اخبار پزشکی
موضوعات داغ

راه های انتقال امیکرون و جلوگیری از سرایت جهش جدید کرونا

راه های انتقال امیکرون یکی از چالش‌هایی است که افراد با آن روبه‌رو هستند. ما در حال تمرین فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک در اماکن عمومی و شستن دست‌هایمان هستیم. با وجود اینکه این اقدامات احتیاطی را انجام داده‌ایم، چقدر مستعد ابتلا به ویروسی امیکرون هستیم که باعث COVID-19 می‌شود؟

اگر به طور کامل واکسینه نشده‌اید، اقدامات درستی را برای حفظ سلامت خود انجام می‌دهید. ویروسی که باعث بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌شود، عمدتا از فردی به فرد دیگر در قطرات تنفسی منتشر می‌شود، وقتی فرد مبتلا به این ویروس سرفه، عطسه یا صحبت می‌کند. به طور معمول، انتقال از طریق هوا ممکن است رخ دهد. این زمانی اتفاق می‌افتد که ذرات بسیار کوچک ویروس برای چند دقیقه تا ساعت‌ها در هوا باقی بمانند و به طور بالقوه دیگران را که در همان منطقه هستند آلوده می‌کنند، حتی اگر فرد آلوده دور باشد یا فضا را ترک کرده باشد.

حال باید بدانیم که سویه امیکرون چه میزان به واکسن‌ها واکنش نشان داده و چه مقدار تحت تاثیر آن‌ها قرار می‌گیرد. پس تا زمانی که چنین اطلاعاتی را به دست نیاورده‌ایم باید از روش‌های همیشگی خود برای جلوگیری از انتقال ویروس استفاده کنیم.

این ویروس همچنین می‌تواند از افراد آلوده به سطوحی که آن‌ها را لمس می‌کنند سرایت کند، اما این شیوع کمتر از انتقال فرد به فرد است. کارشناسان هنوز همه پاسخ‌ها را در مورد ویروس کرونا ندارند و این موضوع برای امیکرون بسیار ناچیز است. در ادامه آنچه که باشد در مورد خطر ابتلا به ویروس کرونا از سطوح و موقعیت‌های معمول بدانیم را بیان می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: امیکرون در کودکان و چگونگی مقابله با کرونای جهش یافته جدید

چگونه از راه های انتقال امیکرون جلوگیری کنیم

ظروف و بسته‌بندی مواد غذایی

هیچ مدرکی مبنی بر ابتلای کسی به ویروسی که پس از دست زدن به ظروف غذا و بسته‌بندی مواد غذایی باعث ایجاد کووید-19 شده است وجود ندارد. در حال حاضر بسیاری از رستوران ها برای کاهش خطر انتقال، تحویل و تحویل بدون تماس را ارائه می‌دهند.

با این حال اگر نگران هستید، منطقی است که از دستورالعمل های کلی ایمنی مواد غذایی پیروی کنید. پس از دست زدن به ظروف بیرون‌بر، دست‌های خود را حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید و سپس غذا را با استفاده از ظروف تمیز به ظرف تمیز منتقل کنید. قبل از غذا دوباره دستان خود را بشویید. پس از دور انداختن ظروف، سطوحی را که ظروف بیرون بر روی آن‌ها وجود داشت تمیز و ضدعفونی کنید. امیکرون هم مانند باقی موارد کرونا رفتار می‌کند، اما باید توجه داشته باشیم که قابلیت انتشار بسیار بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید: علائم امیکرون در مقایسه با سایر انواع ویروس کرونا

محصولات فروشگاه مواد غذایی

این احتمال وجود دارد که ویروس کرونا در میوه‌ها و سبزیجاتی که توسط فرد مبتلا به ویروس استفاده شده است باقی بماند. مشخص نیست که آیا این ممکن است شما را مبتلا به COVID-19 کند یا خیر.

بهترین عمل برای جلوگیری از سرایت و ایجاد مانع برای راه های انتقال امیکرون این است که از دستورالعمل‌های ایمنی مواد غذایی پیروی کنید و همه میوه‌ها و سبزیجات را قبل از خوردن، با قرار دادن آن‌ها در آب، به طور کامل بشویید. برای این کار صابون لازم نیست، می‌‎توانید محصولاتی را که دارای پوست یا پوست ضخیم هستند با برس محصولات تمیز اسکراب کنید. همچنین به محض اینکه از فروشگاه مواد غذایی به خانه رسیدید، دست‌های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید.

کیسه‌های قابل استفاده مجدد را که به فروشگاه حمل می‌کنید و از آن خارج می‌کنید، تمیز و ضدعفونی کنید. بیشتر کیسه‌های پارچه‌ای می‌توانند از ماشین لباسشویی و خشک کن عبور کنند. سایر کیسه‌ها را می‌توان با استفاده از یک دستمال ضدعفونی کننده یا اسپری تمیز کرد.

بیشتر بخوانید: تاثیر واکسن کرونا بر امیکرون

به این علت که نمی‌دانیم واکسن‌ها چه میزان ایمنی را برای ما دربرابر امیکرون ایجاد می‌کنند، بهتر است هنگام خرید مواد غذایی از ماسک استفاده کنید. زیرا حفظ فاصله اجتماعی از سایر خریداران دشوار است. در تمامی مناطق و فروشگاه‌ها، پوشیدن ماسک ضرورت دارد.

بیشتر بخوانید: در آلودگی هوا چی بخوریم؟

راه های انتقال امیکرون از سطوح خانگی

شخصی در حال ضدعفونی شیرآلات|راه های انتقال امیکرون|سیوطب

به طور مرتب سطوحی که معمولا لمس می‌شوند مانند میزها، دستگیره‌های در، کلیدهای چراغ، توالت‌ها، دستگیره‌های شیر آب و سینک‌ها را تمیز و ضدعفونی کنید. ویروس ممکن است از چند ساعت تا چند روز روی سطوح باقی بماند. با این حال، مطالعات نشان می‌دهد که احتمال انتشار ویروس با دست زدن به اکثر سطوح، سه روز پس از تماس فرد مبتلا به کووید-۱۹ کم است. این موضوع در مورد سویخ امیکرون هنوز به اثبات نرسیده است.

بیشتر بخوانید: تفاوت امیکرون با کرونا

آب آشامیدنی

آب آشامیدنی و انتقال امیکرون|سیوطب

ویروسی که باعث COVID-19 بشود در آب آشامیدنی شناسایی نشده است. تاسیسات تصفیه آب دارای فرآیندهایی برای فیلتر کردن و ضد عفونی کردن آب قبل از ورود به خانه شما هستند.

بیشتر بخوانید :آلودگی هوا و کرونا، دغدغه این روزهای کلان شهرها

ارتباط نزدیک با مردم و انتقال سویه جهش یافته امیکرون

از آنجایی که تاثیر واکسن در مقابل امیکرون هنوز اثبات نشده است، مخصوصا به افرادی که در خانه شما زندگی نمی‌کنند خیلی نزدیک نشوید. قانون فاصله اجتماعی را در نظر داشته باشید‌ سعی کنید 2 متر از دیگران دور بمانید.

قطرات تنفسی می‌تواند از ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود پس از سرفه، عطسه یا صحبت کردن فردی مبتلا به ویروس در فاصله 2 متری یا نزدیک‌تر به فرد سرایت کند. اگر شما در آن دایره 2 متری قرار داشته باشید، احتمالش وجود دارد در معرض خطر قرار گیرید.

سگ‌ها و گربه‌ها

گزارش‌هایی مبنی بر ابتلای برخی حیوانات خانگی از جمله سگ‌ها و گربه‌ها به ویروس پس از تماس نزدیک با افرادی که این ویروس را دارند، بیان شده است. اما غالبا حیوانات هیچ نشانه‌ای از بیماری نداشتند.

ویروسی کرونا با سویه امیکرون عمدتا از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. کارشناسان حیوانات را عامل مهمی برای انتشار ویروس کرونا نمی‌دانند. اما این موضوع همچنان در حال بررسی است.

با حیوانات خانگی خود طوری رفتار کنید که انگار یک انسان هستند، آن‌ها را حداقل 2 متر از سایر افراد و حیوانات خارج از خانه دور کنید و در صورت امکان در خانه بمانید.

پشه و کنه از راه های انتقال امیکرون

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ویروس جهش یافته امیکرون که باعث COVID-19 می‌شود از طریق نیش پشه یا کنه پخش می‌شود.

بیشتر بخوانید:آلودگی هوا و سردردهای ناشی از آن

استخرها، جکوزی‌ها و زمین‌های بازی آبی

هیچ مدرک و دلیلی مبنی بر اینکه ویروس کرونا امیکرون از طریق استخرها، جکوزی‌ها و زمین‌های بازی آبی پخش می‌شود به دست نیامده است.

با این حال، زمانی که در یک استخر عمومی یا پارک آبی هستید و واکسینه نشده‌اید، ایده خوبی است که فاصله فیزیکی بین خود و افرادی که با آن‌ها همخانه نیستید، حفظ کنید. اگر می‌توانید حداقل فاصله 2 متری را در نظر داشته باشید.

وقتی در آب هستید ماسک صورت را کنار بگذارید، زیرا ماسک مرطوب تنفس را دشوار می‌کند. اما زمانی که در آب نیستید از ماسک صورت استفاده کنید تا احتمال شیوع ویروس را به حداقل برسانید. اگر احساس بیماری می‌کنید در خانه بمانید.

مدفوع، ادرار و سایر مایعات بدن

قطرات تنفسی منبع اصلی انتشار ویروسی هستند که باعث COVID-19 می‌شوند. این ویروس همچنین در مدفوع برخی از افرادی که به COVID-19 مبتلا هستند، شناسایی شده است. پس در نتیجه امکان دارد که بتواند منبعی برای سرایت و یکی از راه های انتقال امیکرون هم باشد.

کارشناسان هنوز نمی‌دانند که خطر انتقال از مدفوع چقدر می‌تواند باشد، اما ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود ممکن است از طریق فاضلاب تصفیه‌نشده پخش شود. همچنین ناشناخته است که آیا ویروس ممکن است از طریق سایر مایعات بدن مانند ادرار، استفراغ، شیر مادر یا منی پخش شود یا خیر.

بیشتر بخوانید:آلودگی هوا و حالت تهوع،مسمومیت در آلودگی هوا

با رعایت فاصله اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشت عمومی محلی، مانند استفاده از ماسک هنگام بیرون رفتن مانعی برای راه های انتقال امیکرون ایجاد کرده و به کاهش خطر ابتلا به کرونا امیکرون کمک می‌کنید. دریافت واکسن کووید-19 می‌تواند از ابتلای شما به ویروس کووید-19 در تمامی سویه‌ها یا بیماری جدی در صورت ابتلا به ویروس کووید-19 جلوگیری کند، اما هنوز تاثیر آن بر امیکرون شناخته شده نیست.

چگونه از انتقال امیکرون جلوگیری کنیم؟

تمامی روش‌های پیشین (فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، ضدعفونی سطوح و…) را که برای جلوگیری از کرونا انجام می‌دادید، باید ادامه دهید. این سویه قابلیت سرایت بیشتری دارد، در نتیجه باید پروتکل‌ها را با دقت بیشتری در نظر داشته باشید.

منبع
nature.com

14 دیدگاه

    1. بله مرگ و میر در ان مشاهده شده ولی امار کمتری تا به امروز داشته است

  1. سختی داستان از اونجا شروع میشه که 8 میلیون نفر تو ایران ضد واکسن داریم و علائم این سویه جدید هم خیلی به سرماخوردگی شبیه هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا