تغذیهخانواده و تغذیه سالم

تغذیه برای بلند قد شدن مهم است؛ 15 غذای سالم برای افزایش قد

فهرست محتوا نمایش

تغذیه برای بلند قد شدن یکی از راه‌های طبیعی و مفید برای افزایش قد کودکان و نوجوانان است. قد یک ویژگی ژنتیکی است، اما عوامل دیگری مانند هورمون‌های رشد و جنسیت، تغذیه و ورزش بر آن تاثیر می‌گذارند.

در صورتی که کودک یا نوجوان از لحاظ بدنی سالم باشد و هیچ گونه بیماری نداشته باشند می‌تواند با رژیم غذایی و ورزشی مناسب قد خود را افزایش دهد. پس به همین منظور تغذیه برای بلند قد شدن مهم است. در این مطلب از مجله پزشکی سیوطب به بررسی رژیم غذایی و تغذیه برای بلند قد شدن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

نگاهی کلی به موضوع تغذیه برای بلند قد شدن

 • لوبیا سرشار از پروتئین و آهن است و به بدن در مقابله با کم‌خونی و بهبود رشد کمک می‌کند.
 • سلامت سیستم گوارشی بدن و روده‌ها به دلیل جذب مواد غذایی در این ناحیه بسیار مهم و حیاتی است.
 • کینوا نوعی پروتئین گیاهی کامل و سرشار از منیزیم است که تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش می‌دهد‌.
 • توت‌ها سرشار از ویتامین C هستند که باعث رشد سلول‌ها، حمایت از ترمیم بافت‌ها و افزایش تولید کلاژن می‌شود.

مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قد که باید راجع به آن‌ها بدانیم

میزان قد افراد تا حد زیادی به ژنتیک آن‌ها بستگی دارد؛ اما به طور کلی می‌توان این گونه بیان کرد که قد به موارد زیر بستگی خواهد داشت:

 • ژنتیک؛ حدود 80درصد در تعیین میزان قد افراد تاثیر دارد.
 • جنسیت؛ دختران تا پایان بلوغ و پسران تا 18 سالگی قد می‌کشند.
 • هورمون‌ها؛ تولید هورمون‌های خاصی در بدن روی میزان قد تاثیر دارند.
 • نوع تغذیه افراد در سلامت بدن، استخوان‌ها و حتی تولید هورمون‌های رشد موثر است.
 • ورزش کردن باعث بهبود سلامت بدن و استخوان‌ها می‌شود.

به طور معمول قد هر فردی تا سن بلوغ کامل شده و بعد از آن کمتر افزایش پیدا می‌کند. عواملی مانند تغذیه، ورزش، خواب و بیماری‌های مختلف نیز بر افزایش قد نقش دارند. در ادامه چندین ماده غذایی مختلف که در افزایش قد در دوران بلوغ و رشد کودکان موثر هستند معرفی خواهیم کرد. استفاده از این مواد در تغذیه خانواده برای سلامتی بدن، استخوان‌ها و افزایش قد مناسب است و حتما باید در لیست تغذیه برای بلند قد شدن قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: غذای مناسب برای رشد کودک 

مواد غذایی موردنیاز در تغذیه برای بلند قد شدن کودکان و نوجوانان

اندازه گیری قد برای تعیین رشد و بررسی تغذیه برای بلند قد شدن کودک|سیوطب

مواد غذایی مختلفی در افزایش قد و رشد استخوان‌ها نقش دارند که از آن‌ها می‌توان به مواد زیر اشاره کرد:

 •  پروتئین‌ها از جمله مهمترین خوراکی های افزایش قد

نقش کلیدی در رشد سالم بدن، ترمیم بافت‌ها و عملکرد ایمنی بدن ایفا می‌کند. در مواد غذایی مختلفی پروتئین وجود دارد که به دو دسته پروتئین گیاهی مانند لوبیا و پروتئین حیوانی، موجود در گوشت سفید و قرمز یافت می‌شود.

 • ریز مغذی‌ها به عنوان بمب افزایش قد شناسایی می‌شوند

مانند کلسیم، ویتامین D، منیزیم و فسفر در سلامت استخوان‌ها و رشد آن‌ها نقش دارند. مواد خوراکی مختلف از جمله میوه‌ها، حبوبات، سبزیجات و غلات حاوی این ریزمغذی‌ها هستند.

 • پروبیوتیک‌ها را در برنامه غذایی برای افزایش قد نوجوانان جای دهید

نوعی باکتری مفید است که اغلب در غذاهای تخمیر شده یافت می‌شود. امروز لبنیات مختلفی را با استفاده از این باکتری‌های مفید تولید می‌کنند. به همین دلیل افراد به راحتی می‌توانند این پروبیوتیک‌ها را در رژیم غذایی خود جای دهند.

بیشتر بخوانید: برای تقویت استخوان ها چه غذاهایی بخوریم؟ 

قبل از خوراکی‌ها و تغذیه مناسب برای افزایش قد، خواب و استراحت کافی قرار دارد

طبق تحقیقات مختلف ثابت شده‌است که خواب کافی با سلامتی تمامی ارگان‌های بدن رابطه مستقیم دارد. به عنوان مثال طبق تحقیقات انجام شده در CDC کودکان و نوجوانانی که خواب کافی ندارند بیشتر در معرض چاقی، دیابت، صدمات و سلامت روانی ضعیف قرار دارند. همچنین از طرف دیگر خواب کافی در سنین رشد کودکان، نقش اساسی در رشد قد، بلوغ، سلامت استخوان‌ها و هوش آن‌ها دارد.

به طور کلی خواب مناسب برای ایجاد سلامت کلی در بدن و مورد نیاز برای رشد طبیعی کودکان به صورت زیر است:

سن کودکان

خواب مورد نیاز در 24 ساعت

4 تا 12 ماهه

12 تا 16 ساعت

1 تا 2 ساله

11 تا 14 ساعت

3 تا 5  ساله

10 تا 13 ساعت

6 تا 12 ساله

9 تا 12  ساعت

12 تا 18  ساله

 8 تا 10 ساعت

با این میزان خواب می‌توانید اطمینان داشته باشید که کودکان شما انرژی کافی برای سوخت‌وساز بدن و سلامت استخوان‌ها و عضلات را خواهد داشت. البته خواب کافی زمانی بر رشد قد اثر مثبت می‌گذارد که دیگر فاکتورها مانند تغذیه برای بلند قد شدن فراهم شوند.

خوراکی‌ها و مواد غذایی مفید برای افزایش قد بعد از بلوغ و دوران رشد

با معرفی مواد غذایی مورد نیاز در تغذیه برای بلند قد شدن برخی افراد با این سوال مواجه می‌شوند که چه چیزی قد را بلند میکند ؟ و برای رشد قد کودکان چی خوبه ؟

برای جواب به این سوال در این قسمت خوراکی‌ها و مواد غذایی که دارای پروتئین، ریزمغذی‌ها و پروبیوتیک هستند را معرفی خواهیم کرد.

1. لوبیا؛ بهترین و خوشمزه‌ترین نوع حبوبات برای رشد قد

انواع مختلف لوبیا از جمله مواد غذایی فوق‌العاده مغذی هستند و منبعی سرشار از پروتئین به شمار می‌روند. پروتئین موجود در لوبیاها سطوح فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF – 1) را افزایش می‌دهد. این ماده، هورمونی مهم است که رشد کودکان را تنظیم می‌کند.

همچنین لوبیا سرشار از آهن و ویتامین B است که به بدن در محافظت در برابر کم‌‎خونی کمک خواهد کرد (وضعیتی که با کمبود گلبول‌های قرمز سالم در بدن مشخص می‌شود). باید اشاره کنیم که آهن نه تنها برای رشد بافت‌ها نیاز است؛ بلکه کم خونی باعث به تاخیر افتادن رشد در کودکان نیز می‌شود.

همچنین لوبیا سرشار از چندین ماده مغذی دیگر از جمله فیبر، مس، منیزیم، منگنز و روی است.

بیشتر بخوانید: خواص لوبیا و فواید سلامتی لوبیا 

2. مرغ؛ غذایی لذیذ و مفید در تغذیه برای بلند قد شدن

مرغ سرشار از پروتئین همراه با طیف وسیعی از مواد مغذی ضروری دیگر است که به عنوان غذایی لذیذ در رژیم غذایی مناسب برای بلند قد شدن جای دارد. در مرغ به صورت ویژه ویتامین B12 وجود دارد که نوعی ویتامین محلول در آب است و برای افزایش قد و حفظ آن بسیار مهم است.

از دیگر مواد غذایی مفید در مرغ که برای خانواده و تغذیه سالم آن لازم است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تورین (اسید آمینه‌ای که تشکیل و رشد استخوان را تنظیم می‌کند)
 • پروتئین
 • نیاسین
 • سانیوم
 • فسفر
 • ویتامین B6

روش‌های مختلفی برای پخت مرغ وجود دارد که هر شخص بنابر سلیقه خود می‌تواند انواع آن را انتخاب و درست کند. مهم این است که خانواده‌ها مرغ را در تغذیه برای بلند قد شدن کودکان خود جای دهند.

بیشتر بخوانید: ویتامین A چیست؟ 7 علامت کمبود ویتامین آ و خطرات آن برای بدن 

3. بادام؛ پر از ویتامین و مواد معدنی مفید برای بدن و افزایش قد

بادام سرشار از بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای رشد قد است. این مغز خوشمزه علاوه بر چربی‌های سالم، سرشار از فیبر، منگنز و منیزیم است. همچنین حاوی ویتامین E است که نوعی ویتامین محلول در چربی به شمار می‌رود و به عنوان نوعی آنتی‌اکسیدان شناخته می‌شود.

کمبود ویتامین E باعث عوارض جانبی جدی در بدن می‌شود که از آن‌ها می‌توان به توقف رشد در کودکان اشاره کرد. همچنین بادام به تقویت سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند. در مطالعه‌ای روی 14 نفر مشخص شد که مصرف بادام از تشکیل استئوکلاست‌ها (osteoclasts) که نوعی سلول‌های تجزیه‌کننده بافت استخوانی هستند جلوگیری می‌کند.

4. سبزی‌های برگ‌دار؛ محافظین سلامت، رشد و حفظ قد

سبزی‌های برگ‌دار؛ محافظین سلامت، رشد و حفظ قد|سیوطب

سبزی‌های برگ‌دار مانند اسفناج، کلم پیچ و گل کلم از نظر تغذیه فوق‌العاده هستند. مقدار مواد مغذی در بین انواع مختلف این سبزی‌ها متفاوت است؛ اما به طور کلی مقداری ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم و پتاسیم در آن‌ها وجود دارد.

همچنین این سبزی‌ها سرشار از ویتامین K هستند که نوعی ماده مغذی برای تراکم استخوان و مفید برای حمایت از رشد، افزایش یا حفظ قد و استخوان‌ها است. نتایج مطالعه‌ای روی 103 زن نشان داده است که مصرف منظم سبزیجات با خطر کاهش قابل توجه توده‌های استخوانی یا پوکی استخوان مرتبط است. پس می‌توان گفت که این سبزی‌ها در سلامت استخوان‌ها و تغذیه برای بلند قد شدن مهم هستند.

بیشتر بخوانید: درمان پوکی استخوان سالمندان؛ شایع اما قابل پیشگیری 

5. ماست؛ منبعی مغذی برای تامین پروتئین و کلسیم بدن

ماست منبع عالی از چندین ماده مغذی کلیدی برای رشد بدن است، از جمله پروتئین و کلسیم. همچنین بعضی از ماست‌ها حاوی نوع خاصی از پروبیوتیک‌ها هستند که باکتری‌های مفید در سیستم گوارشی به شمار می‌روند.

پروبیوتیک‌ها بر بهبود عملکرد سیستم ایمنی، کاهش التهابات بدن و افزایش رشد در کودکان نقش دارند. از طرفی دیگر ماست جزو بهترین و خوشمزه‌ترین مواد لبنی است که حاوی کلسیم، منیزیم، فسفر و پتاسیم بوده و در متابولیسم، حفظ و رشد استخوان‌ها نقش دارد.

6. چه چیزی برای قد خوب است؟ جواب سیب زمینی شیرین مفید برای افزایش قد

سیب زمینی شیرین یکی از مواد خوراکی بسیار مفید و غنی از ویتامین A است که سلامت استخوان‌ها را بهبود می‌بخشد و در افزایش یا حفظ قد نقش دارد. گنجاندن سیب زمینی شیرین در رژیم غذایی و تغذیه برای بلند قد شدن مناسب است.

این ماده غذایی حاوی فیبر محلول و نامحلول است که سلامت سیستم گوارشی را تقویت کرده و رشد باکتری‌های خوب روده را بهبود می‌بخشد. سلامت سیستم گوارشی و روده در جذب مواد مغذی مصرف شده و دریافت و استفاده از آن‌ها برای سلامت، رشد و افزایش قد بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: خواص پوست سیب زمینی برای رشد مو و رفع سفیدی مو 

از دیگر مواد مغذی موجود در سیب زمینی شیرین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویتامین C
 • منگنز
 • ویتامین B6
 • پتاسیم

این مواد در سلامت استخوان‌ها و کمک به افزایش قد نقش دارند.

7. کینوا پروتئین گیاهی مفید در تغذیه برای بلند قد شدن

کینوا یک نوع دانه بسیار مغذی است که اغلب با سایر غلات در رژیم غذایی جایگزین می‌شود. این ماده یکی از معدود غذاهای گیاهی است که به عنوان یک پروتئین کامل در نظر گرفته می‌شود؛ به این معنی که حاوی تمام 9 اسید آمینه ضروری است که بدن به آن‌ها نیاز دارد. همچنین باید گفت که کینوا منبع عالی منیزیم است که جزء ضروری بافت‌های استخوانی به شمار می‌رود و تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش خواهد داد.

هر وعده کینوا حاوی مقدار زیادی منگنز، فولات و فسفر است که برای سلامت استخوان‌ها مهم هستند.

8. تخم مرغ هم مانند مرغ برای افزایش قد مفید است

تخم مرغ مانند گوشت مرغ منبعی عالی برای افزایش قد کودکان است. این ماده غذایی غنی از پروتئین است و مقادیر بالایی ویتامین و مواد معدنی لازم برای رشد را دارد، از جمله ویتامین D که در جذب کلسیم برای حفظ استخوان‌ها مفید است. به همین دلیل از ویتامین D به عنوان مکمل افزایش قد نام می‌برند.

مطالعه‌ای کوچک نشان داده است که دادن مکمل ویتامین D به کودکان با سطوح پایین این ویتامین منجر به افزایش رشد در یک دوره 6 ماهه می‌شود. همچنین در مطالعه‌‌ای روی 874 کودک نتایج به این صورت بود که خوردن منظم تخم مرغ با افزایش قد ماهانه مرتبط است.

بیشتر بخوانید: سفیده تخم مرغ برای ماسک صورت و مو 

9. انواع توت‌ها، دارای مواد مغذی مناسب برای افزایش قد هستند

مصرف انواع توت در حفظ و افزایش قد مفید است|سیوطب

انواع توت‌ها مانند زغال اخته، توت‌فرنگی، شاه‌توت و تمشک همگی سرشار از مواد مغذی مهمی هستند. از این مواد می‌توان به ویتامین C، K، فیبر و منگنز اشاره کرد. ویتامین C باعث رشد سلولی و ترمیم بافت‌ها می‌شود. همچنین این ویتامین تولید کلاژن را افزایش می‌دهد که جزو فراوان‌ترین پروتئین‌های بدن به شمار می‌رود.

مطالعات نشان می‌دهند که کلاژن تراکم استخوان را افزایش می‌دهد و سلامت استخوان را بهبود می‌بخشد و به رشد قد یا حفظ آن کمک خواهد کرد.

10. ماهی قزل آلا و دیگر مواد غذایی حاوی امگا 3؛ مناسب در تغذیه برای بلند قد شدن

ماهی قزل آلا و سالمون حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 3 هستند. این چربی‌های سالم برای قلب، رشد و نمو قسمت‌های مختلف بدن مفید است.

بعضی تحقیقات نشان می‌دهند که اسیدهای چرب امگا 3 در سلامت استخوان‌ها نقش دارند و ممکن است برای به حداکثر رساندن رشد، تولید و بازسازی استخوان را تقویت کنند. همچنین سطوح پایین امگا 3 در بدن با افزایش خطر مشکلات خواب در کودکان مرتبط است که بر رشد قد آن‌ها نیز اثرات منفی می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: خواص ماهی و ۲۰ دلیل برای استفاده بیشتر از آن 

11. چه چیزی برای رشد قد خوب است؛ شیر ماده غذایی کلیدی در تغذیه کودکان و بزرگسالان

شیر جزء کلیدی رژیم غذایی سالم و کامل در نظر گرفته می‌شود. همچنین این ماده غذایی در تامین چندین ماده مغذی بدن که برای سلامت استخوان‌ها مهم هستند از جمله کلسیم، منیزیم و فسفر نقش دارد. شیر سرشار از پروتئین است و در افزایش وزن کودکان و عضله‌سازی آن‌ها نقش دارد.

12. دانه‌های عسلیه مناسب برای رشد استخوان‌ها؛ چه غذاهایی قد را بلند میکند

در پاسخ به سوال چه چیزی قد را بلند میکند، می‌توان گفت مصرف بعضی غذاها به روند افزایش قد کمک خواهد کرد. این مواد شامل غذاهای استخوان‌ساز هستند مانند دانه‌های آسالیا یا عسلیه (Asaliya Seeds) است. این دانه‌های ریز مملو از پروتئین، فیبر، آهن، منیزیم و سایر مواد معدنی هستند و همگی به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کنند.

مصرف منظم دانه‌های Asaliya به رشد استخوان‌ها، بلندتر و قوی‌تر شدن آن‌ها کمک می‌کند. عسلیه نوعی دانه است که به داشتن کلسیم زیاد شناخته می‌شود و برای تشکیل استخوان ضروری است. افزودن Asaliya به رژیم غذایی به افراد کمک می‌کند تا مواد مغذی مورد نیاز برای رشد قد را دریافت کنند.

13. بوک چوی؛ تضمین‌کننده سلامت بدن و استخوان‌ها

بوک چوی نوعی کلم چینی است که در تغذیه برای بلند قد شدن مناسب است|سیوطب

احتمالا تا به حال نام Bok Choy را نشنیده‌اید. بوک چوی با نام‌های دیگر پوک چوی یا پاک چوی نیز شناخته می‌شود. بوک چوی نوعی کلم چینی است که ترشح هورمون رشد را افزایش می‌دهد و رشد مناسب را در بین کودکان تضمین می‌کند.

هورمون‌های رشد بر پتانسیل قد تاثیر می‌گذارند و همچنین برای سلامت استخوان و عضلات ضروری هستند. بوک چوی مملو از کربوهیدرات‌ها، فیبرها، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. افزودن بوک چوی به رژیم غذایی روزانه، سلامت کلی بدن و استخوان‌ها را تضمین و بهبود می‌بخشد. به همین خاطر در صورت امکان آن را در تغذیه برای بلند قد شدن جای دهید.

14. برای بلند شدن قد چه بخوریم؛ پروتئین سویا مناسب برای افزایش قد

پروتئین سویا یکی دیگر از مواد غذایی است که دست کم گرفته می‌شود. این ماده غذایی نه تنها قد را افزایش می‌دهد، بلکه سلامت کلی بدن را نیز بهبود می‌بخشد. سویا یکی از بهترین جایگزین‌های گیاهی پروتئین است و سرشار از فولات، پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین‌ها و فیبر است.

15. توفو غذایی مناسب در تغذیه برای بلند قد شدن کودکان

توفو یکی از بهترین غذاهای کمک‌کننده به افزایش قد است که از شیر سویا تهیه می‌شود. این ماده غذایی منبع سالم پروتئین برای همه، به ویژه گیاهخواران است. باید اشاره کنیم که مقادیر بالای کلسیم در توفو با تخم مرغ و گوشت برابر است و از همین رو انتخابی عالی برای افزایش قد و سلامت کلی بدن است.

همچنین توفو منبعی عالی برای آهن و هشت نوع اسید آمینه به شمار می‌رود و به همین خاطر جزء بهترین مواد در تغذیه برای بلند قد شدن است.

خوراکی هایی که باعث افزایش قد میشود؟ بمب افزایش قد با بهترین مواد غذایی برای افزایش قد کودکان

از جمله مواد غذایی و خوراکی که به افزایش قد، رشد استخوان‌ها و سلامت عضلات کمک می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مرکبات
 • انبه
 • زردآلو و دیگر میوه‌های تازه
 • گوشت قرمز
 • لبنیات
 • مکمل‌های ویتامین D و کلسیم

توجه داشته باشید که رژیم غذایی سالم علاوه بر تناسب اندام به سلامت استخوان‌ها و عضلات و در نتیجه رشد قد کمک می‌کند.

غذاهایی که برای افزایش قد باید از آن‌ها پرهیز کرد؛ بایدها و نبایدها

مصرف نوشابه برای افزایش قد مضرر است|سیوطب

درست است که مصرف بعضی غذاها باعث افزایش قد می‌شود؛ اما مصرف بعضی دیگر از غذاها برای بدن ضرر دارد. به همین خاطر باید از مصرف این غذاها اجتناب کرد، از جمله:

 • مصرف بیش از حد کربوهیدرات‌ها که باعث چاقی و افزایش وزن می‌شوند
 • غذاهای فست فودی یا فرآوری شده
 • مصرف بیش از حد شکر
 • نوشابه‌های گازدار و شیرین
 • غذاهای چرب

به طور کلی مصرف مواد غذایی که برای سلامتی بدن ضرر دارند، در سلامت استخوان‌ها و رشد قد نیز نقش خواهند داشت.

آیا قرصی برای افزایش قد وجود دارد؟ برای افزایش قد چه قرصی بخوریم؟

هورمون‌های رشد انسانی مسئول رشد بدن و قد افراد هستند. آمینواسیدها یا قرص‌های خارجی به افزایش سطح HGH در بدن کمک می‌کنند. باید گفت که تحقیقات بیشتری برای اثبات اثرات HGH بر بدن مورد نیاز است؛ اما این مواد به قوی شدن استخوان‌ها، افزایش عضلات بدون چربی و حفظ وزن بدن کمک می‌کنند.

چه غذاهایی به طور طبیعی به افزایش هورمون رشد کمک می‌کنند؟

برای افزایش هورمون‌های رشد انسانی به طور طبیعی تا 157درصد گنجاندن غذاهای غنی از ملاتونین در رژیم غذایی ضروری است. بعضی از غذاهایی که به بهبود هورمون رشد انسان کمک می‌کنند عبارتند از:

 • صدف
 • انار
 • شیر گیاهی غنی شده
 • سبزیجات برگ سبز
 • ماهی‌های حاوی اسیدهای چرب امگا 3
 • روغن زیتون
 • پیازها

این مواد غذایی به طور کلی برای بدن مفید هستند و باید در در لیست تغذیه برای بلند قد شدن قرار بگیرند.

بهترین صبحانه برای افزایش قد چیست؟ معرفی غذاهایی که باعث افزایش قد میشود

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی است که در سلامت بدن نقش اساسی دارد. این وعده غذایی در رشد درست و مناسب کودکان و نوجوانان از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل توصیه می‌شود که در دوران بلوغ و رشد به مواد غذایی مصرفی در صبحانه توجه ویژه‌ای داشته باشید. بهترین انواع صبحانه برای افزایش قد عبارتند از:

 • حلیم خانگی
 • شیر به همراه بادام خام
 • تخم مرغ عسلی با یک لیوان آب پرتقال
 • انواع املت
 • آب هویج

و تعدادی دیگر از مواد غذایی مفید مانند صبحانه رژیمی جوی دو سر پرک به همراه شیر، موز و مغزهای خوراکی.

راه های افزایش قد در 14 سالگی چیست؟

14 سالگی سنی است که کودک چه پسر و چه دختر وارد دوران نوجوانی شده و میزان زیادی از سیر رشدی خود را طی کرده است. این سن زمان مناسبی برای تقویت بدن و استفاده از عوامل مختلفی برای افزایش قد است. تعدادی از این راهکارها برای افزایش قد کودکان عبارتند از:

 • تغذیه خوب و مناسب
 • مصرف مکمل افزایش قد معتبر
 • خواب کافی
 • شرکت در کلاس‌های ورزشی مناسب مانند بارفیکس، والیبال و بسکتبال

در صورت نگرانی می‌توان به پزشک مراجعه کرد و اقدامات پزشکی را در صورت نیاز پیگیری و انجام داد.

یادداشت پایانی در مورد تغذیه برای بلند قد شدن

تغذیه نقش اساسی در ارتقاء رشد و توسعه مناسب برای بدن دارد. درست است که حدود 80درصد قد افراد به ژنتیک آن‌ها بستگی دارد، اما با تغذیه و سبک زندگی سالم می‌توان باعث افزایش قد شد.

به همین منظور توصیه می‌شود که تغذیه برای بلند قد شدن کودکان و نوجوانان را جدی بگیریم. در این مطلب به بررسی انواع مواد غذایی موثر و مفید در تغذیه برای بلند قد شدن کودکان و نوجوانان پرداخته‌ایم. در صورتی که اطلاعات و تجربه‌ای در این مورد دارید با ما و دیگر مخاطبین سیوطب در میان بگذارید.

سوالات متداول در مورد تغذیه برای بلند قد شدن

1. آیا رژیم غذایی و تغذیه برای بلند قد شدن موثر است؟

بله. با رعایت و مصرف مواد غذایی خاصی می‌توان بر افزایش قد و سلامت استخوان‌ها تاثیر گذاشت. برای آشنایی با این مواد غذایی این مقاله را مطالعه کنید.

2. برای بلند شدن قد چه کار کنیم؟

تغذیه مناسب و مقوی، ورزش کردن، خواب کافی و عدم مصرف مواد غذایی مضر.

3. برای رشد قد کودکان چی خوبه؟

تغذیه با مواد غذایی مفید مانند شیر، ماست، سبزیجات برگ سبز و خواب کافی.

4. افزایش قد بعد از بلوغ دختران و پسران امکان‌پذیر است؟

بله، تا پایان دوران بلوغ امکان افزایش قد وجود دارد.

5. برای افزایش قد چه بخوریم؟

برای رشد قد مناسب از مصرف لبنیات، پروتئین، ویتامین‌ها، سبزیجات و میوه‌های تازه غافل نشوید.

منبع
cdc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا