بیماریبیماری های مفصلی

قرص شل کننده عضلات کدامند و کاربرد آن‌ها چیست؟

فهرست محتوا نمایش

قرص شل کننده عضلات و بسیاری از داروهای بدون نسخه در دسترس هستند که می‌توانند اسپاسم عضلانی را تسکین دهند. عضلات منقبض اغلب علت اصلی کمردرد و گردن درد هستند. اگر درد شدید یا مزمن است و به داروهای بدون نسخه پاسخ نمی‌دهد، شل کننده‌های عضلانی ممکن است تجویز شوند.

اسپاسم یا گرفتگی عضلانی انقباضات ناگهانی و غیرارادی یک عضله یا گروهی از عضلات است. این گرفتگی‌ها می‌توانند در اثر فشار بیش از حد عضلانی ایجاد و منجر به درد شوند. در این مطلب از مجله پزشکی سیوطب به قویترین قرص شل کننده عضلات اشاره می‌کنیم.

پزشکان از شل کننده‌های عضلانی علاوه بر استراحت، فیزیوتراپی و سایر اقدامات برای تسکین ناراحتی استفاده می‌کنند. آن‌ها معمولا برای استفاده کوتاه مدت برای درمان شرایط اسکلتی عضلانی حاد و دردناک تجویز می‌شوند. شل کننده‌های عضلانی گاهی برای دردهای مزمن (دردی که بیش از 3 ماه طول می‌کشد) توصیه می‌گردند. قرص شل کننده عضلات واژن در دسترس افرادی که دچار اسپاسم در این ناحیه هستند، قرار دارد.

شل کننده‌های عضلانی چه کاری در بدن انجام می‌دهند؟

قرص شل کننده عضلات، موثر در تسکین درد|سیوطب

  • کاهش اسپاسم عضلات اسکلتی
  • تسکین درد
  • افزایش تحرک عضلات آسیب‌دیده

انواع مختلفی از داروهای شل کننده عضلانی وجود دارد که معمولا برای درمان کمردرد استفاده می‌شود. گرفتگی گردن نیز یک درد شایع است که افراد به دنبال قویترین قرص شل کننده عضلات گردن نیز هستند.

بیشتر بخوانید: قویترین قرص شل کننده عضلات گردن کدام است؟ ۸ قرص اصلی را که باید حتما بدانید
 

قویترین قرص شل کننده عضلات و عوارض آن‌ها

انواع مختلفی از داروهای شل کننده عضلانی وجود دارد که معمولا برای درمان کمردرد استفاده می‌شود. گرفتگی گردن نیز یک درد شایع است که افراد به دنبال قویترین قرص شل کننده عضلات گردن نیز هستند. شایع‌ترین قرص شل کننده عضلات شامل موارد زیر می‌شود:

باکلوفن ، قرصی مناسب برای گرفتگی عضلانی

گرفتگی عضلانی و اسپاسم عضلانی، از جمله موارد مربوط به آسیب‌های ستون فقرات، ممکن است با باکلوفن کاهش یابد. این دارو ممکن است برای درمان مولتیپل اسکلروزیس و درد عصبی کمک کننده باشد. این دارو به صورت قرص در دسترس است و کودکان 12 ساله می‌توانند آن را مصرف کنند.

برخی از عوارض جانبی رایج می‌تواند شامل تهوع و استفراغ، گیجی، خواب آلودگی، سردرد یا ضعف عضلانی باشد. این دارو فقط در صورتی باید استفاده شود که فواید آن بیشتر از خطراتش باشد.

بیشتر بخوانید: پیاده روی برای درد سیاتیک؛ تسکین دهنده یا تشدیدکننده؟
 

بنزودیازپین‌ها ، از داروهای تاثیرگذار بر اسپاسم عضلات

قویترین قرص‌ شل کننده عضلات|سیوطب

این داروها علاوه بر درمان اضطراب، ترک الکل و اختلالات تشنجی مانند صرع، می‌توانند اسپاسم عضلانی و درد اسکلتی را نیز درمان کنند. این دسته از قرص‌ها به عنوان قویترین قرص شل کننده عضلات کمر به حساب می‌آیند.

بنزودیازپین‌ها، مانند دیازپام (والیوم)، لورازپام (آتیوان) و تمازپام (رستوریل)، معمولا فقط برای استفاده کوتاه مدت در نظر گرفتـه می‌شوند. این محدودیت به دلیل پتانسیل ایجاد عادت آن‌ها است. به این دلیل که چرخه خواب را تغییر می‌دهند و پس از قطع دارو منجر به مشکلات خواب می‌شود.

بنزودیازپین‌ها به صورت قرص، مایع و تزریقی در دسترس هستند. افرادی که مبتلا به میاستنی گراویس، بیماری شدید کبدی، مشکلات تنفسی جدی یا برخی از اشکال گلوکوم هستند، باید از مصرف دیازپام خودداری کنند. همچنین این دارو برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: بدن درد بعد از ورزش؛ ۹ راه خلاصی از دردهای عضلانی بعد از تمرین
 

کاریزوپرودول، شل کننده ماهیچه‌ها و کاهش درد

این دارو ماهیچه‌ها را شل می‌کند و درد و سفتی ناشی از مشکلات حاد استخوانی و عضلانی را کاهش می‌دهد. این دارو به صورت قرص خوراکی مصرف می‌شود و همچنین در ترکیب با آسپرین یا آسپرین و کدئین موجود است. کاریزوپرودول می‌تواند ایجاد عادت کند. به ویژه اگر همراه با الکل یا سایر داروهایی که دارای اثر آرام بخش هستند، از جمله اپیوئیدها (مانند کدئین) استفاده شود.

عوارض جانبی شایع شامل خواب آلودگی، سرگیجه و سردرد است. افرادی که سابقه اختلالات خونی، بیماری کلیوی یا کبدی و تشنج دارند ممکن است نیاز به اجتناب از کاریزوپرودول داشته باشند.

بیشتر بخوانید: ورزش لاغری ساق پا و ۱۰ تمرین چربی سوزی و عضله سازی ساق پا
 

کلرزوکسازون، معجزه‌ای برای تسکین درد

کلرزوکسازون برای تسکین ناراحتی ناشی از شرایط حاد، دردناک و اسکلتی عضلانی استفاده می‌شود. این دارو به صورت قرص شل کننده عضلات پا در دسترس است. عوارض جانبی شایع شامل خواب آلودگی، سرگیجه و حالت تهوع است. این دارو برای افراد مبتلا به بیماری کبد توصیه نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: تمرینات انعطاف پذیری با ۲۱ حرکت کششی برای کاهش سفتی عضلات
 

سیکلوبنزاپرین، ایمن‌ترین قرص شل کننده عضلات در دوران بارداری

سیکلوبنزاپرین سفتی و درد ناشی از گرفتگی عضلانی یا اسپاسم عضلانی را کاهش می‌دهد. این دارو به صورت قرص و کپسول در دسترس است. سیکلوبنزاپرین برای استفاده طولانی مدت (بیش از 2 تا 3 هفته) مناسب نیست.

عوارض جانبی شایع شامل تاری دید، سرگیجه یا خواب آلودگی و خشکی دهان است. برای افرادی که تیروئید پرکار، مشکلات قلبی یا بیماری کبدی دارند، توصیه نمی‌شود. این قرص ایمن‌ترین شل کننده عضلانی برای استفاده در دوران بارداری است.

بیشتر بخوانید: ۵ راه تقویت عضلات چهار سر ران؛ از اکستنشن ترمینال زانو تا اسکات
 

دانترولن، دارویی برای کمک به آسیب‌های ستون فقرات

دانترولن به کنترل سفتی مزمن مرتبط با آسیب‌های ستون فقرات کمک می‌کند. همچنین برای بیماری‌هایی مانند سکته مغزی، مولتیپل اسکلروزیس و فلج مغزی استفاده می‌شود. دانترولن به صورت کپسول یا تزریق مصرف می‌شود.

خواب آلودگی و حساسیت به نور از عوارض جانبی شایع هستند. همچنین می‌تواند باعث مشکلات شدید کبدی شود و افراد مبتلا به بیماری فعال کبدی نباید آن را مصرف کنند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ ورزش برای خالی شدن زانو و چگونگی تقویت عضلات موثر بر زانو
 

متاکسالون، قرص شل کننده عضلات در زمان آسیب‌دیدگی

متاکسالون درد و اسپاسم عضلانی ناشی از رگ به رگ شدن، کشیدگی و آسیب‌های عضلانی را هدف قرار می‌دهد. به صورت قرص یا تزریقی موجود است.

عوارض جانبی شایع شامل خواب آلودگی، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ است. متاکسالون معمولا برای افرادی که کم خونی دارند و بیماری کلیوی یا کبدی دارند توصیه نمی‌شود. این دارو ممکن است بر تست قند خون افراد مبتلا به دیابت نیز تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: ماساژ کمر و ۵ تکنیک اجرایی برای تسکین درد عضلات پشت
 

متوکاربامول، مناسب برای درد حاد عضلانی و استخوانی

متوکاربامول درد حاد عضلانی و استخوانی را کاهش می‌دهد. می توان آن را به صورت قرص یا تزریقی مصرف کرد. عوارض جانبی رایج شامل سرگیجه، سردرد، حالت تهوع، گرگرفتگی و تاری دید است. متوکاربامول معمولا به افراد مبتلا به بیماری یا نارسایی کلیوی یا سابقه واکنش آلرژیک به دارو توصیه نمی‌شود.

اورفنادرین، کمک به تسکین درد و گرفتگی عضلات

اورفنادرین دارویی است که برای تسکین درد و سفتی ناشی از آسیب‌های عضلانی استفاده می‌شود. این دارو به عنوان یک قرص با نسخه طولانی در دسترس است. عوارض جانبی شایع عبارتند از خشکی دهان، سبکی سر، تکرر ادرار، سوزش سر دل، تهوع و استفراغ.

تیزانیدین، قرص مناسب برای درمان اسپاسم‌های عضلانی

برای درمان اسپاسم عضلانی ناشی از آسیب‌های نخاعی و سایر بیماری‌ها مانند مولتیپل اسکلروزیس استفاده می‌شود. تیزانیدین به شکل قرص و کپسول موجود است و نسبت به اینکه با معده خالی یا همراه غذا مصرف شود، متفاوت جذب می‌شود. عوارض جانبی شایع شامل از خشکی دهان، سرگیجه، یبوست و خستگی است. افرادی که فلووکسامین یا سیپروفلوکساسین مصرف می‌کنند یا کسانی که بیماری کبدی دارند نباید از آن استفاده کنند.

آیا قرص شل کننده عضلات تداخل دارویی دارد؟

گاهی اوقات اولین شل کننده‌های عضلانی که پزشک تجویز می‌کند آن طور که انتظار می‌رود کار نمی‌کند. در صورتی که نسخه اولیه مؤثر نباشد، ممکن است لازم باشد یک جایگزین را امتحان کنید. بسیاری از داروها با شل‌کننده‌های عضلانی تداخل دارند. به همین علت فرد باید پزشک خود را از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه‌ای که مصرف می‌کند مطلع کند.

شما نباید شل کننده‌های عضلانی را با موارد زیر مصرف کنید:

  • الکل
  • داروهای مضعف CNS، مانند مواد افیونی یا روانگردان
  • داروهای خواب آور
  • مکمل‌های گیاهی مانند مخمر سنت جان

یادداشت پایانی

درمان گرفتگی و اسپاسم عضلانی حائز اهمیت است. اگر این اسپاسم‌های عضلانی طولانی شوند ممکن است عوارض ناگواری داشته باشد. اسپاسم‌های عضلانی نه تنها دردناک هستند بلکه علامت نوعی بیماری هستند که باید به سرعت به آن‌ها توجه کنید. قرص‌های شل کننده عضلات به کاهش و تسکین درد کمک می‌کنند.

تحقیقات بسیار کمی در مورد این که کدام شل‌کننده‌های عضلانی مؤثرتر هستند، وجود دارد. بنابراین انتخاب دارو بستگی به عواملی مانند واکنش فرد به دارو و ترجیحات شخصی، تداخلات و عوارض جانبی نامطلوب دارد.

سوالات متداول در خصوص قرص شل کننده عضلات

فواید استفاده از قرص شل کننده عضلات چیست؟

قرص‌های شل کننده عضلات درد و گرفتگی عضلات را کاهش می‌دهند و به افزایش تحرک عضلات آسیب‌دیده کمک می‌کنند.

قویترین قرص شل کننده عضلات چیست؟

انواع مختلفی از داروهای شل کننده عضلانی در دسترس است. شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به باکلوفن، بنزودیازپین‌ها، کاریزوپرودول، دانترولن و موارد دیگر اشاره کرد.

چه کسانی نباید قرص دیازپام را مصرف کنند؟

افرادی که مبتلا به میاستنی گراویس، بیماری شدید کبدی، مشکلات تنفسی جدی یا برخی از اشکال گلوکوم هستند، باید از مصرف دیازپام خودداری کنند. همچنین این دارو برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

منبع
spine-health

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا