اعصاب و روانبیماری عصبی

گردن درد عصبی، شناخت عوامل خطر و راهکارهای تشخیص

گردن درد عصبی و گرفتگی عصبی در ناحیه گردن می‌تواند بسیار دردناک باشد. با این حال روش‌های درمانی متعددی وجود دارد که می‌توانند به کاهش درد و فشار روی عصب گردن کمک کند.

فشردگی عصب و در ادامه آن گردن درد عصبی زمانی اتفاق می‌افتد که یک عصب تحریک شده یا تحت فشار قرار می‌گیرد. اصطلاح پزشکی برای زمانی که این اتفاق در گردن رخ می‌دهد رادیکولوپاتی گردنی است.

ما در این مقاله از مجله سلامت سیوطب توضیح می‌دهیم که چه چیزی ممکن است باعث گرفتگی عصب گردن شود، پزشکان چگونه آن را تشخیص می‌دهند، چه نوع درمانی می‌تواند به شما کمک کند و چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرید. با ما همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالات خود را به دست بیاورید.

بیشتر بخوانید: رگ به رگ شدن گردن و روش‌های بهبودی پیچ خوردگی گردن

عصب فشرده چیست؟

گزگز دست و بی حسی آن‌ها نیز می تواند ناشی از گردن درد عصبی باشد|سیوطب

انتهای بالایی ستون فقرات دارای هفت استخوان کوچک یا مهره است که از پایین جمجمه شروع شده و به شانه‌ها‌ ختم می‌شود. این هفت مهره ستون فقرات گردنی را تشکیل می‌دهند. اعصاب از طناب نخاعی منشعب شده و از طریق سوراخ‌های کوچک بین مهره‌ها‌ به نام فورامن خارج می‌شوند.

هنگامی که این اعصاب تحریک یا فشرده می‌شوند، می‌تواند منجر به گردن درد و گاهی اوقات درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن شود که از سمت بازو به دست امتداد پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: درمان کج گردنی؛ از کشش عضلات،جراحی تا فیزیوتراپی و کایروپراکتیک

علائم بروز گردن درد عصبی

گرفتگی عصب در گردن و بروز گردن درد عصبی ممکن است علائم زیر را ایجاد کند:

 • درد در گردن
 • گزگز در بازو و دست
 • ضعف در شانه، بازو، دست یا هر سه
 • از دست دادن حس در بازو، دست یا هر دو

همچنین بروز هر یک از علائم فوق با کاهش حرکت گردن بسیار رایج است.

بیشتر بخوانید: ۸ ورزش گردن درد برای تسکین و بهبود درد گردن

دلایل بروز گردن درد عصبی چیست؟

طبق یک مطالعه در سال 2016، دژنراسیون (تحلیل رفتن یا تباهی) مرتبط با افزایش سن دیسک‌های بین مهره‌ای علت اصلی رادیکولوپاتی (کشیدگی عصب‌های ستون فقرات)، گرفتگی عصبی و گردن درد عصبی است.

با تحلیل رفتن دیسک‌ها، ارتفاع آن‌ها کاهش می‌یابد و سوراخ‌های بین مهره‌ها که اعصاب نخاع از آن خارج می‌شوند، باریک خواهند شد. انحطاط دیسک فشار زیادی را بین دیسک‌ها و روی ریشه‌های عصبی وارد می‌کند و این فرآیند می‌تواند منجر به گرفتگی عصب شود.

بیشتر بخوانید: جراحی دیسک گردن؛ تعویض دیسک راهکاری نوین برای آزادانه حرکت دادن سر

همین مطالعه همچنین نشان داد که عوامل خطر برای گردن درد عصبی عبارتند از:

 • بلند کردن مکرر وزنه‌های سنگین
 • شیرجه زدن
 • استفاده از تجهیزات رانندگی که لرزش دارند
 • بازی گلف

رایج‌ترین ریشه عصبی تحت تاثیر در رادیکولوپاتی گردنی، ریشه عصبی C7 و پس از آن ریشه‌های عصبی C6 و C8 است.

موسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی بیان می‌کند که افراد 50 تا 54 ساله بیشتر احتمال دارد آن را تجربه کنند و این در مردان شایع‌تر از زنان است.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر

راهکارهای تشخیص ابتلا به گردن درد عصبی کدام است؟

ابتدا بایدروش‌های تشخیصی را انجام داد تا علت بروز گردن درد عصبی تعیین شود|سیوطب

به طور معمول، برای رسیدن به تشخیص، پزشکان در مورد علائم سؤال می‌کنند و سپس گردن، شانه‌ها، بازوها و دست‌ها‌ را بررسی خواهند کرد. اغلب اوقات، آن‌ها از فرد می‌خواهند که بازوها و گردن خود را حرکت دهد تا ببینند در کجا ضعف یا درد دارند.

بیشتر بخوانید: فتق دیسک گردن و راه‌های درمان خانگی و جراحی

تست‌ تشخیص گردن درد عصبی

آزمایش‌های متعددی وجود دارد که پزشکان می‌توانند برای کمک به تشخیص عصب تحت فشار در گردن انجام دهند.

تست اسپرلینگ

تست اسپرلینگ شامل کشیده شدن گردن، چرخاندن سر به سمتی که علائم بروز می‌کند و اعمال فشار ملایم به سمت پایین از بالای سر است.

بیشتر بخوانید: قولنج گردن، دلایل پیدایش و باید و نبایدهای شکستن قولنج

اشعه ایکس

اشعه ایکس یکی از انواع آزمایش‌های تصویربرداری است که می‌تواند به تشخیص گردن درد عصبی کمک کند. اشعه ایکس می‌تواند هم ترازی مهره‌های گردن را نشان دهد. همچنین باریک شدن فورامن و فضای دیسک بین مهره‌ها‌ را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانیدصدا دادن گردن وحس ناخوشایند ساییدگی استخوان‌ها

سی تی اسکن

اسکن توموگرافی کامپیوتری استخوان را با جزئیات بیشتری نسبت به اشعه ایکس نشان می‌دهد. گاهی اوقات، پزشکان آن‌ها را در معاینه فردی که مشکوک به گیرکردن عصب است، تجویز می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تغذیه دیسک گردن؛ از گلوکزامین و پروتئین تا ویتامین C و B

اسکن ام آر آی

با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی، پزشکان می‌توانند مهره‌ها، بافت‌های نرم و اعصاب را با جزئیات بیشتری نسبت به سایر انواع اسکن ببینند.

اسکن MRI می‌تواند نشان دهد که فشار عصبی در گردن چقدر شدید است. آن‌ها همچنین به پزشکان اجازه خواهند داد ببینند که آیا فتق دیسک باعث فشرده شدن عصب یا نخاع می‌شود یا عامل دیگری در این امر دخیل است.

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از جراحی دیسک گردن همتراز با جراحی دیسک گردن

EMG

آزمایش الکترومیلوگرافی سرعت انتقال تکانه‌های الکتریکی در طول یک عصب را اندازه گیری می‌کند. گاهی اوقات، پزشکان برای تعیین اینکه آیا یک عصب یا گروهی از اعصاب به درستی کار می‌کنند، این آزمایش را تجویز می‌کنند.

در مورد مشکوک به گیرکردن عصب در گردن، EMG می‌تواند به پزشکان کمک کند تا تعیین کنند کدام عصب تحریک یا فشرده شده است و دقیقا در کجا فشرده می‌شود.

بیشتر بخوانید:جراحی گردن و مراقبت های بعد از آن

نحوه درمان گردن درد عصبی

گردن درد عصبی روش‌های درمانی بسیاری دارد|سیوطب

برای بسیاری از افراد، درد ناشی از فشرده شدن عصب گردن در عرض 4 هفته خود به خود برطرف می‌شود. با این حال، معمولا علائم یک گردن درد عصبی به مرور زمان برمی‌گردد. اگر علائم رادیکولوپاتی گردنی برطرف نشد، درمان‌های غیرجراحی و جراحی در دسترس هستند.

بی حرکتی

یک گردنبند می‌تواند به کاهش میزان حرکت در گردن و در نتیجه کاهش تحریک ریشه عصبی کمک کند. با این حال فرد نباید بیش از دو هفته از گردنبند استفاده کند، زیرا امکان دارد باعث ضعیف شدن عضلات گردن شود.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد طب سنتی و خلاصی از آرتروز گردن

تمرینات

فیزیوتراپی گردن به عصب تحت فشار در گردن کمک می‌کند. هدف تمرینات تقویت و کشش عضلات گردن و در نتیجه بهبود انعطاف‌پذیری است. گاهی اوقات، کشش می‌تواند به کشش ملایم مفاصل گردن و کاهش فشار روی عصب کمک کند.

بیشتر بخوانید:ورزش آرتروز گردن به همراه 6حرکت موثر در درمان قطعی

دارو

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی نوعی مسکن هستند. در صورت تحریک یا ملتهب شدن و گردن درد عصبی، می‌توانند درد را کاهش دهند. NSAID‌ها ‌به طور گسترده در دسترس هستند و فرد می‌تواند آن‌ها را بدون نسخه از داروخانه خریداری کند.

کورتیکواستروئیدها داروهای خوراکی تجویزی هستند که تورم و التهاب اطراف عصب را کم می‌کنند و درد را کاهش می‌دهند.

بیشتر بخوانید: درمان گرفتگی گردن به روش‌های خانگی و دارویی

در تزریق استروئید از داروهای ضدالتهابی برای کاهش درد استفاده می‌شود. در صورتی که اسکن ام آر آی فشار عصب گردن را تایید کرده باشد و اگر درمان‌های دیگر مفید نباشند، پزشکان ممکن است تزریق استروئید را به فرد پیشنهاد دهند.

تزریق استروئید می‌تواند در تسکین طولانی مدت درد برای افراد مبتلا به گردن درد عصبی بسیار موثر باشد.

بیشتر بخوانید:گردنبند طبی یا یقه گردنی؛ پشتیبانی که گاهی عوارض دارد

عمل جراحی

گزینه‌های جراحی بسته به علت گردن درد عصبی و درگیری عصب متفاوت است. هدف جراحی کاهش فشار روی عصب آسیب‌دیده و در برخی موارد، بهبود هم ترازی ستون فقرات گردنی است.

 • دیسککتومی و فیوژن

هدف از دیسککتومی برداشتن دیسک یا خارهای استخوانی است که باعث فشردگی عصب می‌شود. در طول عمل، جراح دیسک و خارهای استخوانی را که باعث فشرده‌سازی می‌شوند، برمی‌دارد. سپس دو مهره آسیب‌دیده را با هم ترکیب می‌کنند که باعث تثبیت بخش آسیب‌دیده ستون فقرات گردنی می‌شود.

بیشتر بخوانید: 13درمان خانگی گردن درد،از کمپرس گرم تا مسکن‌های بدون نسخه

درمان‌های خانگی

گاهی اوقات می‌توان گردن درد عصبی را در خانه با یکی از موارد زیر درمان کرد:

 • کمپرس گرم
 • بسته‌های سرد
 • ماساژ
 • یوگا

بیشتر بخوانید:درمان دیسک گردن توسط دارو، فیزیوتراپی، جراحی و طب سنتی

خاتمه

در پایان بهتر است بدانید که این گرفتگی عصب در گردن نوعی بیماری شایع به حساب می‌آید که برای بسیاری از افراد درگیر آن دردناک و گاهی غیرقابل تحمل است. همچنین ممکن است به صورت گاه به گاهی درگیری‌هایی در این ناحیه ایجاد شود. به این ترتیب افراد برای خلاص شدن از این عارضه می‌توانند به پزشک متخصص و متبحر در این زمینه مراجعه کنند تا با تشخیص به هنگام بتوان درمان را آغاز و جلوی پیشرفت بیماری را گرفت.

تجربه نشان داده است در اغلب موارد افراد با تشخیص زودهنگام و در شرایط خفیف گردن درد عصبی توانسته‌اند با روش‌های غیر جراحی دارودرمانی و تزریقات استروئیدی و کمی استراحت این عارضه را برطرف کنند.

منبع
aans.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا