اخبار پزشکی
موضوعات داغ

امیکرون در کودکان و چگونگی مقابله با کرونای جهش یافته جدید

 

امیکرون در کودکان می‌تواند به چالشی جدید در مواجهه با ویروس کرونا تبدیل شود. امیکرون سویه جهش یافته ویروس کرونا است که در روزهای اخیر با سرعت بالایی منتشر می‌شود. این سویه تظاهرات مشابهی با سویه‌های دیگر دارد و مواردی از ابتلا امیکرون در کودکان هم ثبت شده است. اما یکی از موارد نویدبخش، کمتر بودن شدت علائم در بیماران بیان می‌شود که اگر بر طبق روال دیگر سویه‌ها باشد، شدت علائم باید در کودکان کمتر از موارد دیگر دیده شود.

در هر صورت باید توجه داشته باشید که بهترین روش مقابله با ویروس کرونا، آن هم سویه امیکرون که قابلیت سرایت بالایی دارد، پیشگیری است. رعایت اصول و قواعد پروتکل‌های بهداشتی اولین کاری است که باید انجام شود.

کودکان در هر سنی ممکن است به بیماری کروناویروس امیکرون مبتلا شوند. اما بروز امیکرن در کودکان به اندازه بزرگسالان نبوده و برخی ممکن است اصلا علائمی از خود نشان ندهند. علائم و نشانه‌های COVID-19 در نوزادان و کودکان را باید بدانید، چرا کودکان ممکن است تحت تاثیر COVID-19، علائم گوناگونی را نشان دهند. برای جلوگیری از انتشار ویروس چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

 

احتمال پیدایش امیکرون در کودکان چه مقدار است

طبق گزارش آکادمی اطفال آمریکا و انجمن بیمارستان کودکان در ایالات متحده کودکان حدود 16درصد از کل موارد COVID-19 را تشکیل می‌دهند. این در حالی است که تا به امروز فقط یک کودک به دلیل ابتلا به امیکرون در آفریقای جنوبی بستری شده است.

همه کودکان قادر به ابتلا به ویروسی هستند که باعث COVID-19 می‌شود، اما اصولا به اندازه بزرگسالان بیمار نمی‌شوند. اکثر کودکان علائم خفیف دارند یا علائمی ندارند.

با این حال، برخی از کودکان به شدت به COVID-19 مبتلا می‌شوند و این اتفاق می‌تواند در ابتلا به امیکرون هم رخ دهد. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان، درمان در بخش مراقبت‌های ویژه یا قرار گرفتن زیر دستگاه تنفس مصنوعی برای کمک به تنفس داشته باشند.

علاوه بر این کودکان مبتلا به سایر بیماری‌ها مانند چاقی، دیابت و آسم احتمال دارد در معرض خطر ابتلا به بیماری جدی کووید-19 باشند که می‌تواند شرایط بروز امیکرون در کودکان را هم فراهم کند. کودکانی که بیماری قلبی مادرزادی، شرایط ژنتیکی یا شرایطی که بر سیستم عصبی یا متابولیسم تاثیر می‌گذارند نیز دارند، امکان دارد در معرض خطر ابتلا به جهش جدید کرونا باشند. برخی از کودکان پس از بهبودی اولیه همچنان علائم COVID-19 را تجربه می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید : علائم امیکرون در مقایسه با سایر انواع ویروس کرونا

واکنش‌های متفاوت امیکرون در کودکان

امیکرون کودکان ضعیف است|سیوطب

جواب هنوز مشخص نیست، برخی از کارشناسان معتقدند که کودکان ممکن است به شدت تحت تاثیر امیکرون قرار نگیرند، زیرا ویروس‌های دیگری نیز در جامعه پخش می‌شوند و باعث بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی خواهند شد. از آنجایی که کودکان اغلب سرما می‌خورند، سیستم ایمنی آن‌ها امکان دارد برای محافظت در برابر COVID-19 آماده شود.

همچنین این امکان وجود دارد که سیستم ایمنی کودکان با ویروس، متفاوت از سیستم ایمنی بزرگسالان تعامل داشته باشد. برخی از بزرگسالان به این دلیل بیمار می‌شوند که به نظر می‌رسد سیستم ایمنی آن‌ها بیش از حد به ویروس واکنش نشان می‌دهد و باعث آسیب بیشتر به بدن می‌شود. این رخ‌داد ممکن است کمتر در کودکان اتفاق بیفتد.

 

بیشتر بخوانید:  راه های انتقال امیکرون و جلوگیری از سرایت جهش جدید کرونا

نوزادان چگونه تحت تاثیر COVID-19 قرار می‌گیرند؟

نوزادان زیر یک سال احتمال دارد بیشتر از کودکان بزرگ‌تر در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید کووید-19 باشند. این احتمالا به دلیل سیستم ایمنی نابالغ و راه‌های هوایی کوچک‌تر است که احتمال ابتلای آن‌ها به مشکلات تنفس با عفونت‌های ویروسی تنفس را افزایش می‌دهد.

این اتفاق افتاده است که نوزادان در حین زایمان یا قرار گرفتن در معرض مراقبان بیمار پس از زایمان به ویروس کرونا آلوده شوند؛ اما به دلیل اینکه امیکرون به تازگی منتشر شده است، هنوز اطلاعات دقیقی در این مورد خاص در دست نیست.

اگر مبتلا به کووید-۱۹ یا به دلیل علائم منتظر جواب آزمایش هستید، در طول بستری شدن در بیمارستان پس از زایمان توصیه می‌شود که هنگام مراقبت از نوزاد خود از ماسک پارچه‌ای استفاده کنید و دست‌های تمیزی داشته باشید. نگه داشتن تخت نوزاد در کنار تخت خود در زمانی که در بیمارستان هستید مشکلی ندارد.

اما توصیه می‌شود در صورت امکان فاصله معقولی از کودک خود داشته باشید. هنگامی که این مراحل انجام می‌شود، خطر ابتلای نوزاد تازه متولد شده به ویروس امیکرون کم است. با این حال اگر به شدت مبتلا به COVID-19 هستید، ممکن است لازم باشد به طور موقت از نوزاد خود جدا شوید. به دلیل قابلیت بالای سرایت امیکرون، بهتر است سطح مراقبت‌ها را افزایش دهید.

نوزادانی که مبتلا به کووید-۱۹ هستند یا نمی‌توان آن‌ها را آزمایش کرد و علائمی ندارند، بسته به شرایط ممکن است از بیمارستان مرخص شوند. توصیه می‌شود مراقبان نوزاد برای محافظت از خود ماسک داشته باشند و دست‌های خود را بشویند.

 

چه واکسن‌های COVID-19 برای کودکان تایید شده است؟

برای مقابله با ویروس کرونا، واکسن‌های بسیاری تولید شده است و تعدادی از آن‌ها در سطح کشور توزیع و تزریق شده‌اند. اما این واکسن‌ها در ایران، هنوز برای کودکان (کوچک‌تر از 12 سال) مجوز نگرفته‌ و به کودکان تزریق نمی‌شوند. از سوی دیگر در حال حاضر اطلاعات دقیقی از چگونگی رفتار امیکرون در کودکان در برابر واکسن‌ها نداریم، در نتیجه حتی تزریق واکسن‌ها به بزرگسالان هم در حال بررسی قرار گرفته است.

 

بیشتر بخوانید: تاثیر واکسن کرونا بر امیکرون

علائم کووید-19 به ویژه سویه امیکرون در کودکان

امیکرون کودکان سرفه ایجاد می‌کند|سیوطب

در حالی که کودکان و بزرگسالان علائم مشابه COVID-19 را تجربه می‌کنند، علائم کودکان خفیف و شبیه سرماخوردگی است. اکثر کودکان در عرض یک تا دو هفته بهبود می‌یابند. علائم احتمالی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تب
  • سرفه‌ای که مولد می‌شود
  • گلو درد
  • علائم گوارشی مانند تهوع، استفراغ، درد شکم یا اسهال
  • لرز
  • درد و درد عضلانی
  • خستگی مفرط
  • سردرد شدید جدید
  • گرفتگی بینی جدید

از دست دادن چشایی یا بویایی در سویه‌های پیشین رایج بود، اما در سویه امیکرون چنین شرایطی گزارش نشده است.

اما کودکان نیز ممکن است COVID-19 داشته باشند و علائمی از خود نشان ندهند. به همین دلیل است که پیروی از توصیه‌ها برای جلوگیری از انتشار COVID-19 بسیار مهم است.

 

بیشتر بخوانید :آلودگی هوا و کرونا، دغدغه این روزهای کلان شهرها

آیا کودکانی که به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند اثرات طولانی مدت را تجربه می‌کنند؟

هرکسی که کووید-19 داشته باشد، می‌تواند به شرایط پس از کووید-19 مبتلا شود. تحقیقات نشان می‌‎دهد که کودکان مبتلا به کووید-19 خفیف و شدید علائم طولانی مدت را تجربه کرده‌اند؛ اما هنوز اطلاعاتی درباره شرایطی که امیکرون پدید می‌آورد در دست نداریم.

 

بیشتر بخوانید: تفاوت امیکرون با کرونا

همان‌طور که در این مقاله بیان کردیم، سویه امیکرون به تازگی کشف شده و اطلاعات دقیق از آن در دسترس نیست؛ اما با توجه به اینکه قابلیت انتشار امیکرون در کودکان حدود سه برابر بیشتر از سویه دلتا است، باید بیشتر موارد محافظتی را رعایت کنیم. همچنین تا به امروز فقط یک کودک به دلیل ابتلا به امیکرون بستری شده است که چنین خبری می‌تواند امیدبخش باشد.

 

چقدر احتمال دارد یک کودک به بیماری کروناویروس جدید (امیکرون) مبتلا شود؟

حدود 16درصد از کل موارد ابتلا به COVID-19 را کودکان تشکیل می‌دهند. این در حالی است که تا به امروز فقط یک کودک به دلیل ابتلا به امیکرون در آفریقای جنوبی بستری شده است. اما با توجه به قابلیت شیوع بالا امیکرون باید مراقبت‌های لازم را به عمل بیاورید.

چه واکسن‌های COVID-19 برای کودکان تایید شده است؟

برای مقابله با ویروس کرونا، واکسن‌های بسیاری تولید شده است و تعدادی از آن‌ها در سطح کشور توزیع و تزریق شده‌اند. اما این واکسن‌ها در ایران، هنوز برای کودکان (کوچک‌تر از 12 سال) مجوز نگرفته‌ و به کودکان تزریق نمی‌شوند.

علائم کووید-19 به ویژه سویه امیکرون در کودکان؟

علائم احتمالی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
1.تب
2.سرفه‌ای که مولد می‌شود
3.گلو درد
4.علائم گوارشی مانند تهوع، استفراغ، درد شکم یا اسهال
5.لرز
6.درد و درد عضلانی
7.خستگی مفرط
8.سردرد شدید جدید
9.گرفتگی بینی جدید

منبع
mayoclinic.org

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا