بیماریقلب

قند خون نرمال؛ در سنین مختلف چه قندی خونی باید داشته باشیم؟

قند خون نرمال ناشتا باید در محدوده 72 تا 108 mg/dL و دو ساعت بعد از غذا کمتر از ۱۴۰ mg/dL باشد. عدم کنترل قند خون می‌توان باعث بروز سکته مغزی و قلبی یا بیماری‌های متعددی شود که درمان آن به سختی صورت خواهد گرفت.

قند خون بالا می‌تواند باعث بروز بیماری‌های مختلفی در بدن شود که درمان برخی از آنها یا غیرممکن است یا به سختی انجام می‌شود. دیابت یکی از بیماری‌های قندی است که در شرایط بحرانی حتی منجر بروز آسیب‌های غیرقابل جبرانی در افراد می‌شود. دراین مقاله از سیوطب به بررسی میزان قند مورد استاندارد بدن و ضرایب آن در سنین مختلف می‌پردازیم.

اگر فردی از الگوی تغذیه و سبک زندگی سالم پیروی کند، حفظ سطح قند طبیعی به راحتی قابل انجام است. اما سطح گلوکز خون بالا یا پایین نشانه‌ای از شرایط سلامتی است که نیاز به توجه دارند. از این رو، دانستن سطح قند خون سالم و نحوه کنترل آن ضروری است.

حفظ محدوده قند خون سالم و طبیعی برای کمک به پیشگیری یا به تعویق انداختن مشکلات سلامتی درازمدت از جمله بیماری قلبی، از دست دادن بینایی و بیماری کلیوی بسیار مهم است.

بیشتر بدانید: علائم قند خون بالا و خطرهای در کمین؛ وقتی دیابت با سرعت زیاد اوج می‌گیرد

سطح طبیعی قند خون در افراد بزرگسال چقدر است؟

قند خون یکی از مشکلات جدی در عوارض قلبی و مغزی است | سیوطب

سطح قند یا گلوکز خون می‌تواند طبیعی، بالا یا پایین باشد. به طور کلی باید سطح قند خون خود را بعد از 8 ساعت غذا اندازه‌گیری کرد. اگرچه اصطلاح «طبیعی» اغلب برای توصیف سطح قند خون یک فرد بدون دیابت استفاده می‌شود، اما از نظر فنی نادرست است.

به این دلیل که افزایش قند خون می‌تواند در افراد بدون دیابت نیز اتفاق بیفتد، به خصوص بعد از غذا خوردن. افراد مبتلا به دیابت باید سطح قند خون را کنترل کنند و به اندازه کافی انسولین یا داروهای کاهنده گلوکز مصرف کنند تا تعادل سالمی‌داشته باشند زیرا بدن آنها نمی‌تواند انسولین را به درستی تولید یا استفاده کند. طبق دستورالعمل‌های کلی، سطوح طبیعی قند خون در افراد عبارتند از:

  • پس از 8 ساعت ناشتایی: فرد بالغ سالم کمتر از 70 تا 99 و فرد دیابتی 80 تا 130 میلی گرم در دسی لیتر
  • بعد از 2 ساعت غذا خوردن: فرد سالم کمتر از 140 و فرد دیابتی کمتر از 180 میلی گرم در دسی لیتر

بیشتر بخوانید: بهترین داروی درمان قند خون؛ ۶ داروی کلیدی دیابت نوع یک و ۱۰ داروی طلایی دیابت نوع دو

غذاها چقدر روی افزایش قند خون ما تاثیر می‌گذارند؟

غذایی که مصرف می‌کنیم می‌تواند بر سطح قند خون ما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر غذاهای غنی، پر کربوهیدرات یا پرکالری بخوریم، ممکن است میزان گلوکز خون ما افزایش یابد. مقدار غذایی که ما مصرف می‌کنیم نیز می‌تواند بر سطح قند طبیعی ما تأثیر بگذارد. علاوه بر این، پرخوری ممکن است سطح قند را افزایش دهد.

فعالیت‌های بدنی می‌تواند بر سطح گلوکز ما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، کار سنگین و سخت ممکن است سطح قند خون ما را کاهش دهد، در حالی که بدون فعالیت بدنی یا کمتر ممکن است سطح قند خون ما را افزایش دهد. برخی داروها می‌توانند سطح گلوکز خون ما را مختل کنند. علاوه بر این، شرایط پزشکی مانند هیپوگلیسمی، دیابت و بیماری کبدی ممکن است باعث تغییراتی در سطح قند طبیعی ما شوند.

مصرف الکل می‌تواند باعث کاهش سطح قند خوب و مصرف سیگار منجر به بروز دیابت نوع 2 شود. سن مهم است! تحمل انسولین با افزایش سن کاهش و در نتیجه احتمال ابتلا به دیابت افزایش می‌یابد. استرس فیزیکی یا ذهنی می‌تواند سطح قند خون طبیعی ما را افزایش دهد. کم آبی بدن نیز می‌تواند منجر به کاهش سطح گلوکز خون شود.

قند خون نرمال از 50 تا 70 سالگی

قند خون بالا بویژه در افراد میانسال به بالا خطرات جدی دارد | سیوطبعکس

دانستن درباره میزان قند خون استاندارد در سنین مختلف مهم است. این اهمیت زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم افراد با افزایش سن بیش از گذشته به دچار قند خون می‌شوند و آسیب‌های جبران ناپذیری هم ممکن است به آنها وارد شود. از این رو دانستن قند استاندارد برای هر سنی بسیار اهمیت دارد. در ادامه به بررسی قند مورد نیاز برای سنین مختلف می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: تفسیر آزمایش عفونت خون؛ علائم اختصاری آزمایش خون را یاد بگیرید

قند خون نرمال در سن ۳۵ سالگی: بازه 70 تا 99 mg/dL

میزان قند خون نرمال در سن ۴۰ سالگی: بازه 70 تا 99 mg/dL

قند خون نرمال در سن ۴۵ سالگی: بازه 70 تا 99 mg/dL

قند خون نرمال در سن 50 سالگی: بازه 70 تا 100 mg/dL

قند خون نرمال در سن 60 سالگی: بازه 100 تا 130 mg/dL

قند خون نرمال در سن ۷۰ سالگی: 110 تا 150 mg/dL

بیشتر بخوانید: قند خون نرمال؛ در سنین مختلف چه قندی خونی باید داشته باشیم؟

یادداشت پایانی؛ قند خون نرمال

با اطمینان از قرار گرفتن در محیط مناسب با راهنمایی مناسب، می‌توان بسیاری از این مشکلات را حل کرد. علاوه بر این، سایر بیماران دیابتی که برای معکوس کردن دیابت خود تلاش می‌کنند، می‌توانند حمایت و انگیزه ارزشمندی را ارائه دهند.

محدوده قند خون طبیعی برای یک بزرگسال سالم (مرد یا زن) پس از 8 ساعت ناشتایی 70-100 میلی گرم در دسی لیتر است. سطح طبیعی قند خون بعد از 2 ساعت غذا خوردن بین 90 تا 100 میلی گرم در دسی لیتر است. سطح گلوکز خون در طول روز تغییر می‌کند و تحت تأثیر تنوع و کمیت غذای مصرفی، فعالیت بدنی، دارو، مصرف الکل، سیگار، سن، استرس و کم آبی بدن قرار می‌گیرد.

سوالات متداول

سطح قند مرزی چقدر است؟

افرادی که دیابتی‌های مرزی دارند یا در مرحله پیش دیابت هستند، سطح گلوکز خون ناشتا (8 تا 10 ساعت قبل از غذا) بین 100 تا 125 میلی گرم در دسی لیتر دارند. اگر خون برای گلوکز (قند) خون به طور تصادفی آزمایش شود، برای فردی که دیابتی مرزی دارد بین 140 تا 200 میلی گرم در دسی لیتر کاهش می‌یابد.

چگونه بفهمم پیش دیابت هستم؟

افزایش تشنگی، تکرر ادرار، افزایش گرسنگی، خستگی، تاری دید، بی حسی یا گزگز در پاها یا دست‌ها، عفونت‌های مکرر و زخم‌هایی که دیر التیام می‌یابند نشانه‌هاپیش دیابت هستند.

آیا قند خون 120 طبیعی است؟

به طور کلی: کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر (5.6 میلی مول در لیتر) طبیعی است . 100 تا 125 mg/dL (5.6 تا 6.9 mmol/L) به عنوان پیش دیابت تشخیص داده می‌شود. 126 میلی گرم در دسی لیتر (7.0 میلی مول در لیتر) یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه به عنوان دیابت تشخیص داده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا