از آن به درستی استفاده کند و در صورت کم بودن هم بدن دچار کم آبی می‌شود. برای رفع سریع کم آبی، یک اسموتی هیدراته کننده برای خوردن در وعده صبحانه در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: سندروم پای بی قرار و روش‌های درمانی خانگی و دارویی

قدم بزنید و به همان لحظه فکر کنید

وقتی صبح به خاطر استرس و تنش‌های روز گذشته سردرد دارید، بند کفش‌های خود را ببندید و برای پیاده‌روی بیرون بروید. ورزش باعث می‌شود مغز اندورفین‌های ضد درد ترشح کند و به شما کمک کند از درد خارج شوید. حتی بهتر است دوست خود را همراه ببرید تا با شما قدم بزند و راه برود و درباره چیزهایی که شما را بهتر می‌کند صحبت کنید.

شما با استفاده از این راه نه تنها احساس بهتری خواهید داشت، بلکه ممکن است راه‌حلی برای مشکل خود پیدا کنید. این نکات را در نظر داشته باشید تا هنگام پیاده‌روی، برنامه پیاده‌روی خود را سالم‌تر کنید تا این کار به درمان سردرد صبحگاهی تبدیل شود.

بیشتر بخوانید: سردرد تنشی را اینگونه به زباله‌دان تاریخ بفرستید

بوییدن روغن اسطوخودوس

هنگامی که با سردرد صبحگاهی از خواب بیدار می‌شوید، اندکی صبر کنید و روغن اسطوخودوس را ببویید. بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2012 در مجله European Neurology انجام شد، کمی روغن اسطوخودوس می‌تواند راهی راحت برای رهایی از درد صبحگاهی سر باشد.

شرکت کنندگان یک مطالعه در زمان تجربه درد به مدت 15 دقیقه روغن اسطوخودوس را استنشاق کردند. 92 نفر از 129 شرکت کننده به طور کامل یا جزئی به بوی اسطوخودوس پاسخ دادند. روغن اسطوخودوس را به پشت گردن، شقیقه‌ها و مچ دست بمالید تا این روش درمان سردرد صبحگاهی برای شما هم موثر باشد.

بیشتر بخوانید: گز گز دست و بررسی 9 علل و علائم مور مور شدن دست

مدیتیشن کنید

مدیتیشن نه تنها استرس را کاهش می‌دهد، بلکه می‌تواند درمان سردرد صبحگاهی هم باشد. محققان حتی دریافتند که اثرات مدیتیشن می‌تواند با درمان دارویی قیاس شود. شواهد اولیه نشان می‌دهد که درد ناحیه سر ممکن است نتیجه وجود یا عدم رهایی از استرس باشد و مدیتیشن این قابلیت را دارد که انعطاف‌پذیری در برابر استرس را افزایش دهد.

برای شروع با نشستن یا دراز کشیدن در یک موقعیت راحت، چشمان خود را ببندید و بر تنفس خود تمرکز کنید. سپس در همان حال بمانید و اجازه دهید هرگونه افکار منفی از ذهن شما خارج شود. هر چه بیشتر تمرین کنید، بهتر می‌توانید ذهن خود را آرام کنید.

بیشتر بخوانید: سردرد میگرنی، یکی از قدیمی‌ترین بیماری‌های بشر

کافئین در شب

یکی از مدل‌های درد ناحیه سر که شاید با آن درگیر شوید، دردی در صبح است که فرد در زمان حمله صدای وزوز هم می‌شنود. به این بیماری سردرد زنگ‌دار می‌گویند. یک اختلال نادر که نمی‌تواند به بیماری دیگری نسبت داده شود. دکتر نوا روزن رئیس مرکز سردرد سلامت نورثول، نیویورک، توضیح می‌دهد: «این بیماری اصولا در افراد 60 تا 70 ساله رخ می‌دهد که درد متوسطی از صبح زود شروع شده و آن‌ها را آزار می‌دهد.»

روزن می‌گوید: «شایع‌ترین روش درمان سردرد صبحگاهی این‌چنینی جالب توجه است. چراکه باید از کافئین استفاده کنید، آن هم در هنگام شب. مشخص نیست که چرا کافئین باعث تسکین می‌شود اما برای برخی از مبتلایان موثر است. سایر درمان‌های شبانه شامل مصرف لیتیوم یا داروی ضدالتهاب خواهد بود.»

بیشتر بخوانید :میگرن عصبی، یک بیماری یا یک سو تفاهم بزرگ؟

کافئین در صبح

صبح جمعه با سردرد از خواب بیدار می‌شوید؟ ما در مورد خماری صحبت نمی‌کنیم، اگرچه درد شما ممکن است شبیه به آن باشد. دکتر دانیل فرانک، متخصص مغز و اعصاب در مرکز بهداشت Providence Saint John در سانتا مونیکا کالیفرنیا می‌گوید: «سردردها می‌تواند ناشی از عدم مصرف کافئین برای کسانی باشد که به نوشیدن قهوه یا چای روزانه عادت دارند.»

سناریوی معمولی یک بیمار این است که در روزهای هفته در محل کار قهوه می‌نوشد و فراموش می‌کند آخر هفته یک فنجان قهوه صبح خود را بنوشد و تا ساعت 11 صبح دچار درد می‌شود. اگر سناریوی شما این است، یک فنجان قهوه یا نوشیدنی معمولی حاوی کافئین بنوشید و درمان سردرد صبحگاهی خود را به راحتی انجام دهید. البته بهتر است قهوه خود را با صبحانه میل کنید.

بیشتر بخوانید: علت سردرد ناگهانی و بررسی تمام احتمالات

سردردهای صبح زود باید با توجه به علت آن‌ها درمان شوند. بسته به علت، ممکن است بتوانید دردهای خود را با کیفیت بهتر خواب یا تغییر بالش کنترل کنید. دردهای شما همچنین امکان دارد نیاز به مشورت با پزشک داشته باشد. هنگامی که شما و پزشک علت آن را مشخص می‌کنید، درمان سردرد صبحگاهی بسیار آسان‌تر انجام می‌شود. در این مقاله با بسیاری از علل و روش‌های گوناگون درمان سردرد صبحگاهی آشنا شدیم. اما باز هم تاکید داریم که در آغاز راه، بهتر است با پزشک مشورت کنید تا بهترین تشخیص و درمان را به شما ارائه دهد.

منبع
healthline

2 دیدگاه

  1. نباید مصرف دارو را به صورت سرخود انجام داد چون ممکن است باعث عادت شود و سردرد های بی دلیل به وجود اید حتما با پزشک مشورت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا